Specialized представи четвъртото поколение Turbo Levo

Е-байкът с пълна мощност на Specialized, наречен Turbo Levo, винаги е бил доразвитие на „аналоговия“ модел Stumpjumper. Затова, когато американският производител представи през 2024 г. 15-ото поколение на своя универсален АМ велосипед, беше лесно да се предвиди, че на хоризонта се задава и нов вариант на Levo.

И също толкова лесно можеше да се предположи, че при него ще видим внедрени повечето новости, характерни за Stumpjumper – например задните амортисьори с технологията Genie. Припомням набързо, че тези въздушни шокове са снабдени с две позитивни камери, като в първите 70% от хода те работят заедно, осигурявайки голям въздушен обем и оттам плюшено усещане в началото на хода и използване на по-голяма част от него при средни по сила удари. В последните 30% от хода обаче едната камера бива „отрязана“ и тогава шокът става много по-прогресивен, поемайки най-големите удари и натоварвания с по-малка вероятност от „продънване“. Можете да променяте обема и на двете камери чрез добавяне или изваждане на обемни втлуки (токени). Окачването на Levo 4 има 150 мм ход и е с класическата за Specialized четириставна система тип FSR и с „удължител“, който задвижва задния амортисьор. Отпред вилката е със 160 мм ход.

Силуетът на Levo 4 напомня този на Stumpjumper, но е доста по-внушителен заради наличието на мотор при средното движение и батерия в долната тръба. Електродвигателят, отново разработен в партньорство с Brose, също е „напомпан“ спрямо предишното поколение – той предоставя 720 вата мощност и 111 Nm въртящ момент. С тези стойности байкът се нарежда сред най-силните на пазара, но Specialized твърдят, че тази сила се разгръща плавно и интуитивно, за да създаде колкото се може по-естествено усещане при каране. Едно важно уточнение е, че за да получите тези параметри, трябва да си купите варианта S-Works, който е с внушителната цена $13,499. При по-достъпните нива на оборудване байковете са с леко занижени показатели – 101 Nm въртящ момент и 666 вата мощност, което пак е напълно конкурентно спрямо пазара.

Капакът за батерията се отваря настрани, което позволява поместването на още по-голяма такава в долната тръба плюс малка чантичка от серията SWAT. Всъщност при Levo 4 може да модифицирате запаса си от енергия по няколко начина. От една страна, имате избор между две големи батерии – едната с капацитет 840 Wh (стандартно байкът е оборудван с нея), а другата с 1 кг по-лека и с капацитет 600 Wh (може да си я купите допълнително). В допълнение към тях може да монтирате и външна батерия с капацитет 280 Wh. По този начин сумарният капацитет на е-байка (ако имате и трите батерии) може да достигне 1720 Wh, а при по-консервативен подход с една от големите плюс външната, ще разполагате с 1120 или 880 Wh – всички тези комбинации са достатъчни за един съвсем приличен пробег и като разстояние, и като сумарно изкачване. Ако пък искате да постигнете по-ниско тегло в определени случаи, когато знаете, че няма да карате нависоко и надалече, или пък ще се возите на лифт/бус, има и вариант да извадите основната батерия и да останете само с компактната допълнителна, т.е. само с 280 Wh. При такъв режим на каране моторът запазва въртящия си момент, но мощността е намалена с 50%. За да зареждате бързо тези по-големи батерии, Specialized предлагат и по-силно зарядно устройство, с което можете да запълните около 80% от капацитета в рамките на 1 час.

Електрическото задвижване на Levo 4 може да се индивидуализира повече от всякога – и чрез дисплея и командата от кормилото, и чрез приложение на телефона. Честно казано, гледайки видеото, което акцентира върху тези възможности, не успях да запомня всички варианти и настройки – вероятно бих имал нужда от наръчник при толкова много опции. Освен стандартните режими Eco, Trail и Turbo, всеки от които може да бъде настроен допълнително като параметри, имате на разположение и функции като Micro Tune, Dynamic Micro Tune и Shuttle. От друга страна, ако нямате претенции и не ви се занимава, винаги може да се оставите в ръцете на автоматичния режим, който избира мощността и въртящия момент според цял куп променливи фактори като наклон, скорост, брой обороти, сила на натиск от страна на колоездача и т.н. Системата има и вградена функция срещу кражба, която деактивира мотора и включва аларма, ако байкът бъде преместен в пространството.

Реклама

На фона на всичко казано дотук едва ли има нужда да задълбавам много по отношение на рамката и геометрията – Specialized открай време са след лидерите на пазара в това отношение. Може да очаквате най-високо ниво на изпълнение като материали и изработка, а също и модерна, агресивна геометрия с добър баланс между характеристики като стабилност, пъргавина и удобство при изкачванията и спусканията. Можете също така да индивидуализирате някои от стойностите чрез чашките с променлив ъгъл и чиповете за дължина на задницата и за височина на средното движение. Като стана дума за задния триъгълник, Levo 4 e проектиран за 27.5 задно колело в комбинация с 29″ отпред.

Към момента Levo 4 се предлага в четири окомплектовки. За най-скъпата (S-Works) вече споменах, а другите три (отгоре надолу на снимките) са Pro ($10 999), Expert ($9499) и Comp ($7999). Всичките са с карбонова рамка, а като тегло започват от 23.7 кг и достигат до 24.4 кг.

https://www.specialized.com


Харесва ли ви съдържанието на MTB-BG.com?

Искате ли и занапред да има достатъчно от него? Вече можете да подкрепите дейността ни чрез Абонамент за физически лица.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>