Carpathian MTB Epic 2019 | Скъсен маршрут и промени във временното класиране през втория ден

Песимистичната прогноза за времето се сбъдна и участниците стартираха с облечени якета за дъжд, подготвени за тежките условия. С оглед на тяхната безопасност организаторите решиха да съкратят маршрута с 8 км. Въпреки това, състезателите трябваше да положат максимални усилия, за да преминат през калните и трудни терени.

Нищо обаче не ги успя да ги спре – нито проливният дъжд в първите 15 км, нито техничните предизвикателства по трасето. Днес бе денят за надхвърляне на собствените граници и възможности, а дъждът в началото на състезанието може би дори помогна за това, охлаждайки участниците при борбата им с първия 9-километров баир. Основното спускане за деня, от билото на масива Леота, беше колкото хубаво, толкова и трудно, особено след дъжда. И дори слънцето се появи, за да поизсуши прогизналите фланелки на състезателите. Следваха последен технически пункт за смазване на веригите, живописно пресичане на една река, плавно 10-километрово изкачване към Фундата и луда надпревара към финалната линия… Наистина забележителен етап!

Словакът Томаш Вишновски успя да превземе първото място не само в етапа, но и във временното класиране. Така той превъзмогна вчерашните проблеми (спукана гума го забави с няколко минути). Чехът Адел Филип пресече втори финалната линия, а трети беше неговят сънародник Матус Улман. Французинът Пиер Бало завърши етапа четвърти и така изостана до трето място във временното класиране.

Александър Алексиев завърши етапа осми, но във временното класиране се придвижи даже с едно място напред до шеста позиция. Емо Стойнев и Лъчо Ангелов също подобриха представянето си съответно с 11 и 17 място. При мъже 40-49 г. Калин Русев завърши осми, а Виктор Танков 14-и.

Нямаше изненади при жените. Швейцарката Ариане Лути, световен шампион в ХСМ дисциплината и победителка в много други престижни надпревари, не бе притеснена от нищо и никого на върха. Хилдегун Ховденак остана втора, а трета финишира Ада Хинхо.