Nissan UCI Световна купа 2007: Мон-Сен Ан, Канада, XCO#4, DH/4X#3

На 23-24 юни 2007 г. Канада бе следващата спирка по пътя на СК с кръгове в дисциплините крос-кънтри, спускане и 4-крос.

Крос-кънтри мъже
Жулиен Абсалон (Франция, Orbea) и Хосе-Антонио Хермида (Испания, Multivan-Merida) се впуснаха в дълга гонитба по 5-километровото трасе, където ги очакваха цели седем обиколки. Испанецът успя да стартира експлозивно и остави след себе си преследващата го групичка, в която бе и Абсалон. Французинът на свой ред успя да се откъсне от останалите състезатели, хвърляйки сили да догони Хермида, което му се удаде чак в шестата обиколка. Тогава водачът във временното класиране атакува и излезе начело, спечелвайки състезанието, което е третата му поредна победа за сезона. Третото място бе спечелено от канадеца Джоф Кабуш (Maxxis), който бе настроил специално състезателната си програма за сезона за това важно състезание пред родна публика и не остана разочарован. На четвърто и пето място останаха швейцарските състезатели Кристоф Заузер (Specialized) и Нино Шуртер (Swisspower). Във временното класиране Абсалон води убедително с 950т. пред Хермида с 680т. и Заузер с 640т.

Крос-кънтри жени
Четвъртият кръг отново се проведе при отсъствието на Гун-Рита Даале и предложи на публиката оспорвано състезание с множество обрати. Спечели го рускинята Ирина Калентиева (Topeak-Ergon), която успя да се наложи над китайката Ченгуан Рен и германката Забине Шпиц (Ghost). Всички те бяха „подпомогнати” и от лошия късмет на Мари-Хелен Премон (Канада, Rocky Mountain – Haywood), която падна във втората обиколка, но въпреки това показа невероятна борбеност и сила, подкрепяна от родната публика и се завърна до четвърта позиция. Петото място остана за Маргарита Фулана (Испания, Spiuk). Във временното класиране поведе Калентиева със 764т., следвана от Фулана (700т.) и Ченгуан Рен (648т.).

4-крос
Трасето за 4Х подложи състезателите на немалко изпитания и мнозина се озоваха на земята, което неминуемо се отрази и на класирането им.

При мъжете Браян Лоупс (САЩ, GT) успя да постигне втора поредна победа, затвърждавайки позицията си в общото класиране, където води с актив от 700т. Задачата на американеца бе улеснена заради отсъствието на най-сериозния му противник – чехът Михал Прокоп, който по същото време участваше в състезание по BMX, борейки се за място в квотата за олимпийските игри в Пекин. Челната четворка бе допълнена от Скот Бюмонт (Великобритания, Rocky Mountain UK), Филип Полк (Словакия, Gravity Group) и Камил Татаркович (Чехия, Kona Les Gets).

Във финалния рунд при жените Джил Кинтнер (САЩ, GT) отстъпи пред Анеке Беертен (Холандия, Bikepark.ch Tui), след като падна при първия завой и завърши на трето място. На втора и на четвърта позиция финишираха Фион Грифитс (Великобритания, Norco) и Мио Суемаса (Япония), а във временното класиране водачка е Беертен с 560т.

Спускане
Световните шампиони Сам Хил (Австралия, Iron Horse – Monster Energy) и Сабрина Жоние (Франция, Iron Horse – Monster Energy), които освен съотборници са и любовна двойка, за пореден път отбелязаха двойна победа, спечелвайки стартовете при мъжете и жените.

Въпреки първото си място и преднината от 2 секунди, Жоние призна, че карането й е било далеч от перфектното. Една от причините за това вероятно бе забавянето, което се получи заради тежкото падане на Скарлет Хейгън, което наложи три от състезателките след нея да стартират отново, а останалите да загряват повторно. На второ и трето място завършиха Трейси Моузли (Великобритания, Kona Les Gets) и Емелин Раго (Франция). Тези три състезателки водят и във временното класиране – Жоние с 690т., Раго с 540 и Моузли с 480.

При мъжете също имаше напрегнати моменти, особено когато по трасето бе Грег Минаар (ЮАР, Team G-Cross Honda). По време на карането си, Грег успя отново да извади ръката си от рамото и се наложи сам да си я намества обратно. Въпреки този твърде неприятен, а вероятно и болезнен инцидент, Минаар успя да завърши с толкова добро време, че му стигна за второ място и остави висящ въпроса какво би станало, ако контузията не се бе завърнала в най-неподходящия момент. Трети остана Стив Пийт (Великобритания, Santa Cruz Syndicate). Във временното класиране начело излезе Хил с 557т., следван от Пийт (525т.) и Мати Леиконен (416т.).