Търасачката е бъгава

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Търасачката е бъгава

Мнениеот Antares » Съб Дек 19, 2009 4:11 pm

Много се караме на новите потребители, че не ползват търсачката, ама май хич на никой не хрумва, че самата търсачка е в г*за... Ето, разказче с картинки:

Реших да потърся една стара тема, която аз бях пуснал и понеже не можах да си спомня точното й име - реших да се възползвам от търсачката:
http://www.picvalley.net/u/1909/1668199 ... f0oXsY.JPG

Цъкам "търси" и получавам следния отговор:
http://www.picvalley.net/u/2908/5127008 ... soxNZf.JPG

Е ще ме прощаваш! Разрових се и потърсих по няколко различни начина, мислейки, че аз нещо съм объркал и намирам темата. Е да ама не! Заглавието СИ съдържа думата "GPS". Добре, аз се разрових като прасе в тикви, ама някой по-нов като иска информация за BB7 - дали няма да му излезне, че няма такава тема...

Също така и в момента, като се опитам да прилепя директно изображенията ми изкарва "грешка при изображение".
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7458
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот Capoeira » Съб Дек 19, 2009 4:15 pm

"string too short"
демек трябват повече от 3 символа за да върне резултат.
Bikes Intelligence Life
Proud of Boxxer
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот Fanatico » Съб Дек 19, 2009 4:18 pm

Capoeira написа:трябват повече от 3 символа за да върне резултат

:agree:
Аватар
Fanatico
 
Мнения: 1428
Рейтинг: 1942
Регистриран на: Чет Юли 23, 2009 10:09 pm
Местоположение: Варна

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот Сашо » Съб Дек 19, 2009 4:19 pm

И аз точно на GPS съм забелязал, че не излиза нищо. Обаче ако го напишеш така: "джипиес" намира цели 7 резултата :D . Вероятно не може да търси на латиница. ПП: аха разбрах, докато съм писал са отговорили на въпроса.
Аватар
Сашо
 
Мнения: 308
Рейтинг: 1660
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 10:13 am

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот marsa » Съб Дек 19, 2009 6:22 pm

Capoeira написа:"string too short"
демек трябват повече от 3 символа за да върне резултат.
През ограничението се преминава така:
search.php?keywords=gps*&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sr=posts&sk=t&sd=d&st=0&ch=300&t=0&submit=%D0%A2%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%B5
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот Shady™ » Съб Дек 19, 2009 6:43 pm

pf...Бах интересно...
Specialized Riders Club !!! SEX™ = Super EXtreme TEAM
Аватар
Shady™
 
Мнения: 5229
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юли 14, 2004 7:22 pm
Местоположение: Shady Zone

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот Antares » Нед Дек 20, 2009 1:39 pm

Добре де, ама трябва да си половин php инженер ли, че да можеш да ползваш търсачката? Нали тоя форум е предвиден и за крайни потребители...
Пак казвам, някой ще търси BB7 и няма да получи нужната информация...
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7458
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот marsa » Нед Дек 20, 2009 2:07 pm

Добре де, а ако са позволени едно и двубуквени ключови думи, някой ще сърчне за "на" и форума няма да се отваря една седмица :banghead: В кръга на шегата, разбира се, но все пак по- удачно ми се вижда да е както сега, от подобни съображения.

По- скоро исках да уточня, че посочения проблем не е следствие от бъг, а от нарочна функция, но може да се премине посредством "бъг", и ти вероятно знаеш това.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот Antares » Пон Дек 21, 2009 7:40 am

Да, така разгледано звучи логично.

И все пак - едно е да ти изкара съобщение "прекалено ти е къс" (въпроса), друго е "няма ти го" (резултата).
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7458
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот outfaced » Пон Дек 21, 2009 10:08 am

e па ползвайте гъгъл бре ... http://www.google.com/search?hl=de&q=si ... uche&meta=
за къв ги търпим тия ботове :D
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот veskoz » Пон Дек 21, 2009 10:45 am

Antares написа:Добре де, ама трябва да си половин php инженер ли...

Antares е прав, те голяма част от новите не могат да си спелуват името.
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот Capoeira » Вто Дек 22, 2009 1:40 pm

Да трудно е да спелуваш dH!ReZa4kA@98 и тем подобни никове, все едно са свършили всички останали просто съчетания от букви.
Сега по същество, мисля че 3 символа не се позволяват с оглед на натовареноста която генерира подобно търсене, броя намерени резултати съще ще е доста по-голям, пон аз съм виждал позволено търсене по 3 символа само когато задължително имаш изчакване за повторно търсене от рода на 30сек и повече
Bikes Intelligence Life
Proud of Boxxer
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот Admin » Вто Дек 22, 2009 2:00 pm

@Capoeira
:agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот hitar_potter » Вто Дек 22, 2009 8:54 pm

Capoeira написа:Да трудно е да спелуваш dH!ReZa4kA@98 и тем подобни никове, все едно са свършили всички останали просто съчетания от букви.
Сега по същество, мисля че 3 символа не се позволяват с оглед на натовареноста която генерира подобно търсене, броя намерени резултати съще ще е доста по-голям, пон аз съм виждал позволено търсене по 3 символа само когато задължително имаш изчакване за повторно търсене от рода на 30сек и повече

И все пак, какво става с BB5? Ако трябва да ползваме гугъл, защо просто вместо търсачка не се сложи google custom search?
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот marsa » Вто Дек 22, 2009 11:26 pm

hitar_potter написа:И все пак, какво става с BB5? Ако трябва да ползваме гугъл, защо просто вместо търсачка не се сложи google custom search?
Какво искаш да става? Нищо особено не става, проблема е на тоя дето си е кръстил продукта с толкова кратко име. Гулъл на BB5 ми намира телефон, няква друга електроника, софтуер и само една спирачка на първа страница.

BB5 - спирачката доколкото знам е продукт разпространяван с търговската марка Avid.

search.php?keywords=avid+bb5

Ми принципно има вариант да се сложи цензура на търсачката, когато се търси "bb5", автоматично да го заменя а "avid bb5", но ти прецени добра инвестиция ли е. Направо да се замени линка за търсачката с телефона на админа и той да сервира на готово :popcorn:
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот Alpina » Вто Дек 22, 2009 11:36 pm

hitar_potter написа:И все пак, какво става с BB5?

Прочете ли темата?
По-конкретно:
marsa написа:
Capoeira написа:"string too short"
демек трябват повече от 3 символа за да върне резултат.
През ограничението се преминава така:
http://mtb-bg.com/forum/search.php?keyw ... 0%BD%D0%B5


:beer: :beer: :beer:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот marsa » Вто Дек 22, 2009 11:53 pm

Понеже стоя доста на компютър и обновявам форума (ако мога да се изразя така скромно) често, следя интересните за мен теми на всеки пост, а тази е такава. С четенето имам опит и не пропускам важни моменти дори копгато чета между редовете.

Кратки стрикгове от 4 или по- малко букви по дефолт не могат да се търсят със стандартната търсачка на phpbb. Това може да се промени, но е глупаво и се съмнявам да са много администраторите, които са го направили.

Показах как може да се заобиколи, ако някой е толкова твърдоглав - не е невъзможно да се направи от потребителската страна.

Ако някои има желание да ползва гугъл ще се натъкне на неочакваната пречка че освен ключовата дума товари много когато е къса, поради многото нежелани резултати, то тя е и прекалено неконкретна и пак проблем са многото нежелани резултати.

В гугъл може да се търси и по една буква. Аз искам да науча нещо за буквата "a" (латинско). Пиша "a", нема никой. Гугъл разполага със съвсем различен енджин и хардуер и като цяло е организирана по коренно различен начин, и няма проблеми със скоростта, но резултатът не ме удовлетворява. Трябва да дам пояснение, например "a letter", "a wiki" и т.н. Но търсачка, която да знае какво си мисли търсещият няма. Има много добри търсачки, но няма перфектни търсачки, защото няма перфектни търсещи.

Сега съвсем сериозно, не знам какво искате в тази тема - да ви се пренапише търсачка, в която да е заложена байк терминология ли?

Аз мога да търся и си намирам, значи всеки може да се научи да търси. Който не може, да не си търси проблема в търсачката.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот hitar_potter » Сря Дек 23, 2009 11:59 am

Да, прочетох темата. На мен не ми е проблем, все ще измисля как да намеря това, което ми трябва. Въпросът е дали някой, който не е толкова „навътре“ в компютрите ще намери това, което трябва. И другото нещо, което обсъждаме е, че трябва да си запознат с търсачката на phpbb по принцип, за да разбереш защо, аджеба не ти намира нищо за GPS или за BB5.. Или за MET.. или за RAM и т.н. Т.е. поне трябва някакво съобщение да има, както каза Antares, за да се усетиш, че ти е прекалено къс стринга

Относно търсачката на гугъл, неслучайно споменах google custom search - там можеш много хубаво да зададеш опциите за търсене и да вградиш персонализираната търсачка във форума.
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот Alpina » Сря Дек 23, 2009 12:16 pm

ОК, нека при възможност и желание, някой от правоимащите да смени текстовете:

Place + in front of a word which must be found and - in front of a word which must not be found.
Put a list of words separated by | into brackets if only one of the words must be found.
Use * as a wildcard for partial matches.


и съответният му превод:

Сложи + пред думата, която искаш да бъде намерена и - пред думата, която не искаш да бъде намерена.
Сложи лист от думи разделени с | в скоби, ако само една от думите трябва да бъде намерена.
Можете да ползвайте * като маска.


които са написани на доста видно място в по-лесно смилаем за потребителите вид :beer: :beer: :beer:

marsa много добре го каза - проблема е в ползващия търсачките, не в тях :beer:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот lanzz » Сря Дек 23, 2009 4:33 pm

Alpina написа:които са написани на доста видно място в по-лесно смилаем за потребителите вид

къде е това видно място където са написани?

аз знам къде е, но в 90% от случаите когато съм търсил нещо, първо съм опитвал директно да търся от минималистичната формичка най-горе в заглавката, където няма никакви обяснения на видно място. бас ловя, че повечето хора също от там търсят. на страницата която излиза след като търсиш от това поленце (страницата с "нищо не е намерено") няма никакви обяснителни текстове как и защо нищо не е намерено, или как да си подобриш критериите за търсене.

решението със звездичката е сравнително приемливо, стига наистина да го има обяснено на място, където някой изобщо да го види. решението "проблема е на производителите на спирачки дето са избрали такова късо име" е меко казано безумно.

принципно към проблема с късите думи се подхожда със stopwords, а не с произволни ограничения на минималната дължина, но тук неправилното решение е направено от авторите на phpbb, а не от производителите на спирачки, потребителите на търсачката или администрацията на mtb-bg.
Аватар
lanzz
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 07, 2006 10:16 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот marsa » Сря Дек 23, 2009 5:31 pm

lanzz написа:решението "проблема е на производителите на спирачки дето са избрали такова късо име" е меко казано безумно
Пардон, трябва да се доуточна - проблема не е техен, а се корени там. Държа да ти подскажа, че ако никнеймът ми беше "ram" тук щяхте да си мислите, че съм фен на марката колела, в hardwarebg ще мислят за random access memory, в някой животински или планинарски форум ще си мислят за овен и т.н. - според контекста. Всеки си мисли каквото иска да си мисли, а търсачката няма как да си мисли изобщо, щото прави каквото и е заложено. Е да - никой производител на велочасти не мисли как ще му намират продукта компютърните търсачки, съвсем нормално е. Няма абсолютно никакъв начин Уважаемата Търсачката да отгатне кой от резултатите ме касае и да ми даде само него, освен ако не и подскажа (с още думички примерно), или не съм вързан с бог знае какви кабели за компа, знае ли човек може и това да ни предложат в бъдещето...

Мислех да постна текста за търсачката от FAQ, но се оказа че при регистрация няма отметка "прочетох" с линк :confused:
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот lanzz » Сря Дек 23, 2009 10:28 pm

На търсачката не ѝ е работа да знае какво търсиш, а да ти намери документите, където се среща това което си поискал от нея. Ако търсиш за "ram", нормално е да попаднеш и на велосипеди, и на памети, и на овни. Не е нормално да получиш отговор "нема такова животно, точка", и да се чудиш как пък до сега във форума никой никога не е споменавал нито за велосипеди, нито за памети, нито за овни.

Всъщност това за което пишеш ти няма абсолютно никаква връзка с темата. Многозначни думи има и с повече от три букви, и търсачката на форума с кеф ще ти даде всички попадения, пак без да знае какво ти трябва.
Аватар
lanzz
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 07, 2006 10:16 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот valsto » Чет Дек 24, 2009 12:06 am

marsa написа:Няма абсолютно никакъв начин Уважаемата Търсачката да отгатне кой от резултатите ме касае и да ми даде само него, освен ако не и подскажа (с още думички примерно), или не съм вързан с бог знае какви кабели за компа, знае ли човек може и това да ни предложат в бъдещето...
Мислех да постна текста за търсачката от FAQ, но се оказа че при регистрация няма отметка "прочетох" с линк :confused:


абе принципно е така, ама гугъл на 80% от случаите познава точно какво съм си мислил и го изкарва на първа страница и то най-отгоре, обикновено :D
valsto
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1385
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 9:30 am

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот marsa » Чет Дек 24, 2009 12:22 am

Абе на мене ми е интересно - долу някъде пише "Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group", администратора на форума очевидно е използвал готова система за форума, част от която е и Уважаемата Търсачка.

Напълно съм съгласен с последния пост на lanzz, но честно казано на нашия админ работата му се изчерпва евентуално с промяна на текста и толкова. Познавам един админ, който бе решил да модифицира phpbb2 до съвършенство, то пък междувременно пуснаха версия 3, а соц. админа му избяга от форума...

Имайте милист :) Аз повече няма да има какво да кажа по темата.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот PtD » Чет Дек 24, 2009 12:46 am

Чета, чета, и се чудя, кой би се занимал с такава модификация на форума. Както и да го мисля, май никой.

Но ако искате, продължавайте да дискутирате. Полза няма да има. :peace:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот valsto » Чет Дек 24, 2009 1:13 am

всъщност- полза имаше от дискутирането. научих няколко трика за търсачката, които не ги знаех :) със сигурност това се отнася и за други хора
valsto
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1385
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 9:30 am

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот PtD » Чет Дек 24, 2009 1:44 am

Да, от тази гледна точка тази тема е полезна. Но промени по търсачката едва ли ще има. В крайна сметка, това предлага phpbb3, това ползваме.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот lanzz » Чет Дек 24, 2009 3:14 pm

да, и аз смятам че оправянето на търсачката е ненужно разхищение на и без това оскъдни ресурси. едно пипване на текстовете за да се добавят малко съвети на страницата със "нищо не е намерено" е напълно достатъчно.
Аватар
lanzz
 
Мнения: 511
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 07, 2006 10:16 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот SkidRow » Чет Дек 24, 2009 5:56 pm

marsa написа:
lanzz написа:решението "проблема е на производителите на спирачки дето са избрали такова късо име" е меко казано безумно
Пардон, трябва да се доуточна - проблема не е техен, а се корени там. Държа да ти подскажа, че ако никнеймът ми беше "ram" тук щяхте да си мислите, че съм фен на марката колела, в hardwarebg ще мислят за random access memory, в някой животински или планинарски форум ще си мислят за овен и т.н. - според контекста. Всеки си мисли каквото иска да си мисли, а търсачката няма как да си мисли изобщо, щото прави каквото и е заложено. Е да - никой производител на велочасти не мисли как ще му намират продукта компютърните търсачки, съвсем нормално е. Няма абсолютно никакъв начин Уважаемата Търсачката да отгатне кой от резултатите ме касае и да ми даде само него, освен ако не и подскажа (с още думички примерно), или не съм вързан с бог знае какви кабели за компа, знае ли човек може и това да ни предложат в бъдещето...

Мислех да постна текста за търсачката от FAQ, но се оказа че при регистрация няма отметка "прочетох" с линк :confused:



Според мен би трябвало да се наемат около 30-40 психолози, които да са разделени на групи, според натовареността на форума. Всеки регистриран потребител да минава психоанализиращ тест, явявайки се в подземни, каменни офиси, за които никой не знае. С психолозите да работят още 40на от най-изявените хакери. Схемата ще бъде проста, още в момента, в който даден юзър пожелае да намери нещо, психолозите вече да го знаят, а хакерите да го издирят във форума, с алтернативите и отговорите, естествено.
Сметката да се прати на Admin.
Когато загубиш предразсъдъците си, печелиш свободата на живота. Освободи очите си, за да виждаш в безкрая.
Аватар
SkidRow
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1325
Регистриран на: Пет Сеп 18, 2009 11:23 am

Re: Търасачката е бъгава

Мнениеот Fanatico » Чет Дек 24, 2009 7:44 pm

Ко прайм, ако искам да пусна да се търси "NS" ? Да почвам по модели ли да търся ... :dontknow:
Аватар
Fanatico
 
Мнения: 1428
Рейтинг: 1942
Регистриран на: Чет Юли 23, 2009 10:09 pm
Местоположение: Варна

Следваща

Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта