Първи кръг от СК 2003 в Санкт Вендел, Германия

Откриването на сезона за Световната купа стана с първия кръг в дисциплината крос-кънтри, проведен в Санкт Вендел, Германия на 24-25 май. Организацията на състезанието бе отлична, публиката край трасето многобройна (около 25 000 души!) и дори времето се оправи специално за двата дни на надпреварата, като продължителните дъждове отстъпиха място на „ококореното слънце“ (да не пропусне и то нещо!). Тези климатични промени направиха трасето доста разнообразно – някои участъци бяха съвсем сухи, а други прилично наквасени от пороите през миналата седмица. Обиколката, макар и в първо състезание, беше далеч от представите за загрявка, с дължина 7,9км, като мъжете трябваше да направят 7 такива, а жените „само“ пет.
Кристоф Заузер (Швейцария, Siemens Mobile) спечели битката при мъжете. Той попадна в челната тройка от самото начало, воден от германеца Ладо Фумик и белгиеца Филип Меерхай. Впоследствие и двамата отпаднаха на по-задни позиции – Меерхай поради технически проблеми, а Фумик просто не издържа на постоянните атаки и зае четвърто място. А атаките идваха не от кой да е, а от групичка, включваща Жулиен Абсалон (Франция, Motorex-Bianchi), Марко Буи (Италия) и….Марек Галински (Полша, Orbea). Именно той поднесе голямата изненада в Занкт Вендел, преборвайки се успешно за второто място на подиума. Абсалон остана трети.

При жените победата на Гун-Рита Даале (Норвегия, Merida International) бе плод на последователните й усилия, които увеличаваха преднината й с всяка следваща обиколка. Така крайната разлика между нея и класиралата се на второ място Забине Шпиц (Германия, Merida International) беше 2:33 минути. И тук имаше малка изненада – третото място на рускинята Ирина Калентиева. А за допълнителен ефект тя също е от отбора на Merida International. Всъщност тази състезателка направи няколко добри класирания още през миналата година, така че очевидно развива добре потенциала си.

Следващият кръг ще се проведе във Форт Уилям, Великобритания, на 31 май – 1 юни, и в трите дисциплини.

Междувременно организаторите на кръг №4 в Телърайд, САЩ, отмениха състезанието през юли, така че малкото надпревари за СК (само шест кръга през тази година) ще бъдат дори още по-малко.