Protective BIKE Four Peaks 2015 – ден 3 и 4

Етап 3, 19 юни

Заузер спечели третия етап, Рагноли запазва контрол; Уоутър Клепе с много добро класиране, Бойко Танчев също запазва позициите си.

Кристоф Заузер (Швейцария, Specialized), който се опитваше да защити титлата си от предишните години, карайки с две счупени ребра, най-сетне постигна етапна победа, преминавайки по трудния маршрут с дължина 59.25 км и изкачване 2421 м за 2:49.38 ч. Крайният победител в четиридневния маратон обаче все още бе под въпрос, тъй като водачът във временното класиране Юри Рагноли (Италия, Team Scott) финишира само на 40 стотни след него и запази преднината си. Трети остана Уве Хоенвартер (Австрия, Team Bikearena Obertraun). Оставаше да видими какво ще се случи в последния ден (събота) – дали швейцарецът бе запазил силите си за този решаващ етап, или италианецът щеше да успее да задържи спечеленото в първия ден време?

Малко по-назад от тях в класирането се нареди Уоутър Клепе на респектиращото 10 място, а Бойко Танчев завърши на 71 позиция, което означава, че уверено се държеше в най-бързата четвъртина сред всички мъже.

При жените явно нямаше да видим изненади, след като Зане ван Пасен (Холандия, Specialized) за трети пореден етап бе най-бърза. При мъжете на възраст 40+ Удо Болтс (Германия, Craft-Rocky Mountain) за втори път даде най-добро време, а при мъже 50+ Хайнц Цоервег (Австрия, KTM Rad.Sport.Szene Ausseerland) просто беше без конкуренция.

Етап 4, 20 юни

Перфектен ден за Team Scott

Protective BIKE Four Peaks завърши със солиден етап, включващ 71.15 км каране с общо 2122 м изкачване от Насфелд/Трополах до Вайсензее. На всичкото отгоре и метеорологичните условия не бяха от най-приятните.

За четвърти пореден път имаше нов етапен победител – този път това бе Франц Хофер (Италия, Team Scott). Нови бяха и другите двама призьори за деня – германците Кристиян Шнайдавинд (Германия) и Волфганг Майер.

В крайното класиране обаче подредбата изглежда съвсем различно. Водачът от първия ден Юри Рагноли успя да завърши четвъртия етап на пето място, но по-важното е, че изпревари Кристоф Заузер и по този начин си осигури победата в маратона. Швейцарецът нямаше късмет и остана осми за деня, след като спука два пъти гума при последното спускане – иначе кой знае… Въпреки това Заузер остана доволен от състезанието – последната в кариерата му многоетапна надпревара завърши с второ място, постигнато в далеч не най-доброто му състояние. Опитният състезател обаче сподели, че с всеки следващ ден се е чувствал по-добре, което го прави оптимист за предстоящото идната седмица Световно първенство по маратон, с което той смята да приключи професионалната си кариера на спортист. Трети остана Уве Хоенвартер (Австрия, Bikearena Obertraun).

В последния ден Уоутър Клепе отново гравитираше около топ 10, завършвайки на 11 място, а в крайното класиране белгиецът зае 14 позиция сред 280 човека.

Като много добро можем да оценим и представянето на българина Бойко Танчев, който караше от името на MTB-BG.com в това престижно състезание. Сред 280 участници в най-силната категория (мъже), Бойко завърши Protective BIKE Four Peaks на 61 място. Браво, браво и пак браво! Това е едно от най-добрите представяния до момента на български състезател в елитно международно състезание, в каквато и да е дисциплина.

Зане ван Пасен в последния ден завърши втора, но това по никакъв начин не накърни лидерската ѝ позиция в крайното класиране. Ангелика Тазрайтер (Австрия, SV Kuernberg) спечели етапна победа и завърши състезанието втора, а трета остана Корнелия Хуг (Швейцария, Crazy Velo Shop Scott).

При мъже 40+ Удо Болтс остана втори в дневното класиране след Хансюерг Гербер (Швейцария), но спечели голямата титла. Същото стори и Хайнц Цоервег, който за последния ден реши да отпусне темпото и финишира след Райнхард Браун (Германия), но само след като си бе гарантирал победата в крайното класиране при мъже 50+.

Тепърва очаквайте допълнителни подробности за състезанието от Бойко Танчев, вероятно и от Уоутър Клепе, а дотогава можете да намерите още снимки и информация в сайта на проявата: http://bike-fourpeaks.de/