Enduro World Series 2014 – трети кръг, Валоар, Франция

Победите в Enduro Series Valloire Driven by Urge Bike Products поставиха Моузли и Грейвс начело във временното класиране. Трите подиума за отбора на Trek му помогнаха да запази водещата си позиция при тимовете.

След 6 часа алпийска надпревара с епични спускания, които траеха до 18 минути, и с общо състезателно време над 1:20 часа, местата на подиума в третия кръг (21-22 юни) бяха разпределени между тримата призьори с „микроскопични“ разлики във времената – тримата се вместиха в едва 4 секунди!

Доказателство за непредвидимостта на този кръг, в който общото спускане възлизаше на 12 000 м по вертикал (най-голямото кумулативно спускане в EWS до момента), бяха множеството спукани гуми и други повреди, които разбъркаха многократно класирането и объркаха плановете на много от ранните водачи и топ-състезатели в сериите. След всеки един етап първата десятка добиваше коренно различен вид.

Въпреки че не спечели нито един състезателен етап, постоянството в карането на австралиеца Джаред Грейвс (Yeti/Fox Shox) го постави на първо място, заобиколен от двама новобранци на подиума – французина Дамиен Отон (Devinci/Alltricks.com) и швейцареца Рене Вилдхабер (Trek Factory Racing Enduro), който е достатъчно популярен в ендуро средите, но досега класирането в челото му се изплъзваше.

При жените британката Трейси Моузли (Trek Factory Racing) спечели всички етапи без един и завърши с минута и половина преднина пред Ан-Каролин Шасон (Ibis) и на две минути пред Анеке Беертен (Specialized Racing). Последната отпразнува първия си подиум в ендуро сериите, след като толкова пъти го бе доближавала, но без краен успех.

Enduro Series Valloire driven by Urge Bike Products беше десето, юбилейно издание на Valloire French Series Enduro и включваше каране от вида, който е най-емблематичен за дисциплината- И Моузли, и Грейвс заявиха, че това е било най-трудното състезание до момента. Австралиецът заяви пред Dirt TV още в първия ден “Това е истината. Сърцето ти бие с максимален пулс, ръцете ти са напомпани, краката ти горят и в това време прелиташ през каменни секции с 50 км/ч. Страхотно е!“

Провирането покрай снежни преспи, безкрайните технични пътеки и острите алпийски скали взеха своите жертви.Французинът Франсоа Бали-Метре (BMC Enduro Racing Team) започна силно, спечелвайки първия етап и удържайки класирането след втория, но технически повреди в следващите етапи го запратиха чак на 19 място. След сребърния медал в Шотландия, новозеландецът Джъстин Лиов се целеше в първото място и успя да спечели два етапа през първия ден, което изглеждаше обещаващо, но преднината му от 38 секунди бе изядена набързо при спукване на гума в петия етап. Въпреки това Лиов продължи устремено, спечелвайки и шестия етап, но това му стигна само за 11 място. Все пак той запази второто си място във временното класиране. Победителят в предишния кръг Нико Лау (Cube Action Team) също спука гума. В неделя той спечели 4 и 5 етапи, а в последния беше втори, но с това успя да влезе само в топ 20 и от водач във временното класиране изпадна чак на 5 място.

Репортаж от Dirt TV можете да гледате в сайта enduroworldseries.com.