СК в Дюранго, САЩ – ХС#5, DH/Dual#4

На 14 и 15 юли, 2001г. се проведоха поредните кръгове от Световната купа и в трите дисциплини. Мястото беше Дюранго, САЩ.

Крос-кънтри

Трасето беше с дължина 10,8км и мъжете трябваше да направят 4 обиколки по него. Победител стана Жулиен Абсалон (Франция, Bianchi Motorex), за когото това е първа победа в кръг от СК. В началото Абсалон не се забелязваше никъде в челната група, а водач беше канадецът Ролан Грийн (Trek-Volkswagen). Но при третата обиколка младият французин вече беше изникнал на второ място. В последната обиколка задната гума на Грийн започна да издиша и той на три пъти спря да я помпа, което стопи преднината му. Скоро Абсалон го задмина, но в този момент и Кадел Еванс (Австралия, Volvo-Cannondale) атакува и излезе начело. На финалното спускане обаче Еванс също спука гума и остана трети. Така Абсалон стана първи, а второто място зае Каши Лойхс (Нова Зеландия, Volvo-Cannondale). Четвърти е Хосе Хермида (Испания, Bianchi Motorex), а пети остана Грийн.

Във временното класиране води Ролан Грийн с 851т., следван от Хосе Хермида – 750т., Мигел Мартинез – 643т., Кадел Еванс – 550т. и Жулиен Абсалон – 547т.

При жените първите места се разпределиха по следния начин – на първа позиция застана австралийката Мери Григсън (Subaru – Gary Fisher), за която това е първа победа за сезона. Втора остана Барбара Блатер (Швейцария, Specialized), трета е британката Каролайн Алекзандър (Specialized), четвърта – Рути Матес (САЩ, Trek – Volkswagen) , а на пета позиция – канадката Криси Реден (Subaru – Gary Fisher). Тук нямаше кой знае какви драми. Първоначално водеха Блатер и Каролайн Алекзандър, но във втората обиколка Григсън атакува и излезе начело, като до края увеличи преднината си.

Временното класиране при жените е: Барбара Блатер – 1100т., Алисън Дънлеп – 800т., Каролайн Александър – 630т., Мери Григсън – 545т. и Криси реден – 538т.

Спускане

Трасето в Дюранго беше с дължина 2,6км и разлика във височините 458м. Като цяло беше бързо, но не липсваха технични участъци в типично американски стил. Най-стръмният участък беше с наклон 40-45 градуса – дори и в СК такива наклони са рядкост. Освен това имаше и нетипично изкачване, за да се провери издръжливостта на състезателите. По-голямата част от трасето минаваше под чисто новия 6-местен седалков лифт, което даваше възможност човек да се вози нагоре-надолу с него и да наблюдава състезанието.

При жените Ан-Каролин Шасон (Франция, Volvo-Cannondale) е първа, което не е никаква изненада. На второ място е британката Трейси Моузли (Team Kona/Ford Focus), която доказа, че продължава да се развива прогресивно. Миси Джоуви (САЩ, Global Racing Team) е трета, финландката Катя Репо (Team GT) четвърта, а французойката Сабрина Жоние (RSP Import Intense) зае пета позиция. Във временното класиране води Ан-Каролин Шасон – 990т., а след нея са Миси Джоуви – 725т., Лий Донован – 570т., Трейси Моузли – 547т. и Фион Грифитс – 541т.

При мъжете французинът Микаел Паскал (Be One), с прякор Бързия Мик, най-сетне спечели кръг от СК след многобройните втори места през последните години. Паскал имаше и малко късмет, т.к. след неговото спускане започна да се излива дъжд и това забави останалите седем състезатели след него. Втори е Ерик Картър (САЩ, Mongoose), трети – Колин Бейли (САЩ, Maxxis), четвърти Оскар Сейз (Испания, Be One) и на пета позиция – Джон Уодъл (Австралия, Sun Race Sturm). Временното класиране е както следва: Фабиен Барел – 723т., Никола Вуйо – 538т. , Крис Коварик – 510т., Микел Паскал – 458т., Мик Хана – 448т.

Дуал

При жените имаше изненади, т.к. Ан-Каро се класира чак на трето място. Това стана, след като тя бе отстранена на полуфинала от Лий Донован (САЩ, Schwinn). Вината си беше изцяло на Шасон, която направи груба грешка, мислейки, че Донован е паднала и забавяйки темпото си по тази причина. На финала Донован победи и Тара Ланис (САЩ, Yeti/Pearl Izumi). Четвърта остана французойката Сабрина Жоние (RSP Import Intense). Във временното класиране водач е Лий Донован – 140т., следвана от Ан-Каролин Шасон – 120т., Тара Ланис – 90т., Катрина Милър – 45т. и Сабрина Жоние – 27т.

При мъжете американецът Браян Лоупс (Fox/GT) спечели без особени проблеми, на второ място е Уейд Буутс (Австралия, Trek- Volkswagen), трети е Седрик Грасия (Франция, Volvo-Cannondale), а четвърти Ерик Картър (САЩ, Mongoose). Във временното класиране лидер е Браян Лоупс – 150т., следван от Седрик Грасия – 82т., Ерик Картър – 72т., Микел Делдюк – 66т. и Уейд Буутс – 65т.