Фланелка Fox Ranger TruDri LS

Текст и снимки: Любомир Ботушаров

Последният от продуктите на Fox Racing, за който ще споделя впечатления след цял сезон каране, определено ми хареса от пръв поглед. Направена от синтетична материя, наречена TruDri®, тази фланелка с дълги ръкави от серията Ranger ме изкуши още на закачалката в магазина с няколко неща – мекота, кройка, цвят, шарка и изработка. Дали обаче всичко това щеше да се потвърди и при каране в разнообразни планински условия? Прочетете и ще разберете как се представи това джърси в моите ръце.

В магазина единственият недостатък беше, че размерите започваха от М, а аз съм по-скоро за S. Надявам се, че за следващия сезон Bike Center ще поръчат поне няколко бройки и от малкия размер, за да могат и хора с по-нисък ръст да се поглезят с такава фланелка. Аз като височина (170 см) съм точно на границата между малък и среден размер и не съм прекалено слаб, така че фланелката М ми стоеше прилично, макар и с малко надиплени ръкави, но съм сигурен, че в размер S би ми паснала още по-добре.

Както стана дума, един от главните акценти в характеристиките на това джърси е материята TruDri®, от която е изработено. Името ѝ е свързано с това, че е създадена с цел да отвежда влагата по-далеч от тялото и да съхне бързо. Няма да се бавя с потвърждението на това качество – особено през лятото, фланелката много бързо се връща към сухо състояние, дори и без да е оставена на слънце. Платът е синтетичен, изтъкан е от полиестерни влакна, а любителите на природата ще оценят допълнително факта, че е направен от рециклирани материали. Допълнителен детайл е камуфлажната шарка тип жакард, която според Fox осигурява още по-добро проветрение – всеки елемент от шарката изглежда с различна плътност и тип изтъкаване, макар че ако я погледне човек срещу слънцето, фланелката прозира навсякъде – къде повече, къде по-малко. Това ще рече, че Ranger TruDri LS е много тънка, лека и проветрива дреха и като такава е най-подходяща за топлите месеци. Не, че не карах с нея и в преходните сезони, още от април, да чак до октомври, но предимно в по-топли и слънчеви дни, когато знаех, че няма да ми се налага да нося термобельо под нея. И не, не е никакъв проблем да сложите такова като първи слой, но истината е, колкото и глупаво да прозвучи, че усещането от леката и мека материя на фланелката толкова ми харесва, че ми се струва кощунство да я нося като втори слой, при положение че в гардероба имам един куп „стандартни“ джърсита. Впрочем повечето от тях са и малко по-плътни, което също ги прави предпочитан вариант за храдните дни – няма логика в студа да се „проветрявам“ с толкова дишаща и ефирна фланелка като Ranger TruDri LS.

Казах ли, че платът на джърсито е много лек, мек и приятен на пипане? Казах го, но го и повтарям, защото също е едно от основните качества на този продукт. Усещането върху тялото е като за тънка памучна дреха, да не кажа като за копринена. Интересното е, че от външната страна материята е мека, но по-релефна, докато от вътрешната е гладка и приятно плъзгаща се по кожата. Това, по което се различава от памучните дрехи обаче, е отличната проветривост и бързото съхнене.

При синтетичните материи винаги стои и въпросът за миризмата при обилно потене. Известно е, че повечето от тях имат склонност да я задържат, т.е. да се вмирисват, особено след като изсъхнат и престоят няколко часа. Срещал съм обаче и материи, които успяват да се справят с този проблем, т.е. не биха изисквали ежедневно пране, ако сте на някое многодневно каране. В това отношение опитът ми с Ranger TruDri LS е противоречив, защото имаше случаи, в които в края на карането фланелката очевидно заслужаваше да отиде в пералнята, а имаше и други, в които дори след ден с тегави изкачвания и многократно изпотяване, не миришеше много и бих могъл да я ползвам и на следващия ден, ако се наложи (не че е ставало нужда, но при някого може и да стане). Така че дали ще се вмирише бързо или не, явно зависи и от други фактори – нямам еднозначен отговор.

Кройката на Ranger TruDri LS е отпусната и стилна, без да е прекалено широка, но и без да е съвсем вталена. Това го казвам пак с напомнянето, че за мен идеалният размер би бил S, т.е. тази ми стоеше малко по-широка и вееща се, но пък това оставяше достатъчно място за налакътници в ръкавите или дори лека за броня под нея (не че имам такава). Джърсито няма никакви джобове, което за мен не беше проблем, тъй като винаги карам с раница, но ако сте от хората, които държат разни неща подръка в горните си дрехи, тогава този модел не е за вас.

Както стана ясно, фланелката е от тънка, фина и лека материя. От само себе си се разбира, че тези качества я правят неподходяща за карания, в които се очаква да се провирате през шубраци, трънаци и други подобни дивотии. Идеалното място, където може да „блеснете“ с подобна дреха, са поддържаните велотрасета и пътеки. Разбира се, това не значи, че още при първото каране с нея не храсталясах брутално в една нищо и никаква горичка, от която излизането беше през досадни, бодливи и доста твърди храсталаци. Ranger TruDri LS понесе известни щети от това приключение под формата на 2-3 бримки тук-там, но за щастие не бият на очи – камуфлажната шарка като че ли ги прикрива. Все пак през повечето време се стараех да не излагам джърсито на такива опасности, защото би било грехота да съсипя него, вместо някое от по-непретенциозните в гардероба.

Какво още може да се каже за една фланелка? Качеството на изработка изглежда страхотно – шевове, щампи, детайли като удължена задна част, каквато е характерна за колоездачните горни дрехи. Има я в още няколко цвята, кой от кой по-хубави. Цената на Ranger TruDri LS е 119 лв., което не е малко, но е общо взето нормално за дрехи от по-висок клас, а за мен това джърси на Fox Racing определено е такова!

Продуктите на Fox Racing ще намерите в магазини Байк Център: https://www.bikecenter.bg/


Харесва ли ви съдържанието на MTB-BG.com?

Искате ли и занапред да има достатъчно от него? Вече можете да подкрепите дейността ни чрез Абонамент за физически лица.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>