Дами и господа модератори...

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Мнениеот TOYAGA » Съб Ное 03, 2007 2:54 pm

Брех!
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот bluskanie » Съб Ное 03, 2007 2:59 pm

bluskanie написа: Предложението е глупаво. :disagree:

Всъщност може и да не е толкова глупаво, но все още не ми е ясно как ще сработи...
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот Alpina » Съб Ное 03, 2007 3:07 pm

Ако се въведе, ще сработи ;)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот bikerider » Съб Ное 03, 2007 4:49 pm

sss написа:Трябва по някакъв начин да се даде шанс за покачване на рейтинга при желание за позитивна промяна , но това в момента не мога да го измисля .


Ето как:

PtD написа:5. При пост, съдържащ "сигнал", се добавят точки от рейтинга


Не е указано къде трябва да е поствано, тоест ако загубя възможност да поствам във Веломеханик, мога да поствам полезни постове другаде и това след време да ми позволи отново да пиша във Веломеханик.

sss написа:Според мен е добре всички да започват с 0 рейтинг примерно или 1 и това да им позволява да пишат навсякъде. Ако рейтингът им спадне под 1---> айде в поправителното :D


Нека го наречем X. Колкото е по-малко това хикс, толкова по-малък ще е периода на "карантина". Колкото е по-голямо, толкова повече "сигнал" ще е нужен, за да се върне рейтинга над X. Ако X е 1, тогава ще може само с един полезен пост да се върне рейтинга над прага. Плюс това така както го е написал PtD, метода позволява да се присвояват различни прагове на различните раздели, т.е. метода е гъвкав.

bluskanie написа:
bluskanie написа: Предложението е глупаво. :disagree:

Всъщност може и да не е толкова глупаво, но все още не ми е ясно как ще сработи...


Кое по-точно?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот did » Съб Ное 03, 2007 6:48 pm

Един въпрос към хората, които твърдят, че не може постове да се дискриминират на база достоверност на поднесената информация:

Как възприемате тази поредна ... хм ... изява на alxrmс: http://mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?p=326112#326112

Моля, не му чистете лайната, нека първо ги пообсъдим (не че няма веднага да насере нови).
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот screamBoy » Съб Ное 03, 2007 7:51 pm

нали знаете че се търси дивелопър ?
в смисъл не се хабете повече да се включвате по тази тема, стягайте дупенцата защото лошо им се пише на вредните ви навици ^_^
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот Admin » Съб Ное 03, 2007 9:00 pm

Постът на screamBoy да се чете като:
Днес около 2 часа обсъждахме предложението на PtD и аз лично го намирам за чудесно! :agree: :agree: :agree:
Много от нещата вече са казани тук, но аз просто ще направя кратък разбор на разговора ни днес, т.е. ще нахвърлям нещо като работна идея в допълнение към техническата спесификация на PtD. Мойто не е толкова техническо, ша ма прощавъте за което ;)


Всеки новорегистриран ще получава рейтинг, който ще му позволява да пише навсякъде и ще има достатъчен аванс за пускането на няколко теми/постове.

Като ги напише, ако получи за всичките „минуси” и рейтингът му падне, ще му бъде отнета възможността да пише в някои от форумите, но ще може да пише в други, където да си възстанови рейтинга (ако пише читаво, разбира се).

Обратно, ако пише читаво от самото начало и рейтингът му се повиши достатъчно, ще може не само да пише навсякъде, но и да гласува за постовете на другите посетители, когато събере достатъчно точки за това.

Системата е напълно автоматизирана, защото никой не се занимава ръчно да му отнема или дава правата – форумът сам си следи кой къде може да пише и дали може да гласува.

Системата е максимално „демократична” и обективна, защото всички имат равни права в началото, а придобиването на повече или по-малко права зависи най-вече от тях. Манипулирането на рейтинга е трудно, защото за един пост може да има само един глас. И се предполага, че този глас ще е от човек, който е с достатъчно висок рейтинг, за да гласува с мисъл, а не на случаен или чисто емоционален принцип.
В Бла-бла например няма да е необходим рейтинг, за да пише човек, но и няма да се получава такъв там.

Всеки ще е принуден, ако иска да има всички права, да пише колкото се може по-читаво, защото различните хора могат да оценят поста му положитлено или отрицателно по различни критерии.

Качеството на информацията във форума на практика ще се определя не от няколко модератори или други избрани, а ще може да се прави от всеки един потребител, който преди това се е потрудил поне малко да заслужи това. Във всеки случай, хората, оценяващи постовете, ще са много, много повече, отколкото е постижимо чрез модераторски контрол.

Най-големи трудности аз виждам единствено в началото на рейтингуването, когато всички активни в момента посетители ще бъдат изправени пред него. Ясно е, че всеки ще има рейтинг, достатъчен да пише навсякъде. Въпросът е дали да може всеки да има рейтинг, достатъчен за да гласува. Моето мнение е, че трябва да е така – само в началото, но все пак да започнем всички с равни права. Само че този начален рейтинг ще е много близо до границата за гласуване, т.е. след въвеждането на системата, по-невнимателните ще могат буквално с няколко отрицателно оценени мнения да изгубят правото си да гласуват. Другите варианти, при които примерно да се определи някаква начална група хора, които да гласуват (но не всички) са уязвими от обвинения за елитарност, колкото и „обективни” критерии да се вземат. Според мен, ако в началото всички имат право да оценяват, като принцип е по-добре, но „подреждането” ще продължи малко повече време. Ако ли не, положителният ефект ще настъпи по-бързо, но с цената на неприятни упреци в елитаризъм, връзкарство и т.н.

Засега толкова от мен, тъй като имам да обработвам и публикувам статия, че пък поизостанах със сайта тия дни ;) Ясно е, че тепърва ще обсъждаме тази тема...

Edit: Според мен забраната за писане поради нисък рейтинг трябва да важи не само за отговори по темите, но и за започване на тема. Иначе работата е половинчата. Ясно се вижда, че в много случаи самото пускане на "лоша" тема предизвиква целия спам и офтопик в нея, така че не виждам защо хората с недостатъчен рейтинг да могат да пускат татикав теми.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот did » Съб Ное 03, 2007 9:06 pm

Admin, гледай дългосрочно и не се притеснявай въобще за началните условия. Те не са съществени в случая.

Admin написа:Според мен забраната за писане поради нисък рейтинг трябва да важи не само за отговори по темите, но и за започване на тема. Иначе работата е половинчата. Ясно се вижда, че в много случаи самото пускане на "лоша" тема предизвиква целия спам и офтопик в нея, така че не виждам защо хората с недостатъчен рейтинг да могат да пускат такива теми.


Точно така.

А може и да се направи нещо като карантинен раздел на форума, където "наказаните" да могат да си задават въпросите, но там те да са заключени още с пускането на темата. Веднъж на 2-3 дни това чистилище да се преглежда от модераторите и ако се прецени, че някоя тема е достатъчно смислена и добре формулирана, тя да се премести за обсъждане в съответния активен раздел. Работата ще е със сигурност по-малко от тая, която е необходима сега за триене и заключване.
Последна промяна did на Съб Ное 03, 2007 9:13 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Alpina » Съб Ное 03, 2007 9:11 pm

Admin написа:...да се определи някаква начална група хора, които да гласуват...


Това е по-добрия вариант според мен, защото има нещо като групи сред хората, заради които се стига до това положение и ако всички започнеме с възможност да гласувме, то веднага една такава група би се вдигнала взаимно. Просто нека си има един "екип" който да има тежката дума в началото. Да недоволни ще има, но всичко ще е чисто от към гледна точка на оценки.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот TOYAGA » Съб Ное 03, 2007 9:35 pm

Малиии...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Съб Ное 03, 2007 9:35 pm

@did
Идеята за такъв форум е много добра - така никой няма да може да твърди, че не му е даден втори, трети, че дори и пети шанс да се постарае достатъчно. :agree:

@Alpina
"Екип" според мен не е точната дума. Ако началното право на глас бъде само за определена група хора, аз мисля, че тя не трябва да е малка група от хора и то точно заради това, което казваш. Когато малко хора имат право на глас, те по-лесно ще могат да правят "мръсно" на някого или помежду си. Когато повече хора имат това право, става доста по-трудно. Да не забравяме, че става дума само за началното въвеждане, после вече регулацията си става автоматично.


Искам да добавя и още нещо към работната идея: Според мен ще е по-добре рейтингуването да започне начисто. Това ще рече всички досегашни постове се отмятата като "гласувани", т.е. за тях не се гласува и не носят рейтинг. Всеки ще трябва с равен старт да се бори за своя рейтинг, ако държи на него и на пълните си права, разбира се.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Съб Ное 03, 2007 9:39 pm

:rofl:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Yavkata » Съб Ное 03, 2007 9:40 pm

Не се познавам мично с много от вас , но следя внимателно обсъжданията за бъдещо на форума и смятам , че вариянта на @Алпинa e по -правилен и по -приложим, макар , че както би казал Уважаемия Админ , не толкова демократичен. В България Демокрация от такъв тип просто не работи.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Мнениеот agent_Jekov » Съб Ное 03, 2007 10:04 pm

@TOYAGA:
Хайде, знам, че можеш повече! ;)
On a mountain bike you can cover a great distance in a short period of time, or a short distance in a great period of time.In mountain biking there is no destination.Just a bike, a rider, and a place to ride!
Аватар
agent_Jekov
 
Мнения: 1802
Рейтинг: 1204
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 3:43 pm
Местоположение: AREA 51

Мнениеот Alpina » Съб Ное 03, 2007 10:04 pm

Admin написа:@Alpina
"Екип" според мен не е точната дума.


Именно това е причината да е в кавички. Естесвено съм на мнение, че тази група не трябва да е 15-20 човека и да не е екип, в буквалния смисъл на думата :agree:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот bluskanie » Съб Ное 03, 2007 10:10 pm

А да видим как ще се формира тоя "екип"... както каза bikerider, в режим :popcorn: сме...
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот PtD » Съб Ное 03, 2007 10:37 pm

Малко допълнение към еспесификацията:
За всеки форум се задават Yн и Yо. Yн е необходимият рейтинг за пускане на тема, а Yo е необходимият рейтинг за отговор по тема. Идеята е потребители с нисък рейтинг все пак да могат да задават въпроси в продукт-консулт и веломеханик, а за отговорите да се изисква по-висок рейтинг.

Разбира се, възможен е и обратният вариант. Например форум за пускане на анкети, където само "аристокрацията" ще пуска анкети, а всички ще могат да отговарят.

@bikerider, няма да е възможно приятелите да се подкрепят на приятелски начала, както и да се организират групи, защото за всеки пост "сигнал"/"шум" ще се определя само веднъж. Т.е. ако искаш да съсипеш някого, трябва непрекъснато да дебнеш кога ще пусне пост, за да гласуваш отрицателно. Разбира се може да се направи и така, че да не може един потребител да определи "сигнал"/"шум" за постинг на друг потребител два пъти един след друг, етц, етц.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот TOYAGA » Съб Ное 03, 2007 10:41 pm

agent_Jekov написа:@TOYAGA:
Хайде, знам, че можеш повече! ;)


Не мога! Заболя ме стомаха... :rofl:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Съб Ное 03, 2007 10:43 pm

TOYAGA написа:Не мога! Заболя ме стомаха... :rofl:

дуфалак?
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Alpina » Съб Ное 03, 2007 10:47 pm

PtD написа:@bikerider, няма да е възможно приятелите да се подкрепят на приятелски начала, както и да се организират групи, защото за всеки пост "сигнал"/"шум" ще се определя само веднъж. Т.е. ако искаш да съсипеш някого, трябва непрекъснато да дебнеш кога ще пусне пост, за да гласуваш отрицателно. Разбира се може да се направи и така, че да не може един потребител да определи "сигнал"/"шум" за постинг на друг потребител два пъти един след друг, етц, етц.



Изображение
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот did » Съб Ное 03, 2007 10:58 pm

Ако някой си мисли, че обсъжданото по-горе е недемократично или несправедливо, нека да види правилата за регистрация и достъп в graphilla.com:

http://www.graphilla.com/viewtopic.php?t=163
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот TOYAGA » Съб Ное 03, 2007 11:09 pm

did написа:дуфалак?


Туфлек! :D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Нед Ное 04, 2007 1:23 am

did написа:Ако някой си мисли, че обсъжданото по-горе е недемократично или несправедливо, нека да види правилата за регистрация и достъп в graphilla.com:

http://www.graphilla.com/viewtopic.php?t=163


Eee, не можем да очакваме от едни педаловрътляци да са на нивото на дизайнери от световна класа. Трябва да се съобразим и с интелекта на пишещите тук :)

Пък и кого го е грижа дали ще е демокрация, или някаква друга управленческа форма. Важното е всеки да има дял ;)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот BikeArea » Нед Ное 04, 2007 2:13 am

Алоууу!

Осъзнайте се малко!
Дадох (прахосах) си труда да изчета предишните няколко хиляди епизода на "Форумни вълнения", но не и този!

Съгласен съм, че поведението на този или онзи дразни, ама... чак пък толкова!

Не съм чел темата, но сигурен съм всеки "задълбочен" участник в нея е отделил поне час в четене и писане по 4-те страници на така наболелия въпрос.
Еми... зрели хора сте, този един час можете да ползвате къде къде по-пълноценно!

Който ще се изживява като превъзпитател - по-добре да се откаже, и все пак Земята се върти (дори да е пълна с идиоти)! ;)
Кайто смята модераторите/администраторите за несправедливи - да си направи форум и да коли и да беси като много знае. ;)

Накратко - тури му пепел! :beer:


П.П.:
С горното не визирам умишлено никого от изказалите се в темата.[/b]
Your bike, your way !
Аватар
BikeArea
 
Мнения: 291
Рейтинг: 1507
Регистриран на: Пет Юли 14, 2006 3:10 pm
Местоположение: Велинград / Пловдив / Студентски град

Мнениеот sss » Нед Ное 04, 2007 3:11 am

Имаше и други хора на твоята гледна точка . По-горе е написано защо толкова много се дискутира всичко това и защо си губим времето тук :beer:
Каската не е само за красота ;-)
Аватар
sss
 
Мнения: 924
Рейтинг: 1837
Регистриран на: Чет Мар 11, 2004 6:10 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Нед Ное 04, 2007 3:39 am

@did:
Graphilla се отличава от другите подобни форуми по това, че само хора доказали определено ниво в съответната област имат право да пишат в специализираните секции. Това гарантира поддържането на едно високо ниво на показваните творби и проекти във форума. Влизането в специализираните секции става чрез представяне /виж по-долу/.


@Admin:
От предложението ти за равен старт излиза, че при въвеждането на системата, alxrmc ще може да гласува отрицателно за did. Чудесно!!!
Излиза и друго, че примерно Мазньо, ще следи кога поства примерно Денис (канали за координация да искаш) и ще му вдига рейтинга. Както и обратното. Идилийка.

Категорично съм против равен старт. Абсолютно и категорично, това ще убие идеята в зародиш, казах го и по-горе. Държа да НЕ съм в каквато и да е стартова "аристокрация". Предлагам стартовата "аристокрация" да е модераторския екип заедно с теб като краен коректив. Колкото и да не ти се иска да поемеш такава отговорност.

@PtD:
:rofl::popcorn:

Успех!
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Нед Ное 04, 2007 5:34 am

Е не, кажете ми сега как да се сдържи човек!!!!

BikeArea, ако си беше дал труда да прочетеш така тежките за теб 4 страници, нямаше да говориш отявлени глупости за превъзпитаване!!!

Аман от такива като тебе дето една мозъчна клетка не искат да мръднат, а само плюят от висотата на ежедневната си умна логика! Баси *********, нямам думи!!!
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Admin » Нед Ное 04, 2007 8:30 am

bikerider написа:@Admin:
От предложението ти за равен старт излиза, че при въвеждането на системата, alxrmc ще може да гласува отрицателно за did. Чудесно!!!
Излиза и друго, че примерно Мазньо, ще следи кога поства примерно Денис (канали за координация да искаш) и ще му вдига рейтинга. Както и обратното. Идилийка.

Категорично съм против равен старт. Абсолютно и категорично, това ще убие идеята в зародиш, казах го и по-горе. Държа да НЕ съм в каквато и да е стартова "аристокрация". Предлагам стартовата "аристокрация" да е модераторския екип заедно с теб като краен коректив. Колкото и да не ти се иска да поемеш такава отговорност.


Добре де, това беше само предложение. Приемам, няма всички да могат да гласуват, но групата, която ще може, според мен трябва да е достатъчно голяма и представителна за форума и с акцент върху хората, които мислят. Аз вярвам, че тези хора не са никак малко, остава да имат възможността да се проявят.
Това със следенето и вдигането на рейтинга... не съм съгласен с теб, просто няма да е толкова лесно, че да оправдава подобни усилия. Не знам защо си мислиш, че Alien примерно се е заринал от време да влиза във форума, че и да се занимава с глупости (защото подобни опити за повдигане на рейтинга биха били точно глупост). Според мен опасенията ти в тази насока са много пресилени, а както каза PtD могат да се заложат и допълнителни препятствия за това.
Разбира се, отчитам риска да има и такива случаи, но за мен той е по-малък отколкото риска да компрометираме идеята, залагайки на старото - модераторския контрол. Тц. Не защото не искам да поема отговорност, а защото смятам, че не бива да има подобна отговорност за мен и модераторите - тя само ще изкриви нещата. Харесах толкова много идеята именно заради това, че тя може да създаде така желаното "всака жаба да си знае гьола" не с административната и силова намеса на модераторския екип, а именно с участието на всички посетители на форума.
Така че, искаш или не, ти и други като теб ще бъдете в групата с възможност за гласуване и то не по мое лично решение, а по признак, който ще осигури достатъчно присъствие на хора, от които да може да се очакват смислени действия. Тъй като този признак ще е обективен, ще има и изключения в тази група, но пък точно това в крайна сметка би гарантирало, че няма да направим нещата чрез някаква отбрана каста, която да узурпира "властта" във форума. А дали ще се ползваш от правото си на глас и как, зависи само от теб ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот screamBoy » Нед Ное 04, 2007 8:34 am

пичони, не четете ...

...не се хабете повече да се включвате по тази тема, стягайте дупенцата защото лошо им се пише на вредните ви навици ^_^


...видимо не попивате. спокойно, бързо ще отпаднете ^___^
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот Alpina » Нед Ное 04, 2007 9:07 am

Ха-ха-хааааааа, сега вече го разбрах :agree:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

ПредишнаСледваща

Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта