Orbea модернизира ХС модела си Oiz

Често съм споделял хубави видеоклипове от Orbea, затова мисля и тази статия да я започна с един такъв:

Той до голяма степен разкрива за какво ще стане дума в следващите редове. ХС моделът Oiz на Orbea има богато наследство и значителен опит зад гърба си. Бидейки спонсор на Жулиен Абсалон, Orbea има с този модел две световни шампионски титли и няколко победи в Световната купа, така че Oiz изначално е дефиниран като състезателен ХС велосипед с всички присъщи на такава машина характеристики. Затова модернизирането му не е било лесна задача, тъй като е напълно резонен въпросът „Може ли да бъде подобрено нещо, което се е доказало по такъв безспорен начин“. И все пак Orbea са намерили начин…

Да започнем от рамката, която е изцяло карбонова, с конструкция тип монокок, използваща най-високите технологии, достъпни в момента на пазара. От въглеродни нишки е изграден и задният триъгълник, че даже и компактната люлееща връзка Fiberlink, която тежи само 59 грама и е с дизайн, който е максимално „преливащ“ към съседните елементи, за да създаде изчистени линии и красива визия. Този подход е характерен и за останалите  детайли – окабеляването е вътрешно, скрито от окото е и заключването на задния амортисьор, което е разработено от Fox специално за този велосипед. По този начин механизмът е и по-добре защитен от кал, прах и вода, а в същото време се освобождава място и за два бидона за вода (при размери от М нагоре). Ходът на задното окачване, наречено UFO 2, е 100 мм, като прави впечатление липсата на ставна връзка при задната ос – разчита се на еластичността на материала. Всичко това води до респектиращо тегло – 1.6 кг без задния амортисьор при рамка с размер М.

Друга част от промените засягат геометрията. Сравнен с предишното поколение, новият Oiz видимо е по-агресивен и подходящ за по-трудни и технични спускания – челният ъгъл е намален с един градус до 69°, седалковият е увеличен до 75° (за по-ефективно педалиране по стръмни наклони и при интензивни, кратки изкачвания), задницата е с 5 мм по-къса, а хоризонталният обхват (reach) е увеличен до 435 мм за размер М. По този начин Oiz запазва напълно възможностите си при изкачване, но подобрява контрола и увереността при спускане – и всичко това в комбинация с 29-цолови колела, които са си стандарт при състезателните ХС байкове в последните години.

Реклама

И ако дотук повечето неща звучат стандартно за ХС жанра, Orbea добавят и една особеност, която добавя второ лице за модела Oiz. Наред с описаните характеристики, байкът се предлага и във варианти TR, които са със 120 мм ход. Забележете обаче, че не става дума за друга разновидност на рамката – тя остава абсолютно същата, с тази разлика, че е монтирах заден амортисьор със същата обща дължина, но с по-голям ход на буталото. Вилката също е по-дългоходова, гумите са малко по-широки и по-агресивни, а понижаващият кол за седалка е част от окомплектовката. Тези разлики в компонентите водят и до лека промяна в геометрията – челният и седалковият ъгли намаляват с един градус. В TR вариантите си Oiz не става АМ велосипед, а по-скоро маратонски байк, защото общото му тегло се увеличава с около половин килограм, но комфортът също нараства, особено на по-груби терени и при по-дълги карания. По този повод още един видеоклип:

А ако желаете да имате наистина уникален велосипед, изцяло по ваш вкус, чрез програмата MyO можете да индивидуализирате вашия Oiz, избирайки между различни цветове за основата и допълнителните графични елементи, както и да подмените някои от компонентите. Ето 2-3 снимки на разцветката, която аз си избрах чрез няколко кликвания:

Различните варианти и нива на оборудване, с които се предлага Oiz, можете да разгледате в сайта на производителя: https://www.orbea.com/

Етикети: , , ,

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>