Нови и интересни продукти: Orbea Alma 2025

Текст: Любомир Ботушаров; снимки: Orbea

Новото поколение на ХС твърдака Alma на испанския производител Orbea определено предизвиква един лек първоначален шок с дизайна на рамката си, която изглежда като „счупена“ в областта между седалковата тръба и средното движение. Това „огъване“ обаче е подчинено на концепцията за осигуряване на повече комфорт със залагане на контролирана гъвкавост в рамката, чрез която тя да поема нискочестотните вибрации от терена и по този начин да намалява умората, която се натрупва в тялото на колоездача. Технологията е наречена X-Fader. Колкото и условно да е, може да се каже, че използвайки свойствата на карбона, Orbea са заложили в конструкцията на Alma няколко милиметра „ход“. Тази концепция не е нова – виждали сме я при много ХС рамки с окачване, които спестяват една от ставите, разчитайки на еластичността на материалите, особено на карбона; има я и при новия Trek Procaliber. Досега обаче не сме я виждали реализирана по толкова „натрапчив“ за погледа начин.

След отърсването от началното смущение, в Orbea Alma виждаме всички очаквани детайли и характеристики на един съвременен чистокръвен ХС велосипед.

Рамката е изцяло карбонова, приложени са някои от най-усъвършенстваните технологии в областта на композитните материали, а теглото за размер М (включително боята) е 1080 грама. Конструктивно „сгънатата“ седалкова тръба е само част от цялата картинка, в която долната тръба и подверижните тръби образуват т.нар. Powerspine, т.е. в тази част рамката е усилена и корава, а тръбите над веригата (seatstays) са с плосък правоъгълен профил, така че да са корави на странични усуквания, но податливи на вертикални натоварвания.

От долната страна на долната тръба има едно капаче, което дава достъп до вътрешното окабеляване и по този начин улеснява сервизните операции. На седалковата тръба пък вместо стандартните метални отвори за монтиране на бидон или други аксесоари, има две вложки, които „щракват“ в специалните отвори, без да ограничават движението на кола за седалка, т.е. без да стърчат от вътрешната страна на тръбата. Ако пък не искате да ги ползвате, на тяхно място се поставят тапички.

В унисон с тенденциите при ХС байковете, които стават все по-добри и за спусканията, новото поколение на Alma е със 110 мм ход на вилката и възможност за гуми с широчина до 2.4 инча. Водеща в това отношение обаче е геометрията, която е с 67 градуса челен ъгъл и 75.5 градуса на седалковата тръба. Стойностите за размер М може да видите на тази картинка:

Лапата и кормилото са интегрирани за постигане на максимална лекота – комбото тежи само 265 грама, като е с широчина на кормилото 760 мм и дължина на лапата 75 или 90 мм, и в двата случая с отрицателен наклон 17 градуса. Част от интегрирания подход са и чашките, през които минава и окабеляването, а върху лапата има вградена стойка за велокомпютър.

Ако искате да ползвате понижаващ кол, чрез дистанционната команда Squidlock можете да контролирате едновременно и него, и вилката. Командата може да се комбинира със спирачните лостчета на Shimano, Sram и други производители на спирачки, както и с различни марки вилки.

Като стана дума за понижаващ кол, използваният от Orbea модел MP10 е със 100 мм ход, безстепенна работа и тежи само 419 грама.

Както и при други модели на Orbea, чрез услугата MyO можете да индивидуализирате байка си, поръчвайки го в избрана от вас двуцветна схема.

Реклама

Цените на карбоновия Alma започват от 2499 евро за най-достъпния вариант М30 и достигат до 7999 евро за топ-модела M LTD с вилка RockShox SID SL Ultimate и скоростна система Sram XX SL Eagle AXS.

Между другото има и алуминиеви варианти на Alma, но те са далеч по-конвенционални на външен вид.

Повече вижте в сайта на производителя: https://www.orbea.com/.


Харесва ли ви съдържанието на MTB-BG.com?

Искате ли и занапред да има достатъчно от него? Вече можете да подкрепите дейността ни чрез Абонамент за физически лица.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>