Макар че този интересен продукт се появи на пазара още през 2012 г., едва сега решихме да му обърнем повече внимание, защото тогава системата изглеждаше като поредната разработка в тази интересна област – нова, вероятно добра, но една от многото други, които пък не бяха успели да постигнат желаната масовост. Днес нещата около Pinion може би изглеждат малко по-различно. „Може би“, доколкото за масовост на тези технологии все още е трудно да се говори, но ако погледнете списъка с партньори на компанията, а партньори в случая означава производители на велосипеди, които вграждат тяхната скоростна кутия във велосипедите си, ще видите, че те не са никак малко и покриват почти всички видове колоездене. В този смисъл и заглавието говори за „може би“ бъдещ стандарт, доколкото в някакъв момент ще има доста рамки и производители, които предлагат съвместимост с тази система, но от друга страна, за момента проектът е „затворен“, т.е. размерите и спецификациите се знаят само от Pinion и техните партньори, а не са предназначени за ползване и от други производители, както е при стандарта G-Boxx / G-Con например. Преди да говорим за масовост обаче, нека видим с какво скоростната кутия Pinion би могла да я предизвика…
Историята на проекта е толкова очаквана, че е почти тривиална. Двама млади германски инженери, работещи в централата на известен германски производител на автомобили в Щутгарт, прекарват свободното си време в каране на планински велосипеди и при всеки счупен дерайльор, лошо превключване, измиване на кален байк и други неща, които ни карат да „обичаме“ класическата скоростна система на планинския велосипед, двамата се питат „А не може ли другояче?“. И в един момент решават, че може, и че могат да пренесат при велосипедите голяма част от знанията и технологиите, използвани в скоростните кутии на автомобилите. Така се ражда продуктът, наречен Р1.18.
Едно от първите неща, които правят впечатление в тази скоростна кутия, са компактните размери. Ако разгледате галерията в сайта им, бързо ще се убедите в това – интегрирана в рамката, Р1.18 може да остане почти невидима при някои от примерните велосипеди.
В добре затворената скоростна кутия се помещават 18 предавки, на равни стъпки, осигуряващи общо предавателно отношение 636% или от 1.59 до 0.25. Това е повече от която и да е класическа верижна скоростна система.
Р1.18 използва цилиндрични зъбни предавки с прави зъби – това в общи линии са най-простия вид предавки, но това не бива да ви подвежда относно техническото ниво и качество на продукта. Ако създателите му не са избрали по-сложни механизми, каквито със сигурност са им добре познати, то вероятно са имали добра причина за това.
При скоростната кутия на Pinion срещаме типичните предимства за тези продукти – можете да превключвате по всяко време, с минимално усилие, бързо и прецизно; разположението в областта на средното движение сваля ниско центъра на тежестта; системата е добре запечатана и защитена както срещу вода, кал и нечистотии, така и срещу удари; не се нуждае от почти никаква поддръжка, освен смяна на маслото, в което се „къпят“ предавките, веднъж годишно. Р1.18 използва за целта биоразградимо синтетично масло.
Налице е, разбира се, и основният недостатък, а именно – по-високо тегло. Колко е то? Самата скоростна кутия тежи 2698 грама. Към това трябва да добавите курбелите (435 г), командата (от ротационен тип, 95 г), преден и заден венец (110-130 г) и устройство за обтягане на веригата (122 г). С други думи, отиваме към общо тегло от порядъка на 3.5 кг (и то без веригата), което все още надвишава доста (с поне 1.5 кг) леките скоростни системи с верига.
Да речем обаче, че сте преглътнали високото тегло. Ето още няколко подробности за Р1.18, които е добре да споменем.
Създателите на скоростната кутия твърдят, че при правилна поддръжка и експлоатация тя би трябвало да издържи минимум 60 000 км.
Q-факторът („разкрачът“) на курбелите е 174 мм.
Препоръчителната комбинация от преден и заден венец е 24/21 зъба, но има и вариант за 30/26 зъба. Във всички случаи трябва да гоните подобно (близко до 0.875) съотношение.
Частите на скоростната кутия са проектирани и изпълнени с максимална точност и прецизност, което е от ключово значение за надеждно и дълго функциониране. За целта всички детайли и елементи са произведени в Германия, предимно от компании, специализирани в продукция за автомобилния бранш, и са тествани във фабриката на Pinion, преди да станат част от продукта им.
Продуктът се предлага и в три различни цвята (на страничните панели) – син, черен и сив, като по поръчка могат да бъдат добавени и други – във всички случаи става дума за анодизация.
Както споменах в началото, за момента Р1.18 е достъпна само чрез производители на велосипеди, които са партньори на компанията. Поради това за скоростната кутия не е обявена цена, но за съжаление не може да се очаква тя да е ниска. Въпреки това Р1.18 засега е една от най-добрите разработки на тази тема, които сме виждали, така че вероятно има своето бъдеще.