Дами и господа модератори...

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Мнениеот rarekin » Пет Ное 02, 2007 6:37 pm

@rarekin - кажи бе, нещо не ти харесва? Не мога ли да имам собствено мнение деа мааму?


Можеш и трябва. Както и аз изразих собственото си мнение.
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Мнениеот Admin » Пет Ное 02, 2007 7:33 pm

Благодаря ви за мненията! :agree:

За съжаление не знам откъде да започна...

Митко (4getcredo), съжалявам че ще го кажа, но не си ме разбрал правилно. Като казах, че нито животът, нито щастието ми са в този форум, имах предвид това, че в последните години той ми носи много по-малко, отколкото ми взима и ако някой си мисли, че липсата му би била някаква огромна загуба за мен лично, не е съвсем прав. И съвсем не говоря за отношението финансови приходи/изразходвано време. Престоят ми тук вече е свързан почти само с работа и почти никакво удоволствие, но досега поне смятах, че може би има смисъл от нея.

Всъщност смисъл винаги има, но признавам, че след изчитането на днешните страници изпитах горчивина - не от чуждото мнение, било то и отрицателно (както вероятно ще си помисли някой), а от това, че очевидно между посетителите във форума (какъвто в крайна сметка съм и аз) явно вече има едно твърде съществено разделение. И твърде дълбоко. Явно при предишната подобна дискусия не съм разбрал достатъчно ясно някои послания и може би погрешно се опитвам и досега да поддържам форума в състояние, което да е добро за колкото се може повече хора (както и с планираните и вече започнали да се осъществяват промени - както бях казал, наред е една много "груба" промяна в пазара, както и някои по-дребни неща).

Изказаха се всякакви мнения за един или друг тип разделение - да ги няма тия и тия, да има форум за отбрани (мен не ме причислявайте там, не желая) или пък да се контролира по един много сериозен и всеобхватен начин информацията във форума. Всички тези идеи, доколкото разбирам, са свързани с преценката за това кой колко знае, кое мнение е издържано по някакви високи критерии и кое не е и т.н. Това са неща, които аз не мога да направя! Признавам си го и го казвам съвсем открито. Без да искам да ви засегна по никакъв начин, но за мен идеите, които са свързани с административни решения за знанията и нивото на хората, означават да се превърне знанието в нещо, което се налага със сила; означава знаещите да разчитат да се извисят не просто с интелекта си, а с помощта на принуда над останалите. Както и да е, отплеснах се малко, но това е защото тематиката стана някак много обща.

Както казах, очевидно има много дълбока разлика между вижданията на различните хора във форума. Когато беше създаден преди доста години, форумът бе просто място, където читателите на сайта да могат да поговорят на тема планинско колоездене. Не съм го създавал с никаква по-конкретна и възвишена цел. С разширяването на аудиторията на сайта се разрастна и тази на форума. Той започна да живее свой живот и започна да създава собствена информация. Трудно е да се каже дали съм подпомагал това развитие, не съм го и спирал - това беше естественияj ход на нещата. След което естественото развитие продължи, аудиторията на сайта и на форума се разрасна още повече и съотношението на различните групи хора в него, както и в самото занимание планинско колоездене, започна да се променя - тук започнаха да възникват проблемите. Проблеми, породени от това, че всеки по-отдавнашен член на форума си имаше и има свое виждане какъв е идеалният форум, но тези виждания не съвпадат и няма как да съвпаднат, за съжаление. За мен е съвсем логично, че колкото повече хора има във форума, толкова повече мнения ще генерират те и толкова по-различни ще са. Което няма как да не затрудни и намирането на точно определена информация от точно определени източници с точно определени качества. И броят (а понякога и съотношението) на неиздържаните от определена гл.т. мнения също ще расте за всеки конкретен човек, тъй като се увеличава броя на хората, различни от него.

Това, което аз виждам е, че много хора искат форумът да е... трудно ми е да формулирам какво, защото би било неточно, но... нещо, в което човек да чете като в книга или списание, т.е. да имя ясно и точно определена и стриктно контролирана информация. Вече казах, че при създаването му идеята ми съвсем не беше такава, но признавам, че аз самият имам „вина” за наличието на такива настроения у мнозина. На първо място с това, че съм се опитвал да организирам и подреждам информацията в него и изобщо че съм се вслушвал именно в идеите за подобен тип високоинформационен форум и за подобряване на информация. На второ място с това, че допуснах в един доста дълъг период да имам двойни стандарти, т.е. да не прилагам написаните от самия мен правила в името на ценната и стойностна информация. Дет се вика, за това сам съм си виновен!

Прави сте, че нещата трябва да се поставят съвсем ясно. Но според мен не сте прави, че има само две опции, особено пък в дългосрочен план.

За мен форумът е място за споделяне на мнения. Място за приказки. Ако щете го наречете и говорилня, въпреки негативния смисъл на думата. Място, в което хората, които го посещават, да си бъбрят при спазване на определени правила. Мястото за целенасочено и последователно подобряване на информацията за мен е сайтът. Именно към него смятам да насоча в бъдеще по-голямата част от ресурсите си, включително и финансови, така че да го подобрявам още повече и да разширя кръга от хора, пишещи там.

С това не омаловажавам форума, не го подценявам и не го противопоставям на сайта, но трябва наистина да изясним едно нещо: сайтът е това, за което на мен биха ми стигнали ресурсите (от всякакъв вид) и желанието да го развивам като чист информационен източник. Идеята ми за форума в началото беше и сега е, че не бива да се развива едностранно, т.е. само в една точно зададена посока. Форумът е място с много хора и следва да се развива според желанията и нуждите но повечето хора. Ако повечето хора искат да създават знание и полезна информация, аз как ще ги спра? Ако повечето хора не могат или не искат да създават такава информация, т.е. имат други интереси, пак не мога да ги спра, освен ако не ликвидирам форума. А пък когато има достатъчно и от двете групи хора - такива, които смятат информационната посока на развитие за най-важна, и други, които желаят просто да поприказват неангажиращо, се получава сегашното положение.

Може би съм допуснал грешка, като се опитах да се съобразя с твърде много хора и виждания, вместо да се придържам към първоначалната идея, но аз лично не мисля така. И не мисля, че съществуват само тези две опции за след пет години. Нито пък че тези два резултата могат да бъдат постигнати само по два начина.

Това са ФОРУМИ. За мен това означава максимална свобода и широта на мненията (но само по дискутираните въпроси, а не относно личностните качества и "годността" на останалите посетители) и такъв облик, какъвто го създават повечето посетители, а не какъвто го диктувам аз. Донякъде обаче!

Защо донякъде? Защото живеем в България, където нищо не е съвсем наред. По принцип от нашия форум не ми остава абсолютно никакво време да чета чужди форуми. Но днес си направих този труд, включително и за да прочета правилата им. Разбира се, от такъв бегъл преглед не мога да направя изводи за форумната политика на тези места – личи си, че някои от тях са развити повече като информационни източници, а други повече като места за разговор, което води до известни разлики. Забелязах както задълбочени мнения, така и най-обикновено бърборене. Но не и такава непоносимост между тези две неща, каквато виждам у нас. Направи ми впечатление и друго – в правилата им никъде няма забрана за некадърно написани мнения – има само препоръка и пожелание хората да пишат културно и смислено. За сметка на това обаче има безкомпромисно написани забрани за всякакъв вид заяждане, обиди и т.н. и явно се спазват, защото дори и най-острите реплики, които намерих, са нещо смешно в сравнение с обикновените наши.

Причините за тези разлики между „там” и „тук” са много и всеки би могъл да намери различни такива. Личното ми мнение е, че разликите се дължат на манталитет, брой посетители и брой компетентни такива, което пък се свързва и със самия пазар и броя на платежоспособните потребители на него, свързва се и с наличието на достатъчно други достъпни източници на информация, така че хората да има къде да четат, а после само да си говорят. Ето тук е едно от разковничетата – у нас има желания на форума да се придадат функции, които са неспецифични! От място за разговор да се превърне в място за обучение. В място за доказване и показване на знания. Държа да подчертая дебело, че предишното ми изречение не е с негативен оттенък. Считам за съвсем естествено човек да демонстрира знанията си и да се гордее, когато ги притежава в по-голямо количество. Въпросът е как, къде и защо го прави, какво очаква в замяна и т.н. Според мен в това отношение нещата при нас са изкривени и то доста. Както казах, моят принос за това изкривяване явно също не е малък.

Какво правим оттук нататък? Мога да говоря само за себе си:

1.Нека стане съвсем ясно, че форумът е място за събиране и разговор на хора, обединени от интереса си към планинските велосипеди. Нямам възможност да развивам този форум в посока на нещо, което не е форум. Нямам желание (нито възможност) да преценявам стотици мнения на десетки хора за това дали са полезни или не, дали са верни или не, дали и за кого са умни или тъпи и накрая да „го отнасям” заради подобна преценка, която няма как да е еднаква за всички.

2.Като се знае горното, всеки човек с интерес към планинските велосипеди е добре дошъл да си поговори с други такива човеци, стига да спазва зададените правила. Тези правила могат да се разделят на две групи. Едната част от тях цели да няма обиди и заяждания, т.е. да има нормална среда за общуване. Другата част цели да се отсее голямата простотия, каквато не липсва в България. Всъщност двете неща често са доста свързани.

3.Ще продължавам да правя промени, за които смятам, че ще подобрят организирането на информацията, както и такива, които евентуално биха повишили качеството й, но по един естествен път.

4.Казвам го ясно на всеки: според мен знанието и интелектът са нещо, което се показва, а не се налага; нямам нищо против който и да е да се извисява с познанията си, но това не му дава право да се държи с околните по неуважителен начин и ако очаква толериране на подобно поведение в замяна на знанията си, няма как да му го осигуря. Всеки е свободен да пише или да не го прави. Ако някой смята, че другите не уважават особено старанията му, знанията му, интелекта му, информацията му, той не е задължен да пише и толкоз. Но да очаква от модераторския екип да му осигурява уважение от другите или пък среда, в която той безпрепятствено (според неговите разбирания) да споделя мнението си – не виждам как да стане.

5.И още веднъж: по света има много форуми и всеки сигурно е различен, като разбира се могат да се обособят и различни типове. Това, което е моята идея за форум, се свързва преди всичко с доброволността – човек вижда какви са правилата, вижда какви са хората, преценява си дали да участва, дали да пише или само да чете, дали и на кои писания да обръща внимание. И в крайна сметка дали да прави всичко това при зачитане на зададените правила или не. Когато го прави според правилата, този човек има всички шансове да успее да повлияе на форума в желаната от него посока. Когато не спазва правилата, дори целта му да е добра, средствата стават лоши и резултатите се изкривяват.

Дотук приключвам с общата тематика, т.е. с огледа на цялостната картинка.

Имам обаче да кажа и доста конкретни неща, защото желая да съм открит и искрен с всекиго. Хубаво е да гледаме нещата отгоре, но е хубаво да ги гледаме и в по-конкретен план, защото обобщението е едно, а реалните камъчета, които обръщат каруцата, са друго. Аз може и да съм администратор на форума, но не съм някакво същество без нерви и емоции и не мога до безкрай да задържам свои реплики, само за да не давам лош пример или да не наруша мира и спокойствието. Затова ще ги нахвърлям тези неща отделно, кратко и фрагментарно, без никаква специална подредба, просто щрихи, в които вече дори не влагам негативни емоции (както би било на друго място и по друго време):

Bikerider ме обвини в пристрастие и двоен стандарт, задето съм изтрил включването му спрямо sss. Ще напомня само, че поне няколко пъти съм трил подобни включвания на мои приятели, в моя защита, така че съвестта ми е чиста в това отношение.

Приемал съм писанията на TOYAGA към мен като лични нападки. Ще помоля bikerider отново да прочете тези писания... дали пък наистина нямат такъв личен характер? Ако наистина смяташ, че зад тях се крият добри намерения, нямам какво повече да кажа.

Явно всичката работа по форума до момента е била напразна, щом проблемът е организационно-технически. За щастие аз не мисля така. И не смятам проблемите за организационно-технически.

Форумът не е мой, та да духате супата. Но не е и на никой друг отделен човек, нали така? И все пак аз съм този, който се налага да определи целите и същността на този форум, защото аз нося и отговорността за него в един или друг смисъл – опитах се да го направя с дългия текст по-горе.

Един от основните проблеми според мен е, казвам го най-открито, честно и ясно, че в България много хора, когато не са съгласни с нещо, когато не стане тяхното, започват усърдно да пречат, при все че могат просто да заемат една неутрална позиция и да не се занимат. Донякъде разбирам подбудите за това, но по никакъв начин не мога да уважавам такова поведение. Не приемам чуждото мнение като пречене, но и безцелното или дори целенасоченото заяждане с нищо не помагат. И, простете ми, но не мога да възприема нарушаването на правилата като някакъв тип помощ или коректив - то просто създава повече работа, без да успее да промени тези, към които е насочено.

Не взимам с насмешка ничии опити да помогне за форума. ОБАЧЕ в определени случаи не виждам нито сериозност, нито личен пример, нито готовност за спазване на правилата и за неправене на неща, които по всеобщо мнение влияят зле на форума. Това е съвсем нормално. Всеки се опитва с наличните средства да промени средата така, че да е удобна за него. Разбирам това. И не твърдя, че аз съм различен, макар че в последните години ми се наложи да се променя много и да предприема много действия, които не са ми присъщи, вярвайки си, че го правя за доброто на форума, което и добро и за мен в крайна сметка. И държа да подчертая, че този абзац не се отнася за мненията, изразени в тази тема – тук виждам достатъчно сериозност.

---

Всеки път, когато стане нещо такова, си казвам, че за последно пиша подобни фермани. Дори отнасям насмешки и подигравки заради това, че най-добронамерено се старая да изложа позицията си, вместо да тропна с крак и да кажа „Това е положението, оправяйте се!”. Но този път се надявам ферманът наистина да е за последно. Надявам се, че достатъчно ясно съм формулирал идеята си за форума и ще се старая да имам по-последователна политика в бъдеще.

Знам, че няма да стане. Това е жив „казан” от хора. Днес преобладават едни, утре може да са други. И точно хората променят същността на нещата. За някои настоящият ми пост може би изглежда като край на форума. За други може да се окаже начало.

Надявам се, че не съм засегнал никого с мнението си и се извинявам, ако се е получило така. Извинявам се и за това, че през годините може би съм ви подвел. Макар целите ни да изглеждат еднакви, явно не са съвсем. А за средствата да не говорим.


:beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Alpina » Пет Ное 02, 2007 7:44 pm

Извинявам се за това, че мнението ми няма да е по темата, ама...

:bigeyes:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот did » Пет Ное 02, 2007 7:54 pm

@Admin: Може да ти се струва безсмислено писането на тия фермани, но не е! Ясно изразената позиция спестява доста недоразумения, а сега тя е дори по-ясна от тази, която си изразявал в предните дискусии.

Когато твоята позиция е ясна, мястото за спекулации и интриги се стеснява много. Дано ти си прав във виждането си, че има и "среден път", а аз да не съм прав. Ще се радвам след година-две да мога да кажа, че съм сбъркал в преценката си. :beer:
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Admin » Пет Ное 02, 2007 8:00 pm

@did
Дано да можеш да го кажеш! Ще се постарая за това, вярвам не само аз :) Защото животът и щастието ми може да не са във форума, но това не означава, че ми е безразличен ;)
:beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пет Ное 02, 2007 8:09 pm

@Admin:
Виждам, че имаш твърдо мнение по въпросите повдигнати от мен. Уважавам това и стоя зад думите си. Обаче искам да ти кажа две думи.

Това което каза did продължава да е вярно с пълна сила. За много неща си прав, прав си, че с годините аз може би съм станал пристрастен и субективен, може би си прав, че съм бил твърде остър, може би си прав, че несправедливо те обвинявам в двойни стандарти.

Първо, никога не съм гледал на форума като място за обучение. Какво беше "he, who cannot learn, teaches". Съвършено вярно. Но не за това става дума. Отминаха времената, когато хората биваха вкарвани насила в "правия" път. Не за това става дума, нека не се заблуждаваме зорлем. Става дума за нещо съвсем друго и did го обясни кристално ясно (може би неразбираемо за по-широката публика, не зная, но за мен е кристално ясно и синтезирано). Става дума за нивото на шум. Става дума за това, че форума, в който можеше преди да се говори сериозно за колела, включително и на високо ниво с математика, инженерни детайли и прочие и прочие неща, в които всеки с желание да учи можеше да намери по нещо интересно... се разтвориха в нищото. Отчитам, че се появи ново поколение, дори две, дори три може би. Съвършено вярно. Ето Alien е типичен пример (мааму д*** защо винаги реагираш на нож и на контра, вместо да се позамислиш малко????) - той иска форума да е място за срещи. Ми нали има такова място - мероприятия. Има и раздел Други. Може да са излишни, може и да не са - аз също често изпитвам нужда да се полигавя за глупости и да разтоваря след работа. Факт. Но не за това става дума. Нямам нищо против такива раздели.

Имам обаче против лигавщината в СЕРИОЗНИТЕ раздели. Разделите, в които човек влиза, за да се информира. Аз лично не съм Бог, имам си работа до шия и честно казано напоследък не успявам да се задържа особено на гребена на веловълната. Съответно търся информация. Търся КАЧЕСТВЕНА информация. Да речем трябва ми информация за някоя вилка. И се започва: хикс чул това, игрек си мислел онова, а всъщност нищо не се казва съществено. Имам някакъв скромен опит с вилки и амортисьори на теоретично и практично ниво и честна дума, когато искам да получа информация за някоя вилка на нивото, което ми е нужно се принуждавам да я търся извън форума. И не съм само аз, да беше така, проблема лесно ще се отстрани по метода на Мазньо "няма човек, няма проблем". Ама не е така.

Да го кажа по друг начин - щем или не щем, спорта се развива. Щем или не щем, хората се развиват, четат в чужди сайтове, образоват се. Крещящ пример за това са marshall__, Zozka, caspar и още много момчета, които ги виждам как прогресират с месеци. И не само в каране, ами и в познания. Това не е четка, това е факт. С него искам да покажа следното - форума изостава. Разбирам, че форума не е бил замислян като библиотека, или като ковачница за "вело-кадри", напълно нормално е това схващане. Аз не съм очаквал никога от форума такова нещо. Но и друго не съм очаквал - форума да се превърне в говорилня, melting pot и подобни щуротии. Как мамка му да отсея полезната информация тук във форума? Къде е тя? В редките бюлетини на Admin. А те по една или друга причина далеч не обхващат всичко, което се случва във вело-света. Все пак и Любо не е Господ-Бог, че да обхване света и да знае всичко. Ма нали за това има и други свястни образовани и начетени хора, които знаят кое как стои и защо. Ето тия хора напоследък странят от форума по мои впечатления и Златко го каза пределно ясно. Аз също съм принуден да страня, което ме кара да се чувствам зле. Зле, защото форума е мястото където мога да вляза и да общувам с други образовани и начетени хора за ВЕЛОСИПЕДИ, а не за последната гамка на пазара или за копеле къв ноухендър напраих днеска вижте ми пишката.
Ще кажете - ми идвай на сбирките, съвсем ги заеба. Ми поради една или друга причина, вече нямам време. Имам време обаче в почивките си да отворя любимия форум, както и в момента пиша от хиляди километри разстояние. Ей за това става дума - тук беше място за срещи на всякакви хора - образовани, необразовани, каращи, не толкова каращи, разбиращи, много разбиращи и по-малко разбиращи. На не толкова разбиращите (според тях, не според мен!) им беше предоставяна техническа информация, колкото можех да помогна (говоря за себе си, щото ми е най-лесно, ясно е че нямам предвид само себе си). Какво е сега положението - ще кажете ми смени се поколението какво да правим. Ми все нещо трябва да направим мисля аз, щото иначе това място ще се превърне в идеала на Alien, а именно копеле оная вилка ме кефи шото е бяла или леле как превъртях нам-си-ква гамка. И това ли е? Просто говорилня ли ще бъде отсега нататък mtb-bg? Това искам да разбера?

Не мога да приема, че е нужно да се следи 24/7 форума, за да бъде отсявано нещо си. Това са груби, примитивни и отживели времето си мерки. Има начини. Аз имам идеи, мога да предложа туй-онуй, но вече не виждам смисъл. Пък и Любо, щом вече форума ти е в тежест, значи това което казвам е още по-вярно. Не виждам как искаш да поддържаш нивото на сайта сам (дори с помощта на модераторите) и да останеш на ниво. Няма как. Просто няма. Въпрос на време е.

Затова исках да разбера какви са намеренията ти. Честно не можах докрай да разбера от горния пост каква е визията ти и има ли изобщо такава. Не ми се сърди, но мисля, че каза много хубави и ясни неща, но нито едно съществено в стратегически план. Разбрах единствено, това което знам отдавна, а именно че не споделяш чуждите мнения за форума. Но разбери (ако изобщо държиш на това мое мнение), твърдо вярвам, че по този начин само губиш. Не само ти, а всички във форума. Ясно е, че никой не страда от формата на форума сега, но ме е яд, защото всички можеха да печелят много повече.

Това е. Нищо повече нямам да кажа, оставам си приятел на mtb-bg въпреки неразбираемото за мен отношение на Извънземния. И Боби, ако се чудиш, що те споменавам толкоз често, ми сигурно има защо. И то не е лошо. Жалко обаче, че не можеш да видиш по-далеч от личното си всекидневно удоволствие. Но.. както и да е.

Тази тема беше поредната безсмислена говорилня. Поне си казах каквото ми е на душата, чух и много други безкрайно ценни мнения на хора, с които бих искал да общувам във форума, но се налага явно да се боря с шума за да го направя. Или пък просто да общувам извън форума. Жалко, жалко, много жалко. Язък.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот rarekin » Пет Ное 02, 2007 8:20 pm

Да не забравяме, че ни събира една обща идея...останалото е въпрос на здрав разум и компромиси.
Аз ще си практикувам любимия спорт/т.е. начин на живот и ще се надявам на най-доброто. Ще сме тук, за да видим какво ще стане след време. :beer:
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Мнениеот did » Пет Ное 02, 2007 8:26 pm

rarekin написа:Ще сме тук, за да видим какво ще стане след време. :beer:

То ... всъщност ... и от нас зависи ;)
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот agent_Jekov » Пет Ное 02, 2007 8:27 pm

bikerider написа:Имам обаче против лигавщината в СЕРИОЗНИТЕ раздели.
:agree: Строг контрол изключващ всякакви простотии, лигавщини, мерения на пишки и тн. в тези раздели и говорилня, лигавене и тн. в останалите.Така хем ще е информативен, хем ще отговаря на критериите на Alien или с други думи и вълкът сит и агнето цяло.Леле къф съм гений, то по-лесно е да го направиш отколкото да го кажеш. :D
On a mountain bike you can cover a great distance in a short period of time, or a short distance in a great period of time.In mountain biking there is no destination.Just a bike, a rider, and a place to ride!
Аватар
agent_Jekov
 
Мнения: 1802
Рейтинг: 1204
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 3:43 pm
Местоположение: AREA 51

Мнениеот bikerider » Пет Ное 02, 2007 8:31 pm

@rarekin: :):beer:
@agent_Jekov: да видим...
Последна промяна bikerider на Пет Ное 02, 2007 8:37 pm, променена общо 1 път
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bluskanie » Пет Ное 02, 2007 8:33 pm

agent_Jekov написа:
bikerider написа:Имам обаче против лигавщината в СЕРИОЗНИТЕ раздели.
:agree: Строг контрол изключващ всякакви простотии, лигавщини, мерения на пишки и тн. в тези раздели и говорилня, лигавене и тн. в останалите.Така хем ще е информативен, хем ще отговаря на критериите на Alien или с други думи и вълкът сит и агнето цяло.Леле къф съм гений, то по-лесно е да го направиш отколкото да го кажеш. :D

... или с трети думи ... без промяна.
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот rarekin » Пет Ное 02, 2007 8:33 pm

did написа:
rarekin написа:Ще сме тук, за да видим какво ще стане след време. :beer:

То ... всъщност ... и от нас зависи ;)


@did
Във всеки смисъл :agree:
@bikerider
:beer:
Последна промяна rarekin на Пет Ное 02, 2007 8:51 pm, променена общо 1 път
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Мнениеот agent_Jekov » Пет Ное 02, 2007 8:45 pm

bluskanie написа:
agent_Jekov написа:
bikerider написа:Имам обаче против лигавщината в СЕРИОЗНИТЕ раздели.
:agree: Строг контрол изключващ всякакви простотии, лигавщини, мерения на пишки и тн. в тези раздели и говорилня, лигавене и тн. в останалите.Така хем ще е информативен, хем ще отговаря на критериите на Alien или с други думи и вълкът сит и агнето цяло.Леле къф съм гений, то по-лесно е да го направиш отколкото да го кажеш. :D

... или с трети думи ... без промяна.
Зависи.Според теб няма нищо за чистене във ВЕЛОМЕХАНИК, ОБЩ и вече бившия ПРОДУКТ-КОНСУЛТ ли?Като казах "строг" имах предвид наистина строг контрол, 3-пъти по-строг от сегашния.Диктаторски, тираничен дори спрямо глупостите.Стил "ТОЯГА".В останалите раздели нека цари анархия.За всеки влак си има пътници.
Са кат се замисля май е неизпълнимо тва дето си го представям така че не знам. :)
On a mountain bike you can cover a great distance in a short period of time, or a short distance in a great period of time.In mountain biking there is no destination.Just a bike, a rider, and a place to ride!
Аватар
agent_Jekov
 
Мнения: 1802
Рейтинг: 1204
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 3:43 pm
Местоположение: AREA 51

Мнениеот kotka12 » Пет Ное 02, 2007 9:18 pm

"По-добре да запалиш свещ, отколкото да псуваш тъмнината"
ирландска поговорка


Любо, позицията ти е ясна и точна
много верни неща каза
имам малко предложение
което може и да не е блестящо, но
може и да сработи
предлагам да се наложи сериозен контрол върху сериозните раздели
/имам предвид по-често метене и прочее;)/
и по-рядко разчистване на несериозните раздели
поне върху информативната част от форума
да има строг контрол
а който не желае да чете кой какво е направил
и снощи как се е напил
има право да не влиза в съответните раздели
:dunno:
е?
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот Admin » Пет Ное 02, 2007 11:02 pm

@bikerider
Марто, ще се опитам да доизясня позицията си. Включително и с конкретни примери. Поне един, понеже ми е пресен:
http://mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t=29944
В тази тема преди малко се наложи да изтрия три поста. Единият беше на Денис и честно казано не рзбрах за кого точно се отнася, но не видях да е по темата.
Другите два бяха на NC и засягаха аватара на автора на темата, което на практика си е офтопик. Значи има следните няколко момента:
Единият е, че ако усилията за написване на тези три поста бяха спестени и бяха отишли в някоя друга, по-смислена за самите писали тема, щеше да е по-добре, нали?
Вторият е, че за аватара можеше да се подаде сигнал в темата за нарушения, вместо да се отговаря в тази (това важи и за всякакви много неграмотни постове).
Третият е, че не знам с какво толкова е лош аватарът, при положение че всеки от пишещите тук знае какво означава тази комбинация от пръсти и я използва редовно. Ето тук има нещо доста съществено: замисли се колко от членовете на форума използват редовно емотикона със среден пръст, колко от тях са си позволявали доста по-вулгарни изразни средства, било то с цел шега или с цел да обидят някого? Разбираш ли, някак ми се губи последователността на критиката понякога. :rofl:
Надявам се NC да не се обиди, просто днес цял следобед писах дългото си мнение и едва сега започвам да преглеждам другите теми във форума, та тази беше една от първите, които ми попаднаха.

Идеята на този пример и на много други, които мога да дам, е следната: от доста време във форума се хаби много повече енергия, думи, време, нерви, за да се отговаря на подобни постове по подобен начин. Това на практика не е в състояние да промени нито форума, нито авторите на такива мнения, тъкмо обратното. Колкото и добри да са намеренията на подобни включвания, практическият резултат е, че темата отново се разводнява, особено когато и авторите на "лошите" постове се включат засегнато и без особени задръжки. Ситуацията е доста огледална: както има мнения "по темата", които са без особена цел и стойност и могат да развалят хубава тема, така има и мнения "извън темата", които може да са написани и с най-добрата цел, но не могат да я постигнат, защото пак водят до разводвяне на темата.

Според мен ако хората използват енергията си само по темите, които ги интересуват и то за да си кажат мнението по темата, а не мнението за другите, писали по нея, ще имат повече време и повече смисъл да пишат. Неизбежно е при сегашното ниво на оборудване, възраст и състав на аудиторията и т.н. в сериозните теми да има плява. Понякога доста плява. Прилагам всички филтри, които сме успяли да измислим до момента, така че да я намалим, но без да правим оценка за годността на човека и мнението му - трием ги за неграмотност, трием ги когато се отклонят от темата, но не мога да ги трия, защото АЗ мисля, че не е вярно, точно, изчерпателно, технически издържано, лично събрано и т.н.

И така, да приемем, че имаме тема, в която има сериозни мнения и плява. Първо, в поне половината случаи плявата си личи съвсем ясно - при нея няма аргументация (примерно). Второ, дори когато е по-завоалирана, има начини човек да си направи извод кому да има вяра и кому не. Аз като търся информация в чужди форуми да не би да ми е по-лесно? Отварям, търся, намирам теми, чета там... мнения всякакви, когато мога, се ориентирам ясно, когато не мога, търся още, или пък гледам кои мнения и на какви хора съвпадат. Дет се вика, ако човек иска да прецени кой какъв е в този форум, има функция за преглед на мненията на всеки член и не виждам къде е трудността ако някой новодошъл иска да добие представа за това, особено когато му е важно каква информация получава, да си отдели малко време и да проучи творчеството на тези, които са му отговорили. А нали се сещаш, че ако пусна такова търсене сега, за мнозина от опитните потребители ще излязат колкото читави мнения, толкова и критики и заяждания към всякакви полуграмотно пишещи пубери. А при такава картинка някой наистина би могъл да се обърка.

Само че много от новодошлите всъщност не се интересуват кой и как им отговаря. Това е най-вече техен проблем, разбира се. И те ще си носят последствията. Така е и в живота. Защо тук насила да се бъхтим и да си съсипваме отношенията със заяждания за подобно нещо? Това, което се опитвам да кажа е, че за мен едно простичко добре написано мнение от опитен потребител по дадена тема, която го интересува, е много по-добро от едно заяждане. Може би мисля така, защото съм свикнал да преценявам нещата, които чета и да се опитвам да ги осмислям. Ами мамка му, не е толкова трудно и мисля, че всеки може, стига да иска! И, разбира се, изобщо не смятам, че опитните потребители трябва да си повтарят мненията по десет пъти. Ако знаят, че са го писали някъде нещото подробно и искат, могат да напишат едно простичко и незлобливо "По темата е писано, ползвай търсачката" и готово. Ако човекът отсреща е нормално разсъждаващ и действащ, тази сламка ще му е от полза, а ако не е, защо изобщо трябва да се интересуваме от него?

Проблемът обаче продължава. Ако човекът използва търсачката, той ще намери теми и в тях ще е един малък ужас. Тук заслугата, прощавайте, е обща. Да, аз закъснях с мерките срещу неграмотните постове и т.н., но и много други посетители прекалиха с острия тон и заяжданията. Резултатът е, че ще изскочат теми, в които човек ще трябва да се бори с офтопици, караници и какво ли още не. А това наследство няма как да го прочистя, защото е огромно като обем информация.

И все пак, да се върна на идеята си за форума. Не желая това, което ще бъде той, да зависи само и единствено от мен. А непрекъснато оставам с впечатление, че това се очаква. Стратегията ми е да задам ясно правилата и разбирането си за това що е то форум и да оставя посетителите сами да решат дали желаят да се включат и как, но в рамките на правилата! И, разбира се, да продължаваме да търсим начини за по-доброто подреждане на информацията и за намаляване на конфликтните точки. Аз вярвам в естественото развитие (с някакъв коректив, разбира се), защото виждам ясно как хора, които някога са били смятани за абсолютни невежи, стават все по-активни и дават читави мнения, включително и от личен опит. Това е чудесно, но в същото време поради натрупана неприязън към тях продължават да се изсипват и заяждания - необяснимо ми е, но има и такива хора, които виждайки, че някой друг се "отлепя", държат да му нашокат канчето и да му покажат, че все още нищо не знае, вместо да го подпомогнат или просто да не се бъркат с излишни включвания. Разбирам защо става така, причините са и от двете страни.

Решил съм да заложа на тази, хм, "стратегия", защото видях, че насила не става. Хабят се все повече усилия, а отиват напразно. За да ме разбереш по-добре, ще се върна отново на някои от основните причини за сегашното състояние на форума, които са съвсем външни и не зависят нито от мен, нито от теб.

Представи си, че аз съм един обикновен форумен деец в САЩ. Запален любител на МТБ-то. Като си купувам разни неща, те идват с упътване на собствения ми език, написано като за идиоти и аз съвсем като идиот си го прочитам. Хората в местния магазин разбират от работата си, а пък аз понеже не разбирам и не се интересувам от ремонти по колелото и мога да си го позволя, си го оставям при тях и не се занимавам. Там могат да ми дадат адекватен съвет и за нов велосипед. Освен това имам на разположение 3-4 месечни списания и не знам си колко информационни сайта, в които да си чета разни интересни неща (пак на своя език). И, разбира се, ако съм сериозен, карам достатъчно хубав велосипед (че даже и повече от един). И приятелите ми карат такива. И понякога си ги разменяме. И на всичкото отгоре като вляза във форума има много такива като мен, както и немалко хора (не двама-трима, много повече!), които имат много стабилни познания и в същото време не се занимават да се дърлят с разни неприятни за тях посетители, ами просто си пишат с тези, които са им приятни и по темите, които ги интересуват. На всичкото отгоре има дори и представители на велопроизводители, които пък са още повече в час...

Успя ли да преброиш колко от тези неща при нас не са така? Някои няма и да бъдат, но то не е и нужно чак всичките да са налице. А пък това не са всичките дребни външни неща, които променят картинката. Това състояние не може да се постигне със средставата на един форум и само в неговите рамки. Това опира и засяга състоянието на цялото общество, на целия велосипеден пазар и на цялата велокултура. И няма да се подобри с ругателствата от страна на едни хора към други. Нито с демонстративното показване на знания и възможности, защото у мнозина то оставя един горчив привкус.

Затова държа на мнението си, че ако хората, които могат да го осъзнаят, пишат само когато им се пише нещо смислено и по темата, ако спазват правилата (т.е. дори да не уважават някого, поне да не го демонстрират ненужно), тогава първо, за нас ще има по-малко излишна работа и второ, нещата полека-лека ще потръгнат, всеки ще може да се ориентира с кого си струва да говори и чии мнения просто да пропуска. И държа да подчертая момента с доброволността, защото горните ми думи могат да прозвучат като призив от типа „Абе, моля ви се, пишете колкото можете повече и по-смислено, само не се занимавайте с тия, които ви дразнят”. Не, нямам това предвид. От никого не искам да пише, ако това не му носи удоволствие. Както бе споменато, има и други канали за информация. Но не искам и някой да си доставя удоволствие, заяждайки се с останалите. А почти никой не пропуска да прави това – от най-пуберчивите до „най-дъртите”. Затова възнамерявам да прилагам правилата колкото мога по-стриктно, но без да насилвам форума в посока, която за повечето му посетители се оказва неестествена. Забележи, че в периода, който вие понякога наричате „златен век на форума”, информационната му насоченост беше напълно естествена заради хората, които го посещаваха тогава. Забележи и това, че много от тези хора не си тръгнаха заради новодошлите, а по съвсем други причини. А на тяхно място дойдоха други хора, с други интереси. Затова опитите да върнем информационната насоченост на форума няма да успеят, докато това не е цел на повечето му посетители. А в момента не е. Разликата е, че някои приемат това за край. Според мен това е етап. Етап който може да бъде предолян, а може и да не бъде. Докато енергията на тези, които имат избор, отива в посока заяждания и занимания с тези, които все още не могат да правят съзнателен избор за някои неща, сегашният етап със сигурност няма да бъде преодолян.

Замисляли ли сте се защо „Други” е най-спокойният форум и с най-дългите и съдържателни мнения в момента? Правилата там са си същите, нали така? Обаче са налице и следните допълнителни фактори: 1)Има достатъчно нови и интересни теми, които не са били обсъждани; 2)Пишат много хора, които на практика са равнопоставени, защото когато не ни е по „специалността” всички сме един дол дренки, пардон, „специалисти”. Или поне така изглежда на пръв поглед. 3)Хората пишат там предимно защото темата ги интересува, а не защото ги е издразнил някой неграмотно написан пост. И в крайна сметка въпросният форум се развива горе-долу така, както навремето се развиваше целия форум. Разбира се, и там има твърде много нетърпимост, твърде много заяждания и не е трудно да се предвиди какво ще стане след известно време, ако продължаваме така.

@kotka12
Колко по-строг? ;) Значи, аз казах докъде съм готов да стигна и в последните месеци съм точно дотам - до преследването на простотията по обективни кретирии (например неграмотност), но бях ясен и за друго - аз нямам намерение да цензурирам хора само защото мнението им и се струва невярно, неточно или недостатъчно смислено. Този подбор трябва да си го направи четящият и не е чак толкова трудно, ако човек има желанието и е попрочел туй-онуй преди това.
Ако имаш предвид по-чест контрол, тогава съм съгласен. Вече се действа по техническата част на промяна, която ще сложи безкомпромисен край на чат-пазара - за участниците в този раздел нещата ще станат много по-трудни, сигурно ще отнеса поредната порция недоволство, но с това ще ни се освободи време за другите форуми. От няколко дни се каня да пусна анкета за махане на "Игрите", обаче не ми остава време да стигна до нея.
Разбира се, с нарастване на аудиторията ще са необходими още повече модератори, а тук нещата са много сложни. Първо, повечето хора нямат време да си затормозяват престоя тук с такава дейност. Второ, не всеки може да е модератор - хубаво е да е човек с авторитет и доказани качества, нали така? Трето, това също е съвсем доброволна работа и модераторите не са мои подчинени, та да ги командвам например. Което обаче поставя изискването те да споделят в общи линии моята визия за форума, тъй като в противен случай ще се получи пълен разнобой. Така че прилагането на по-чест контрол няма да стане само с добро желание и със сигурност ще е поне малко по-лесно, ако не се налага да трия офтопици и заяждания и на по-опитните посетители.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот sss » Пет Ное 02, 2007 11:22 pm

Упс май разбудих духовете из форума :D Всъщност през цялото време се надявах да се стигне до подобна дискусия !

От прочетеното по-горе ми стана ясно , че всеки иска да настъпи определена позитивна промяна , но личните възгледи са доста различни. Надявам се всеки да направи личен компромис и да се вземе адекватно решение в най-близко време , удовлетворяващо поне по малко всяка от страните.

Тук е и мястото да се извиня ако съм обидил някого . TOYAGA съжелявам за репликирането ми тези дни ! Понякога чашката ми се пълни малко повечко и започва да прелива в нищото :) Надявам се и ти малко да се поуспокоиш и преусмислиш гледната си точка , защото от тези лични противоречия само губим. :beer:
Каската не е само за красота ;-)
Аватар
sss
 
Мнения: 924
Рейтинг: 1837
Регистриран на: Чет Мар 11, 2004 6:10 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Съб Ное 03, 2007 2:41 am

Мммм, доколкото виждам отиваме към консенсус за строг контрол в сериозните форуми. В тази връзка имам едно предложение: рейтинг на потребителя и минимален рейтинг за писане в тема от "сериозните" раздели.

Техническа спесификация:
1. На всички потребители първоначално се дава рейтинг Х.
2. За всеки раздел се задава минимален необходим рейтинг за постване Yр.
3. Ако потребителят Н иска да поства в раздела то трябва неговият рейтинг Хн да е не по-малък от необходимият за раздела Yр
4. При пост, съдържащ "шум", се отнемат точки от рейтинга
5. При пост, съдържащ "сигнал", се добавят точки от рейтинга
6. (аристокрация) Само потребител с рейтинг над Z може да определя дали даден пост се явява "сигнал" или "шум"
7. За всеки пост определянето по т.6 може да се извършва само веднъж.
8. (експериментално) При надминаване на определен рейтинг, потребителят придобива модераторски права
9. (експериментално) При спадане под определен рейтинг, потребителят се банва за определено време. Или безсрочно.

Апелирам да изкажете вашето отношение към гореизложеното.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот sss » Съб Ное 03, 2007 3:28 am

Аз лично подкрепям. Този вариант ми допада. Нека чуем и другите :beer:
Каската не е само за красота ;-)
Аватар
sss
 
Мнения: 924
Рейтинг: 1837
Регистриран на: Чет Мар 11, 2004 6:10 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Съб Ное 03, 2007 7:24 am

@PtD: :agree:
Аз съм за такава система и приветствам с две ръце такъв подход, но някои неща трябва да се доизпипат:

1. Относно т.7 - малко е двусмислена и не отчита колизии. Ако Z1 реши, че потребител X генерира шум, а Z2 с когото X е приятел реши, че не генерира шум, имаме колизия. Ако Z2 първи даде рейтинг на приятеля си, сме в задънена улица. Ако Z1 първи даде мнение за шум, Z2 ще го обвини, че е заядливец. Под Z1 и Z2 визирам конкретни личности, така че проблема не е само абстрактен. Затова предлагам т.7 да се разшири с "след консенсус в Z-групата". Тя по дефиниция е с ограничен размер, така че не вярвам това да е проблем. Ако за в бъдеще Z-групата нарасне до обем правещ консенсуса невъзможен в нормален срок, тогава ще се наложи да се прави събдивижън на Z групата и потребителите, т.е. да имаме вектори Zn и Xn, където само Zi може да дава мнение за Xi.

2. По-важния проблем - инициализацията на системата за рейтинг. Ако се проведе гласуване за първоначален рейтинг, системата ще е мъртвородена, защото обема ще задуши компетентността. Ако се присвоят първоначални рейтинги, Z групата ще отнесе обвинения за елитарност и затвореност. Броя постове е един възможен критерий, но тук моментално ще бъда обвинен, че го предлагам за собствена изгода. Нищо по-добро не мога да се сетя в момента освен компромис между двата метода, а именно гласуване и консенсус измежду доказаните членове на форума относно първоначалните рейтинги. Ако има други предложения, ще се радвам да ги прочета.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот screamBoy » Съб Ное 03, 2007 8:18 am

стига 'сериозните' раздели да са: 'За форума и сайта' и 'Пазар'
то да
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот bikerider » Съб Ное 03, 2007 9:38 am

Admin написа:Така че прилагането на по-чест контрол няма да стане само с добро желание и със сигурност ще е поне малко по-лесно, ако не се налага да трия офтопици и заяждания и на по-опитните посетители.


Благодаря ти, че се отнасяш толкова серизно към тази тема. Мога да те уверя, че се отнасям не по-малко сериозно, ако и някои хора да считат такова отношение за глупост. Съжалявам, че се наложи да те обвинявам в двойни стандарти (признавам, че не бях докрай обективен съвсем умишлено - sss ще ме разбере :)), за да се стигне до такъв разговор. Може би щеше да е по-добре това да бъде частен разговор на по бира, но понеже не съм в София нямаше как, пък нямаше да ги има прекрасните включвания на did, например.

Относно цитираното по-горе, мисля, че неведнъж съм доказвал, че мога да бъда сериозен, но съм на принципа каквото повикало такова се обадило. Надявам се, че ме разбираш, отнасям се пределно сериозно към темата, ако и да се лигавя в други раздели. Отново подчертавам, че съм готов да спра с офтопиците и заяжданията и да допринеса за прочистването на атмосферата в сериозните теми, така че не мисля, че имаш от какво да се опасяваш. Офтопиците и заяжданията са (бяха) реакция срещу шума и нищо повече. Може да изглежда глупаво да се реагира с шум срещу шума, но на мен не ми изглежда така и затова го правех. Все пак аз не съм някакъв суперчовек, а съвсем нормален човек както всички други.

Мерси още веднъж.

@sreamBoy: сериозни раздели са тези, в които се говори за велосипеди, техники на каране, маршрути, мероприятия и прочие. Мисля и сам знаеш кои са, че да ти ги казвам. Ако си на обратното мнение, моля сподели защо според теб раздели като Веломеханик, и Продукт-Консултите (за по кратко ги наричам така) не са сериозни раздели?
Последна промяна bikerider на Съб Ное 03, 2007 9:44 am, променена общо 1 път
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Съб Ное 03, 2007 9:38 am

това е за триене
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bluskanie » Съб Ное 03, 2007 11:25 am

Що не определите кои точно са "сериозните форуми" щото общ форум или веломеханик и продукт консулт (дето изчезна) са колкото за напреднали, толкова и за начинаещи. Освен това... има хора, които са доста напреднали но не пишат. И кво... решат да напиша нещо и хоп... нямат достатъчно точки... или кво, те ще имат VIP карти ли?

Предложението е глупаво. :disagree:
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот bikerider » Съб Ное 03, 2007 1:02 pm

bluskanie написа:Предложението е глупаво. :disagree:


Рече и отсече... :lol:

bluskanie написа:Освен това... има хора, които са доста напреднали но не пишат. И кво... решат да напиша нещо и хоп... нямат достатъчно точки... или кво, те ще имат VIP карти ли?

Ако подходиш сериозно към предложението, а не само сляпо да отхвърляш всичко което те "потиска", може и да видиш, че става дума за даване на мнения в чужда тема. Лично аз не мога да си представя защо да има причина някой да не може да пусне тема, какъвто и да му е рейтинга. Едно ако рейтинга влияе на пускането на тема, така никой нов потребител няма да зададе въпрос за каквото и да е. Едва ли мислиш PtD за толкова глупав, аз поне не го мисля. Второто е, че на ниво теми нещата се отсяват далеч по-лесно отколкото на ниво постове. Всъщност според мен постовете за най-сериозния проблем. Темите лесно се преценяват и за това си има модератори.

После, по-горе дадох примерна дефиниция на сериозните раздели. Ако не ти харесва, предложи корекция. Ако мислиш, че не става, кажи защо.

Изобщо - дай по-конструктивно, вместо с тоя нихилизъм.

Edit: за да ти обясня, щото явно не вдяваш за какво иде реч:
1. На всички потребители първоначално се дава рейтинг Х.
2. За всеки раздел се задава минимален необходим рейтинг за постване Yр.


Oчевидно е, че началното условие за да работи тази система е X >= max(Yp). Това би трябвало да отговори на въпроса ти. Цялата идея е, че по някое време X за даден потребител може да падне под Yp на някой раздел, в което е и смисъла на задачката.

Edit2: за да разсея съмненията от опасност за превръщане на форум в елитен клуб (PtD, поправяй ако се отклонявам от идеята ти), форума би се превърнал в елитен клуб ако Yp има висока стойност. Ако искаме да се отсява плявата, просто Yp трябва да е ниско като стойност и така ще се отсеят спамерите. Нали разбираш, с такава методика всичко опира до баланс и настройка на параметри.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bluskanie » Съб Ное 03, 2007 1:32 pm

Не ми харесва предложението... PtD не е глупав, но предложението му е. Казах защо... Освен това... пак ще си говорим за субективна оценка на мнениета на хората. Кой ще преценява, дали мненията ми печелят + или - ?

Викаш по-конструктивен? Ми аз си казах мнението по-нагоре. Много по-просто е да се трият всички теми/постове, които се смятат за СПАМ, но САМО СПОРЕД ПРАВИЛАТА. За да няма подобни теми с предложение, жалби и не знам си какво... даже в някои форуми като трият постове или теми казват точно по коя точка... за да няма после недоразбрали.

Т'ва с тия коефициенти и точки си е ташак. Съвсем сериозно го казвам. Тук не е бизнес организация с цел повишаване на продажби или нещо такова...
bikerider написа:
Edit2: за да разсея съмненията от опасност за превръщане на форум в елитен клуб (PtD, поправяй ако се отклонявам от идеята ти), форума би се превърнал в елитен клуб ако Yp има висока стойност. Ако искаме да се отсява плявата, просто Yp трябва да е ниско като стойност и така ще се отсеят спамерите. Нали разбираш, с такава методика всичко опира до баланс и настройка на параметри.

О, аз знам, че доста хора искат това да е елитен клуб. За радост обаче, това няма да стане, а ако се пак си го искат... да си правят форум и да си "елитарстват" там... ;)
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот bikerider » Съб Ное 03, 2007 1:58 pm

Владо, опитвам се да говоря с теб нормално.

Постави се на мястото на модераторите - обема постове расте. Как предлагаш да се трие всичко без да се пропускат постове и да се пораждат съмнение в избирателност? Някой да стои 24/7 и да следи кой какво пише? Ми тва е пълна утопия да не говорим колко е изтощително. Постави се на мястото на модераторите поне за момент и ще ме разбереш.

После, тук се говори за автоматизирана система (доколкото схванах т.3 просто си плаче за автоматизиране), а не за ръчно следене кой какъв рейтинг има и къде пише. Схващаш ли какъв обем модераторска работа спестява тая проста система?

Относно субективността - всичко е субективно винаги. Въпроса е да е колкото се може по-малко субективно. Единствения момент който може да породи спорове е онзи, за който говорех по-горе и мисля, че съм дал разумно предложение как да се намали субективността до минимум.

Относно елитния клуб - говориш колкото да не заспиш. Естествено, че няма да стане никога елитен клуб. Сигурно си мислиш ся, че тия тука ни баламосват, за да ни яхнат и да ни управляват чрез висша математика. Ако наистина това си мислиш, по-голяма глупост едва ли си могъл да измислиш. Става дума за предотвратяване на спама. И не виждам защо не разбираш, че точно тази система позволява например аз да бъда изхвърлен от някой раздел, ако рейтинга ми падне под съответния праг. А той ще падне, ако останалите членове с достатъчен рейтинг за преценка сметнат че спамвам, пиша офтопици и ръся глупости. И баш това му е хубавото на тоя метод, че ще стимулира всеки да се старае да е адекватен, колкото и да ти се вижда утопично.

Относно субективността и политиката, винаги има политика, винаги има не-идеални неща. Такъв е света, такива сме хората. Въпроса е да има някакъв минимален ред.
Последна промяна bikerider на Съб Ное 03, 2007 2:03 pm, променена общо 1 път
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bluskanie » Съб Ное 03, 2007 2:02 pm

Успех!
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот bikerider » Съб Ное 03, 2007 2:06 pm

Е защо ми желаеш успех на мен, това е просто предложение, а аз го тълкувам от хотела и се готвя да заспивам. Не зависи от мен дали ще се приеме. Ако се приеме аз ще се радвам много, щото вярвам, че ще даде резултат. Решението е на Любо дали изобщо да се прави такова нещо, PtD се постара да го измисли, аз се постарах да покажа моето тълкувание и да допълня, където смятам за нужно, и да обхвана колкото се може повече детайли.

Оттам нататък всички сме в режим :popcorn:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот sss » Съб Ное 03, 2007 2:19 pm

Според мен е добре всички да започват с 0 рейтинг примерно или 1 и това да им позволява да пишат навсякъде. Ако рейтингът им спадне под 1---> айде в поправителното :D Трябва по някакъв начин да се даде шанс за покачване на рейтинга при желание за позитивна промяна , но това в момента не мога да го измисля .
С тази система всеки нов потребител ще може да пише , а за другите ще е като един вид критерий за надежност (като в ebay :D ) :beer:
Каската не е само за красота ;-)
Аватар
sss
 
Мнения: 924
Рейтинг: 1837
Регистриран на: Чет Мар 11, 2004 6:10 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Съб Ное 03, 2007 2:33 pm

@PtD: :agree:
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта