Моделите Minion на Maxxis са наистина легендарни. Малко са гумите, които могат да се похвалят с толкова дълъг стаж на пазара (25 години!) и с толкова добри отзиви. Първоначално разработени и ползвани в дисциплината спускане, впоследствие Minion (в по-олекотените версии) станаха често предпочитание и за хората с АМ/ендуро велосипеди. Шарката за предна гума Minion DHF години наред се слави като една от най-добре завиващите гуми на пазара, а Minion DHR II, макар и разработена с идеята за задна гума, е чест избор и за предното колело заради отличното спиране и също толкова добро завиване.

Сега обаче Maxxis представи още един модел, наречен Minion DHX, който може да се ползва и отпред, и отзад, а според заявката на производителя надгражда досегашните модели с още по-добри характеристики и поведение в различни условия.
Фокусирайки се върху шарката на гумата, веднага прави впечатление сравнително широкият централен канал, а също така и масивните грайфери на средните и страничните линии, които осигуряват стабилна поддръжка при агресивно каране. Бутоните са разминати като разположение, за да осигурят повече контактни ръбове с настилката, което е особено важно при спиране, а всеки втори е с уширена част (задната при тези от средната линия и предната при страничните), с което се постига още по-добра поддръжка при накланяне на гумата, т.е. постепенно пренасяне на натоварването от централните към страничните грайфери. Каналите в бутоните допринасят за лека гъвкавост и податливост, което прави границата на сцеплението по-широка и предвидима, а скосяванията в предната им част (на тези в централните линии) намаляват съпротивлението при търкаляне.

Към всичко това следва да добавим и новата DH конструкция. Формално тя носи същото име като досегашната такава – DH Casing. За да ги разграничи обаче, засега производителят я обозначава в каталози и описания като New DH Casing. Доста мисъл и технологии са вложени в нея, като се започне от по-високата и по-твърда бутилова вложка, която започва от борда на гумата и стига горе-долу до средата на стените. За разлика от старата DH конструкция, новата използва по-тънки конци, т.е. плетка с гъстота 120 TPI, отново в няколко припокриващи се слоя, а от външната страна на стените е добавен и гъвкав защитен слой. Според Maxxis тези нови технологии позволяват налягането в гумите да бъде намалено малко спрямо предишното поколение, без това да застрашава здравината им.

Ефектът от всички подобрения може да бъде описан като прогресивно втвърдяване на гумата, подобно на пневматична пружина. По-ниското налягане и по-гъвкавата плетка осигуряват по-меко и комфортно усещане при контакта с терена, по-голяма контактна площ и по-лесна деформация при срещата с неравности. При силен удар обаче бутиловите вложки държат стените стабилни и не им позволяват да се прегънат лесно докрай, т.е. да се получи прещипване в ръба на каплата.
Засега Minion DHX се предлага само с този нов DH Casing, но това върви ръка за ръка с по-високо тегло – около 1500 грама за размер 29х2.5, при това със сгъваем борд. Да се надяваме, че скоро ще се появят и по-леки варианти за АМ/ендуро велосипеди, макар че ако сте от хората, които ползват предпазни вложки (инсърти) в гумите си, може би си струва вместо тях да пробвате направо някоя от гумите с новия каркас – той е приложен и при други модели (Assegai, Minion DHR II и др.).
Каучуковите смеси, между които може да избирате при Minion DHX, са MaxxTerra (с по-добра износоустойчивост) и 3C MaxxGrip (за максимално сцепление).
Ако ви е интересно, може да гледате и тези два видеоклипа, посветени на създаването на новия Minion DHX и новата DH конструкция:
Текст: Любомир Ботушаров; снимки: Maxxis
Харесва ли ви съдържанието на MTB-BG.com?
Искате ли и занапред да има достатъчно от него? Вече можете да подкрепите дейността ни чрез Абонамент за физически лица.