Както и първия маршрут с такова име, този също използва асфалтовия път от Якоруда до курортната местност Трещеник за изкачване, след което се спуска (с леки изкачвания тук-там) по комбинация от различни черни пътища през махалите Кьорови колиби, Юрчени колиби и надолу чак до р. Места. За мен лично той е по-добрият от двата, защото теренът при спускането е малко по-лек и предсказуем, макар че в долната част пак се кара по сравнително диви дърварски пътища – през лятото на 2024 г. те бяха в достатъчно добро състояние, без твърде много коловози и изровени камъни, но е възможно просто да се сме имали късмет и няма гаранция, че ще останат такива и в следващите години. Във всички случаи не си представяйте маршрут за начинаещи – трябва да сте готови за всякакви изненади по пътя надолу; трябва и да внимавате с навигацията, защото не липсват места, където може да се объркате и изгубите.
Както стана ясно, изкачването от Якоруда до Трещеник е по асфалтовия път – тесен, с добра настилка, с прекрасни панорами и с доста сериозен наклон на много места. Около 14 км с 800 м денивелация – на пръв поглед не звучи зловещо, но всъщност баирът си е голям и като такъв ще го усетите!
Спускането започва по билото на един рид в южна посока, след това се прехвърля към съседния и продължава по неговото било. Песъчливите почви в района и южното изложение го правят подходящ за каране дори и в по-влажни условия, макар че на някои места в горите може да се натъкнете и на кал. Подходящ е за каране от пролетта (след стопяване на снега) до късна есен. Имайте предвид обаче, че Трещеник е на височина между 1700 и 1800 м, така че в преходните сезони температурите там са по-ниски.
Началото на маршрута е от „пазара“ на Якоруда – това е един паркинг, намиращ се между главния път покрай града и центъра. В събота той се превръща в пъстър пазар, където местните хора купуват и продават всевъзможни стоки. Излишно е да казвам, че тогава няма да намерите място за паркиране точно там. В останалите дни обаче мястото си е точно паркинг и обикновено има само 1-2 сергии с плодове и зеленчуци.
Картата е базирана върху BG Mountains / kade.si . Кликнете върху нея, за да я отворите в по-голям размер.
Начална точка: „Пазара“ (централния паркинг) на гр. Якоруда в близост до центъра; https://maps.app.goo.gl/zSQYUHAycfPZDqaz8
Дължина: 29.3 км
Изкачване: 885 м
Ниво на техническа трудност: средно (R1, R2)
Физическо натоварване: средно (КФН=6)
Продължителност: 3-6 часа (в зависимост от темпото, почивките и т.н.)
Вода: 1.5 л; по пътя нагоре има доста чешми, надолу обаче няма.
Храна: за цял ден; в хижа „Трещеник“ не винаги има храна, така че по-добре проверете предварително по телефона.
Терен:
– асфалт – 16.6 км
– черни пътища – 13.3 км
GPS следа и PDF файл с описание (за разпечатване) можете да изтеглите в края на статията.
Система за техническа и физическа трудност на пътеки, пътища и маршрути в МТБ-БГ
Описание
От „Пазара“/централния паркинг на Якоруда (т.01) минаваме по моста над р. Места, излизайки на главния път (т.02) и продължаваме по него надясно. След 800 м (т.03) ще видите табела наляво към курортната местност Трещеник – минава се през жп прелез с бариера и се продължава надясно между разни стопански сгради. След цеховете, в т.04 пътят завива наляво и започва да навлиза в планината, следвайки долината на р.Честна. В началото наклонът е умерен и приятен, но след 2.5 км пътят прави остър завой надясно и започва да набира височина по стръмния склон с остри серпентини и доста по-голям наклон. Следва дълга предимно права отсечка, където гледките към високите части на Рила ще ви връхлетят фронтално, после пътят върви ту през гори, ту покрай махали с тучни ливади и пасища, редувайки стръмни и не чак толкова стръмни участъци. В т.05 (11.5 км) пътят прави остър десен завой и продължава с последно стръмно изкачване до т.06 (13.1 км), където вдясно има равен черен път, по който ще излезете директно на поляните около хижа „Трещеник“ и през тях до паркинга под нея (т.07). Мястото е чудесно за почивка. Може да сложите и защитната екипировка, защото скоро започва спускането.
От паркинга поемаме по асфалтовия път нагоре, но това е само за около 150 метра – малко след първия завой (ляв) трябва да се отклоните вдясно (т.08, 13.6 км) по черен път , който ви извежда на една поляна с бунгала. Следваме пътя между тях и след почивната база той навлиза надясно в гората и продължава с леко изкачване до т.09 (14.1 км), където започваме спускане по черен път надясно. След малко при една колиба пътят завива надясно и продължава в югоизточна посока, следвайки билото на рида. В т.10 (14.7 км) пътят се раздвоява – следваме левия, който продължава по билото покрай вр. Кауша и в т.11 отдясно се включва друг черен път, а пред вас в далечината вече ще видите покривите на махала Кьорови колиби. Достигаме я в т.12 и продължаваме по пътя направо и надолу към следващата махала – Юрчени колиби.
В т.13 (16.2 км) достигаме отново къщи и тук трябва да завием рязко по черен път вляво, а след още 300 м в т.14 пак наляво се включваме в друг, по-широк и основен черен път през махалата и излизаме от нея, спускайки се към дерето на р. Грамадна и с леко изкачване от другата му страна. В т.15 пропускаме един второстепенен черен път вляво, а в т.16 (17.9 км) основният път прави обратен завой наляво, а ние продължаваме по черен път направо/дясно, т.е. все така в югоизточна посока, следвайки билото на рида, като тук пътят е затревен и се изкачва леко през обширни поляни с 1-2 стари колиби, кацнали насред тях. Изкачването е към вр. Грашкина могила, като преди него пропускаме една отбивка вляво (т.17) и още една при самия връх (т.18) – и в двата случая следваме пътя направо, като от върха започва стръмно и на места изровено спускане, тук трябва да внимавате, а ако не се чувствате уверени, може дори да слезете и да побутате около 200 м по най-стръмния и труден участък. След това наклонът отново става нормален.
В т.19 (20.2 км) достигаме кръстопът, като отляво идва по-широк и хубав черен път, и продължаваме спускането по него направо.
След 400 м в т.20 (20.6 км) внимавайте много, защото пътят прави обратен завой надясно, а вие трябва да продължите направо по второстепенен, но достатъчно ясен черен път. След малко с обратен ляв завой той се спуска към близкия дол и продължава от другата страна по билото на съседния рид. В т.21 (21.5 км) и т.22 (21.7 км) пропускаме отбивки вляво, а на разклона в т.23 (22.6 км) сме по левия път, който е и по-ясен. В т.24 (23.1 км) отново достигаме разклон и тук сме по десния път, който започва да подсича рида. Пътят е дърварски, но в прилично състояние. Ако видите някакви по-стръмни и изровени отбивки, пропускайте ги. В т.25 (24.8 км) изоставяме основния път и завиваме остро вдясно по друг дърварски път, който е по-стръмен и по-занемарен. Спускаме се по него до т.26, където по слабо забележим път покрай жп линията на теснолинейката я пресичаме и излизаме на шосето Юндола-Якоруда в т.27 (25.7 км) и с повишено внимание продължаваме по него надясно към града.
Когато стигнете началото на Якоруда (т.28), по-добре е да минете наляво през бензиностанцията и по ул. „Цар Борис 3-ти“, която ще ви отведе до централния площад (т.29). След него завийте по улицата надясно и ще завършите в началната точка при „Пазара“.
Харесва ли ви съдържанието на MTB-BG.com?
Искате ли и занапред да има достатъчно от него? Вече можете да подкрепите дейността ни чрез Абонамент за физически лица.