Обиколка на Витоша 2021 – класиране

Предполагам, че откъм условия за каране тазгодишната Обиколка на Витоша (Витоша 100 км) е била една от най-тежките в дългогодишната история на това състезание. Не стига, че от половин месец почти няма ден без напоителни дъждове, което гарантираше изобилие от кал по дългия маршрут, ами на всичкото отгоре точно днес се случи един от най-облачните и дъждовни дни. Въпреки това стотици участници застанаха на старта и преминаха (или все още го правят) по разкаляното трасе. А най-бързите отдавна финишираха, така че ето как изглеждат призовите позиции в различните категории:

Мъже

Най-бърз в генералното класиране е Владислав Гюров (Veloraptor) с време 4:51:53 часа. той се състезава във възрастовата категория 19-39 г. След него се наредиха Петър Матов (Мамут, 19-39 г.) и Калин Русев (Veloraptor), който е и най-бърз в категория 40-54 г. На следващите две позиции финишираха Димитър Михайлов (Янтра-Исполин, 40-54 г.) и Минко Банчев (Troyanhorse, 19-39 г.). На десето място и с най-добро време при юношите 16-18 г. завърши Виктор Енев (Мамут).

Жени

Най-бързата участничка през 2021 г. е на възраст под 15 години – това е феноменалната Йоана Вълканова (Олимп), която премина маршрута за 6:37:17 часа. След нея в генералното класиране се наредиха Ася Борисова (категория 40-54 г.) и Лили Ангелова (категория 19-39 г.).

Е-Bike

Интересна подробност е, че тази година Христина Козарева (Veloraptor) реши да се пробва в Обиколката с е-байк и завърши първа при жените. При мъжете най-бърз бе Добромир Чолаков (ЕМБ).

Трябва обаче да отбележа, че във Facebook страницата на събитието, а и като цяло в състезателните среди, възникнаха сериозни спорове доколко е удачно да има категория е-байк в точно това състезание, а ако има, доколко е справедливо в тази категория да се допускат участници, чиито превозни средства не отговарят на европейските стандарти за електрически планински велосипед (които най-общо са: работа на мотора само в режим асистенция, т.е. да няма автономно задвижване, мощност до 250 вата, максимална скорост при подпомагане до 25 км/ч).