На 9 ноември 2024 г. 14 велоорганизации се срещнаха и направиха една важна стъпка в посока консолидиране и организиране на МТБ общността, създавайки обединение тип коалиция, наречено Българска маунтин байк асоциация (БМБА).
Това се случи в рамките на семинар, чиято основна тема беше „Проблеми и решения за развитието на планинското колоездене“, организиран от Туристическо дружество „Боерица“ в хижа „Планинец“ в ПП „Витоша“, по проект “Витоша и Люлин планина европейска дестинация за планинско колоездене Велопарк Двете планини – скритата перла на София” , който се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община – Програма „Европа“ 2024.
Семинарът беше удобен повод и механизъм за реализиране на тази стъпка, но тя бе предшествана от други (неформални, но също така полезни) срещи, в които бе разисквана и приета идеята за създаване на такова обединение, а след това имаше и доста предварителна работа, в резултат на която бяха създадени проектоправила на обединението и чак тогава бе организирана срещата за подписване на споразумение. Доколкото аз и MTB-BG.com също сме част от този процес, позволявам си в следващите редове да говоря и в първо лице на някои места.
Има две много важни неща, върху които искам да акцентирам:
- Българска маунтин байк асоциация (БМБА) не е юридическо лице, а е обединение тип коалиция, създадено на базата на споразумение, подписано от юридически и физически лица, които са негови членове. В този смисъл не може да се каже, че е съвсем неформално – просто не е във формата на сдружение по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Но иначе си има правила и заложени в тях права и задължения на членовете, като водещ принцип е доброволното начало.
- Главна цел на Българска маунтин байк асоциация (БМБА) е развитие на планинското колоездене в България, като под това ние като учредители разбираме развитие на инфраструктурата (маршрути, трасета, велопаркове), развитие на планинското колоездене като туризъм, хоби, масов спорт и занимание в свободното време, но без спортна и състезателна дейност (за нея си има други структури и организации – например Българска федерация колоездене, която и по закон е натоварена с управление и развитие на колоезденето като спорт). Основните неща, които искаме да постигнем чрез създаването на такава коалиция, са осигуряване на представителство на МТБ общността във всички случаи, когато възникне нужда от такова (най-вече пред различни държавни, общински и др. институции) и създаване на добра работна среда между членовете на асоциацията за различни инициативи и дейности, свързани с общите интереси и с развитието на планинското колоездене в България през следващите години. Като цяло идеята е в тази структура да се работи по хоризонтал, а не по вертикал – не някой да управлява и да води четата, а повече хора да поемат инициатива по различни въпроси, повече да си взаимодействаме, да си помагаме, да формулираме общи позиции, да търсим решения на проблемите (включително когато има такива вътре в общността) и с това да бъдем по-задружни и ефективни в развитието и подобряването на условията за планинско колоездене.
Като учредители на Българска маунтин байк асоциация (БМБА) се подписаха следните организации:
- Сдружение „Алабак“ (Варвара/Велинград)
- Сдружение „Байкария“ (Велинград/Западни Родопи)
- Байк Венчърс (София/Севлиево)
- Блу Рок маунтин байк клуб (Сливен)
- Велоклуб Крива спица (Пловдив)
- Враца Трейлс (Враца/Згориград)
- МТБ-БГ (София)
- КК „Свободно измерение“ (Челопеч)
- Смолян МТБ (Смолян)
- Софийски планински клуб (София)
- Трейл Систем (Банско)
- Туристическо дружество „Боерица“ (София)
- Велоклуб „Устрем“ (Варна)
- Сдружение „Черноморски път“ (Варна)
На срещата бяха поканени още няколко организации, активно работещи в направления, които са в синхрон с целите на асоциацията, които за жалост не успяха да се включат. Така или иначе, създаването на това обединение е само едно начало, след което предстои доста работа, включително и по отношение привличане на още членове и поддръжници. На първо място ще трябва да организираме и структурираме дейността и „лицето“ на организацията, т.е. да изработим добри механизми за работа и взаимодействие между членовете ѝ, но също така и да бъдем адекватно представени и разпознаваеми за общността – чрез уебсайт и други канали. Обединението е отворено към съмишленици, така че тепърва юридически лица, неформални групи или дори физически лица ще могат да се присъединят към Българска маунтин байк асоциация (БМБА), ако споделят нейните цели, дейности и ценности и искат да работят активно за постигането им.
За момента това, което е готово и можем да споделим, са Правилата на Българска маунтин байк асоциация (БМБА), които именно бяха дискутирани и приети на срещата на 9 ноември. Те са неразделна част от споразумението, подписано от учредителите, и са основата на обединението, затова ги публикувам в пълния им вид:
Правила на Българска маунтин байк асоциация
- Българска маунтин байк асоциация, наричана по-долу БМБА или Асоциацията, е доброволно обединение на юридически лица, граждани и групи от граждани, чиято мисия е развитие на планинското колоездене в България и защита интересите на практикуващите го. БМБА не е юридическо лице.
- БМБА официално се представя под името „Българска маунтин байк асоциация” със съкращение „БМБА“, а на английски език под името „Bulgarian Mountain Bike Association“ със съкращение „BMBA“. При нужда се прилага и списък на членуващите в нея юридически лица, допълнен от текст „и над ….. бр. български граждани и граждански групи”.
- Основна цел на БМБА е създаване и подобряване на условията за планинско колоездене в България.
- За постигането на заложената цел БМБА може да извършва следните дейности:
- Споделяне и обмен на информация, опит, знания и контакти, както и съвместна работа по теми, свързани с целта на Асоциацията.
- Създаване, поддръжка и опазване на велотрасета, туристически пътеки, велопаркове (без значение в планинска, градска или друга среда) и други видове инфраструктура за планинско колоездене.
- Създаване, популяризиране и прилагане на единни правила за маркиране на трасета/пътеки/маршрути за планинско колоездене.
- Създаване и популяризиране на етични норми и обучителни програми, свързани с практикуването и развитието на планинското колоездене.
- Защита на интересите на практикуващите планинско колоездене чрез формулиране на мнения, становища, искания, позиции, експертни заключения и други подобни форми на представителство и общи действия (включително излъчване на лица за участие в работни групи, срещи и други подобни) пред държавни и общински органи и техните администрации, както и пред всякакви държавни, общински или обществени институции, а също и пред формални и неформални обединения и сдружения на граждани и/или юридически лица във връзка с посочените тук цели и дейности и/или други теми от общ интерес.
- Подкрепа на отделните членове на БМБА при техни взаимоотношения с международни, държавни и общински органи и техните администрации, както и пред всякакви държавни, общински или обществени институции във връзка с посочените тук цели и дейности и/или други теми от общ интерес.
- Разработване на стратегии за развитие на планинското колоездене и за изграждане и поддържане на МТБ инфраструктура в България.
- Популяризиране на планинското колоездене като хоби и форма на туризъм и популяризиране на местата за практикуването му и на България като МТБ дестинация.
- Представителство на българската МТБ общност пред международни организации, институции и други.
- В БМБА могат да участват юридически лица (както такива с нестопанска цел, така и търговски дружества), чиято дейност отговаря на целите и дейностите на Асоциацията, както и отделни граждани, включително като представители на неформални граждански групи. Отделните граждани имат право да предлагат решения и да участват в работата на Асоциацията, но нямат право да гласуват.
- Всяко юридическо или физическо лице, което иска да стане официален член на БМБА, изпраща до електронната поща на Асоциацията писмено мотивирано искане за присъединяване до нейните членове, подписано от правоимащо лице, което декларира, че е такова. Това искане трябва да е придружено от поне една мотивирана писмена препоръка от настоящ член на Асоциацията. Всяка кандидатура трябва да съдържа и лице за контакти и електронна поща за координиране на последващи действия в рамките на Асоциацията. Решението за членство на новите членове на БМБА се взима с квалифицирано мнозинство от 2/3 от всички членове, включително „мълчаливото съгласие“. Ако 1/3 от всички членове на Асоциацията са против кандидатурата, тя не се приема на това гласуване.
- Членството в БМБА се прекратява в следните случаи:
- При писмено заявление от страна на съответния член до общия мейл лист на Асоциацията. В този случай членството се счита за прекратено незабавно.
- При предложение за изключване на съответния член. В този случай решението за изключване се взима с квалифицирано мнозинство от 2/3 от всички членове, включително „мълчаливото съгласие“. Ако 1/3 от всички членове на Асоциацията са против изключването, то не се приема на това гласуване.
- Всеки член на БМБА може да предлага решения и теми за работа чрез изпращане на писмо до общия мейл-лист на Асоциацията.
- В общия случай се спазват следните принципи на работа:
- Всеки член или членове, които предлагат за обсъждане и решаване дадена тема/проблем, поемат и ангажимент за работа по него в рамките на времето и възможностите си, с изключение на случаите, когато даден проблем се повдига по спешност.
- Всеки член доброволно да предлага съдействието си по теми и казуси, които го интересуват или по които може да е полезен.
- Всеки член може да предлага други членове като подходящи за дадени дейности/теми/казуси, но без последните да са длъжни да приемат – правят го само ако преценят, че имат време и възможност.
- Решенията на БМБА се взимат с мнозинство 50%+1 от членовете, които имат право на глас. За взимането на решения се ползва специален мейл лист, включващ само членовете, които имат право на глас. При взимане на решения важи правилото за мълчаливото съгласие, т.е. при липса на заявена позиция в рамките на определения срок, се приема че даденият член подкрепя предложението. Ако членовете с право на глас, изявили изрична неподкрепа на дадено решение, са повече от тези, които са изявили изрична подкрепа, решението по случая се отлага с един месец или повече.
- Ако някой от членовете не подкрепя предложеното решение, същото излиза от името на БМБА, като в списъка на лицата, подкрепящи решението, не се вписват неподкрепилите го членове.
- Основната среда за работа в рамките на БМБА се избира от членовете ѝ. При организиране на срещи (на живо, онлайн или смесено) се спазва принципът, че срещата трябва да е обявена поне 7 календарни дни преди датата за провеждането ѝ. Изключения се допускат само в случаи на спешност. Официалната комуникация към членовете на БМБА се осъществява чрез нейния общ мейл лист, а гласуването се осъществява чрез специален мейл лист само за членовете с право на глас.
- В нормални случаи срокът за гласуване е 7 календарни дни от датата на представяне/изработване на проекторешение.
- В случаи на спешност срокът за взимане на решение е 24 часа от представяне на проблема и изработване на проекторешение. Като спешни се определят случаите, в които е необходимо определено действие (най-често пред държавни/общински органи на управление) или реакция на нововъзникнал обществен казус, без което действие членовете на Асоциацията и/или общността на планинските колоездачи като цяло биха претърпели вреди под формата на ограничения, лош имидж и други подобни.
- Финансирането и обезпечаването на дейността на БМБА се извършва чрез собствените средства на всеки член. С решение на Асоциацията може да бъде определен и задължителен членски внос за членовете ѝ за всяка календарна година. Допустимо е членският внос за юридическите лица да е различен от този за физическите лица. Дейността може да се финансира и чрез общи проекти от името на Асоциацията, изготвяни от отделен член и представяни за обсъждане и решения в рамките на правилата за взимане на решения (всички отчети от такива проекти се представят на БМБА).
- Изменение и допълнение на настоящите правила се взима с квалифицирано мнозинство от 2/3 от всички членове, включително „мълчаливото съгласие“. Ако 1/3 от всички членове на БМБА са против промяната, тя не се приема.
Харесва ли ви съдържанието на MTB-BG.com?
Искате ли и занапред да има достатъчно от него? Вече можете да подкрепите дейността ни чрез Абонамент за физически лица.