Може би си спомняте, че през септември миналата година подразделението на Marzocchi за планинско колоездене бе купено от американската компания Tenneco, която се зарече да подобри продуктите на марката и да върне имиджа й на надежден и качествен производител. През 2010 г. виждаме и първите стъпки в тази насока и не е никак изненадващо, че някои от тях представляват завръщане към стари, но добре изпитани технологии, подобрени с помощта на съвременни материали и методи за производство.
За какво по-точно става въпрос? Ето кратък списък на някои от промените, направени във вилките на Marzocchi:
– На първо място, прави впечатление завръщането на амортизацията от типа „отворена баня“. Системата е реализирана чрез патрон, който обаче е потопен в маслена баня, а не е затворен, така че едно и също масло се използва и за амортизацията, и за мазането на тръбите.
– Нов дизайн на втулките между ботушите и горните тръби – вече имат вертикални канали за маслото, за да се постигне по-добро мазане на тръбите. Толерансите са намалени до минимум, за да се постигне гладка работа, но без хлабини.
– Титанови пружини в някои от вилките – този материал не само е по-лек от стоманата, но пружините са и с по-малко намотки, откъдето идва допълнително намаляване на теглото – приблизително 2 пъти по-малко, отколкото е при стоманените пружини. Така става възможно теглото на вилки с метална пружина да е почти конкурентно на модели с пневматична.
– Пак с цел олекотяване при някои модели са използвани и титанови болтове.
– Горните тръби са с променлива дебелина на стените (изтънени) и с никелово покритие, което осигурява здравина и издръжливост. При някои модели (например 888) това спестява почти 300 грама.
– Всички вилки са снабдени и с гумен буфер за горната част от хода, който да предпазва вилката от „продънване“.
– Механизмът на проходната ос 15 мм с QR от 2009 г. е пренесен и към вилките с 20 мм ос.
– Арките са с вътрешно оребряване (конструкция тип ферма), което намалява теглото и запазва, или дори увеличава, коравината на вилката.
Останалите промени включват нови цветове, някои промени в отделни структурни елементи при определени модели и др. Следват конкретните характеристики на повечето модели на Marzocchi във високия клас, а за останалите посетете сайта на производителя.
888 RC3 Evo Titanium

– 200 мм ход
– 600 грама по-лека от предишното поколение.
– Титанова пружина (тежи само 163 грама) и болтове.
– Изтънени никелирани горни тръби с диаметър 38 мм.
– Патрон RC3 Evo с отворена баня – позволява сервизиране, пренареждане и подмяна на шайбите, които контролират клапата за забавяне на сгъването. По този начин потребителят (или оторизираният сервиз) може да настрои вилката фино и прецизно в зависимост от нуждите си. Точно така се настройват и вилките на професионалните състезатели, каращи с продуктите на италианския производител – сега Marzocchi са улеснили крайните потребители, предлагайки и готови комплекти шайби, предназначени за различен тип поведение на окачването. Другите възможни настройки включват реглаж на връщането и контрол на прогресивността чрез допълнителна въздушна камера – променяйки обема й, постигате същия резултат, както ако промените нивото на маслото.
– Тегло – 2990 грама.
Другите вилки в тази серия са:
– 888 RC3 Evo – пружината е стоманена, горните тръби не са никелирани и изтънени, а теглото е 3434 грама, но системата за амортизация е същата като при топ-модела
– 888 RCV – стоманена пружина и по-нисък клас система за амортизация с контрол върху сгъването и разгъването на вилката; тегло 3660 грама.
66
Еднокоронната фрийрайд вилка на Marzocchi ще се предлага в три модификации, всяка от тях с кормилна тръба 1 1/8 или 1.5. Най-скъпият модел е 66 RC3 Titanium. Характеристиките й в общи линии са същите като на 888, само че със 180 мм ход и тегло 2840 грама. Тук обаче към системата за амортизация RC3 липсва добавката Evo. Това ще рече, че разполагате с настройките за връщане и за забавяне при висока и ниска скорост на сгъване, но не и с възможността лесно да смените или пренаредите комплекта от шайби, контролиращи клапите.
Другите две модификации са съответно RC3 (със стоманена пружина и без изтънявания и никелово покритие на горните тръби) и RCV (тук е използвана и по-евтината система за амортизация).
55
При серията със 160 мм ход тенденцията е същата, само че тук вече има и модификации с пневматична пружина. Най-лека е 55 Micro Ti, която има следните характеристики:
– Ход 160 мм.
– Пневматична пружина.
– Титанова негативна пружина.
– Изтънени и никелирани горни тръби с диаметър 35 мм.
– Система за амортизация TST Micro – има възможност за заключване и реглаж на компресията с праг за отключване + реглаж на връщането.
– 20 мм QR проходна ос.
– Тегло: 2230 грама.
Другите вилки в тази серия са:
– 55 RC3 Titanium (във варианти със стержен 1 1/8 и 1.5) – изтънени никелирани горни тръби, титанова пружина и система за амортизация RC3; тегло – 2440 грама.
– 55 TST2 Air – пневматична пружина, горни тръби без изтъняване и никелово покритие, система за амортизация TST2 с възможност за заключване; тегло – 2640 грама.
– 55 RV – най-ниска цена, стоманена пружина и амортизация с реглаж на връщането; тегло – 2850 грама.
4X RC3
Вилката за 4-Крос също е напълно обновена (както и моделите Dirt Jumper, с които тя споделя обща конструкция), като най-интересното в нея е новата корона, която Marzocchi наричат „обърната“. Твърди се, че всичко започнало с облог, който един от инженерите на компанията сключил с останалите – че обръщайки короната наобратно, ще я направи по-корава. Така и станало. При новата корона отнетият материал е от горната страна, а не от долната, както обикновено. Можете да видите това и на долната снимка. В резултат на това, както и на арката с вътрешно оребряване, новата вилка е с 30% по-корава и с 20% по-лека. Моделът използва въздушна пружина в единия крак и система за амортизация RC3 в другия. Ходът е 100 мм, а теглото – 2280 грама.
44
Тази серия включва най-много продукти – шест различни модификации, едната от които се предлага в три варианта – с 9 мм QR, 15 мм проходна QR ос и с 15 мм проходна QR ос за 29 цолови велосипеди. Става дума за модела 44 Micro Ti, показан на снимката горе. Тази вилка е с никелирани и изтънени горни тръби с диаметър 32 мм, въздушна пружина, система за амортизация TST Micro и титанова негативна пружина. Ходът е 140 мм, като може да бъде намален вътрешно на 120. Теглото на версията с 9 мм QR ос е 1745 грама, на тази с 15 мм ос е 1875 грама, а на 29-цоловия вариант – 1899 грама (при него ходът може да бъде дори 100 мм).
Другият топ-модел в серията е 44 RC3 Titanium. Marzocchi я определя като „ХС вилка с DH амортизация и титанова пружина“. Теглото на този продукт е 1927 грама.
Останалите продукти са:
– 44 RLO – 80, 100, 120 или 140 мм ход (в зависимост от броя дистанционни втулки вътре); въздушна пружина; система за амортизация с реглаж на връщането и заключване; възможност за монтаж на V-образни спирачки; 9 мм QR ос; тегло – 2160 грама.
– 44 RLO RC – същите характеристики като горната модификация, само че с дистанционен контрол на заключването.
– 44 TST2 Air – 140 или 120 мм ход, въздушна пружина; система за амортизация TST 2 (реглаж на връщането и заключване); 9 мм QR ос; тегло – 2080 грама.
– 44 TST2 Air 15QR 29″ – тук името казва всичко – вилка за 29 цолови велосипеди; 140,120 или 100 мм ход; въздушна пружина; система за амортизация TST2 (реглаж на връщането и заключване); 15 мм проходна ос с QR; тегло – 2290 грама.
Corsa Micro Ti RC
ХС моделът на Marzocchi на практика не е много по-различен от вилките в серията 44. Ходът е 100 или 80 мм, оста е 9 мм с QR, пружината е пневматична + титанова негативна пружина, а системата за амортизация е TST Micro, само че с дистанционен контрол. Теглото също е в класа на 44 – 1846 грама.