СК 2003 във Форт Уилям, Шотландия

През изминалите седмици не само в България се провеждаха (и ще се провеждат) състезания по планинско колоездене. Макар отразяването на българските събития да е приоритет за нас, не сме забравили и стартовете от Световната купа, вторият от които се проведе в шотландския курорт Форт Уилям на 31 май – 1 юни, 2003г.
Във Великобритания премериха сили състезателите и от трите дисциплини. За ХС колоездачите това беше втори кръг, а за тези в спускането и 4-кроса – първи.

Крос-кънтри

Крос-кънтрито беше много „завързано“ и при мъжете, и при жените. Разликите във времената на финиширалите бяха съвсем малки, например първите петима при мъжете пресякоха финалната линия в рамките на 40 секунди. Но преди да стигнем до финала, по няколко думи за гонитбата по трасето. Пътеките бяха сухи, което накара повечето състезатели да сложат полугладките гуми, но на някои това изигра лоша шега, тъй като изобилстваше от каменисти участъци и мнозина не завършиха или изгубиха време заради спукани задни гуми.

При мъжете на втората обиколка се оформи голяма челна група, включваща все известни имена от подиума през последните години, която налагаше невероятно темпо. Колоездачите се движеха заедно почти до края, макар да се получиха малки разкъсвания. В последната обиколка двама състезатели се откъснаха от групата – Ладо Фумик (Германия, T-Mobile) и Филип Меерхай (Белгия, Specialized). Кристоф Заузер (Швейцария, Siemens Mobile), победител от миналия кръг, също се опита да ги последва, но не успя да достигне темпото им. Между Фумик и Меерхай се заформи страхотно надбягване при едно от дългите изкачвания, което завърши с победа за белгиеца, който пръв пресече финала. 8 секунди след него финишира и Фумик. Следващите места (3-то до 5-то) бяха заети от Жулиен Абсалон (Франция, Bianchi-Motorex), Кристоф Заузер и Хосе-Антонио Хермида (Испония, Bianchi-Motorex).

След втория кръг в общото класиране водач остава Кристоф Заузер с 400т., следван от Ладо Фумик – 350т., Жулиен Абсалон – 340т., Марек Галински – 295т. и Филип Меерхай – 250т.

В дамското състезание основната борба отново беше между Гун-Рита Даале (Норвегия, Merida International) и съотборничката й от Германия Забине Шпиц. За втори път норвежката бе по-добре подготвена и постепенно увеличи преднината си достатъчно, за да не може да бъде застрашена. Все пак, към края Шпиц беше наваксала голяма част от изоставането си, но нямаше как да настигне Даале и финишира 8 секунди след нея. На следващите места се наредиха Барбара Блатер (Швейцария, Specialized), Ирина Калентиева (Русия, Merida International) и Анна Зафраньец (Полша, Lotto-PZU). Както сами виждате, на стълбицата имаше сериозно присъствие от държави от бившия източен блок.

Общото класиране при жените е: Гун-Рита Даале – 500т., Забине Шпиц – 400т., Ирина Калентиева – 320т., Барбара Блатер – 260т. и Мая Влозцовска (Полша) – 325т.

4-Крос

Това беше втората дисциплина в програмата, която предложи на зрителите страхотни емоции и немалко изненади. Става дума най-вече за мъжките стартове, тъй като дамите бяха само 8 на брой, така че набързо решиха нещата помежду си, завършвайки в следния ред: Катрина Милър (Австралия), Мио Суемаса (Япония, Trek-Volkswagen), Анеке Беертен (Холандия) и Тара Ланис (САЩ). Не без изненади (например второто място), нали?.

При мъжете на старта застанаха почти всички топ-спускачи, плюс традиционно силните в дуал/4-кроса. Само това е достатъчно да направи каранията непредсказуеми, но като прибавим ранното отпадане на основния фаворит Браян Лоупс, който си счупи глезена в първата гонка, претендентите за първото място станаха наистина много. След люти борби на последното каране един до друг застанаха любимецът на публиката Стив Пийт (Великобритания), Ерик Картър (САЩ), Грег Минаар (ЮАР) и Майкъл Прокоп (Чехия). Минаар и Картър се откъснаха напред още в началото и пресякоха финалната линия в този ред, следвани от Пийт и Прокоп.

Спускане

При мъжете триумфът беше за французите (на британска земя). Първото и второто място бяха заети от Седрик Грасия (Siemens Mobile Cannondale) и Микел Паскал (Maxxis-MSC) – двама от най-големите любимци на публиката, които винаги освен талант са показвали и весел характер в карането си, контрастиращ с прекалената съсредоточеност и липса на игривост у повечето им съперници. Третото място остана за австралиеца Нейтън Рени. Британският фаворит Стив Пийт се представи подобаващо, но силите му стигнаха едва за 19-то място, което не беше изненада, тъй като предишния ден във 4-кроса Пийт добави към ударената си китка и контузия в глезена, т.е. беше доста далеч от нормалната си състезателна форма.

При жените френското надмощие беше още по-голямо, изразяващо се в първите три места на подиума, които бяха заети съответно от Селин Грос, Сабрина Жоние и Емелин Раго. Британските надежди Трейси Моузли и Фион Грифитс направиха добри карания (4-то и 7-мо места), но недостатъчни за попадане в призовата тройка.