Дами и господа модератори...

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Мнениеот outfaced » Пет Ное 16, 2007 4:48 pm

малеееее хорааа
сега ви зачетах писанията :bowdown:

не искам да ме разбирате погрешно, много хубави теории сте развихрили тука, обаче ... с каква цел ???

форума да стане такъв какъвто го виждат избрана група хора
или
форума да е такъв, какъвто се харесва на масата потребители

:confused:

Да, и на мен ще ми хареса да е по информативен и пълен с по компетентни исказвания и по малко дърдорене, обаче в края на краищата щом така се е получило, значи така ги кефи масата юзъри.
Да ви е минавало през акъла, че чрез тая система с рейтингите, масата може много бързо да ви смъкне вашия рейтинг, защото им пречите да си правят кефа ... хм?

Това е борба с вятърни мелници ... вървите срещу клиентите си и от това нищо хубаво няма да излезе.
Дид много хубаво го е казал в началото, че има само два варианта на съществуване на тоя форум и определено не мисля, че ще успеете да реализирате вашия.

Веднага ще се оформят две групировки ... едините ще дигат рейтинга на смислените мнения, другите просто на тия дет ги кефят и дет им е весело. Познайте кой ще спечели ...

Или трябва зверски модераторски контрол (със или без система за рейтинг) или просто оставете да става, такова, каквото си го направят юзърите.

хардуербг форума е малко по стар от тоя, много по посещаван и със сходна аудитория (като възраст) ... не е по нищо по различен от тука като качество на мнения. Спасения няма ... поне за тези които мислят, че това наистина е пробелм. За мен това си е съвсем нормално ...

Единственото спасение е, ако това е целта - затворен форум със покани и много стриг режим на рейтинги от страна на правоимащите.
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот EmZo » Пет Ное 16, 2007 7:15 pm

Така. След първата страница спрях да следя темата, защото ми се стори на прекалено лична основа, със заяждане и тн. После ми направи впечатление че темата се разрастна много и днес реших да видя какво става все пак. След като на страница №2, did внесе яснота по спора, дискусията стана вече "по-глобална" и същевременно конлретна и тогава вече се заговори за промените във форума.

След като изчетох всичко, съм абсолютно съгласен със ситемата с рейтингуване и раздел карантина, стига тя да реализира технически успешно и бих бил доволен, ако тя постигне желания успех.

Обаче горенаписаното от outfaced, ме накара да се замисля в каква ситуацията, може да изпаднем. Възможно е да възникне проблем в системата с рейтингуването поради факта, че в момента потребителите, които генерират шум са повече от тези които генерират сигнал и по този начин системата да не заработи по нейното предназначение. Дори и първоначално само определени по-тесен кръг потребители да имат право да определят рейтинга на другите (както и би трябвало а е) е твърде възможно, в по-напреднал етап от развитието на системата, съотношението на потребители генериращи шум с право на глас и потребители генериращи сигнал с правото на глас, да се измени неблагоприятно, това донякъде могат да го контролират модераторите, но в такъв случай, системата няма да намали тяхната работа.

Все пак е ясно, че това ще бъде един експеримент, от който резултатите са по-скоро непредвидими. Така че, както се спомена по-горе ще поживеем и ще видим. :beer:
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Мнениеот Alien » Съб Ное 17, 2007 12:20 am

Не съм ви чел последните изляния, нещо нямам желание. За сметка на това искам да се оплача:

http://mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?p=330947#330947

Какво по-точно ви пречеше на тая тема?
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Съб Ное 17, 2007 12:30 am

Предвид на това, че беше на практика размяна на ЛС, какво хубаво виждаш да остава като тема?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Alien » Съб Ное 17, 2007 12:39 am

Щото е в Бла-бла, който е направен за всякакви тъпни, които могат да станат забавни.
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Съб Ное 17, 2007 4:01 am

Alien написа:Не съм ви чел последните изляния, нещо нямам желание. За сметка на това искам да се оплача:


Нямаш ли си по-полезна работа, например да караш колело?

@EmZo: напълно е възможно в някакъв момент системата да се "изврати", тоест генератори на шум да я "превземат" и в следствие самото форумно понятие за шум да се предефинира. Лично аз не вярвам в такова нещо защото според мен има достатъчен обем потребители, които да не позволят такава тенденция. Може и да не съм прав разбира се, но ще с види. За крайните случаи, обаче, си имаме администратор и вярвам, той ще вземе мерки, защото ще може да задава ръчно рейтинги (нали така?) :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Alien » Съб Ное 17, 2007 10:25 am

bikerider написа:
Alien написа:Не съм ви чел последните изляния, нещо нямам желание. За сметка на това искам да се оплача:


Нямаш ли си по-полезна работа, например да караш колело?


Е, вчера, тоест днес, в 1 часа през нощта не ми се караше. Виж сега точно това смятам да правя. :)
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот outfaced » Съб Ное 17, 2007 10:43 am

bikerider написа: За крайните случаи, обаче, си имаме администратор и вярвам, той ще вземе мерки... :)


мерки срещу какво ... срещу това което искат потребителите
какъв е смисъла :confused:

да ви дам и един друг пример тогава за сериозен тематичен форум:
GRAPHILLA
там е постигната заветната ви мечта ... 0 спам, само подбрани членове, смислени теми по съществени проблеми или за обмяна на опит.
Форума обаче е с покани ... има само един раздел, където може да пише всеки и идеята с потребителските групи е добре разработена.
Форума наистина е адски ценен и пълен с про-та и доста бързо се дистанцира от форума за предпечат,дизайн и 3Д в дир-а, където се пишеха какви ли не щуротии или се пускаха маса творения от недорасли и самозвани автори.
Има и специален раздел - представяне, където новодошлите се представят и ако някой от правоимащите сметне за нужно им позволява да пишат в някой от другите раздели и после ги следи да не сгафят ... ако сгафят - клъц.
Лично аз имам права за раздел фотография, но не бих си позволил да постна нещо там ... просто нивото е много над моето.

Та за мен това са двата варианта.
Среден път няма ... а вие се лутате, опитвайки се да го намерите.
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Admin » Съб Ное 17, 2007 11:44 am

@outfaced
Дали има или няма среден път... трудно е да се каже. Ако под среден път разбираш положение, при което всички да са напълно доволни, прав си, няма такъв.
Всъщност, решението с рейтингите дори не го приемам като среден път. За мен то ще е такъв път, по който посетителите във форума сами да определят какъв да бъде той, като за целта разполагат с ясно зададени средства и равнопоставеност при използването им (с изключение на началния момент, когато все пак ще трябва да се определи кой ще има право на глас и кой не).
В този ред на мисли казаното от Emzo мен не ме притеснява твърде много. Личното ми мнение е, че по ред причини ще е доста трудно да надделее каквато и да е група, колкото и да е голяма - особено пък групата, визирана като най-проблемна. И все пак, ако с тези средства тя успее да надделее... това би означавало, че наистина едно сериозно мнозинство във форума иска той да е еди какъв си.
Аз го казах достатъчно ясно в един от дългите си постове... не искам типът информация и общуване във форума да бъде определян изцяло и еднолично от мен или пък от някой друг, за мен това не би било форум. Знам че се повтарям, но се надявам системата от рейтинги да е средството, с което всеки ще може да влияе на форума и форумът като цяло да влияе на всеки поотделно.

@bikerider
Да, предвидена е възможност за промяна на рейтинга от адиминистраторския панел, но целта не е да се спасяват разни хора от изпадане, да се "наказват" други или пък да се "награждават" трети. Просто е заложено като допълнителна функционалност, която да направи рейтингите гъвкаво средство, което да има и други възможни приложения в съвсем други ситуации.
Крайните случаи със сигурност са нещо много субективно - ако се стигне до тях, вероятно ще се стигне до доста по-съществени промени в системата от простото променяне на нечий рейтинг. Аз обаче съм оптимист, че няма да достигаме такива екстрени ситуации.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот outfaced » Съб Ное 17, 2007 12:38 pm

посетителите във форума сами да определят какъв да бъде той


добре де, а сега кой определя ?
просто това ще става с още един инструмент
ама ок, нека се регламентира всичко това ... ще е интересен експеримент :) :agree:

има обаче и още една опсатност ... да избие в отнемане/даване на рейтинг на базата междуличностни отношения и симпатия, без това да има нищо общо с форума и тематиката. Рейтингуването ми се види прекаленно сложен инструмент в предвид по голямата част от аудиторията :D и опасността да стане прекаленно лично ...

Какво става ...
гледам аз некъв незнаен келеш от София, сваля рейтинга на некоя майничка, дет си го знам, че и той е същата стока, ама нали си въртим заедно и ми е давал лепенки за гума в нужда аз почвам да му го помпам ... казвам и на още няколко майни, че има зор да си спасим съгражданина и да ударт по едно рамо
скоро работата избива на ... ти знаеш ли с кой се закачаш бе, а ... на кой ша сваляш ти рейтинга ... да не викна аз агитката да ти смъкнем твоя за 5мин. под морското ниво :dunno: :D
и седи гледай мач тогава :popcorn:
нищо против софиянци де :) ... чисто теоритичен пример .. пийс
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот did » Съб Ное 17, 2007 1:23 pm

outfaced написа:гледам аз некъв незнаен келеш от София, сваля рейтинга на некоя майничка


хехе. и как точно ще го видиш това? май твърде детайлно коментираш нещо, което даже още не е обяснено тук как ще работи, като всъщност изпущаш важни детайли ;)

повярвай, хората които са се захванали, направили и вече тестват системата, знаят какво правят.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот outfaced » Съб Ное 17, 2007 1:36 pm

did написа:
outfaced написа:гледам аз некъв незнаен келеш от София, сваля рейтинга на некоя майничка


хехе. и как точно ще го видиш това? май твърде детайлно коментираш нещо, което даже още не е обяснено тук как ще работи, като всъщност изпущаш важни детайли ;)

повярвай, хората които са се захванали, направили и вече тестват системата, знаят какво правят.


ааа .. ок, радвам се че е помислено по въпроса :) :agree:
което обаче май пак не пречи, ако някой не го кефи друг юзър, да събере агитка да го бъзика ... че не се сещам това как ще го спрете, ама се надявам да имате идея, че иначе ще се случи със сигурност
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот PtD » Съб Ное 17, 2007 2:33 pm

Както казах още като предлагах рейтинговата система, тя ще доведе до това, че всички ще бъдат недоволни :) И точно това е истинската демокрация, не е ли така?

Доказателство: Тъй като не е възможно всички да са едновременно доволни, то единственият вариант всички да са поставени наравно е всички да са недоволни. QED.

:D
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот outfaced » Съб Ное 17, 2007 2:34 pm

PtD написа:Както казах още като предлагах рейтинговата система, тя ще доведе до това, че всички ще бъдат недоволни :) И точно това е истинската демокрация, не е ли така?

Доказателство: Тъй като не е възможно всички да са едновременно доволни, то единственият вариант всички да са поставени наравно е всички да са недоволни. QED.

:D


хаха ... теорията ми хареса :)
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот did » Съб Ное 17, 2007 2:41 pm

PtD написа:Доказателство: Тъй като не е възможно всички да са едновременно доволни, то единственият вариант всички да са поставени наравно е всички да са недоволни. QED.

... а след като системата се въведе, на практика ще стане ясно, че всички са недоволни. Q.E.F.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот PtD » Съб Ное 17, 2007 3:29 pm

:rofl:

:bowdown:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bikerider » Съб Ное 17, 2007 4:07 pm

:D:D:D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот TOYAGA » Съб Ное 17, 2007 8:20 pm

Ебаси сеира... :D :beer:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Съб Ное 17, 2007 9:11 pm

PtD&Co., сигурно това ви е първото задание за софтуер, при което по спецификация се изисква, след въвеждане в действие, клиентите да са недоволни :D
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот klmn » Съб Ное 17, 2007 9:19 pm

да ви дам и един друг пример тогава за сериозен тематичен форум:
GRAPHILLA
там е постигната заветната ви мечта ... 0 спам, само подбрани членове, смислени теми по съществени проблеми или за обмяна на опит.
От тоя форум предлагам да се въведе раздела:
Книга за жалби и оплаквания
Модератор: Арменския поп
:D
"пришалец"
Аватар
klmn
 
Мнения: 1603
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 8:13 am
Местоположение: Sofia/Bulgaria

Мнениеот bluskanie » Съб Ное 17, 2007 11:14 pm

ВИНАГИ ще има тенденциозност в рейтингуването срещу или за определени потребители. Много ясно.
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот did » Съб Ное 17, 2007 11:21 pm

bluskanie написа:ВИНАГИ ще има тенденциозност в рейтингуването срещу или за определени потребители. Много ясно.


дефинирай какво според теб е "тенденциозност" :)

да не би да имаш предвид, че при оценка на някого, хората ще вземат предвид не само нещата, които е писал в съответния пост, а и цялостното си впечатление за него?

ако е така, обоснови се, защо това според теб е нещо лошо.

ако можеш дай някакъв пример на демократична система, в която няма "тенденциозност".

ако не можеш с демократична, дай пример с йерархична система, в която няма тенденциозност.

:popcorn:
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bluskanie » Съб Ное 17, 2007 11:39 pm

did написа:да не би да имаш предвид, че при оценка на някого, хората ще вземат предвид не само нещата, които е писал в съответния пост, а и цялостното си впечатление за него?

Това имам предвид, но не само... на всеки може да му е симпатичен някой глупак, както и някой ентеуегент. И двамата могат да ядат дървото ако не ги харесвам... Що не ги харесвам ли? Щот една вчера не ми пусна... разбираш, нали?

did написа:ако е така, обоснови се, защо това според теб е нещо лошо.

Никаква обективност, а от там и идеята ви за "прочистване на форума" отива там, където слънчо рядко грее...
did написа:ако не можеш с демократична, дай пример с йерархична система, в която няма тенденциозност.

:popcorn:

Идеята на йерархията е да предотвратява недоволство, породено от съмнения за тенденциозност.

Може и да не съм прав, ама няма нужда да ме убеждавате. Времето ще си покаже ;)
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот bikerider » Нед Ное 18, 2007 2:25 am

bluskanie написа:Идеята на йерархията е да предотвратява недоволство, породено от съмнения за тенденциозност.


QCIC? :D
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bluskanie » Нед Ное 18, 2007 11:41 am

bikerider написа:
QCIC? :D

Точно :D
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот bikerider » Нед Ное 18, 2007 12:08 pm

Тва беше реплика към теб ;)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bluskanie » Нед Ное 18, 2007 1:15 pm

Ако правеилно разбирам абривиатурата, правилно отговарям на репликата... ;)

Quality & Continuous Improvement Centre?

btw, подписа ти не ми харесва. Няма особен смисъл. По-добре би изглеждал така:

"Достатъчно важен съм, за да не се взимам насериозно"
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот bikerider » Нед Ное 18, 2007 2:14 pm

Ами не, не я разбираш. Всяко нещо с времето си :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bluskanie » Нед Ное 18, 2007 2:34 pm

ем ОК :)

А ти разбираш ли ритъма на хауса... "тъпчи-кибапчи, тъпчи-кибапчи, тъпчи-кибапчи" Може да забавяш или да забързваш... яко се получава :rofl: :rofl: :rofl:


Сори, ама си е неделя все пак :D
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот agent_Jekov » Нед Ное 18, 2007 5:23 pm

bluskanie написа:ем ОК :)

А ти разбираш ли ритъма на хауса... "тъпчи-кибапчи, тъпчи-кибапчи, тъпчи-кибапчи" Може да забавяш или да забързваш... яко се получава :rofl: :rofl: :rofl:


Сори, ама си е неделя все пак :D
пфф смешен си.Кво като е неделя? :D
On a mountain bike you can cover a great distance in a short period of time, or a short distance in a great period of time.In mountain biking there is no destination.Just a bike, a rider, and a place to ride!
Аватар
agent_Jekov
 
Мнения: 1802
Рейтинг: 1204
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 3:43 pm
Местоположение: AREA 51

ПредишнаСледваща

Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта