Ride or Run 2013 – репортаж

„Зелен път“ осъществи поредното си състезание от календара за 2013 г. – изкачването до язовир „Калин“ от с. Пастра – Ride or Run.

Състезание, в което победители бяха всички! При 1700 м денивелация, 11 % среден наколон и разстояние от 15 км състезателите от трите дисциплини показаха кураж и смелост, както и непримирим дух с условията на Рила. Един от участниците сподели: „в последните километри ме би два пъти суграшица“. Свидетели споменаха и че цветът на устните му преминал през няколко нюанса на синьото, докато накрая стигнал и белия цвят.

Въпреки суровите условия до върха и мощния вятър на самия финал, състезатели, които да се откажат да преборят пътя, нямаше! Победители са всички! При такива борбени хора, въпреки неприятните условия, настроението беше приповдигнато и усмивките далеч не липсваха.

И все пак за спортното съревнование трябва да споменем победителите в отделните дисциплини – бягане, колоездене и дуатлон. Преди това обаче още няколко думи за самото събитие.

Състезанието се проведе на 6 и 7 юли 2013 г. За състезателно трасе бе избран високопланинския път от села Пастра до местност Винтчето.

Общ брой стартирали участници в двата състезателни дни – 91. От тях: бегачи – 23; колоездачи – 54; участвали в двата състезателни дни (бягане и колоездене) – 14 състезатели. 12 бяха жените, които се включиха в тежката надпревара. Участие взеха не само българиски състезатели. Имаше участници и от Англия и Словакия.

Отборите, които взеха участие, бяха КК Варна, КК Мамут, Драг,  КК Зарата, RAM factory team, АВИТЕЛ, Cross, Absolute Power, АК Витоша София, АК Планинец, СК Младост 2012, Левски София, MMA Ipon team Bulgaria, Север Плевен, Балкантурист.

• Runbg.net

В първия ден беше бягането. Сред  жените най-бърза на върха беше Паолина Минева с време 2:6:26 ч. След нея Вероника Цинцева пресече финала на 2:25:57 ч, Ивона Михайлова завърши трета с 2:26:49 ч.

При мъжете съревнованието беше много оспорвано. Изключително силно представяне направи Бойко Златанов 1:38:51 ч, който стана първи. 2 минути по-късно финишира Божидар Антов, за да заеме второто място в класирането. Тони Петков спря хронометъра на 1:42:7 ч с трето най-добро време в категорията.

Вторият ден бе отреден за колоездачите и техните машини. В категорията Юноши Делин Лулов стана първи с време за изкачването 1:55:28 ч. Втори финишира Морети Георгиев (Авител) 2:25:54 ч. Деян Йорданов (Absolut Power) беше трети, а Георги Стратиев завърши на 4 място.

Сред жените колоездачки Ели Декалова зае първо място с време 2:30:33 ч. Втората позиция на стълбичката беше за Паолина Минева 2:52:5 ч. Трета беше Мария Михнева. Лина Филипова остана четвърта, а Весела Димитрова не успя да завърши състезанието поради технически проблем.

При мъже 1-ва категория Тодор Ангелов (КК Варна) отново показа класа с първо време от 1:35:25 ч. 3 минути след него Филип Балинов (КК Мамут) финишира втори (1:38:11 ч). Божидар Антов си извоюва третото място с време за дистанцията 1:41:9 ч.

При мъже 2-ра категория „мамутите“ отново имаха представител на почетното първо място. Борис Киряков изкачи баира за 1:48:3 ч. Димитър Михайлов беше почти зад него и заслужено спечели второто място с време 1:49:46 ч. Димитър Лулов се класира трети, изминавайки дистанцията за 1:51:2 ч.

При ветераните също не липсваше тръпка. Фьодор Драголов (КК Драг) показа изключителен резултат. Той закова време 1:39:50 ч, с което бе ненадминат в категорията и зае първа позиция. Боян Бановски тук спечели второ място с време 2:33 ч. За третото място се пребори Цветомир Гочев.

В дуатлона две жени взеха участие, като Паолина Минева стана първа с общо време 4:58:31 ч, а Весела Димитрова, както споменахме, имаше технически проблем и не можа да затвори дисциплината.

При мъжете Божидар Антов грабна първото място с общо време 3:21:51 ч. След него втори бе Димитър Михайлов – 3:34:71 ч. Христин Ангелов бе третият най-бърз дуатлонист с време 3:41:49 ч.

12 Тервел Тотев 02:07:09 Незавършил –

„Зелен път“ изказва изключителни благодарности на Общината,спонсорите и помощниците, без които състезанието нямаше да е посилно.