Не мога да изпратя спокойно 2024 г., ако не съм написал по няколко реда за новите байкове от последните месеци на една от любимите ми марки – Santa Cruz. Пък и става почти тематично – Santa Cruz, Санта Клаус, подаръци, хубави подаръци, скъпи подаръци…
Bronson
Първи поред се появи новият Bronson. Не знам кое поколение на модела е това, но знам, че в много отношения той прилича на предишния – сходен силует на рамката и подредба на елементите ѝ; смесен размер на колелата (29 отпред, 27.5 отзад), 150 мм ход на окачването отзад и 160 мм на вилката; модерна и агресивна геометрия, в която има има леки промени (малко по-малък челен ъгъл и малко по-голям ъгъл на седалковата тръба, малко по-дълъг хоризонтален обхват и малко по-дълга задница), но нищо твърде драстично.
Основната разлика се забелязва в областта на средното движение и „тунела“ за задния амортисьор. На пръв поглед изглежда просто като дизайнерско решение, но всъщност то е продиктувано от желанието на инженерния екип да премести долната връзка на окачването по-напред и по-надолу, за да намалее т.нар. anti-squat. Точно така, да намалее! Известно е, че повечето производители търсят стойност на този параметър над 100%, поне в тази част от хода, която е преди и около нивото на начално сгъване, т.е. първите 30-40%. По този начин се постига добра ефективност на окачването при педалиране. Има обаче и възможни негативни ефекти при тази концепция – ако се отиде към твърде високи стойности, особено в рамките на целия ход, окачването не винаги работи достатъчно меко и отзивчиво, особено ако в същия момент колоездачът педалира. А за модел като Bronson екипът на Santa Cruz е искал да подобри поведението именно при спускане, да увеличи сцеплението, да намали т.нар. ритане в педалите. И затова окачването е променено в посока по-малък anti-squat, но все пак достатъчен (в първите 40% от хода), за да се запази и доброто педалиране.
Карбонова рамка в два варианта (C и CC, като вторият е от по-висок клас композитни материали, поради което е по-лек); две разцветки; пет размера; пет готови окомплектовки – не е като да няма избор, въпросът е да имате и надеждно финансиране, тъй като байковете на Santa Cruz не са с най-достъпните цени. Но пък удоволствието от карането с тях изглежда така:
Hightower
Същите промени, които споменах при Bronson, виждаме и при новия Hightower – и по отношение на окачването, и по отношение на геометрията. В това няма нищо учудващо, като се има предвид, че двата модела са почти идентични като концепция – основната разлика е, че Hightower e изцяло с 29-цолови колела, което на теория го прави по-малко игрив, но пък още по-стабилен. Едва ли има смисъл да повтарям всичко от горните редове, затова просто прилагам няколко снимки и два видеоклипа:
Vala
В същата категория като горните два велосипеда, със 150 мм ход на задното окачване и 160 мм вилка, е и Vala, само че при този чисто нов модел е добавено и електрическо подпомагане. Vala е четвърти поред е-байк за Santa Cruz и е различен от другите три (Bullit, Heckler и Heckler SL) в няколко отношения.
От една страна, оборудван с най-новото поколение на мотора Bosch Performance CX с 85 Nm въртящ момент и батерията с капацитет 600 Wh, Vala попада директно в групата на е-байковете „с пълна мощност“. Подобен е и Bullit, само че при него системата за подпомагане е Shimano, а ходът на окачването е по-голям. Heckler пък е със същия ход, но отново използва мотор на Shimano, а Heckler SL е олекотен е-байк с мотор Fazua. Така че Vala се явява първия модел на Santa Cruz с мотор Bosch, при това с безжична връзка между командата на кормилото и контролера. Ако искате да си осигурите още по-голям пробег, може да добавите и допълнителна външна батерия 250 Wh.
Друга много съществена разлика между Vala и останалите модели в „електрическия отбор“ е в кинематиката на окачването. При новия модел Santa Cruz са заменили системата VPP с „по-обикновена“ четириставна система тип Horst Link. Причината е, че размерите и разположението на мотора са им създали трудности в реализирането на VPP кинематика от най-ново поколение и затова са преценили, че е по-лесно и удачно да постигнат желаните характеристики с друга многоставна система.
Vala е със смесен размер на колелата – 29″ отпред и 27.5 отзад, без възможност за други конфигурации. Рамката е карбонова, във варианти C и CC. Теглото на петте готови велосипеда е между 21.5 и 22.5 кг.
Santa Cruz винаги акцентират силно върху хардуера на своите рамки – лагери, болтове и други елементи в ставните връзки, които са с най-високо качество и добре проектирани. В тази графа можем да сложим и двата чипа, чрез които потребителите могат да модифицират байка си в малки граници. Единият е за преминаване от ниска към висока позиция и обратно, т.е. за промяна на височината на средното движение с 4 мм и на челния ъгъл с 0.3 градуса. Другият е за промяна на прогресивността на окачването (26% при едната настройка и 29% при другата).
Ето ги и данните за геометрията, която не е много по-различна от вече разгледаните други не-електрически модели на марката:
https://www.santacruzbicycles.com
Харесва ли ви съдържанието на MTB-BG.com?
Искате ли и занапред да има достатъчно от него? Вече можете да подкрепите дейността ни чрез Абонамент за физически лица.