Френската компания Lapierre никога не се е притеснявала да предлага нестандартни и интересни решения. Най-новият пример за това е техният дългоходов ендуро байк Spicy CF, чието ново поколение дава на потребителите избор между два типа многоставно окачване – с висока или с ниска опорна точка, т.е. High Pivot или Low Pivot.
Конвертирането между двата типа окачване може да се случи в домашни условия, но не и на пътеката – като цяло си е сервизна операция, отнемаща от 30 до 60 минути в зависимост от опита и бързината на механика. В готов вид от производителя байкът идва в High Pivot конфигурация с всички необходими допълнителни части за преобразуване в Low Pivot. Процедурата включва:
– преместване на захвата на подверижните тръби на задницата, като в оставащите празни високи отвори се монтира водач за веригата отдясно и запълваща тапа отляво;
– замяна на кобилицата, задвижваща шока – за двете конфигурации този елемент е различен;
– избиране на правилна позиция за чипа при захвата на шока;
– скъсяване на веригата.
За две от тези стъпки са нужни допълнителни уточнения. Чипът има три позиции, които имат отношение не само към промяната на типа окачване, но и към избора на размер задно колело. Стандартно Spicy CF идва в смесена конфигурация с 29″ отпред и 27.5″ отзад, но може да преминете изцяло към 29″ и в двата края. По отношение на веригата, най-добре е да имате две – по-къса за Low Pivot конфигурацията и по-дълга за High Pivot.
Интересното е, че при всички тези варианти за модификация геометрията на байка остава непроменена. Можете да видите стойностите в тази таблица:
Ходът на задното окачване обаче е различен в зависимост от размера на задното колело – при 27.5 е 174 мм, а при 29″ спада на 170 мм. Отпред вилката е със 180 мм ход.
Рамката е изцяло карбонова, от висок клас материали, и е добре защитена – има протектори не само под веригата и по долната тръба около средното движение, но и по долната тръба при челото – това е за случаи, в които байкът се вози на пикап или на багажник с такъв тип захващане. Има и кутия за дребни вещи, чиито капак е от долната страна на долната тръба, защото отгоре мястото е заето от шока. Стандартно вътрешното окабеляване е прекарано през чашките, но има входове и отстрани на челото за тези, които не харесват другия вариант.
Лесно е да се види, че задният амортисьор и ставните връзки са съсредоточени около и над средното движение, което предполага нисък център на тежестта и стабилност. Минусът при този дизайн е, че седалковата тръба остава по-къса и това би могло да ограничи избора на понижаващ кол за седалката, особено ако искате той да е с по-голям ход.
Ключовият въпрос за този нов и интересен велосипед обаче е: необходима ли е тази възможност за промяна на типа окачване? Достатъчно съществена ли е разликата между двете конфигурации? Няма как да дам отговор, без да съм карал байка, а и да го бях карал, пак не е сигурно, че изборът е лесен. Прочетох някои ревюта за Spicy CF и общото ми впечатление от тях е, че и с High Pivot, и с Low Pivot велосипедът работи балансирано, педалира ефективно, „изглажда“ добре терена… За High Pivot окачването е известно, че се справя по-добре с грубите терени и по-агресивното каране, но ако е достатъчно добро и в останалите ситуации, защо изобщо да се замисля човек за Low Pivot? Към това насочва и фактът, че самият производител е избрал да доставя байка настроен с High Pivot окачване. Аз лично смятам, че от възможността за конвертиране биха се възползвали най-вече определени състезатели за определени трасета и евентуално „обикновени“ карачи, които просто обичат да експериментират, да влизат надълбоко в техническите детайли и успяват да доловят дори малки разлики в работата на велосипеда. Всички останали вероятно биха го харесали и карали еднакво добре във всяка от двете конфигурации и не биха се занимавали с конвертиране.
Без значение в коя група попадате, ако искате да се сдобиете с Lapierre Spicy CF, най-достъпната окомплектовка е 6.9 с цена 5499 евро, 12-скоростна система Shimano Deore и по-базови компоненти за окачването от Rock Shox – вилка Zeb Select и шок Vivid.
Следва Spicy CF 7.9 за 6499 евро, при който скоростната система е Shimano SLX, а окачването е Fox на ниво Performance.
Spicy CF 8.9 за 6999 евро вече е с окачване Fox на ниво Factory и със скоростна система Shimano XT.
Най скъп е Spicy CF Team за 10 000 евро – тук вилката и шокът от Rock Shox са на ниво Ultimate, а скоростната система е Sram X01 Eagle, но не е AXS.
Харесва ли ви съдържанието на MTB-BG.com?
Искате ли и занапред да има достатъчно от него? Вече можете да подкрепите дейността ни чрез Абонамент за физически лица.