Световна купа 2017 | DHI 5 кръг, ХСО 4 кръг | Лензерхайде, Швейцария

Преди да е дошъл следващия кръг от Световната купа, нека хвърлим поглед назад към състезанията по спускане и крос-кънтри в Лензерхайде, Швейцария.

DHI

В събота Мириам Никол (Commencal /Vallnord) и Грег Минар (Santa Cruz Syndicate) станаха първите двойни победители за сезона в дисциплината спускане.

За Никол това бе втора поредна победа, с което тя излезе начело във временното класиране за сезона. Рейчъл Атертън набира скорост след отсъствието си заради контузия и завърши на второ място (след като даде най-добро време в квалификацията, но допусна няколко дребни грешки на финала), а Емили Зигенталер остана трета. Досегашната водачка в сериите Трейси Хана завърши четвърта, но до края на сезона всяка от тези състезателки има своите шансове за успех.

За Грег Минар това бе 21 победа и 75-и подиум в СК. Никой друг не може да се похвали с такъв актив, а с този пореден успех Грег увеличи още преднината си във временното класиране. На второ и трето място завършиха Трой Броснан и Дани Харт, а Аарън Гуин, който бе най-бърз в квалификацията и имаше преднина при първите няколко контроли, спука гума в последната част на трасето и завърши чак на 51 място – много лош късмет за него!

ХСО

В неделя Ани Ласт (OMX Pro Team) стана първата британска състезателка от 20 години насам, която печели Световна купа в категорията жени елит. Тя постигна това с изненадващо включване от по-задните редици, т.е. не беше сред фаворитите от самото начало. По пътя си към победата Ласт преодоля Гун-Рита Даале Флеся (Team Merida Gunn-Rita) и водачката във временното класиране Яна Беломойна (CST Sandd American Eagle MTB Racing Team), които останаха съответно на второ и трето място.

При мъжете Нино Шуртер (Scott-SRAM MTB Racing Team) продължава победния си сезон с четвърта поредна титла. Този път обаче той срещна нелека съпротива от Ярослав Кулхави (Specialized), който го преследваше до самия край и завърши само с 3 секунди изоставане. Във всички случаи Шуртер бе видимо по-стабилен и уверен от съперниците си по хлъзгавото на места трасе. Третото място бе доста изненадващо – зае го Антон Синцов от Русия.