Нови и интересни продукти: EMRG SENDuro

EMRG е един малък „бутиков“ германски производител, за чиито продукти може да се говори много. Моето внимание към него бе привлечено от една статия в Pinkbike, представяща прототип на ендуро велосипеда Reichmann SENDuro, изработен от карбонови тръби и алуминиеви муфи, т.е. по технология, сходна с тази, използвана от Atherton Bikes при техните рамки. Reichmann всъщност е марка, която се е вляла в компанията EMRG, така че може да срещнете продуктите и с двете имена. Оказа се обаче, че SENDuro, само че с изцяло алуминиева рамка, вече се продава и е един дългогодишен проект на Reichmann, в който те са вложили много труд и ентусиазъм. Оказа се също, че компанията има и друг интересен байк (модела за спускане RIP), а също и продукти като чашките Virtual Pivot Headset, чрез които може да се променя т.нар. offset (изместване) на вилката, а това, както вероятно знаете, може да даде сериозно отражение върху поведението на велосипеда по отношение на стабилност, маневреност и др.

Да се върнем обаче към модела SENDuro. Най-интересното при него е, че може да променяте почти всичко, т.е. да го индивидуализирате дори в направления, за които не сте и помисляли. Пример за това са споменатите чашки, които, разбира се, могат да бъдат монтирани в челната тръба на този модел. Задното колело може да е 27.5 или 29″. Ходът на окачването може да е 190 или 170 мм (чрез различен заден амортисьор и различни накрайници за захващането им). Задната проходна ос може да е 148 или 150 мм. Дължината на задницата се променя чрез регулируемите уши – 440, 450 или 460 мм. Можете също така да увеличите челния и седалковия ъгли с 1 градус, както и да промените прогресивността и кривата на окачването, за което има три позиции.

Като стана дума за окачването, то е многоставно, с виртуална опорна точка и с цели 7 стави. Да има, както се казва! Задният триъгълник в долната си част е захванат към предния чрез една къса връзка, подобно на много други такива конструкции. В горната му част обаче нещата са доста по-усложнени, защото шокът се задвижва чрез система от три къси връзки – едната е свързана към задницата, другата към долната тръба, а третата към горната. Може да добиете представа какво се случва при сгъване на окачването от това видео: https://www.youtube.com/shorts/YXLm3U_X3q8. Идеята на тази кинематика е да се постигне работа на окачването с точно желани характеристики – не само като ефективност при педалиране, спиране и поемане на неравностите, но и като прогресивност. При SENDuro кривата на окачването има S-образна форма, като в началото е прогресивна, след това линейна и накрая пак прогресивна. Според създателите на рамката това осигурява добра работа във всички части на хода и по-специално отзивчивост в началото, стабилност и поддръжка в средата и втвърдяване (прогресия) в края. На долната графика се вижда и как настройката за прогресивността влияе само върху последната част от хода на окачването.

Стана ясно, че много от параметрите на геометрията могат да бъдат променяни, но пък могат да бъдат и запазени, въпреки промените в размера на колелата или в окачването. Базовите стойности са доста смели – челният ъгъл е 62.5 градуса (на практика такава стойност е характерна по-скоро за DH велосипедите), а ефективният ъгъл на седалковата тръба е 79.5 градуса. Засега рамката се предлага в три размера.

Ако желаете да се сдобиете с подобен рядко срещан велосипед и да си го настроите изцяло по ваш вкус, трябва да си поръчате рамката, чиято цена започва от 2750 евро (без шок). Засега се работи само с предварителни поръчки, така че не очаквайте куриерът да цъфне на вратата ви твърде бързо!

https://emrg.bike/


Харесва ли ви съдържанието на MTB-BG.com?

Искате ли и занапред да има достатъчно от него? Вече можете да подкрепите дейността ни чрез Абонамент за физически лица.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>