В превод от английски тези две думи означават „Северен бряг“. Става дума за част от западния бряг на Канада, образуващ обширна област с величествени иглолистни гори и опасно стръмни склонове. Център на тази област е Ванкувър.
Този район е дал името на един специфичен вид каране на планиско колело и на още по-специфични трасета за тази цел. Говорим за нещо наистина лудо. Като това…
Колоездачите в този край карат по такива трасета доста отдавна, още от времето, когато колелата са били твърди. Един от пионерите на дървените рампи е „Опасният“ Дан Кауан. За него се говори, че е първият карач, който минал по един дълъг дънер, ей така, за разнообразие. После всички полудяли по това. Пак той е първият, който направил малко по-дълго трасе от дървени рампи. Дотогава имало само малки рампи, колкото за отскок или за минаване над някое непреодолимо препятствие. Един ден на Дан му омръзнало да минава през един много кален участък и построил рампа, дълга няколко метра и широка около 50 см, която била окачена на дърветата на около половин метър над земята, минавайки над мочурливото място. Освен че останал сух, той открил, че карането по подбна рампа е нещо наистина екстремно. И така се почнало…
Най-типичните елементи на едно North Shore трасе са следните:



За любителите на балансирането при дървените трасета има участъци, състоящи се от една дъска или греда, широка десетина сантиметра, разположена на метър и повече над земята.
Пак за тях са предвидени чудесни остри завои по рампите, често намиращи се на височина 2 метра.


В последните години се появяват и все повече трасета, които са в рамките на байк-паркове. Те са строени с много по-ошлайфани материали, обезопасени са добре и имат участъци с различна трудност, така че за всеки да има по нещо според възможностите му. Подобни трасета има вече не само в Канада, но и на много други места, където има байк-паркове.
Трасетата, които са правени от самите карачи, много често са нелегални и биват разрушавани от властите. Така е, защото не може току-така да идеш насред гората и да си направиш трасе. Ако те хванат, може да отнесеш и някоя глоба. Но това рядко спира ентусиазма на карачите. А пък не мога да си представя кой и как ще хване някой от тези колоездачи, стига веднъж да е тръгнал надолу. В крайна сметка нито лесничеите, нито кучетата им могат да летят от няколко метра надолу! А фрийрайд карачите могат….
Напоследък обаче организациите на колоездачите и властите се разбират все по-добре по отношение на рампите, т.е. все повече страхотни трасета се строят в рамките на байк парковете, или дори извън тях, но съвсем легално. А това дава възможност те да се популяризират като място за спортуване и да привличат все повече луди глави.