Vampire Fastarossa е с три точки за главната става на окачването

Текст: Любомир Ботушаров; снимки: Vampire Bikes

Крис Канфийлд е един от двамата братя, които навремето създадоха марката Canfield Brothers, преименувана по-късно на Canfield Bikes. В последните години Крис реши да развива свои самостоятелни проекти, като една от основните му насоки е разработването на различни системи за окачване. Той прави това чрез компанията Suspension Formulas – повече вижте тук: https://suspension-formulas.com/.

Наред с това обаче Крис Канфийлд създаде и нова марка за велосипеди – Vampire, а първият продукт с тази марка, рамката Fastarossa, е интересен с това, че предлага на потребителя избор между цели три кинематики на задното окачване, които се постигат чрез преместване на главната става в една от трите възможни позиции. Първият (сериен) велосипед, използващ подобна концепция, бе новият Lapierre Spicy CF, но при него позициите са две. Vampire Fastarossa вдига летвата с още една позиция, а освен това постига доста различни характеристики в тези три варианта на окачването.

Ако започнем с хода на задната ос, чрез различна дължина на шока може да постигнете общо 12 различни варианта:

  • 67.5 мм ход на задния амортисьор = 150/175/205 мм ход на окачването
  • 70 мм ход на задния амортисьор = 155/180/210 мм ход на окачването
  • 72.5 мм ход на задния амортисьор = 160/185/215 мм ход на окачването
  • 75 мм ход на задния амортисьор = 165/190/220 мм ход на окачването

Както виждате, с една и съща рамка може да имате и ендуро байк със 150 мм ход, и фрийрайд/байкпарк велосипед, и дори DH байк с цели 220 мм ход. Геометрията е достатъчно универсална, за да покрие тези различни „лица“ на велосипеда.

В общи линии, при промяна на позицията на главната става, единственото, което трябва да направите, е да скъсите или удължите веригата с 2-3 звена и евентуално да пипнете някои от настройките на задния амортисьор. Ако сте с въздушен шок, може да промените леко налягането му, а ако сте с метална пружина, най-добре е да изберете твърдостта ѝ с оглед на средната позиция на окачването, при което той ще работи достатъчно добре и с другите две. Има и допълнителна обтягаща ролка, която е особено важна за високата позиция на окачването. Когато се ползва ниската позиция, ролката се маха и е предвидено да се прикрепи на сигурно място към рамката.

За любителите на графики и данни със сигурност ще е интересно да разгледат кривите, предоставени от Крис Канфийлд за характеристики като Anti-squat, Anti-rise и т.н. Те са за конфигурациите с най-дълъг заден амортисьор и най-голям ход на окачването.

На практика чрез трите различни точки за захват на подверижните тръби към предния триъгълник Vampire Fastarossa включва три от основните кинематики, разработени от Крис Канфийлд, чиито търговски наименования са CF3, CBF и i-Track.

Освен тези особености на окачването, рамката Fastarossa е интересна и с използваните материали. Предният триъгълник е от хром-молибденова стомана – Крис твърди, че след дълги години опит с алуминиеви сплави и композитни материали е стигнал до извода, че стоманата осигурява най-приятна и комфортна возия, както и допълнителна „застраховка“ от гл.т. на якостни характеристики. Тръбите на задницата обаче са от алуминиева сплав, тъй като за тях е по-важно да са корави и леки.

Реклама

Байкът може да бъде сглобен както с 29-цолови колела, така и със смесен размер – 29“ отпред и 27.5“ отзад, а цената на рамката без шок е $2,998. Предлага се в 4 размера, а според създателя ѝ Fastarossa работи чудесно с всякакви задни амортисьори, с които я е пробвал до момента – и с пневматична, и с метална пружина.

https://www.vampire.bike

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>