Specialized представи новия Stumpjumper 15

В разгара на лятото Specialized обнови напълно още един от моделите си и не кой да е, а Stumpjumper – най-универсалният и класически маунтин байк на компанията, който е с над 40-годишна история зад гърба си (числото 15 в името указва поколението), започвайки като твърдак и преобразявайки се в последните десетилетия в All Mountain велосипед с двойно окачване, при който идеята е колоездачът да се чувства уверено и стабилно на всякакви терени и трасета, до които може да се изкачи на собствен ход.

И от приятели, и от различни статии/ревюта съм останал с впечатлението, че досегашният Stumpjumper (предлаган както в „стандартна“ версия, така и във варианти EVO за още по-силен акцент върху спусканията) беше един отлично балансиран и много универсален планински велосипед – достатъчно лек и ефективен нагоре, изключително забавен и игрив надолу, но също и стабилен. Да не забравяме и характерния му външен вид с асиметрична „греда“ само от едната страна на рамката, покрай която минава задният амортисьор. Сигурно не е лесно да се подобри и надгради подобен продукт, но Specialized твърдят, че са направили точно това, и то не с малко.

Външно основните разлики са именно в премахването на асиметричния дизайн на рамката. По подобие на олекотения е-байк Levo SL и на ХС модела Epic 8, новата рамка на Stumpjumper има по-скоро „обикновен“ силует с плавни извивки, сравнително прави горна и долна тръби и силно извита седалкова тръба, която все пак има достатъчно дълга права част, за да може да се ползват понижаващи колове с по-голям ход. Рамката е изцяло карбонова, достатъчно лека (2.84 кг за размер S4), с модерна геометрия, която е и специфична по някои параметри за всеки един от шестте размера, в които се предлага. След като са направили оценка на всичко, което са ползвали до момента и което може да се промени, инженерите на Specialized са решили, че все още могат да постигнат най-добри резултати с окачване FSR, т.е. то е запазено в познатата и от други модели конфигурация с „удължител“, който задвижва задния амортисьор. Ходът му е 145 мм, като засега не се предвиждат варианти EVO. Това е така, защото новият Stumpjumper идва с възможност за още по-голямо индивидуализиране. Чрез ексцентриковите чашки можете да променяте челния ъгъл между 63 и 65.5 градуса; обръщаем чип при задната става на окачването позволява промяна на височината на средното движение; можете също така да карате байка или с 29-цолови колела, или с 27.5 отзад, като в този случай трябва да замените връзката на окачването между предния и задния триъгълник, за да запазите геометрията и при смесен размер на колелата. Двата най-малки размера всъщност идват направо с 27.5″ задно колело.

Най-важната иновация при Stumpjumper 15 обаче е скрита от погледа, защото е внедрена в задния амортисьор, който е FOX, но с добавка към името Genie. Това е търговското наименование на разработената от Specialized и чакаща патент технология, наречена PSA (pneumatic spring assist). Казано най-просто, инженерите на компанията са започнали работа от нулата, задавайки си въпроса какво може да се подобри в работата на заден амортисьор с въздушна пружина. Отговорът, до който са стигнали е, че за да наподобява тя колкото се може повече усещането на металните пружини, трябва да се увеличи максимално обемът на позитивната въздушна камера. Това не е нещо ново за индустрията – с по-голям обем се постига по-добра чувствителност към дребни неравности, по-ефективно използване на хода, по-линейни характеристики на пружината. Трудният въпрос е как да се избегнат някои негативни ефекти от това – например твърде лесно достигане до края на хода (продънване), липса на поддръжка в средната част и др. Тук идва новият и интересен подход на Specialized – шоковете Genie са с две позитивни камери. Едната (външната) е по-голяма, но по-важното е, че в първите 70% от хода двете камери са свързани в общ обем и това осигурява основното усещане за отзивчивост, мекота и линейност. Когато шокът се сгъне отвъд този праг, буталото прекъсва връзката между двете камери и остава да работи само по-малката. Така съществено се намалява работният обем на въздушната пружина и тя моментално става по-твърда и прогресивна, за да посрещне натоварване от тежко приземяване или рязък силен удар в препятствие – по този начин шокът не се „продънва лесно“ и е подготвен за малкото на брой ситуации, в които човек има нужда от подобна поддръжка.

В сравнителни експерименти и измервания Specialized са установили, че с Genie новият Stumpjumper постига с 57% по-малко загуба на сцепление, а също така по-рядко достига края на хода си и използва по-голяма част от него. Подробни резултати от тези тестове може да видите в специален документ, публикуван в сайта на компанията.

И ако тази технология не е достатъчно впечатляваща, може да се добави и възможността за индивидуализирана настройка и на двете позитивни камери чрез добавяне/подмяна на обемни втулки (токени) в тях. Голямата камера стандартно идва с един токен, като могат да се сложат общо четири. С всеки допълнителен намалявате обема ѝ и това увеличава поддръжката в средата на хода. Ако пък махнете фабричния токен, ще постигнете максималната мекота и линейност на въздушната пружина. При по-малката камера също има фабрично инсталиран токен – ако го замените с някой от другите два, които са с по-голяма дебелина, ще постигнете още повече прогресивност в края на хода; ако пък махнете оригиналния, ще сгъвате шока по-лесно докрай.

Повече за Genie и за настройката му вижте в тези два видеоклипа:
https://www.youtube.com/watch?v=35p1s8OFkzk
https://www.youtube.com/watch?v=CKCV4gbMgyw

Реклама

„За протокола“ ще отбележа, че задният амортисьор Genie не е с някаква нестандартна дължина или захват, т.е. може да бъде заменен с всеки друг шок, предлаган на пазара, но в такъв случай няма да можете да се възползвате от пълната оптимизация на кинематиката и рамката спрямо него. От друга страна, доколкото едно от постиженията му е, че в по-голямата част от хода се опитва да „докара“ усещането като при метална пружина, задните амортисьори с такава би трябвало да работят добре при Stumpjumper 15, особено ако имат и някакъв ефективен „буфер“ (хидравличен или механичен) срещу продънване. Пример за такъв подход е и една от петте готови окомплектовки на велосипеда, която е с вилка и шок Ohlins с метална пружина.

Цените на новите байкове в серията започват от $5500 за Stumpjumper 15 Comp и стигат до внушителните $12 000 за топ-модела S-Works. Ако предпочитате да „градите“ върху самостоятелна рамка и да добавяте компоненти изцяло по ваш вкус, цената ѝ е $3500. Една важна особеност, която следва да имате предвид е, че карбоновият Stumpjumper 15 е предназначен само за скоростни системи с електронно дистанционно превключване, защото не е предвиден път за жило/броня за задния дерайльор. За момента това го прави съвместим единствено с групите Eagle AXS на Sram, но явно Specialized очакват безжичните скоростни системи да станат преобладаващи (поне във високия клас) в най-скоро време. Потребителите пък може би ще изчакат евентуалната поява на алуминиева рамка, където (заради ориентацията към по-достъпен клас компоненти) вероятно ще е предвидено ползване и на механични задни дерайльори.

https://www.specialized.com


Харесва ли ви съдържанието на MTB-BG.com?

Искате ли и занапред да има достатъчно от него? Вече можете да подкрепите дейността ни чрез Абонамент за физически лица.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>