Световни ендуро серии 2017 | 8 кръг | Финале Лигуре, Италия

За пети път градът на италианската ривиера посрещна драматичния финал на Световните ендуро серии.

Осмият кръг посрeщна около 500 участници, сред които имаше и двама българи, представители на Pulse Cycles/Enduro Warriors. Добромир Добрев не за пръв път кара в състезание от най-висок клас. Той завърши на 164 място при мъжете, с 12 минути изоставане спрямо първия, което показва нагледно какво се казва силна конкуренция. Другият български състезател бе Денислав Ангелов в категория до 21 години. За жалост обаче той завърши само първия ден и не можа да кара във втория, заради падане в третия етап, при което удари ръката и крака си. За щастие нищо счупено, така че ще го видим отново по трасетата в Благо Ендуро. Повече за българското участие можете да прочетете в статията на Pulse Cycles.

Не знаем колко напрегнато е било състезанието за нашите, но със сигурност беше такова за лидерите във временното класиране. Само 110 точки деляха легендата в спускането Сам Хил (Chain Reaction Cycles Mavic) от младия френски лъв Адриен Дели (Lapierre). Французинът трябваше да даде всичко от себе си, но без да рискува прекалено; същото важеше и за австралиеца, който предизвикваше фурор сред феновете си дори само заради възмжоността да спечели сериите.

Най-бърз във Финале Лигуре обаче бе друг французин – Дамиен Отон (Devinci Global Racing). Той спечели чудовищния първи етап, който бе с дължина 8.6 км и преодоляваше над 1100 м височина. Интересна подробност е, че при дължина на спускането 18 минути, разликата между първия (Отон) и третия (Мартин Мейс, GT Factory Racing) бе само 4 секунди, а Хил се вмъкна между тях. Като цяло тези три имена плюс Дели доминираха във всички етапи на състезанието, като в крайна сметка Маес завърши втори, Хил трети, а Дели четвърти.

Това означаваше победа в сериите за австралийския състезател, който сподели след финала: “Бяха няколко тежки състезателни дни, така че се опитах да карам колкото се може по-плавно и стабилно и при тези условия да дам най-добрите времена, които успея. Ще се завърна със сигурност и през следващия сезон – искам да защитя тази титла.“

В останалите категории титлите за сезона бяха решени още в предишните кръгове. Без изненади Сесил Раванел (Commencal Vallnord Enduro Team) записа още една победа към актива си и за втори път стана шампион в Световните ендуро серии. След нея както в Италия, така и в крайното класиране, останаха Изабеу Кордурие (SUNN) и Кати Уинтън (Trek Factory Racing Enduro Team).

При мъжете до 21 години Килиан Калахан също бе подсигурил победата си за 2017 г., добавяйки и първо място във Финале Лигуре за красив завършек на сезона.

При ветераните Карим Амур (BH-Miranda Racing Team) спечели всичките седем състезания преди това. В Италия обаче Рене Вилдхабер бе твърде бърз и лиши Амур от абсолютната доминация през сезона. При жени мастър титлата за 2017 г. отиде при Мери Макконелуг.

В отборното класиране най-много точки събраха Ibis Cycles Enduro Race Team, следвани от Rocky Mountain Urge bp и Canyon Factory Enduro Team.

Ето го видеорепортажа от организаторите, а след него ви очакват още снимки:

Пътеките над Финале Лигуре са каменисти и трудни…

…което предразполага към такива акробатични изпълнения.

Мартин Мейс се завърна сякаш още по-бърз след сериозното падане в Уислър.

На линия бяха и някои от топ спускачите, за които сезонът приключи със Световното първенство в Австралия. На снимката е Лорис Вержие.

Изабеу Корудрие в това състезание, както и през целия сезон, държеше изкъсо второто място. Епизодично тя успяваше да надделее над Сесил Раванел в някои от етапите, но изглежда все още няма достатъчно сила, за да застраши сериозно победителката в сериите.

Анита Гериг застига сестра си Каролин в първия етап от състезанието.

Джаред Грейвс отново демонстрира силата си с победа в петия етап и второ място в четвъртия, но в други късметът не бе на негова страна.

Кати Уинтън направи силен сезон и завърши на трето място при жените.

Същото може да се каже и за Грег Калахан, който показа недвусмислено, че може да кара отлично и с постоянство не само пред родната си публика в Ирландия.