Световно първенство по планинско колоездене 2012 – резултати

През изминалата седмица, освен четирите състезания в България, се проведе и най-важното МТБ събитие в световен мащаб – световното първенство (макар че тази година е олимпийска, така че е спорен въпросът за важността). Негов домакин бяха австрийските курорти Леоганг и Заалфелден. Вижте кои са световните шампиони за 2012 г., както и класирането до 5 място в различните дисциплини и категории. За разлика от Световната купа тук имаше общо пет дисциплини: 4-крос, спускане, крос-кънтри, крос-кънтри елиминации и крос-кънтри щафети.

Макар и „низвергната“ от Световната купа, дисциплината запазва своята популярност в Европа, а след толкова години в  международния календар определено заслужава място и като част от Световното първенство.

4 Давид Граф (Швейцария)

За победителя Риндернехт това бе последно състезание, така че какъв по-добър начин за приключване на спортната му кариера?

Спускане

Състезанието по спускане бе на 2 септември. След дъждовете, предхождащи състезателния ден, той дойде слънчев и топъл, а както се оказа, предложи и някои изненадващи резултати. Такова бе първото място при жените – златен медалист и световен шампион за 2012 г. стана французойката Морган Чар, което бе изненада и за самата нея, както призна тя след състезанието. При мъжете Аарън Гуин (САЩ) за втора поредна година не успя да се добере до титлата, въпреки пълната доминация през сезона в СК. Той имаше проблем със спирачките, което доведе и до падане и в крайна сметка завърши на 83-то място. Така шампион стана „следващият по сила“ този сезон – Грег Минар (ЮАР).

Крос-кънтри щафети

В тази специфична дисциплина държавите участват с отбор от 4 състезатели (по един от категориите младежи, мъже до 23 години, мъже елит и жени елит), които си предават щафетата един на друг – всеки прави по една обиколка на трасето. Състезанието се проведе на 6 септември и се оказа много оспорвано между отборите на Италия и Франция – победата за италианците дойде след финален спринт. Трети остана тимът на Германия.

Крос-кънтри

Трасето за крос-кънтри бе доста технично и това изигра лоша шега на много от топ-състезателките, които стартираха на 8 септември в борба за титлата. Класирането постоянно се променяше вследствие на падания и технически проблеми, но не и в челото на колоната, където водеше Жули Бресе. Французойката караше с лекота, бе уверена и никой не успя да следва темпото ѝ. Така тя добави и титлата световен шампион към златния олимпийски медал, спечелен по-рано през август в Лондон.