2013 UCI Mountain Bike World Cup – последен кръг по спускане в Леоганг

Финалът на СК в австрийския курорт Леоганг бе повече от достоен завършек на един оспорван и силен сезон, в който обратите в класирането бяха нещо нормално, а претендентите за първото място поне няколко. В това състезание взеха участие и няколко българи.

Победител за 2013 г. при мъжете е Стив Смит и това стана факт едва след този последен старт, но как се стигна до тази толкова напрегната развръзка? В началото на сезона британецът Джий Атертън направи няколко отлични класирания, които го изстреляха на върха във временното класиране. В същото време доминиращият в предишните две години американец Аарън Гуин се представяше учудващо неубедително, за разлика от някои млади, напиращи звезди (сред тях канадецът Стив Смит, новозеландецът Брук Макдоналд и французинът Лоик Бруни). Световният шампион за 2013 г. Грег Минар, макар видимо да бе в обичайната си форма, също нямаше късмет в няколко от състезанията, за разлика от други топ-карачи като Сам Хил, който през този сезон се завърна с все по-добри резултати. В тези условия борбата за първото място във всеки кръг бе оспорвана и непредвидима, но все пак, както споменах, когато сериите преполовиха, Джий Атертън имаше добра преднина във временното класиране. След това обаче дойде часът на Стив Смит, който записа две поредни победи в четвъртия и петия кръг, с което се доближи само на 17 т. от британския си съперник.

В Леоганг Смит бе най-бърз в квалификацията, а Джий остана трети. Разликата от 20 т. в полза на Смит го изведе начело преди финала, макар и с пределно крехка преднина от 3 т. Това означаваше, че на практика който от двамата бъде по-бърз на финала, независимо от конкретните им места в класирането, той ще вземе и титлата за сезона. Канадецът обаче не просто даде по-добро време, той даде най-доброто и спечели трети пореден старт, отнасяйки за пръв път в Канада високото отличие.

Ето ги резултатите до 10 място в Леоганг при мъжете, както и крайното класиране, пак до 10 място:

10Реми Тирион (Франция)577

При жените Рейчъл Атертън спечели сериите без сериозни проблеми, макар че основната ѝ съперничка, Емелин Раго, също не бива да бъде подценявана – доказа го и в последния кръг, където именно тя грабна победата:

5Морган Чар (Франция)747

Що се отнася до българското участие в Леоганг, повече впечатления вероятно ще споделят самите състезатели, но ето накратко какво знаем за момента: в Австрия отидоха 5 души – Мартин Бочуков (Ram Bikes), Асен Стратиев (Industrial-bg), Андрей Димов (True Riders), Димитър Гайдов (True Riders) и Ани Томева (Свободно измерение). Според резултатите в сайта на UCI е стартирала, но не е завършила – вероятно е имала падане. Андро и Митко караха на квалификацията, но не успяха да се класират за финала. Марто и Асен бяха в категорията на младежите, така че караха и на финала, където завършиха съответно на 45 и 51 място от 66 участници – резултат, който макар да е далеч от върха, показва, че точно в такива млади и перспективни състезатели е надеждата ни за по-добро представяне в бъдеще.

Запис от прякото предаване на състезанието по RedBull.tv можете да гледате тук: http://live.redbull.tv/events/241/uci-mtb-world-cup-2013-leogang-downhill/