Nissan UCI Mountain Bike World Cup 2009: XC#7 в Шампери, Швейцария

Предпоследният кръг в дисциплината крос-кънтри се проведе на 12-13 септември. Бъри Стеднър записа първа победа в кръг от СК, а Елизабет Осл поведе във временното класиране при жените.

Швейцарският курорт Шампери стана много известен с техничните си трасета (особено това за спускане, което бе със среден наклон 37 процента!), когато приюти кръг от СК през 2007 г. Сега обаче там се проведе старт само в дисциплината крос-кънтри, а резултатите преди последния кръг в Шладминг са доста интересни.

При жените австрийката Елизабет Осл (Central Ghost Team), която пропусна Световното първенство в Канбера, за да може да се подготви по-добре за последните състезания от СК, постигна заслужен успех и с първото си място излезе начело във временното класиране. Допълнително предимство за нея ще е родната публика в Шладминг. За победата й в Швейцария донякъде допринесоха и някои несполуки, които споходиха силни претендентки за подиума като световния шампион Ирина Калентиева (тя падна и си удари коляното) и испанката Маргарита Фулана, която се оттегли от надпреварата заради травма на гърба, получена при падане на тренировките два дни по-рано. Това се случи още в първите обиколки, когато след старта поведе Ева Лечнер (Италия, Colnago Cap Arreghini). Осл бе по петите й и във втората обиколка излезе начело, но разликата между двете остана не повече от 10 секунди чак до началото на последната, пета обиколка, когато италианката спука гума и след изгубеното време за смяната й остана на четвърто място. На второто се придвижи Ана Зафранец (Полша, JBG-2 Professional MTB Team), а трета завърши Лене Байберг (Норвегия, Specialized).

Мъжете трябваше да направят с една обиколка повече, т.е. шест. Световният шампион в категория до 23 години Бъри Стендър (ЮАР, Specialized) спечели незабравима победа срещу Жулиен Абсалон (Франция, Orbea). При подобен резултат и двамата си подсигуриха първото място в крайното класиране (Стендър в категорията до 23 години). Състезанието в Шампери се разви доста драматично, след като Абсалон излезе начело на колоната в третата обиколка и успя да се откъсне на повече от минута пред съперниците си. До края на състезанието обаче Стендър сякаш ставаше по-силен и стопяваше по над 20 секунди на обиколка, докато Абсалон очевидно нямаше откъде да вземе допълнителна енергия, за да поддържа преднината си. Така в края на дългото изкачване в последната обиколка младокът от ЮАР задмина французина и донесе първата победа за страната си в тази дисциплина. Трети завърши Ралф Наф (Швейцария, Multivan-Merida), а на четвърто и пето място са братята Лукас и Матиас Флюкигер (Швейцария, Trek).