Световна купа в Граус Маунтин, Канада – 4 кръг ХС, 3 кръг DH и дуал

На 7 и 8 юли 2001г. в курорта Граус Маунтин в Канада се проведоха три състезания за Световната купа – в дисциплините крос-кънтри, спускане и дуал. Те събраха огромни тълпи – около 10000 зрители.

Крос – кънтри:

В крос-кънтрито това беше четвъртия кръг за тази година. Трасето беше с дължина 4,6км за обиколка със 100 метра денивелация, като не липсваха технични участъци. Първо имаше 2,6км спускане, после 2км изкачване по открити, каменисти и достатъчно стръмни места.

Мъжете трябваше да направят 8 обиколки, т.е. над 36км с около 800м изкачване. В тяхното състезание настъпи изненадващ обрат в последната обиколка, но нека все пак започнем от начало… Още при първите обиколки Ролан Грийн (Канада, Trek Volkswagen) излезе начело и наложи такова темпо, че само двама други състезатели успяваха да го следват по петите. Това бяха Кристоф Заузер (Швейцария, Volvo Cannondale) и Мигел Мартинес (Франция, Full Dynamix). Мартинес обаче започна да изостава и на шестата обиколка австралиецът Кадел Еванс, съотборник на Заузер, го задмина и застана на трета позиция. И така в последната обиколка всички очакваха Грийн да пресече пръв финалната линия, но вместо него това направи Кристоф Заузер. За негов лош късмет (и на родната му публика също), Ролан Грийн беше спукал гума и това го остави на второ място. Зад него останаха Кадел Еванс, Мигел Мартинес и канадецът Райдер Хесйедал (Subaru Gary Fisher) на пето място.

Във временното класиране след четири кръга води Ролан Грийн със 721т., следван от Хосе Антонио Хермида – 600т., Мигел Мартинес – 587т., Бас Ван Дуурън – 489т. и Кристоф Заузер с 444т.

При жените обиколките бяха с една по-малко – седем. В тяхното състезание нямаше такива драматични обрати. Барбара Блатер (Швейцария, Specialized) заслужено финишира първа след добро и разумно каране. Канадката Криси Реден (Subaru Gary Fisher) беше трета, но успя да задмине Мери Григсън (Австралия, Subaru Gary Fisher) и да завърши на второ място. Григсън имаше лош ден, защото спука гума и това я остави чак на пето място. Алисън Дънлеп (САЩ, Team GT) завърши трета, въпреки че в началото изостана чак до девета позиция. На четвърто място пък финишира Каролайн Алекзандър (Великобритания, Specialized). Интересни неща се случиха с Анабела Стропаро (Италия, Be One), която водеше в началото на състезанието, но получи технически проблем с веригата. Тя изгуби две минути, за да го оправи, но се оказа, че е получила помощ от човек от екипа на Be One, което е недопустимо според правилника, и затова състезателката беше дисквалифицирана.

Общото класиране при жените в ХС след четири кръга е следното: Барбара Блатер – 900т., Алисън Дънлеп – 710т., Маргарита Фулана – 500т., Каролайн Алекзандър – 460т., Алисън Сайдор – 425т.

Спускане:

Трасето за спускане беше може би най-късото в историята на СК – едва 1,3км и състезателите го преминаваха за по-малко от две минути. То бе технично и предлагаше на публиката достатъчно забавления, а на състезателите възможности за грешки, които при тази дължина можеха да бъдат фатални за класирането им.

При мъжете пръв финишира французинът Фабиен Барел (Team GT) – той приключи карането си за 1:52.13, въпреки че се беше контузил при тренировките. Барел посвети победата си на своя съотборник Стив Пийт, който падна лошо на тренировките, контузи си рамото и не можа да кара на финалите. На второ място остана Крис Коварик (Австралия, Intense Cycles), който завърши само на една стотна от секундата след Барел. Това е най-малката разлика във времената, отчитана някога в СК. Мик Хана (Австралия, Global Racing Team) остана трети, Грег Минаар (ЮАР, Global Racing Team) четвърти, а Никола Вуйо (Франция, Voullioz Racing Team) зае едва пето място.

Временно класиране при мъжете след три кръга: Фабиен Барел – 610т., Крис Коварик – 510т., Никола Вуйо – 495т., Стив Пийт – 445т., Мик Хана – 394т.

При жените Ан Каролин Шасон (Франция, Volvo Cannondale) потрети победата си от предишните два кръга. Тя завърши с време 2:08. Втора остана Миси Джоуви (САЩ, Global Racing Team). След тях останаха Трейси Моузли (Великобритания, Team Kona/Ford Focus), Сабрина Жоние (Франция, RSP Import Intense) и Катя Репо (Финландия, Team GT). Във временното класиране при тях води Ан-Каролин Шасон със 740т., Миси Джоуви – 555т., Лий Донован- 460т., Фион Грифитс – 416т. и Марла Стреб – 385т.

Дуал:

Не е много ясно това втори или трети кръг беше. По програма е трети, но предишното състезание във Вар бе отменено заради ужасните климатични условия. По тази причина, за да се „навакса“, от UCI са решили в Капрун, Австрия да се проведат два кръга по дуал в една и съща седмица, като единият ще замести отмененото състезание.

При жените спечели Лий Донован (САЩ, Shwinn). Това беше изненада, защото от две години постоянният лидер в дисциплината е Ан-Каролин Шасон. Това е първа победа в дуала за Донован и тя й донесе голяма радост след многобройните втори места в последните три години. На трето място остана Тара Ланис (САЩ, Yeti/Pearl Izumi), а четвърта е Тай-Лий Мъкслоу (Австралия). В общото класиране води Лий Донован с 90т., следвана от Ан-Каролин Шасон – 90т., Тара Ланис – 50т., Катрина Милър – 30т., Тай-Лий Мъкслоу – 20т.

При мъжете финалната борба беше между Браян Лоупс (САЩ, Fox/GT) и Ерик Картър (САЩ, Mongoose). И този път Лоупс взе победата, а Картър остана втори. На трето и четвърто място завършиха съответно Микел Делдюк (Франция, Shwinn) и Крис Коварик. Общото класиране тук е: Браян Лоупс – 100т., Микаел Делдюк – 60т., Ерик Картър – 52т., Седрик Грасиа – 52т., Уейд Буутс – 25т.