Световна купа 2005 – MX#4, 5, 6, 7, 8; DH/4X#7, 8; XC#8

От толкова много материали, свързани с планинското колоездене в България, се наложи да забавим доста репортажа от кръговете за СК, които отдавна приключиха и излъчиха победителите за 2005г. Ето накратко какво стана на международната състезателна сцена…
Следвайки хронологията от предишния репортаж, продължаваме с четвъртия кръг в дисциплината маратон, който се проведе в Бад Гойзерн, Австрия на 9 юли. В това състезание с дължина на трасето 100км победител при мъжете стана Мориц Милац (Германия), а при жените Анна Еноксон (Швеция).

Следващият старт отново бе в дисциплината маратон, в Ойсан, Франция, на 7 август. Трасето пак бе с дължина 100км и денивелация 4100м. Тук първото място бе спечелено от Тома Диеч (Франция) при мъжете и Естер Зюс (Швейцария) при жените.

Шестият кръг за маратонците се проведе на север, във Фалун, Швеция. Дистанцията, с която трябваше да се справят участниците, бе 110км. Победители на родна почва, станаха Фредрик Кесяков при мъжете и Анна Еноксон при жените.

Следващата дата бе важна за състезателите по спускане и 4-крос, тъй като дойде ред на седмия кръг в Пила, Италия. Трасето за спускане бе с дължина 2600м и разлика във височините 526м.

Падналите дъждове и мрачното време направиха надпреварата още по-трудна. При мъжете най-бърз бе австралиецът Сам Хил, чието каране бе наистина забележително. Той остави след себе си водача в общото класиране Грег Минаар (ЮАР) и британеца Брендън Феърклоф. Ан-Каролин Шасон (Франция) в обичайния си стил не остави никакъв шанс на съперничките си и грабна победата. Второ и трето място заеха Рейчъл Атертън (Великобритания) и Емелин Раго (Франция).

Във 4-кроса чехът Михал Прокоп спечели безапелационно на калното трасе. От началото до края той излизаше начело във всички карания, включително и във финалното, където остави след себе си Браян Лоупс (САЩ) и Седрик Грасия (Франция). При дамите американката Джил Кинтнер бе най-добра, а след нея финишираха Яна Хоракова (Чехия) и Анеке Беертен (Холандия).

Последните състезания бяха във Форт Уилям, Великобритания – място, което се превърна в постоянен домакин за кръговете от СК в последните години.

В ХС-то победител при мъжете стана швейцарецът Ралф Наф, следван от сънародника си Кристоф Заузер и шведът Фредрик Кесяков. Норвежката Гун-Рита Даале постигна поредната си победа в старта на жените, следвана от другите две постоянни призьорки – Забине Шпиц (Германия) и Ирина Калентиева (Русия).

В дисциплината 4-Крос норвежецът Леив Ове Нордмарк изненадващо грабна първото място при мъжете, оставяйки след себе си Браян Лоупс и Джий Атертън (Великобритания). При жените Джил Кинтнер отново спечели първото място, а след нея финишираха Яна Хоракова и Мелиса Бюл (САЩ).

По добре познатото трасе за спускане най-бърз от мъжете бе Стив Пийт за радост на многобройната публика край трасето. На второ и трето място завършиха Грег Минаар и Нейтън Рени (Австралия). При жените британските състезателки Трейси Моузли и Рейчъл Атертън доминираха още повече, спечелвайки първите две места. Трета завърши французойката Сабрина Жоние.

След Форт Уилям останаха още два кръга в дисциплината маратон. Първият от тях бе на 1 октомври в Санкт Вендел, Германия, по трасе с дължина 110км и денивелация 2500м. Първи ги преминаха италианецът Ядер Золи и състезателката на Словения Блаза Клеменсис.

Последният кгръг по маратон се продеве в Рок Д’Азур, Франция. Той отбеляза рекордно състезателно присъствие с повече от 170 участници само при мъжете. По трасето с дължина 87км най-бързо премина белгиецът Роел Паулисен, със средна скорост 23,5км/ч. При жените пък канадката Алисън Сайдор бе в най-добра форма.