Заключителен кръг от Световната купа в Мон-Сен-Ан, Канада

Заключителният кръг от СК се проведе в канадския курорт Монт Сейнт Ан на 25-26 август. Финални състезания бяха проведени и в трите дисциплини.

Крос – кънтри

При мъжете победител в състезанието стана канадецът Ролан Грийн (Trek-Volkswagen), който спечели на роден терен за радост на многобройната публика. По-голяма изненада обаче беше това, че той спечели и в крайното класиране и взе голямата Световна купа за 2001 година при мъжете. И всичко това след като си позволи да пропусне цели две състезания в Европа и беше изостанал до 3 място във временното класиране. За този успех допринесе и крайно лошото класиране на Мигел Мартинес. Той финишира едва на 36 позиция. На второ място се класира друг канадец – Ридер Хесйедал (Subaru/Gary Fisher). Трети е Хосе-Антонио Хермида (Испания, Bianchi Motorex), четвърти – Томас Хохщрасер (Швейцария, Giant Bicycles), пети е отново канадец – Сиймъс МакГраф (Haro/Lee Dungarees).

В крайното класиране Ролан Грийн спечели с 1101т., след него се нареждат Хосе Антонио Хермида – 1065т., Мигел Мартинес – 987т., Кадел Еванс – 811т. и Кристоф Заузер – 793т.

При жените също победи канадка – Криси Реден (Subaru-Gary Fisher). Това за нея е първа победа в СК и едва ли можеше да се намери по-добро място за това от родната Канада. При това победата й не беше лека. Почти до края на състезанието водеше британката Каролайн Алекзандър (Specialized) и изглеждаше, че никой няма шансове да я застигне, но канадката се мобилизира докрай и успя да задмине Алекзандър. Трета е Барбара Блатер (Швейцария, Specialized), четвърта е Алисън Сайдор (Канада, Trek-Volkswagen), пета – италианката Анабела Стропаро (Be-One).

В крайното класиране за тази година печели Барбара Блатер с 1485т., следвана от Каролайн Александър – 1015т., Маргарита Фулана – 950т., Анабела Стропаро – 893т. и Забине Шпиц – 890т.

Спускане

При мъжете пръв стана Крис Коварик (Австралия, Intense), втори е Грег Минаар (ЮАР, Global Racing Team), трети Никола Вуйо (Франция, Voulioz Racing Team), четвърти Микаел Паскал (Франция, Be-One), пети – Седрик Грасия (Франция, Volvo-Canondale).

Тази подредба в първите пет места доведе до изненадващи рокади в крайното класиране. Финиширайки на по-добро място от Нико, Грег Минаар си осигури голямата Световна купа за този сезон, макар и с преднина само 12т. Общият му сбор от състезанията тази година е 1222т. Никола Вуйо, който в предишните години спечели три поредни сезона (а общо има пет Световни купи в актива си) остана на второ място в крайното класиране – с 1210т. Трети е Микаел Паскал – 1055т., четвърти – Крис Коварик – 852т., а пети Седрик Грасия – 851т.

При жените изненадата беше отпадането на Ан-Каролин Шасон, която падна лошо преди финала. Това позволи на останалите участнички да поспорят за титлата. Победителка стaна французойката Сабрина Жоние (RSP Import Intense), следвана от британката Фион Грифитс (Anchillotti Zeal). И двете състезателки са съвсем млади и тепърва има да се доказват в СК. Трета стана Мариеле Занер (Швейцария, Global Racing Team), четвърта е Миси Джоуви (САЩ, Global Racing Team), пета – Катя Репо (Финландия, Team GT).

В крайното класиране победителката беше известна отдавна – това е Ан-Каролин Шасон с 1695т. След нея са Миси Джоуви – 1360т., Сабрина Джониър – 1161т., Фион Грифитс – 1114т. и Катя Репо – 1097т.

Дуал

При мъжете Браян Лоупс за първи път през този сезон не спечели състезанието. Нещо повече – дори не се класира сред първите четирима. Това даде възможност на Ерик Картър (САЩ, Mongoose Hyundai) да спечели финала, а на второ място финишира Майк Кинг (САЩ, Haro/Lee Dungarees). Трети и четвърти са Микаел Делдик (Франция, Schwinn) и Браян Смит (САЩ, Mongoose Hyundai).

В крайното класиране Браян Лоупс отдавна е победител – 345т. Следват го Ерик Картър – 193т., Микаел Делдик – 191т., Уейд Буутс – 188т. и Седрик Грасия – 159т.

При жените състезанието бе спечелено от Лий Донован (САЩ, Schwinn), следвана от Тара Ланис (САЩ, Yeti/Pearl Izumi), Тай-Лий Мъкслоу (Австралия, Dirtworks USA) и Миси Джоуви (САЩ, Global Racing Team).

В крайното класиране победителка за този сезон е Лий Донован – 320т., втора е Катрина Милър – 225т., трета Тара Ланис – 205т., четвърта е Сабрина Жоние – 177т. и пета Ан-Каролин Шасон – 120т.

След приключването на СК остава само още едно голямо изпитание за състезателите през тази година – Световното първенство във Вейл, САЩ, което ще се проведе на 8-9 септември. България също ще има представители там, така че ще бъде интересно. Пожелаваме успех на нашите!!!