Дами и господа модератори...

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Мнениеот bikerider » Пет Ное 02, 2007 12:17 pm

@4getcredo:

Излишно е да го казвам, предполагам го подразбираш, но все пак - благодаря за мнението! :)

По въпроса за "официалната медия", не се изразих правилно. Исках да кажа "що годе безпристрастно администрирана медия", каквато се стреми да бъде всяка официална медия с желание за растеж на аудиторията (според мен). Точно по тази точка mtb-bg за мен е в застой. Виж ако на Любо му е все тая какви хора влизат тук и държи повече на обема на аудиторията, това е негова работа. Аз оставам с впечатление, че тук се държи повече на "мира", отколкото на качествения диалог за планинско колоездене.

4getcredo написа:Същественото за мен в една такава 'конкурентна' среда е по какъв начин се реализира/прокарва тази власт. Давам пример, Admin може да трие, да мести, да ban-ва, да заличава - това е властта, която има. А крайните начини, по които може да я упражнява са: да го прави самоволно без да обяснява или съвестно да я мотивира от негова не безпристрастна гледна точка.

Съгласен, точно за това говоря и аз.

4getcredo написа:Противоположната ситуация е, когато всеки започне да използва властта си (Admin да трие, TOYAGA да знае) неясно, тогава всичко острани е като два-три магарета да се ритат... ;)

Не мога да говоря от името на TOYAGA, но моето схващане е следното: тук са се изсипали ЕДИН ТОН знания от него, които са потънали като в плуващи пясъци поради ред причини, повечето от тях организационно-технически. Никой не е длъжен да се повтаря, поне аз ако бях на негово място това щеше да ме дразни най-много. Иначе всички знаят да искат знания наготово, но да потърсят (в и без това крайно неудобната организация на базата данни знания) не им се иска. Не казвам, че Любо не ги стимулира, но все пак резултата е нулев. Причината отново е организационна и както ти сам посочи, само той има властта да реорганизира нещата, така че да са леснодостъпни. В момента кашата става все по-пълна. Упрека тук е към него (ако може да се говори за упрек, понеже в последно време тона му придоби съвсем ясен вид а-ла "форума си е мой, духайте супата"). Намирам това са пределно достатъчна причина (ако е тя де) за отношението на TOYAGA. Ако тази причина не е достатъчна - помисли си за отношението на лигльовците във форума, на които когато се каже малко по-остро да се изпишкат сами, започват да викат, че са обидени и да нагрубяват (да, Alien, визирам и теб покрай многото други обидени девици). Admin до момента открито застава на тяхна страна, причините за което не искам да коментирам. Това отново си е негова работа, но резултатите се виждат - все повече дърдорене, все по-малко информация и тук таме някой информационен "бюлетин".
Нали разбираш, за мен има разлика между форум за велосипедисти и сбирщина на хлапетии, които си бършат носа с глупости и пищят, че са обидени, когато ги репликира някой по-остричко.

4getcredo написа:Властта става все по-малко легитимна = приемлива за тия, дето са избрали да и се подчиняват ... това води до нелигитимно насилие и тирания, казват. :) ... а властимащите изглеждат все повече като магарета и обикновени маскари ;) :D отстрани. Отговорността за хаоса идва от най-малко два различни чифта копита... :)

Именно и точно затова предупредих Любо. За тази плоскост говорех. Само че, тъй като и ножа и хляба са в него в случая, някакси не мога да приема, че TOYAGA e първопричината за проблема. Оттам нататък е излишно да се спори кой е по-крив от другия. Все пак каквото повикало, такова се обадило, поне аз така разсъждавам.

4getcredo написа:Моя лична ценност винаги е била старанието да разбера възможно най-рационално заеманата от даден човек позиция. TOYAGA го разбирам все по-малко, макар все още да му вярвам (т.е. признавам властта му), но тя е все повече... като че ли... насилническа ;) Admin като използва реципрочни по неяснотата си мерки, също ще губи части от властта си над мен. Всеки тук прави избора за своя сметка.

Отново съм напълно съгласен с теб и без да претендирам да разбирам докрай TOYAGA, бих искал да попитам каква алтернатива му остава? Не претендирам да вниквам в неговите мотиви и се извинявам предварително ако си пъхам носа, където не ми е работа, но все някой трябва да ги каже тези неща. На мен вече достатъчно не ми пука за бъдещето на този форум (и причината не е в мен), за да го кажа ясно. Причината е в нежеланието на Любо да погледне отгоре на нещата и в упоритостта му да приема нападките на TOYAGA лично. Но както ти каза всеки тук прави избора за своя сметка.

Отново ти благодаря за мнението и се надявам, че този диалог ще доведе до нещо. Ако не, майната му, както Любо каза моя живот и щастие не са в този форум. За мен важи същото.
Последна промяна bikerider на Пет Ное 02, 2007 12:26 pm, променена общо 2 пъти
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот did » Пет Ное 02, 2007 12:19 pm

Май целият спор е за допустимото ниво на отношението полезен сигнал / шум в един информационен източник.

Очевидно е, че това съотношение спада и то не защото системата не генерира полезна информация, а защото нивото на шум се засилва. Този шум не е само от елементарен спам. Той идва и от стотиците мнения, уж по темите, но всъщност напълно необосновани и често противоречащи си.

За някои наличието на 300 мнения без особена обосновка може и да са "информация". За хора, които си ценят времето, те са шум.

Когато на ден се изписват по 500 поста, намирането на 5-те смислени и съдържателни отнема време. Това, първо, отказва хората, които търсят някаква информация да я търсят и те просто пущат нови теми и генерират още шум; и второ, отказва тези, които биха могли да помогнат, щото те си знаят, че тяхното знание просто ще потъне между многото други на хора, които просто си чешат клавиатурите.

TOYAGA казва, че форумът на mtb-bg.com вече не е медия. За него отношението полезен сигнал/шум е явно много под това, което позволява извличане на знания от този информационен източник. Admin пък явно не се притеснява толкова много и разчита, че потребителите са способни да се ориентират някак си в цялата шумотевица. Доколкото виждам, обаче, той също има някакви идеи как да се противопоставя на този шум, друг е въпроса дали успява на практика да ги осъществи. Дано успее! Желая му го най-искрено.

Честно казано, какафонията и на мен ми идва в повечко. Ако имам сериозен въпрос, свързан с колоезденето, бих предпочел да го обсъдя във форум, в който 80% от сега активните в пазара, бла-бла и т.н. субекти просто не съществуват или ако съществуват, то възможностите им за изява са силно ограничени до споделяне САМО на малкото практически опит, който имат.

Тук е интересна една аналогия с експертните системи, мрежите на Бейс и как една генерираща знания система може да се оптимизира така, че да дава надеждни отговори на зададени въпроси. Наличието на МНОГО центрове (потребители) и МНОГО слаби връзки (полу-аргументирани мнения) между тях не води до ПОВЕЧЕ, нито до ПО-КАЧЕСТВЕНА информация на изхода на системата. Води само до шизофрения, циклофрения и други трудно лечими заболявания.

Ако аз бях на мястото на Admin и се опитам да си представя как би изглеждал този форум след 5 години, веднага ми се очертават две възможности:

1. Като специализиран технически и информационен форум за планинско колоездене;

и

2. Като говорилня, коментираща някои популярни аспекти на планинското колоездене, където децата ще се хвалят с новите си колела и кой къф нов трик бил направил, а батковците ще се дразнят на наивните им постове, ще се помъчат, помъчат да въведат ред ... и ще им писне.

Междинни варианти няма, щото са нестабилни. Или по естествен път ще се иде към едното, или към другото.

Ако ще става вариант 1, трябва СЕГА без обяснения да се изтрият цели раздели като ИГРИ, Бла-Бла в по-голямата и част, темите обсъждащи кой бил позьори кой - не и т.н. Или всичко това, или нищо от него. Повече свобода може да се остави в "Мероприятия". За "Продукт-Консулт", бил той разделен на 10 подфорума или един цял, трябват още по-сериозни мерки. Мнения от типа "Куп си тва, щото МИ КАЗАХА, че онова се чупело" моментално трябва да се замитат под масата, авторът да се предупреждава да не говори за неща, които ЛИЧНО не е пробвал и при 2-3 такива нарушения акаунта му да заминава. В пазара БЕЗКОМПРОМИСНО да се ритат келешите, които си мислят, че тук са в mIRC канал и при най-малко нарушение постове, теми и акаунти на потребители да заминават в небитието.

Ако ще става вариант 2, никакви сериозни мерки не е необходимо да се вземат, само да се добавят нови скинове към форума, че така не е достатъчно шарен.

Ако се вземат половинчати мерки, просто истинските промени се отлагат за близкото бъдеще.

Аз напълно разбирам Admin и неговата философия на толератност и коректност много ми допада. Разбирам, обаче, и TOYAGA, който, регистрирайки се тук преди няколко години, явно се е надявал да види в бъдеще един mtb-bg.com, подобен на http://www.mtb-news.de/forum/ , а сега по-скоро вижда нещо, подобно на data.bg. Със сигурност го боли за това, което става и най-вече за това, което НЕ става. Ако беше само злоба, без болка, досега наистина да се е изнесъл, защото всъщност ние не сме му необходими. Фактът, че стои тук и се заяжда, е много успокояващ. Значи все пак според него положението не е съвсем FUBAR.

Остава да се направи стратегически добре формулиран избор. После мерките, които ще доведат до поставените цели, лесно могат да се формулират. Сега е моментът да се действа, пък ако ще действието да е добавяне на скинове :)
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Пет Ное 02, 2007 12:30 pm

@did: Респект за мнението, удари ме в земята с яснотата си. За мен централния проблем обаче не е какво да се направи (щото ти си дал решения, които доста отдавна бяха предложени и от теб самия под една или друга форма). За мен централния въпрос е липсата на воля/желание в администрацията за промени.

С две думи мога да го кажа, ти също си го казал - няма ли промени, този форум ще умре. Както всичко на тоя свят, което не се променя.

От тая гледна точка за мен съдбата на mtb-bg е предрешена и тя е твоята точка 2. Поне натам го води сегашното отношение на Admin в стил "не ми е живота в този форум, нито щастието". Възможно е неговата стратегия да е да не държи да развива форума, а да го използва за трамплин и да го остави на самотек, докато развива други дейности. Не знам наистина, но ако е такъв случая, целия този разговор е безпредметен.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот 4getcredo » Пет Ное 02, 2007 12:36 pm

Admin написа:не ми е живота в този форум, нито щастието.


го разбирам като: Нямам намерение да се водя от емоциите и харесването си при вземането на решения, а не че не бих се занимавал вече с форума без значение на мотивираните и рационални предложения или на емоционалните и груби такива.

И аз благодаря за вашите мнения. :beer:
Сигурен съм, че Admin ще се вслуша.:)
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот NovemberCharlie » Пет Ное 02, 2007 1:21 pm

@all Боже, къде бяхме, къде стигнахме? :crap:

@did Законите на природата казват, че най-стабилното състояние на нещата е хаоса (опиция 2). Опция 1 е най-нестабилното състояние - изисква влагане на много енергия за поддръжка. Аз все още вярвам, че admin, като отявлен фен на любимия спорт дълбоко в себе си иска да постигне Опция 1. Но:
1. Не съм сигурен, че има ресурса да го постигне;
2. Дори и да успее да го постигне, няма да има достатъчно ресурси за поддържане на сътоянието.

По този повод имам идея (която разбира се прави нещата още по-сложни). Да се създаде паралелен форум за отбрани. Нека admin, заедно с още 1-2 души (bikerider, ти, PtD... да речем) да направят подбор на "избраните", които да имат достъп до този форум. През определен период от време участниците във форума (чрез гласуване) да допускат нови членове въз основа на постовете им в "отворения" форум. Така мисля ще имаме сит вълк и цяло агне.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот rarekin » Пет Ное 02, 2007 1:23 pm

did написа:Май целият спор е за допустимото ниво на отношението полезен сигнал / шум в един информационен източник.

Очевидно е, че това съотношение спада и то не защото системата не генерира полезна информация, а защото нивото на шум се засилва. Този шум не е само от елементарен спам. Той идва и от стотиците мнения, уж по темите, но всъщност напълно необосновани и често противоречащи си.

За някои наличието на 300 мнения без особена обосновка може и да са "информация". За хора, които си ценят времето, те са шум.

Когато на ден се изписват по 500 поста, намирането на 5-те смислени и съдържателни отнема време. Това, първо, отказва хората, които търсят някаква информация да я търсят и те просто пущат нови теми и генерират още шум; и второ, отказва тези, които биха могли да помогнат, щото те си знаят, че тяхното знание просто ще потъне между многото други на хора, които просто си чешат клавиатурите.

TOYAGA казва, че форумът на mtb-bg.com вече не е медия. За него отношението полезен сигнал/шум е явно много под това, което позволява извличане на знания от този информационен източник. Admin пък явно не се притеснява толкова много и разчита, че потребителите са способни да се ориентират някак си в цялата шумотевица. Доколкото виждам, обаче, той също има някакви идеи как да се противопоставя на този шум, друг е въпроса дали успява на практика да ги осъществи. Дано успее! Желая му го най-искрено.

Честно казано, какафонията и на мен ми идва в повечко. Ако имам сериозен въпрос, свързан с колоезденето, бих предпочел да го обсъдя във форум, в който 80% от сега активните в пазара, бла-бла и т.н. субекти просто не съществуват или ако съществуват, то възможностите им за изява са силно ограничени до споделяне САМО на малкото практически опит, който имат.

Тук е интересна една аналогия с експертните системи, мрежите на Бейс и как една генерираща знания система може да се оптимизира така, че да дава надеждни отговори на зададени въпроси. Наличието на МНОГО центрове (потребители) и МНОГО слаби връзки (полу-аргументирани мнения) между тях не води до ПОВЕЧЕ, нито до ПО-КАЧЕСТВЕНА информация на изхода на системата. Води само до шизофрения, циклофрения и други трудно лечими заболявания.

Ако аз бях на мястото на Admin и се опитам да си представя как би изглеждал този форум след 5 години, веднага ми се очертават две възможности:

1. Като специализиран технически и информационен форум за планинско колоездене;

и

2. Като говорилня, коментираща някои популярни аспекти на планинското колоездене, където децата ще се хвалят с новите си колела и кой къф нов трик бил направил, а батковците ще се дразнят на наивните им постове, ще се помъчат, помъчат да въведат ред ... и ще им писне.

Междинни варианти няма, щото са нестабилни. Или по естествен път ще се иде към едното, или към другото.

Ако ще става вариант 1, трябва СЕГА без обяснения да се изтрият цели раздели като ИГРИ, Бла-Бла в по-голямата и част, темите обсъждащи кой бил позьори кой - не и т.н. Или всичко това, или нищо от него. Повече свобода може да се остави в "Мероприятия". За "Продукт-Консулт", бил той разделен на 10 подфорума или един цял, трябват още по-сериозни мерки. Мнения от типа "Куп си тва, щото МИ КАЗАХА, че онова се чупело" моментално трябва да се замитат под масата, авторът да се предупреждава да не говори за неща, които ЛИЧНО не е пробвал и при 2-3 такива нарушения акаунта му да заминава. В пазара БЕЗКОМПРОМИСНО да се ритат келешите, които си мислят, че тук са в mIRC канал и при най-малко нарушение постове, теми и акаунти на потребители да заминават в небитието.

Ако ще става вариант 2, никакви сериозни мерки не е необходимо да се вземат, само да се добавят нови скинове към форума, че така не е достатъчно шарен.

Ако се вземат половинчати мерки, просто истинските промени се отлагат за близкото бъдеще.

Аз напълно разбирам Admin и неговата философия на толератност и коректност много ми допада. Разбирам, обаче, и TOYAGA, който, регистрирайки се тук преди няколко години, явно се е надявал да види в бъдеще един mtb-bg.com, подобен на http://www.mtb-news.de/forum/ , а сега по-скоро вижда нещо, подобно на data.bg. Със сигурност го боли за това, което става и най-вече за това, което НЕ става. Ако беше само злоба, без болка, досега наистина да се е изнесъл, защото всъщност ние не сме му необходими. Фактът, че стои тук и се заяжда, е много успокояващ. Значи все пак според него положението не е съвсем FUBAR.

Остава да се направи стратегически добре формулиран избор. После мерките, които ще доведат до поставените цели, лесно могат да се формулират. Сега е моментът да се действа, пък ако ще действието да е добавяне на скинове :)


Упс. Сега вече няма оправдание за някой, че нещо не е разбрал! Did е формулирал и основното послание (поне за мен е това де), а именно:

" Информацията (поставяните мнения) да бъде третирана спрямо нейната достоверност без разлика от това откъде идва"

Смятам, че качеството на предлаганата информация е видимо (поне засега) и хора с разбиранията и знанията на Админ и Модераторския екип (моите уважения към тях за полаганитте усилия) могат с пределна лекота да отсяват зърното от плявата.
Искам да подчертая един аспект от съществуването на ВСЯКА медия. Тя влияе активно върху формирането на ценностите при хората, които са в целевата й група. Т.е. според мен в това отношение възможностите на форума са значително подценени. Все пак потребителите в този форум (вкл. и най-ужасните спамери) не са се родили научени как трябва да се държат в подобна среда. Ако бъдат оставени "да се носят по течението" е нормално да се стигне до потвърждение на максимата " Всяко нещо, оставено на самотек, се стреми към най-елементарните си форми".
Както отбеляза did (сумирайки доста от изводите на предните постове ) трябва да се избере път за развитие на аудиторията. За мен е очевидно, че трябва да се избере вариант 1. Това не само ще доведе до по-рационално използване на информационните ресурси, но и ще създаде предпоставки за формирането на отговорни хора, които знаят цената на времето, информацията и в крайна сметка на правилното отношение между индивидите в една общност. Йерархията не е нещо лошо сама по себе си. Лошо става когато не е ясна взаимовръзката власт-знание. В нашия случай йерархията е сведена до признаването на авторитети, базирано на демонстрираните знания. На мен, например, не ми е приятно, когато прочета критичното (да не кажа нещо по-силно) мнение на някой от форума, който няма почти никакъв опит (житейски и технически) към друг член на форума ( с явно доказани качества) и което мнение е постнато единствено с цел да изяви/възстанови егото си. Ca ne va pas!
Относно това кое е добро и кое не за форума - смятам, че дори от комерсиална гледна точка ( макар и да съм с ясното съзнание, че форума далеч не е само комерсиално пространство) смятам, че създаването на по-компетентни, по-можещи и по-рационални индивиди само допринася за по-добрия пазарен климат. Ясните правила винаги са водили до по-голяма предсказуемост на целевата аудитория а оттам и на по-добра статистика със последващите от това ефекти.
Лично аз смятам, че наистина форума няма нужда от някои по-общи теми, които нямат отношение към колоезденето (Игри, Бла-Бла и пр.). Вместо тях би могло да се създаде един общ форум " Общество" и там да се постват теми от подобен род и с подобна цел ( да има някаква форма на неспециализирана/чисто човешка комуникация, която позволява на членовете на форума да се опознават и да обменят идеи). Премахването на форуми като споменатите по-горе ще има и още един ефект - ще намали времето на престоя на младите съфорумци пред мониторите ( пък може и да карат повече а :) ). Тук някой си беше сложил под аватара за място на местожителство: във форума. Еми добре, но не съм сигурен, че това е полезно.
Още нещо, засягащо споменаването на конкретни съфорумци. Не мога да разбера защо някой ще иска всички да сме еднакви (това не е ли нещо, срещу което всички СМЕ против (то и природата е против ама това е друга тема ;) )). Аз лично не виждам никакъв проблем някой да перва някого през ръцете, когато този някого прави фундаментални грешки. Плюшените ръкавици не винаги са най-доброто решение. Приемам го такъв какъвто е, защото знам, че в основата на поведението му не се крие желание за манипулация породено от ИНТЕРЕС (или поне не комерсиален,което е основния мотив при подобни намеси). Аз също се радвам, че този някой (както и да се казва той) е ТУК.

@NovemberCharlie

И на мен ми дойде на ума тази идея, но смятам, че за момента е неприложима. Ако има начин да стане това аз съм "за" ако няма друг начин. НО ще ми хареса повече ако този форум си остане един и настъпят конкретни промени.
Последна промяна rarekin на Пет Ное 02, 2007 1:52 pm, променена общо 2 пъти
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Мнениеот did » Пет Ное 02, 2007 1:25 pm

NovemberCharlie написа:
По този повод имам идея (която разбира се прави нещата още по-сложни). Да се създаде паралелен форум за отбрани. Нека admin, заедно с още 1-2 души (bikerider, ти, PtD... да речем) да направят подбор на "избраните", които да имат достъп до този форум. През определен период от време участниците във форума (чрез гласуване) да допускат нови членове въз основа на постовете им в "отворения" форум. Така мисля ще имаме сит вълк и цяло агне.


Категорично против!!!!!!!!

Колкото до ентропията... хайде да не подхващаме споровете. Не си наясно с термодинамиката ;)

Има енталпийно детерминирани и ентропийно детерминирани стабилни фази. Не е задължително по-хаотичната да е по-стабилна. Свободната енергия определя нещата, а тя е F = U - TS, демек... уф... :rofl: абе не си прав! никой не печата прав по клавиатурата.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот NovemberCharlie » Пет Ное 02, 2007 1:30 pm

did написа:
Категорично против!!!!!!!!
Що бе? :crap:

Колкото до ентропията... хайде да не подхващаме споровете. Не си наясно с термодинамиката
Има енталпийно детерминирани и ентропийно детерминирани стабилни фази. Не е задължително по-хаотичната да е по-стабилна. Свободната енергия определя нещата, а тя е F = U - TS, демек... уф... :rofl: абе не си прав! никой не печата прав по клавиатурата.
Наясно съм с термодинамиката, до колкото съм учил в университета. Ама ти си учил повече :)
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот did » Пет Ное 02, 2007 2:50 pm

Искам да обърна внимание на още един важен момент и ще го направя с пример.

Тези дни си накупих много нови компоненти. За всеки от тях се постарах да събера достатъчно информация. Обаче не го направих във форума. Предпочетох лична комуникация с хора, които доскоро пишеха тук много активно и в чиито квалифицирани съвети съм сигурен.

При тази лична комуникация аз научих много. Ако тя се бе случила тук, това знание, този опит, щеше да е на разположение на всички. Сега си е просто за мое ползване.

Не съм го направил, защото не искам други на научат това, което ще науча аз. Просто исках да си спестя десетките необосновани отговори, характерни за тукашните дискусии и да си спестя време.

Днес Rancid пусна тема http://mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t ... highlight=

Виждате какво става. Маняка пак си показа квалификацията... Естествено, мерки няма да има!

Същото щеше да стане, ако пусна тема за XC вилка. Веднага спецовете щяха да ме заринат с "факти", че тва се чупи, онова тече... и накрая да ми препоръчат супер монстър, щото марзочи рулззз...

Вижда се, че много хора знаят много, много хора учат от тях много, всички те са ОКОЛО форума и четат редовно, но все по рядко пишат В него. Тук се случват караниците и заяжданията, а истинската комуникация е или на PM, или чрез други канали. Ще ми се тези паралелни информационни канали да си върнат публичността, както беше допреди горе-долу 2 години. Това, обаче, може да стане само ако средата носител е достатъчно стабилна и може да поеме по адекватен начин тази информация, без да я потапя в морето от глупости.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bikerider » Пет Ное 02, 2007 3:06 pm

Вижте, хайде да направим едно разграничение веднъж завинаги.

rarekin го каза пределно ясно - не сме еднакви. Но имаме равни права. От тая гледна точка всички потребители имат еднакви права.
Но не и еднакви възможности, опит, и.т.н.

Затова смятам, че идеята на NovemberCharlie за разделение по това кой кой е е неприложима и ще убие моментално форума.
Обаче, идеята за разделение по достоверност и качество на информацията според мен е спасителното зърно.

За момента Admin предприема мерки за отсяване на шума, но според мен ги прави по неправилен показател, а именно тематичен. Признавам, че може би целта му е друга, а именно удобство, но не е ясно дали реално ще има резултат от такива мерки, защото резултата ще продължава да бъде засенчен от липсата на разделение по признак достоверност на информацията. Примери няма да давам, вярвам, че е ясно за какво говоря.

Абе с две думи, каквото и да кажа от този момент нататък ще повтарям и разводнявам краткия, точен и прецизен извод на did.

Това е с което мога да допринеса за този форум и го правя с огромно желание. Напоследък ми се въртят разни мисли, че модераторския екип като че ли взима с насмешка опитите на "странични" хора да подобрят форума в името на самия форум, пишещите в него и неговия собственик. Някои с добро, други (вече) с лошо. Всеки си избира подхода и всеки си има основанията. Надявам се, че модераторския екип и основно Admin, ще отчетат, че всичко се прави за доброто на форума, ако и в отделни случаи да изглежда обратното. За тези случаи аз не се бъркам, но искрено вярвам, че реакциите са породени от огорчение, самото наличие на което както did каза е обнадеждаващо.

Затова, макар и да не съм такъв човек, че да се изживявам като умиротворител, бих помолил най-искрено враждуващите страни да използват различията си, за да се подобри вече почти отчайващата обстановка във форума. Иначе не ни чака нищо друго освен неявна форумна сегрегация на привилегировани и маса. Виждам наченки на такъв мироглед в някои от модераторите и считам това за опасно залитане.

Айде стига съм плямпал, че вдигам само нивото на шума...

Edit: но все пак... забравих един основен момент.

Бих помолил рекламодателите, които прочетат това да помислят дали в дългосрочен план не биха имали полза от един по-ясен, по-точен и по-спокоен форум, в който човек да влезе, да се информира бързо и качествено и да се ориентира какво му се ще да има и какво не. Не мога да им се бъркам относно стратегии, планирани печалби и прочие, но вярвам, че разбират прекрасно дългосрочните предимства от такъв подход. Краткосрочната печалба си е краткосрочна печалба, но вярвам, че поне големите търговци отчитат ползата от един по-добър форум. Някои от тях вече са толкова големи, че почти са загърбили българския пазар и аз не мога да ги виня, но все пак мисля, че биха имали полза и тя си заслужава усилията. А може и да не съм прав.

Има и други търговци, които четат и следят форума, но не рекламират в него, по ред причини. Опасявам се, че те най-вече имат интерес от един объркан, шумен и врящ от хлапашки глупости форум, за да могат по-лесно да лансират продуктите си. Тук не мога да коментирам, щото и преди са ме хокали разни персони по телефона, но вярвам, че отново избора е на Admin. Ако целта е да се запази статуквото, значи няма какво да говорим. Ако ли е друга, желая успех!
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bluskanie » Пет Ное 02, 2007 3:41 pm

Абе нещо прекалявате. Кой точно и по какъв критерии ще отсява "недостоверната" информация? Ми т'ва си е дискриминация. Разбирам отлично недоволството на "опитните", ама в крайна сметка кой може да е сигурен, че точно те са опитните?

Всеки, абсолютно всеки трябва да има правото да се изкаже, независимо колко опит има. Ако е глупак, той ще твърди за неща, от които не разбира, но това във всички случаи ще си проличи и даденото мнение няма да се взима предвид.

Замислете се за какво е този форум в крайна сметка? За информиране, споделяне и общуване. Има си ЧЗВ... има си раздел за всичко. Какво толкова, като някой е издрънкал "марцочи рлзз" като е ясно, че този израз няма да повлияе на избора на някого.
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот Alpina » Пет Ное 02, 2007 3:47 pm

bluskanie написа:Всеки, абсолютно всеки трябва да има правото да се изкаже, независимо колко опит има. Ако е глупак, той ще твърди за неща, от които не разбира, но това във всички случаи ще си проличи и даденото мнение няма да се взима предвид.


На мен ми трябваха над 4-5 месеца, за да разбера на кой да вярвам и на кой не в този форум. Т.е. кой приказва пълни глупости и кой не. Не смятам за редно всеки един потребител да бъде поставен в това положение и да даде пари на вятъра в следствие на некомпетентни мнение, но написано привидно доста добре, ако нямаш познанията.

А аз не се имам за особено малоумен - средно ниво на интелигентност, но докато науча кое какво е, какво да гледам, как работи и от там да почна да си правя изводите кой ми пълни главата с глупости и кой не...

P.S. Aaaa aз не давам никакви идеи, нито имам стойностно мение по въпроса, просто се изказах по част от поста ти.
Последна промяна Alpina на Пет Ное 02, 2007 3:52 pm, променена общо 2 пъти
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот bluskanie » Пет Ное 02, 2007 3:48 pm

Аха... и вие предлагате какво точно...? Че нещо не се сещам. Бан за неопитните, дето изказват мнения ли?
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот NovemberCharlie » Пет Ное 02, 2007 3:51 pm

bluskanie написа:Аха... и вие предлагате какво точно...? Че нещо не се сещам. Бан за неопитните, дето изказват мнения ли?
Май ще трябва пак да прочетеш. Близко си. ;)
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот bluskanie » Пет Ное 02, 2007 3:55 pm

NovemberCharlie написа:
bluskanie написа:Аха... и вие предлагате какво точно...? Че нещо не се сещам. Бан за неопитните, дето изказват мнения ли?
Май ще трябва пак да прочетеш. Близко си. ;)

Ама ти сериозно ли? Паралелен форум за отбрани? Айде моля, вземете се в ръце... който иска да си прави форум и да си кани дружките, ама това е нелепо предложение, ще ме извиняваш...
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот did » Пет Ное 02, 2007 3:59 pm

bluskanie написа:Аха... и вие предлагате какво точно...? Че нещо не се сещам. Бан за неопитните, дето изказват мнения ли?


Не, разбира се. :)
Нито пък да се прави елитарен форум.
Просто ефективността на филтъра за шум да се вдигне с няколко нива, та да лови тези, дето повече пишат, отколкото четат.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот NovemberCharlie » Пет Ное 02, 2007 4:04 pm

bluskanie написа:
NovemberCharlie написа:
bluskanie написа:Аха... и вие предлагате какво точно...? Че нещо не се сещам. Бан за неопитните, дето изказват мнения ли?
Май ще трябва пак да прочетеш. Близко си. ;)

Ама ти сериозно ли? Паралелен форум за отбрани? Айде моля, вземете се в ръце... който иска да си прави форум и да си кани дружките, ама това е нелепо предложение, ще ме извиняваш...
Нямах това предвид. И думичката нелепо е някакси не на място ;)
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пет Ное 02, 2007 4:14 pm

bluskanie написа:Абе нещо прекалявате. Кой точно и по какъв критерии ще отсява "недостоверната" информация? Ми т'ва си е дискриминация.


Владо, дискриминация би било ако потребителите се отсяват по фактори, независещи от тях, като раса, възраст, пол, и.т.н. Не се излагай, прочети и помисли внимателно за какво се говори тук. В крайна сметка ти самия се дразниш на думички като "траял" и подобни.
Не знам, но май и ти самия не знаеш какво искаш, освен да си опозиция. Защо според теб ако на някой който казва "траял" му се направи забележка, после втора и накрая му се изтрие поста да е дискриминация? Нима той не може да се коригира (ако пожелае)?

Разбирам отлично какви идеи застъпваш и се надявам да осъзнаеш, че има фалшиво понятие за "свобода" и истинско такова. Монетата има и втора страна и ако утре наляво и надясно започнат да говорят за траял ти самия ще обърнеш палачинката, убеден съм. Погледни малко по-отгоре на нещата...

В края на краищата ти самия изповядваш идеите за свободен пазар, кой печели там? Този, който докаже, че може, нали? Не този който го твърди? Не разбирам защо си против факта, че хората, които доказват, че знаят и могат са различни от тези, които повтарят чужди идеи и думи и служат за проводник на откровени глупости. Никой няма изгода от лепването на етикет "дискриминация" върху елементарния факт, че хората сме различни по опит и способности (ето например аз може да ставам за веломеханик, обаче за спускач и скокльо не ме бива особено, много хора могат да го потвърдят). Та според теб, ако започна да повтарям глупости от рода на "чувал съм че дрифтовете разлуфтват главините", няма ли да съм заслужил изтриване на поста?

bluskanie написа:като е ясно, че този израз няма да повлияе на избора на някого.


ясно ли е? и можеш ли да твърдиш това със сигурност? според мен не можеш.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот did » Пет Ное 02, 2007 5:31 pm

did написа:Май целият спор е за допустимото ниво на отношението полезен сигнал / шум в един информационен източник.

Очевидно е, че това съотношение спада и то не защото системата не генерира полезна информация, а защото нивото на шум се засилва. Този шум не е само от елементарен спам. Той идва и от стотиците мнения, уж по темите, но всъщност напълно необосновани и често противоречащи си.


http://mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?t ... highlight= - днешен пример за това, което имам предвид. При това тази тема вече е била разчиствана. Колко още такива простотии трябва да изръсят axlrmc, bocko92 и gurga4a, за да им се забрани достъп до продукт-консулт? Или модераторите предпочитат да им трият постовете всекидневно? :dunno:

Тази тема с нищо не е по-различна от другите.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Alien » Пет Ное 02, 2007 5:50 pm

@bikerider - ще ти отговоря само на теб, щото си ме споменал в единия си пост. Всъщност няма да ти отговарям, щото изписА толкова глупости, а аз са се връщам от брилянтно каране, че не ми се занимава. :)

@all - според мен ви е грешна представата за понятието ФОРУМ, особено на разни по-ъъъъъ ВЪЗРАСТНИ (хаахахах). БЕЗУМНИТЕ идеи на Чарлито за "подбрани" хора дори няма да ги коментирам. По-нататък много не четох, щото ме мързи, а и без това не ми се занимава да коментирам. Очевидно повечето хора тук не разсъждават трезво.
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот bluskanie » Пет Ное 02, 2007 5:56 pm

bikerider написа:
Владо, дискриминация би било ако потребителите се отсяват по фактори, независещи от тях, като раса, възраст, пол, и.т.н. Не се излагай, прочети и помисли внимателно за какво се говори тук. В крайна сметка ти самия се дразниш на думички като "траял" и подобни.
Не знам, но май и ти самия не знаеш какво искаш, освен да си опозиция. Защо според теб ако на някой който казва "траял" му се направи забележка, после втора и накрая му се изтрие поста да е дискриминация? Нима той не може да се коригира (ако пожелае)?

Е то и в момента се трият и попикават доста постове... и то точно тези, за които ти говориш. Според мен достатъчно добре се коригират "некадърните" мнения във форума... стига да има наличен модератор.

Ако желанието ви е да има повече от този контрол... аз съм ОК. Ама за паралелни форуми, юзъри с коефициент на опитност или не знам си какво... определено ще съм против и няма да мълча.

Факт е, че границата между толерантост и "слабо управление" е почти невидима, но именно заради това харесвам този форум. Хубаво е, когато винаги се дава втори, та дори и трети шанс на неопитните да "влязат в час". Нали това е смисъла на спорта като цяло...? То не, че тоя форум е спорт, ама за спорт се говори... Вие опитните трябва да сте по-толерантни, защото вие давате примера, който след време ще е примера, който подрастващите дават на следващите неопитни...
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот did » Пет Ное 02, 2007 6:00 pm

Alien написа:@all - според мен ви е грешна представата за понятието ФОРУМ, особено на разни по-ъъъъъ ВЪЗРАСТНИ (хаахахах).


Alien, представите ми за "форум" се менят непрекъснато, щото гледам не само тоя форум. Ролята на интернет-пространството нараства и с това се менят и изискванията за качество. Тенденцииите е ясна - форумите по света или постепенно стават строго специализирани общества за даване на съвети, организиране на мероприятия, споделяне на техническа информация и т.н. или се превръщат в безконтролни говорилни. Примерите и сам можеш да си ги намериш.

bluskanie написа:Ако желанието ви е да има повече от този контрол... аз съм ОК. Ама за паралелни форуми, юзъри с коефициент на опитност или не знам си какво... определено ще съм против и няма да мълча.


Такова нещо никой не е искал сериозно. NC си бълнуваше нещо там ;)
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот rarekin » Пет Ное 02, 2007 6:04 pm

@Alien

:banghead: :V: :bawling: :bawling: :bawling:
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Мнениеот Alien » Пет Ное 02, 2007 6:08 pm

did написа:
Alien написа:@all - според мен ви е грешна представата за понятието ФОРУМ, особено на разни по-ъъъъъ ВЪЗРАСТНИ (хаахахах).


Alien, представите ми за "форум" се менят непрекъснато, щото гледам не само тоя форум. Ролята на интернет-пространството нараства и с това се менят и изискванията за качество. Тенденцииите е ясна - форумите по света или постепенно стават строго специализирани общества за даване на съвети, организиране на мероприятия, споделяне на техническа информация и т.н. или се превръщат в безконтролни говорилни. Примерите и сам можеш да си ги намериш.


Всъщност нямах предвид теб. Ти що-годе добре си обяснил нещата, въпреки че аз не споделям вашите желания, относно бъдещето на форума. Ако ти желаеш той да бъде

Като специализиран технически и информационен форум за планинско колоездене;


то аз нямам какво повече да кажа, защото аз просто повече няма да го посещавам. Това, което искате вие не е ФОРУМ, това е... не знам как да го нарека, ама... информационен център? Библиотека? Що за глупост? Аз, ако искам информация, няма да питам ТУК, ами ще питам хората, които знам, че знаят. Аз влизам тук, за да си полафя с приятелите, да се посмея на някоя глупава тема и на някой пильо и толкоз. Дори за каране вече не пиша, щото просто се разбирам лично с когото ми трябва. Толкоз. Това, което искате вие, е не само нереализируемо, то е и глупаво, грешно и нередно. Ма кой ли съм аз да обяснявам... :)

Лека вечер ви пожелавам! Животът е хубав, нали знаете? :)

Едит:

@rarekin - кажи бе, нещо не ти харесва? Не мога ли да имам собствено мнение деа мааму?
Последна промяна Alien на Пет Ное 02, 2007 6:10 pm, променена общо 1 път
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот kotka12 » Пет Ное 02, 2007 6:08 pm

самата идея за "елитарна" част от форума е нелепа
но филтър за хора, които да могат да пишат в теми в "Продукт Консулт"
е добра идея
според мен
при три мнения, черпени от агенция ЕФР /Един Френд ми КазА/
да се налага някакъв вид временна забрана за писане в този раздел например
за съжалние, аз също контактувам с "полезните" хора от форума
по други начини - телефон, icq, ПМ и прочее
лошото е, че останалата част от форума губи от това
дано да се вземат мерки
и да се пооправят нещата
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот bluskanie » Пет Ное 02, 2007 6:10 pm

Alien написа:то аз нямам какво повече да кажа, защото аз просто повече няма да го посещавам. Това, което искате вие не е ФОРУМ, това е... не знам как да го нарека, ама... информационен център? Библиотека? Що за глупост? Аз, ако искам информация, няма да питам ТУК, ами ще питам хората, които знам, че знаят. Аз влизам тук, за да си полафя с приятелите, да се посмея на някоя глупава тема и на някой пильо и толкоз. Дори за каране вече не пиша, щото просто се разбирам лично с когото ми трябва. Толкоз. Това, което искате вие, е не само нереализируемо, то е и глупаво, грешно и нередно. Ма кой ли съм аз да обяснявам... :)

Лека вечер ви пожелавам! Животът е хубав, нали знаете? :)

:agree:
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот did » Пет Ное 02, 2007 6:10 pm

Alien написа:Аз, ако искам информация, няма да питам ТУК, ами ще питам хората, които знам, че знаят. Аз влизам тук, за да си полафя с приятелите, да се посмея на някоя глупава тема и на някой пильо и толкоз. Дори за каране вече не пиша, щото просто се разбирам лично с когото ми трябва. Толкоз. Това, което искате вие, е не само нереализируемо, то е и глупаво, грешно и нередно. Ма кой ли съм аз да обяснявам... :)

Лека вечер ви пожелавам! Животът е хубав, нали знаете? :)


Чудесно обрисуване на картинката!
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Alien » Пет Ное 02, 2007 6:12 pm

did написа:
Alien написа:Аз, ако искам информация, няма да питам ТУК, ами ще питам хората, които знам, че знаят. Аз влизам тук, за да си полафя с приятелите, да се посмея на някоя глупава тема и на някой пильо и толкоз. Дори за каране вече не пиша, щото просто се разбирам лично с когото ми трябва. Толкоз. Това, което искате вие, е не само нереализируемо, то е и глупаво, грешно и нередно. Ма кой ли съм аз да обяснявам... :)

Лека вечер ви пожелавам! Животът е хубав, нали знаете? :)


Чудесно обрисуване на картинката!


O, да, харесва ми. Затова влизам. На вас като не ви защо го правите?
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот 4getcredo » Пет Ное 02, 2007 6:26 pm

Alien написа:
did написа:
Alien написа:Аз, ако искам информация, няма да питам ТУК, ами ще питам хората, които знам, че знаят. Аз влизам тук, за да си полафя с приятелите, да се посмея на някоя глупава тема и на някой пильо и толкоз. Дори за каране вече не пиша, щото просто се разбирам лично с когото ми трябва. Толкоз. Това, което искате вие, е не само нереализируемо, то е и глупаво, грешно и нередно. Ма кой ли съм аз да обяснявам... :)

Лека вечер ви пожелавам! Животът е хубав, нали знаете? :)


Чудесно обрисуване на картинката!


O, да, харесва ми. Затова влизам. На вас като не ви защо го правите?


Много user-ски разсъждаваш... влизаш - излизаш, е*еш и фърляш :) :nono:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот Alpina » Пет Ное 02, 2007 6:37 pm

Ами... ...потребител :)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

ПредишнаСледваща

Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта