Rocky Roads UCI Mountain Bike World Cup 2012 – XCO#5, DHI#4 в Мон-Сен-Ан, Канада

Докато в България се провеждаха две от най-големите състезания за годината, на 23-24 юни най-силните състезатели в света се събраха за в канадската провинция Квебек за поредния кръг от Световната купа – четвърти в дисциплината спускане и пети за крос-кънтри. Вижте набързо резултатите от Мон-Сен-Ан – един от „незаменимите“ домакини на СК.

Крос кънтри

По трасето за крос-кънтри имаше сериозни промени спрямо миналата година, като по думите на повечето състезатели то бе станало значително по-тежко – с по-стръмно първо изкачване и доста по-трудна втора част на обиколката.

10 Елизабет Осл (Австрия) Ghost Factory Racing Team 0:06:57

Няколко от претендентките за СК тази година пропуснаха кръга в Канада заради подготовката си за Олимпийските игри в Лондон. Сред тях са лидерът във временното класиране Жули Бресе (Франция, BH-SR Suntour-Peissey Vallandry), Мая Влозчовска (Полша, CCC Polkwice) и Ева Лехнер (Италия, Colnago Sudtirol).

Жените правеха по пет обиколки, като малко преди старта им се изля порой, който направи пътеките мокри и хлъзгави.

Вижда се от пръв поглед, че отборът на Luna доминираше този кръг; също така в топ 10 има доста състезателки от САЩ и Канада. Това, което класирането не може да покаже е, че всъщност през по-голямата част от състезанието водач на колоната бе Джорджия Гоулд, която излезе начело след старта и по едно време имаше преднина почти една минута. Местният фаворит Мари-Хелен Премон караше стабилно на втора позиция, докато световния шампион Катерин Пендрел се бореше с липсата на достатъчно сила в началото на състезанието. В третата обиколка обаче Пендрел успя да задмине Премон, а за крайната победа ѝ помогна това, че Гоулд започна да получава схващания на мускулите и бе принудена да намали темпото. Така в последната обиколка тя отстъпи на втора позиция.

Катерина Наш през повечето време се движеше на четвърта позиция и един технически проблем напълно осуети опитите ѝ да превземе третото място.

Гун-Рита Даале отново записа добър резултат, при това без да е във върховата си форма, защото се бе разболяла преди състезанието.

Победата в Канада изстреля Пендрел на първа позиция във временното класиране с 940 т. Отсъствието на Жули Бресе я остави на второ място със 750 т., а до третото се изкачи Гун-Рита Даале с 678 т. Съвсем близо зад нея обаче са Мая Влозчовска (670 т.) и Катерина Наш (659 т.).

9 Марко Аурелио Фонтана (Италия) Cannondale Factory Racing 0:03:09

При мъжете най-отчетливо се забелязваше липсата на неколкократния световен шампион Жулиен Абсалон. Останалите топ-състезатели бяха на линия.

Надпреварата за първото място стана драматична в предпоследната обиколка, когато Нино Шуртер, който поведе колоната от старта, спука гума и това позволи на Хосе-Антонио Хермида (който през цялото време се движеше на 15-20 секунди след водача) да го задмине. Хермида обаче още не е натрупал достатъчно сила и бързина през този сезон, така че Шуртер успя да го настигне в последната обиколка и двамата финишираха спринтирайки, с еднакво време, но все пак швейцарецът бе „с една гума“ по-напред.

Зад тях Ярослав Кулхави, който тук не бе в най-добрата си форма, постепенно се изкачи до трета позиция, а на класиралите се на четвърто и пето място Карлос Колома и Макс Плакстън записаха най-добрите си постижения до момента в СК.

Във временното класиране Шуртер излезе начело с 950 т., следван от Кулхави (785 т.) и Бъри Стендър (688 т.).

Спускане

Трасето за спускане в Мон-Сен-Ан е известно с високоскоростните си участъци, но да не забравяме, че то все пак е в Канада, така че не липсват и огромни камъни и скали, които са основата на техничните участъци в горските части. За 2012 г. трасето бе още по-бързо в някои части, имаше и страхотни скоростни скокове, а максималната скорост в някои участъци надхвърляше 60 км/ч. Това е също и една от най-дългите писти в рамките на СК.

Жени

1 Рейчъл Атерътн (Великобритания) GT Factory Racing 0:04:49.969
2 Мириам Никол (Франция) Commencal / Riding Addiction 0:00:01.842
3 Емелин Раго (Франция) MS Mondraker Team 0:00:02.388
4 Емили Зигенталер (Швейцария) Scott11 0:00:09.004
5 Микаила Гато (Канада) 0:00:09.466

След като победата ѝ се изплъзна предишната седмица във Форт Уилям, но всички видяхме, че Рейчъл Атертън е отново във върхова форма, в Канада тя го доказа с първо място, при това карайки предпазливо (по собствените ѝ думи).

Доброто класиране на Мириам Никол и Емелин Раго (световен шампион за 2011 г.) не могат да учудят никого, като Раго можеше да бъде и първа, ако не се бе счупил водачът за веригата ѝ, което я остави без възможност да спринтира в правите и по-равни участъци.

За Емили Зигенталер и Микаила Гато стъпването на подиума бе най-добър резултат в кариерата им до момента.

Флориан Пужин (Франция, Scott 11) падна лошо по време на тренировките и удари главата си, така че не можа да кара на финала.

Във временното класиране начело е Емелин Раго със 740 т., следвана от Рейчъл Атертън със 700 т. и Мириам Никол с 641 т.

10 Джъстин Лиов (Нова Зеландия) Trek World Racing 0:00:05.633

Състезателят на Trek Аарън Гуин за втори пореден сезон е като машина, печелейки безотказно и с добра преднина пред най-добрите в света. Грег Минар, Дани Харт, Джий Атертън, Сам Хил – карането на всеки от тях изглеждаше брилянтно, бързо и агресивно, достойно за победа, но когато Гуин стартира последен, стана ясно, че може да се кара още по-бързо.

Страхотно представяне за Джий Атертън, който падна зловещо на тренировките два дни по-рано и по чудо оцеля без сериозни наранявания.

По време на самия финал страховито падане направи и Неко Мулали, като дори се наложи състезанието да бъде спряно, за да му бъде оказана помощ. В крайна сметка състезателят на Trek се отърва без счупени кости, но със сериозно мозъчно сътресение, като дори не поменеше падането си.

За Гуин това е трета победа през този сезон и така преднината му във временното класиране се увеличи още – той е с 900 т., Грег Минар е на втора позиция със 765 т., а Атертън е трети с 640 т.