Nissan UCI Mountain Bike World Cup 2009: XC/DH/4X #1 в Питърмарицбург, ЮАР

На 11-12 април 2009 г. в Питърмарицбург, ЮАР бе открит поредният сезон от надпреварата за Световната купа. За първи път на африканския континент се провежда кръг от СК в дисциплината крос-кънтри и общи стартове в трите дисциплини. Градът е и родно място на носителя на СК за 2008 г. при мъжете Грег Минаар. Както вече ви съобщихме, много от професионалните състезатели пристигнаха в ЮАР седмица по-рано и се включиха в четвъртия кръг от Нациналната купа на страната, за да се запознаят по-добре с трасетата и условията за каране.

Трасето за крос-кънтри бе сухо, твърдо, прашно и трудно. Мнозина го сравниха с обиколката от олимпийските игри в Пекин през 2008 г. Състоеше се от две „примки“, всяка от които включваше по едно сериозно изкачване и спускания по тесни пътеки със серпентини, които не позволяваха на участниците да си починат нито за миг.

Пистата за 4-крос бе най-дългата, използвана до момента в СК – 850 м, изпълнени с множество завои, скокове, прагове и резки понижения в терена, които повечето състезатели прелитаха на скорост. Физическата подготовка и ефективността при педалиране определено бяха от значение в този кръг, а на няколко места изборът на линия можеше да се окаже ключов за изхода на гонките.

Трасето за спускане също изискваше доста сила от колоездачите, тъй като средната му част бе по-равна и предполагаше педалиране, както и долната, съвпадаща с 4Х пистата. Повечето технични участъци бяха в горната част.

През първия ден публиката наброяваше около 6000 души, но в неделя цели 16 000 се наредиха около лентите, за да наблюдават на живо своя съгражданин и неговите съперници в спускането.

Крос-кънтри

При жените победата бе извоювана от австрийската състезателка Елизабет Осл (Central Ghost Pro Team), която при първото си качване на подиума направи голяма крачка, заемайки най-горното стъпало. Досега най-доброто й постижение в СК бе шесто място. Осл се откъсна напред още в началото, след което последователно увеличаваше преднината си, докато именитите й съпернчики се бореха за второто място. То бе заето от Ирина Калентиева (Русия, Topeak Ergon), която успя да го опази от атаките на Лене Байберг (Норвегия, Specialized) и Маргарита Фулана (Испания, Massi), които заеха трета и четвърта позиция. Пета остана Мери МакКонелъг (САЩ).

При мъжете бързо се оформи група от шестима състезатели, борещи се за челното място. Първата атака дойде от страна на Жулиен Абсалон (Франция, Orbea) в четвъртата обиколка и единствените, които успяха да го последват, бяха испанецът Хосе Хермида (Multivan Merida) и Бъри Стендър (ЮАР, Specialized). След това Хермида на свой ред реши да атакува и успя за нула време да се отдалечи на 10-15 секунди, след което задържа лидерската си позиция до финала. Абсалон се опита да го догони, оставяйки Стендър зад себе си, но бе принуден да се задоволи с второто място. Родната публика определено бе мотивираща за младока Стендър, който завърши трети. След него финишираха съотборникът му Кристов Заузер (Швейцария) и Волфрам Куршат (Германия, Topeak Ergon), който с постоянство и последователност бе напредвал обиколка след обиколка, достигайки място на подиума.

При мъжете единият полуфинал бе изключително интересен – австралиецът Джаред Грейвс (Yeti Fox Shox) успя да излезе начело веднага след старта и уверено запази тази позиция, но зад гърба му останаха трима настървени съперници, а когато Седрик Грасия падна (още в горната част на трасето), Ромаин Саладини и Роже Риндернехт (Швейцария) продължиха в оспорвана надпревара, второто място от която се наложи да бъде определяно чрез фотофиниш. В крайна сметка към финала продължи Риндернехт. В другия полуфинал Михал Прокоп (Чехия) и Рафаел Алварес (Испания,Specialized) спечелиха без особени проблеми. Във финалната гонка Грейвс отново успя да се отскубне напред и спечели убедително състезанието. След него финишираха Прокоп и Алварес, а Риндернехт остана последен.

При жените в първия полуфинал чехкините Яна Хоракова и Романа Лабункова успяха да се наложат над американките Джил Кинтнер и Мелиса Бюл. Инересното е, че в последната част на трасето Хоракова остана без верига, но въпреки това успя да финишира на първо място. Другите две състезателки, които достигнаха до финала, бяха Анеке Беертен (Холандия, Suspension Center) и Фион Грифитс (Великобритания, Norco). Там те успяха да повторят класирането си от полуфинала, оставяйки състезателките на Чехия зад себе си – Лабункова на трето, а Хоракова на четвърто място.

Спускане

Грег Минаар (Santa Cruz Syndicate) направи най-доброто, което можеше, пред родна публика и спечели финалното спускане с преднина от 2 секунди пред Мик Хана (Австралия, GT Bicycles) и повече от 5 секунди пред съотборника си Стив Пийт (Великобритания) и останалите състезатели. С чудесното си минаване по трасето Минаар даде силна заявка за сезон 2009. Всъщност като цяло може да се каже, че първият кръг предвещава оспорвани състезания през цялата година, тъй като класиралите се на 4-то и 5-то място Сам Хил (Австралия, Specialized) и Джий Атертън (Великобритания, Commencal) със сигурност ще търсят реванш още в следващия кръг. Второто място на Мик Хана, който бе пръв на квалификациите, също показа, че австралиецът се завръща в отлична форма след едногодишно прекъсване на състезателна дейност.

При жените Трейси Моузли (Великобритания, Trek), която в неделя навърши 30 години, отпразнува рождения си ден с победа, изпреварвайки съперничките си с повече от 6 секунди. Второто място бе за Емелин Раго (Франция, Suspension Center), а Сабрина Жоние (Франция, Maxxis-Rocky Mountain) остана трета. На четвърто и пето място са Фион Грифитс (Великобритания, Norco) и Клеър Бушар (Канада, Chain Reaction-Intense).