СК 2004 в Шладминг, Австрия

В австрийския зимен център Шладминг се проведоха 4 кръг по ХС и третия кръг по спускане/4-крос за Световната купа. Е, този път МТБ-БГ нямаше свой човек на място, но това не значи, че не знаем туй-онуй…

Спускане

Трасето за спускане в Шладминг беше тежко, поне според някои от състезателите. При дължина 2,5км повечето участници финишираха с времена над 4 минути.

При мъжете златният медал бе спечелен изненадващо от една от младите надежди на Великобритания – Джий Атертън. Още на квалификациите той даде второ най-добро време, а на финалното каране, когато и останалите претенденти подобриха своите времена, Атертън успя да премине трасето с около секунда по-бързо от сребърния медалист Нейтън Рени (Австралия). На трето място се класира Сам Хил (Австралия), който също е в началото на своята кариера, която изглежда многообещаваща. На четвърто и пето място останаха Стив Пийт (Великобритания) и Седрик Грасия (Франция).

Във временното класиране води Пийт с 565т., следван от Грасия с 489т. и Сам Хил – 475т.

При жените обичайната претендентка за първото място, Ан-Каролин Шасон, не се състезаваше, което само засили конкуренцията между останалите. Първото място бе грабнато от Мариеле Занер (Швейцария), следвана от Сабрина Жоние (Франция) и Ванеса Куин (Нова Зеландия). Четвърта и пета са Трейси Моузли (Великобритания) и Емелин Раго (Франция).

Във временното класиране води Жоние с 557т., следвана от Мариеле Занер (507т.) и Трейси Моузли (465т.).

4-Крос

При жените победителка стана Сабрина Жоние (Франция), която спечели финала срещу Анеке Беертен (Нидерландия), Трейси Моузли (Великобритания) и Мио Суемаса (Япония).

Във временното класиране водач е Жоние, следвана от Катрина Милър и Анеке Беертен.

При мъжете финалът бе между чехи и французи, които се наредиха по следния начин: Карим Амур (Франция), Камил Татаркович (Чехия), Седрик Грасия (Франция) и Михал Прокоп (Чехия).

Във временното класиране Прокоп е начело, следван от Карим Амур и Гидо Чуг (Германия).

Крос-кънтри

Трасето за крос-кънтри в сухо състояние беше достатъчно трудно за всички участници, с върли изкачвания и технични спускания. Към тази характеристика се прибави мократа настилка, разкаляна обилно от падналите летни порои преди и по време на стартовете. Изкачванията станаха съвсем непосилни на места.

При мъжете най-бърз беше Жулиен Абсалон (Франция), следван от Барт Брентженс (Нидерландия) и Хосе-Антонио Хермида (Испания). Ветеранът Томас Фришнехт (Швейцария) както обикновено се представи отлично в мокри условия и зае четвърто място, а пети финишира Жан-Кристоф Перо (Франция).

Във временното класиране води Роел Паулисен, следван от Филип Меерхай и Кристоф Заузер, които са с равен брой точки.

При жените отсъстваше постоянната победителка през миналия и настоящия сезон, норвежката Гун-Рита Даале, което промени обичайния напоследък изглед на класирането. Първото място бе заето от съотборничката на Даале в Merida – рускинята Ирина Калентиева. След нея се наредиха Мая Влозцовска (Полша), Ана Зафраниец (Полша) и италианките Анабела Стропаро и Паола Пецо.

В общото класиране Даале е твърдо начело, следвана от Калентиева и Стропаро.