В началото на месец август германската компания Schwalbe представи два нови модела гуми, Albert и Shredda, които използват „радиална“ конструкция на каркаса, като се очаква в бъдеще и други модели да преминат към тази технология (при Magic Mary, една от най-популярните гуми на компанията, това вече е факт, т.е. някои нейни разновидности също вече се предлагат в такъв вариант).
Ако „радиални гуми“ ви звучи познато, то е защото в автомобилната индустрия това е основният тип в момента, т.е. ако погледнете гумите на колата си, те ще са с такава конструкция. Най-общо казано, при тях влакната, които изграждат каркаса на гумата, са ориентирани напречно (под 90 градуса) спрямо посоката на движение на гумата. Това прави стените по-меки и податливи, което пък увеличава комфорта, подобрявайки абсорбирането на неравностите, и води до по-оптимална и широка форма на контактното петно, което подобрява сцеплението и износоустойчивостта на протектора. За да бъде устойчива на усуквания обаче, радиалната гума трябва да има и т.нар. пояс/колан/ремък (на англ. belt) под протектора – това е допълнителен пласт/елемент (най-често с надлъжно разположени влакна), който осигурява стабилност на структурата.
Другият тип гуми, каквито използват велосипедите например, а също и някои по-специализирани превозни средства (например в селското стопанство), са с диагонална конструкция на каркаса, която се състои от няколко слоя „плат“, при които влакната са разположени под ъгъл (най-често 45 градуса) спрямо посоката на движение и при обръщането на „плата“ се припокриват в обратна посока, с което създават устойчива структура с по-корави стени.
Идеята за радиални гуми при велосипедите не е нова, т.е. и досега е имало опити технологията да бъде пренесена от автомобилната промишленост. По една или друга причина обаче това все още не е факт. Сега Schwalbe са се насочили към подобен подход, започвайки от желанието да увеличат размера на контактното петно на гумата с терена, а също и гъвкавостта на стените, за да може по този начин да подобрят сцеплението и поведението на гумата при преминаване през неравности.
Тук обаче идва най-важното уточнение: новите „радиални“ гуми на Schwalbe всъщност не са такива в техническия смисъл на думата. Тяхната конструкция не е с напречно разположени влакна и не включва „колан/пояс“ под протектора. В действителност те използват диагонална конструкция, само че ъгълът, под който са разположени влакната, е по-близък до 90 градуса, т.е. до радиалните гуми, и това придава на самата гума характеристики, сходни с тези на радиалните, но без да се използва „напълно“ тази конструкция. Някой би могъл да сметне това за подвеждащо от гледна точка на терминологията, затова и аз засега го използвам в кавички. Реално погледнато, новата технология на Schwalbe по-скоро е хибридна и доколкото успях да намеря информация, подобен тип „хибридна“ конструкция се използва при някои специализирани състезателни гуми за МПС, точно защото за определени приложения съчетава най-доброто и от радиалните, и от диагоналните гуми.
Дали е така и при велосипедите? Ако питате Schwalbe, със сигурност да. Според германската компания техните нови „радиални“ гуми имат следните предимства:
- По-голямо контактно петно с терена.
- По-добро сцепление.
- Повече гъвкавост на стените и по-добро омекотяване на неравностите, респективно по-комфортна возия.
Повече за технологията и причините за въвеждането ѝ може да научите от този видеоклип на производителя: https://www.youtube.com/watch?v=NH7DXc-fXdY.
Сред недостатъците можем да споменем на първо място съпротивлението при търкаляне, което с подобен тип конструкция е малко по-голямо. Колко малко не се уточнява – в някои коментари се изтъкват 20%, което едва ли е пренебрежимо, но не мога да го твърдя със сигурност. Така или иначе, качествата и характеристиките на една гума зависят от твърде много фактори, така че е трудно определени предимства или недостатъци да бъдат изведени „еднозначно“. Впрочем това важи и за твърдяните от Schwalbe плюсове на техните „радиални“ гуми.
Както стана дума в началото, новата технология е представена и чрез два нови продукта – Albert и Shredda. Става дума за гуми с агресивни шарки, предназначени за спускане и ендуро, като при втория модел има два варианта – предна и задна. Всъщност за Shredda Schwalbe казват, че това е най-агресивната шарка, която са създавали до момента.
Новите модели засега се предлагат в размери 27.5 и 29 цола, като при Albert, която е замислена като широкоспектърна универсална шарка за всякакви терени и условия, има по-голямо разнообразие от варианти – широчина 2.5 или 2.6 инча, конструкция Gravity или Trail, каучукова смес Addix Ultra Soft или Addix Soft, а теглото варира от 1110 до 1350 грама.
Shredda също се предлага в размери 27.5 и 29 цола, но за момента в сайта на Schwalbe е обявена само една разновидност – с широчина 2.5 инча, конструкция Gravity и каучукова смес Addix Ultra Soft. Предполагам, че скоро ще се появят и други версии.
Харесва ли ви съдържанието на MTB-BG.com?
Искате ли и занапред да има достатъчно от него? Вече можете да подкрепите дейността ни чрез Абонамент за физически лица.