Дългоочакваната Banshee Legend MK1

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Дългоочакваната Banshee Legend MK1

Мнениеот flex » Чет Ное 08, 2007 11:11 am

Нещо нетипично за този производител, нямах търпение да го видя как изглежда, и определено измести някои от фаворитите ми. Очаква се на пазара към август 2008.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


За повече инфо тук
Chuck Norris smells what the Rock is cooking... because the Rock is Chuck Norris' personal chef.
Аватар
flex
 
Мнения: 736
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Окт 02, 2005 9:21 am
Местоположение: /dev/zero

Мнениеот imbecile » Чет Ное 08, 2007 12:05 pm

Хм...това:
Bushings instead of bearings

явно е заради това:
result in a supple suspension linkage with great performance and ultra low weight, whilst keeping the maintenance simple and cheap

Но, останал съм с впечатлението, че при всички случаи се гони здравината на ставите, което си иска лагери. Тук излиза друго...нима дадените полимерни втулки предлагат съизмерима здравина, но на по-ниска цена и по лесно обслужване? Или по-честото разлуфтване (при условие, че втулка=разлуфтване) е приемливо от гледна точка именно на обслужване и поддръжка? :dunno:

Поправка: Да не забравяме и теглото, но все пак....
In the quiet words of the Virgin Mary.... come again?
Аватар
imbecile
 
Мнения: 309
Рейтинг: 1862
Регистриран на: Пет Мар 31, 2006 11:50 pm
Местоположение: с.Казичене

Мнениеот flex » Чет Ное 08, 2007 12:17 pm

Интересен факт наистина , други фирми като Turner също предпочитаха втулки от тази гледна точка. От друга страна в блога пишеше че са тествали в Whistler като колело под наем с втулки (забравих модела), всекидневно каране, различни карачи , различни стилове и без никаква поддръжка ( смазване през grease port) втулките не били мръднали. И аз не съм фен на втулките ама ...
Chuck Norris smells what the Rock is cooking... because the Rock is Chuck Norris' personal chef.
Аватар
flex
 
Мнения: 736
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Окт 02, 2005 9:21 am
Местоположение: /dev/zero

Мнениеот imbecile » Чет Ное 08, 2007 12:23 pm

:agree:
Всъщност като порових в блог-а намерих и някои отговори за втулките:
http://bansheebikes.blogspot.com/2007/10/bushings-are-they-all-same.html
http://bansheebikes.blogspot.com/2007/08/vf4b-pivots.html

Може би все пак качествен материал+правилен монтаж+ефективно смазване е решението и в крайна сметка=здравина+лекота.
In the quiet words of the Virgin Mary.... come again?
Аватар
imbecile
 
Мнения: 309
Рейтинг: 1862
Регистриран на: Пет Мар 31, 2006 11:50 pm
Местоположение: с.Казичене

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Ное 08, 2007 12:28 pm

Това е една стара тема и доста е обсъждано. Това, на което му викате втулка, си е жив плъзгащ се лагер. При добра изработка и подходящо смазване не отстъпва, а в някой случаи дори превъзхожда другите лагери.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот imbecile » Чет Ное 08, 2007 12:46 pm

Всяко ново е добре забравено старо ;) Аз лично за пръв път разбирам за приложение на...плъзгащ лагер или втулка :) и то в рамка с такава насоченост (DH race). Реших, че Banshee са един вид пионери в областта, но явно нищо ново под слънцето :beer:
In the quiet words of the Virgin Mary.... come again?
Аватар
imbecile
 
Мнения: 309
Рейтинг: 1862
Регистриран на: Пет Мар 31, 2006 11:50 pm
Местоположение: с.Казичене

Мнениеот marshall__ » Чет Ное 08, 2007 1:10 pm

flex написа:Интересен факт наистина , други фирми като Turner също предпочитаха втулки от тази гледна точка.

Ако разгледаш пак продуктите на търнър, ще видиш, че рамките им за по-натоварващите дисциплини като FR и DH са на лагери, а не на втулки.. Тоест... гледаната точка не е точно тази.. :)
А колкото до новата рамка на Банши... ще си задържа коментара. Някой хора знаят защо.. ;)
Ще чакаме 'истинския' й вид да излезе на яве и тогава ще си бъбрим на длъж и на шир..
AVATAR bowdown!!!
Аватар
marshall__
 
Мнения: 2346
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 4:52 pm
Местоположение: VA, USA

Мнениеот Admin » Чет Ное 08, 2007 1:13 pm

Многообещаващо изглежда! :agree: Май ще се множат почитателите на тази марка ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот kotka12 » Чет Ное 08, 2007 2:20 pm

значи
по въпроса за лагери и втулки
веломеханикът, при който поддържам байка си
има необходиото образование
точно в този аспект
и според него
ако втулката отговаря на необходимите условия
материал, площ, правилен монтаж и поддръжка
си е нещо здраво
:)
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот bikerider » Чет Ное 08, 2007 2:21 pm

Мисля, че има логика за тези плъзгащи лагери, ако са достатъчно големи и с достатчна площ, а от това което видях май са.
Плюсовете са основно в пестенето на тегло от самите лагери както и в нуждата от големи и силни легла за тях, което отново добавя тегло.
Плъзгащите лагери са доста добро решение според мен, обаче силно зависи как са изпълнени. От Банши твърдят, че са взели под внимание момента с износването, обаче не виждам да казват нещо по въпроса с изолацията от мръсотията, а при главната става тия триещи лагери са точно на пътя й.

Иначе изглежда обещаващо, но е трудно да се прецени отсега в дългосрочен план, кои лагери са по-голям разход като консуматив.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот imbecile » Чет Ное 08, 2007 4:27 pm

Малко инфо за използваните от Banshee плъзгащи лагери:
http://www.igus.com/pdf/iglidebike.pdf

На сайта има още доста интересни материали за iglide.
In the quiet words of the Virgin Mary.... come again?
Аватар
imbecile
 
Мнения: 309
Рейтинг: 1862
Регистриран на: Пет Мар 31, 2006 11:50 pm
Местоположение: с.Казичене

Мнениеот did » Чет Ное 08, 2007 4:38 pm

Усещам как скоро доста хора, не пряко свързани с теоретичната физика, ще започнат да се интересуват от странните свойства на полимерите и ще разберат, че полимерен материал и пластмаса не е едно и също.

Човешките стави според вас как са смазани? Да не би да имат съчми? Не, имат полимерни покрития. И ако човек не е болен и всичко функционира както природата го е замислила, тези "плъзгащи лагери" са практически вечни и с по-малко триене от съчмените, които хората използват. Ако не вЕрвате, питайте колегата Jacob Klein. Той най-добре знае.

По всичко изглежда, че тези отдавна известни факти най-после започват да намират промишлено приложение, което мен лично много ме радва.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот flex » Чет Ное 08, 2007 5:08 pm

@did :) :agree: :beer:
Chuck Norris smells what the Rock is cooking... because the Rock is Chuck Norris' personal chef.
Аватар
flex
 
Мнения: 736
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Окт 02, 2005 9:21 am
Местоположение: /dev/zero

Мнениеот bikerider » Чет Ное 08, 2007 5:56 pm

@did: :agree:

Само не се разбрах при конкретната рамка как стои въпроса с капсуловката...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот did » Чет Ное 08, 2007 5:57 pm

bikerider написа:Само не се разбрах при конкретната рамка как стои въпроса с капсуловката...

едва ли от тоя компютърен 3D модел това може да стане ясно.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Чет Ное 08, 2007 6:00 pm

Имах предвид статията, но както и да е. Все си мисля, че дори да лапат мръсотия ще са по-евтини от обикновените лагери...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот jivkonik » Чет Ное 08, 2007 6:56 pm

bikerider написа:Имах предвид статията, но както и да е. Все си мисля, че дори да лапат мръсотия ще са по-евтини от обикновените лагери...

Понеже си доставих IGLIDE лагери за педалите ми TIME ATAC да ви кажа, че цената е $1.69 на бройка за количество от 10 броя - доста добра, споед мен!
:agree:
ЪЪЪ само, че това е цената в САЩ, тукашния дилър (Официален представител, пардон!) ми скаше по 3 лв на втулка ииии, забележете... ОЩЕ 60 ЛВ ЗА ДОСТАВКАТА!!!! Обаче му казах... :crazy: :rofl: :rofl: :rofl:
и си ги взех от там....
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот bikerider » Чет Ное 08, 2007 9:36 pm

е все пак говорим за доста по-различни размери от лагер за педали...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот flex » Чет Ное 08, 2007 10:35 pm

Амм в блога дават като изпълнение на втулките ето това:

Изображение

Предполагам всеки може да прецени за себе си колко мизерии биха се навъдили по тия втулки, или дали изобщо се зацапват.
Chuck Norris smells what the Rock is cooking... because the Rock is Chuck Norris' personal chef.
Аватар
flex
 
Мнения: 736
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Окт 02, 2005 9:21 am
Местоположение: /dev/zero

Мнениеот marshall__ » Чет Ное 08, 2007 11:45 pm

Изглежда пипнато. И каналите за греста по оста са си на място. :)
Успех желая на Банши! :thumbu:
AVATAR bowdown!!!
Аватар
marshall__
 
Мнения: 2346
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Вто Яну 27, 2004 4:52 pm
Местоположение: VA, USA

Мнениеот screamBoy » Нед Ное 11, 2007 9:15 am

did написа:Усещам как скоро доста хора, не пряко свързани с теоретичната физика, ще започнат да се интересуват от странните свойства на полимерите и ще разберат, че полимерен материал и пластмаса не е едно и също.

Човешките стави според вас как са смазани? Да не би да имат съчми? Не, имат полимерни покрития. И ако човек не е болен и всичко функционира както природата го е замислила, тези "плъзгащи лагери" са практически вечни и с по-малко триене от съчмените, които хората използват. Ако не вЕрвате, питайте колегата Jacob Klein. Той най-добре знае.

По всичко изглежда, че тези отдавна известни факти най-после започват да намират промишлено приложение, което мен лично много ме радва.


разбира се без да отдаваме значимото на факта, че човешкия организъм е постоянно самоподдържаща се система с няколко нива на контрол е ако не друго то поне несериозно да се правят точно такива сравнения.
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот did » Нед Ное 11, 2007 12:46 pm

screamBoy, това беше само един наивен пример. Мога да ти дам и други примери на технологии, нямащи нищо общо с "няколко нива на контрол", създадени от човека, за които горните ми аргументи са напълно валидни. Не му е тук мястото, обаче, да навлизам в детайли, които не интересуват никого.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Harka » Нед Ное 11, 2007 1:16 pm

Напротив, напротив. Смятам, че ще е полезно да се навлезе в детайли.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Нед Ное 11, 2007 1:36 pm

Harka написа:Напротив, напротив. Смятам, че ще е полезно да се навлезе в детайли.


Ето ти една скорошна статийка, която даже още не е публикувана:

http://arxiv.org/PS_cache/cond-mat/pdf/ ... 2320v1.pdf

Статиите на Jacob Klein също са интересни, а пък той самият е уникален лектор.

Четчиците не са единствената възможност за използване на полимери, за да се намали триенето между две повърхности, но в момента (заради много ниската цена) именно тя изглежда най-приложима в практиката. Горите от нанотръбички са по принцип по-добра възможност (при това работят на сухо), но засега са толкова скъпи, че поне до 2-3 години не виждам възможност някой да ги използва в масов продукт като колоездачна рамка. Има и други възможности...

ЕДИТ:

Ако се чудиш откъде ще дойде тая течност, която да прави полимерните четки добър лубрикант, ще ти кажа, че тънка пора, стените на която са покрити с полимерни четки, има невъобразима "засмукваща сила", комбинирана с филтрираща способност. Буквално е като нано-сюнгер, който гълта всичко, което го омокря, и го задържа вътре в тесните места на пората. Като резултат, ако в единия си край тая поричка е в контакт с подходящата смазваща течност, тя ще си я придърпа навътре чрез капилярни сили, при това ще я филтрира и евентуалните едри частици и замърсявания по естествен начин ще се самоотстранят от триещата се повърхност. Това е чудесен пример за self-healing материал, който не се износва с времето!

Това под секрет, още не сме го публикували ;)

ЕДИТ2:

Нямам си никаква идея дали нещо подобно е използвано в коментираната рамка. Може и да е просто нормална полимерна втулка, направена от достатъчно дълги полимерни верижки, което увеличава живота и многократно, а триенето да се намалява с класически методи на смазване. Дори и тази простичка и евтина технология, хич не е безперспективна.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Admin » Нед Ное 11, 2007 2:23 pm

Тая тема не беше ли в Общ форум? ;) Ако не е била там, да взема да я преместя... продуктът, който се обсъжда, все още е прототип/проект, а идеята на продуктовите форуми е да се обсъждат неща, които вече са на пазара и то именно от гл.т. на "пазаруването им" :)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот jivkonik » Пон Ное 12, 2007 12:36 pm

did написа:
ЕДИТ2:

Нямам си никаква идея дали нещо подобно е използвано в коментираната рамка. Може и да е просто нормална полимерна втулка, направена от достатъчно дълги полимерни верижки, което увеличава живота и многократно, а триенето да се намалява с класически методи на смазване. Дори и тази простичка и евтина технология, хич не е безперспективна.

Имам въпросната втулка, на външен вид изглежда като пластмасова, на пипане е много интересна - сякаш пипаш нещо намазано с грес, но няма никаква смазка, която да можеш да изтриеш!
Част от рекламата на IGUS за IGLIDE втулките им е с текст "самосмазващи се".... на пипане наистина е много хлъзгаво това нещо!
Аватар
jivkonik
 
Мнения: 2600
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юни 29, 2004 9:59 pm
Местоположение: Bulgaria, Sofia

Мнениеот bikerider » Пон Ное 12, 2007 12:53 pm

@did: аз попрочетох туй-онуй за тия полимери, обаче не успях да си създам впечатление колко са износоустойчиви в механичния смисъл, тоест като се наблъска прах между тях и метала. Имаш ли някакви наблюдения, практически и/или теоретични?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот did » Пон Ное 12, 2007 12:57 pm

bikerider написа:@did: аз попрочетох туй-онуй за тия полимери, обаче не успях да си създам впечатление колко са износоустойчиви в механичния смисъл, тоест като се наблъска прах между тях и метала. Имаш ли някакви наблюдения, практически и/или теоретични?


Теоретично са вечни. Практически... зависи доколко са направени съгласно теорията ;) ИнжИнерната страна на въпроса не мога да я коментирам, щото не съм наясно.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот ramam » Пон Ное 12, 2007 1:35 pm

Holzfeller педалите са от едната страна с фтулка а от другата сменях лагера сами си направете извода.
И да не забравяме че пирамидите са направени именно с използване на плъзгане (не с лагери).
Банши отново показват, че са с една глава по нависоко.
А фтулките на Крос и другите български "марки" само ме карат да се замисля.
ramam
 
Мнения: 141
Рейтинг: 1125
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 1:01 pm

Мнениеот NovemberCharlie » Пон Ное 12, 2007 1:56 pm

По отношение на издръжливостта само си представете колко цикъла живот има лагеруването на мотовилката и буталния болт в един двигател с вътрешно горене (избрах този пример, защото при него също нямаме пълно завъртане около оста).
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 60 госта