„Крива спица“ представи инициатива за маркиране на десетки веломаршрути в близост до Пловдив

На повечето читатели на МТБ-БГ вероятно е известно, че велоклуб „Крива спица“ от години поддържа и подобрява пътеките в близките околности на гр. Пловдив, а също и над Асеновград и на други места в Родопите (включително и като част от подготовката на Перпендикулярната вселена и Перпендикулярчетата). Напоследък даже бяха изградени и някои нови пътеки, които бързо добиха популярност сред ендуро любителите, даже имаше и ендуро състезание по тях. Сега обаче пловдивският велоклуб е решил за направи следващата стъпка към популяризиране и развиване на тези пътеки, като ги маркира с табели и по този начин оформи цялостна мрежа от веломаршрути, включваща най-популярните райони за каране край града на тепетата. За да представят плановете си публично, „Крива спица“ организираха на 2 април една среща в Пловдив, на която споделиха подробности за начинанието. Уви, нямах възможност да присъствам лично, но пък имаше как да получа информация, за да я споделя в следващите редове. 🙂

Впрочем „Крива спица“ съвсем не са сами в тази инициатива – организациите, които заедно с тях застават зад идеята за маркиране на МТБ маршрутите, участвали са в проектирането и планирането им и заявяват готовност за доброволческа работа по тях, са общо десет и мисля, че заслужават споменаване:

  1. Велоклуб “Крива Спица” – гр. Пловдив
  2. Велоклуб “7 Хилс” – гр. Пловдив
  3. Туристическо дружество “Природа” – гр. Пловдив
  4. Сдружение “Асеновградски Баири” – гр. Асеновград
  5. Спортен клуб “Тангра” – гр. Асеновград
  6. Спортен клуб “Тритон Екстрийм” – гр. Асеновград
  7. Сдружение “Алабак” – с. Варвара, обл. Пазарджик
  8. Спортен клуб “Райдърс Юнайтед” – гр. Смолян
  9. Колоездачен клуб “Ролинг Беарс” – гр. Смолян
  10. Сдружение “Байкария” – гр. Велинград

Вероятно сте чували за повечето от тях, а също така вероятно знаете, че сдруженията „Алабак“ и „Байкария“ вече имат челен опит с маркирането на стотици километри пътеки и пътища в района между Велинград и Варвара по новия стандарт за МТБ маркировка, разработен преди няколко години с тяхното (и на „Крива спица“) дейно участие. Именно тази система за маркиране ще бъде приложена и за пловдивските маршрути.

Реклама

Районът, обхванат от плановете на инициативната група, е доста обширен и включва множество отсечки, т.е. отделни пътеки и пътища, оформящи мрежа и множество възможни комбинации като маршрути. За да са ефективни планирането и реализацията на дейностите по маркирането, пък дори и за да е по-лесно финансирането и доброволстването по тях, тази голяма площ по родопските склонове на юг от Пловдив и Асеновград е разделена на три зони – Храбрино, Куклен и Асеновград (от запад на изток), като във всяка от тях сегментите ще започват с различна цифра (3хх за Храбрино, 1хх за Куклен и 2хх за Асеновград).

Освен това самото маркиране ще стане на етапи, като сега, през пролетта и до лятото на 2025 г. ще бъдат маркирани около 104 км пътеки и пътища в зона Куклен, която обхваща района на юг от с. Белащица, с. Брестник, гр. Куклен и с. Долни Воден, на запад стига до хижа „Здравец“, а на изток до с. Яврово и с. Лясково. Ако ви е интересно как изглеждат нещата на карта, ето ги:

Зона “Куклен” е избрана за “пилотна” поради своята физическа близост до гр. Пловдив, концентрацията на най-често употребяваните маршрути в нея, както и активната политика на Община Куклен за развитие на спорта и туризма. При разработването на горната картосхема и изобщо при планирането и дефинирането на сегментите за маркиране са следвани принципите за свързаност (маркираните сегменти са свързани един с друг, което позволява използването им за формиране на множество различни маршрути), разнообразие (предложени са сегменти с различни трудности, от най-лесни до най-трудни, както за изкачване, така и за спускане) и цялостно преживяване (избраните сегменти предлагат панорамни гледки, достъп до природни и културни забележителности и възможности за отдих).

В другите две зони, Храбрино и Асеновград, все още предстоят обходи и дефиниране на сегментите за маркиране (през лятото на 2025 година), след това през есента те ще бъдат съгласувани с общността и институциите, ще бъде организирана кампания за набиране на средства и ако всичко е наред, през пролетта и до лятото на 2026 г. те също ще бъдат маркирани.

Ако погледнем още по-напред във времето, планираните към момента зони могат да бъдат разширени и на юг – към селата Ситово, Лилково, Добралък, летовище Бяла Черква, Белинташ, х. „Сини връх“ и т.н.

Всъщност голяма част от табелите за първата зона (Куклен) вече са изработени със средства от дарител, пожелал анонимност, т.е. дейността по маркирането може да започне съвсем скоро, а участниците в приятелската сбирка „Ендуро, майна“ ще могат да видят първите символично поставени табели за начало на три от пътеките.

Изобщо, новините по тази тема тепърва предстоят и се надявам да стават все по-добри! Следете MTB-BG.com и страницата на „Крива спица“ във Facebook за нови подробности!


Харесва ли ви съдържанието на MTB-BG.com?

Искате ли и занапред да има достатъчно от него? Вече можете да подкрепите дейността ни чрез Абонамент за физически лица.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>