Shimano XTR става с безжични скорости

Текст: Любомир Ботушаров; снимки: Sterling Lorence / Shimano

След множество слухове и спекулации в последните месеци, в началото на юни Shimano разкри подробностите за новото поколение на групата XTR, с числово означение М9200. Най-голямата и най-очаквана новина е, че скоростната система вече е не само електрическа (Di2), но и безжична, за разлика от предишните итерации на тази технология в продуктите на японския производител.

Очаквана е, защото в последните години Shimano сякаш леко изостана от основния си конкурент Sram на пистата за електронни скоростни системи, въпреки че японците всъщност бяха първите, които тръгнаха по нея с Di2, само че не безжични. Сега новите компоненти М9200 ще се опитат да върнат компанията в надпреварата, поне във високия клас, където традиционно са прицелени компонентите XTR.

Подобно на конкурентите си, Shimano са работили здраво за постигането на няколко заложени пред продуктите цели, но подходът им към някои от тях е съвсем различен. По отношение на плавното, бързо и прецизно превключване на предавките японският производител винаги е бил еталон, така че точно такова поведение ще изискват потребителите и от новата група – остава да видим дали тя ще оправдае очакванията. Основен фокус при проектирането на новите компоненти е поставен и върху здравината и издръжливостта. За разлика от Sram обаче, Shimano запазват закрепването на задния дерайльор към ухо на рамката, а не директно към оста на задния дерайьлор. Плюсовете на това решение са добре познати – първо, така системата ще е съвместима и с по-стари велосипеди или с нови рамки, които по някаква причина не използват стандарта UDH; второ, в случай на потенциален силен удар ухото трябва да служи като „бушон“, който да поеме натоварването и да се изкриви/счупи, но намалявайки по този начин щетите за основния компонент (дерайльора). Самият дерайльор е проектиран да поеме част от удара и да се сгъне/премести, след което автоматично да се върне в предишното си състояние. За него Shimano твърдят, че е най-здравият и добре проектиран техен дерайльор до момента – технологията Shadow е доразвита и вече се казва Shadow ES, но идеята е все същата – да се постигне такъв дизайн, при който компонентът да стърчи възможно най-малко и по този начин да е защитен от удари. При проектирането е заложено определени части на дерайльора да осигурят плъзгане при среща с опасни ръбове и елементи от околната среда. Стабилизаторът за рамото, който е с ново вътрешно устройство с две спираловидни пружини, различно от познатия досега съединител, „прелива“ в тялото на дерайльора, а батерията и моторчето са скрити на сигурно място от вътрешната страна.

Задният дерайльор RD-M9250 тежи около 390 грама и се предлага с две различни дължини на рамото – SGS (дълго) е за касетата с 10-51 зъба, а GS (средно) е за по-компактната касета с 9-45 зъба, при която обаче обхватът и стъпките на предавките остават сходни с тези на по-голямата. И двете касети са с 12 венеца и използват интерфейса Micro Spline.

В групата XTR има и един допълнителен заден дерайльор с означение RD-M9260, който е предназначен специално за е-байкове. Той може да се свърже директно към голямата батерия на задвижващата система, а освен това е съвместим с функциите AUTO SHIFT и FREE SHIFT – първата на практика представлява автоматично превключване на предавките, а втората дава възможност на колоездача да превключи на друга предавка, без да върти педалите. Този компонент също е наличен в два варианта, но разликата между тях не е в дължината на рамото, а в броя предавки – 11 или 12 скорости, респективно за касети LINKGLIDE или HYPERGLIDE+.

Курбелите в серията XTR остават с кухи рамена от алуминиева сплав, но са с различно предназначение. FC-M9200 е за ХС карачите – той е с максимално олекотена конструкция, с по-малък Q-фактор (168 мм) и по-ниско тегло. Предлага се в три дължини – 165, 170 и 175 мм. При FC-M9220 оста е различна, осигуряваща повече здравина и коравина, Q-факторът е по-голям (176 мм), а дължините са цели четири – от 160 до 175 мм. Теглото, разбира се, също е малко по-високо.

Безжичната команда SW-M9250IR предлага много възможности, като например различни режими на превключване, включително по няколко предавки наведнъж или пък само по една предавка с едно натискане. Бутоните могат да се регулират и настройват по различни начини, като им се задават различни функции, включително на третия бутон, чрез който можете да контролирате велокомпютър или пък споменатите вече AUTO SHIFT и FREE SHIFT при е-байкове с мотори Shimano. Всичко това е обобщено под името RAPID ES, продължаващо традицията от механичните скоростни системи (Rapidfare и др.) Може да я прикрепите към кормилото или със самостоятелна скоба, или чрез комбинираща скоба I-SPEC EV заедно със спирачния лост.

Реклама

Като стана дума за спирачките те заемат много важно място в новата група, защото XTR и досега бяха пример за много добро съотношение между сила и тегло, а Shimano твърдят, че са направили новия модел още по-добър. Всъщност и тук нещата са разделени.

Има вариант, насочен към ХС колоездачите, с максимална оптимизация на теглото – спирачен лост BL-M9200 с карбонова ръкохватка и магнезиево тяло и двубутален спирачен апарат BR-M9200.

Има и друг комплект, предназначен за АМ/ендуро сегмента, където приоритет е даден на спирачната сила и контрола върху нея – спирачен лост BL-M9220 с технологии ERGO FLOW, SERVOWAVE, алуминиева ръкохватка с по-близко разположена до кормилото ос на лоста и с нов регулатор за отдалечеността, който не изисква инструменти, и четирибутален спирачен апарат BR-M9220 с различен диаметър на двете двойки бутала.

А има и трета разновидност, която е комбинация от първите две в опит за постигане на най-добър баланс между споменатите качества и характеристики. Общо за всички тези нови спирачки е използването на минерално масло с нова формула и по-нисък вискозитет, за което Shimano твърди че запазва качествата си и в по-широк температурен диапазон и с това подобрява поведението на спирачките, осигурявайки им по-консистентна работа.

Ако има потребители, които са нетърпеливи да пробват безжична скоростна система от Shimano, те ще трябва да заделят сериозна сума за това удоволствие – в някои европейски сайтове компонентите вече са заредени с цени около 2700 евро за пълен комплект (скоростна система и спирачки). Скоро вероятно ще видим и първите велосипеди от висок клас, оборудвани с новата група. Дали и кога тези технологии ще бъдат пренесени и по-надолу към по-достъпни серии (например DeoreXT) предстои тепърва да видим.

Новата серия XTR включва и два комплекта наплетени колела (29 цолови), отново разделени по предназначението си. AM/ендуро моделът WH-M9220 е със здрави карбонови капли с вътрешна широчина 30 мм, 28 спици и главини със зацепване на 3.5 градуса. При ХС модела WH-M9200 каплите са малко по-тесни (29.6 мм) и още по-леки, а спиците са 24 бр., прави, от титанова сплав.

https://bike.shimano.com/

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>