Предновогодишно замръкване

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Предновогодишно замръкване

Мнениеот fiderota » Пон Дек 30, 2013 7:50 pm

Сърбяха ме краката за нещо по-високо, по-далечно, а не бях карал от седмица. Прогнозата за времето, признавам си, от известно време печели моето доверие с допустима точност, харесах си едно маршрутче от хипертуршията, заредих го в псевдо ГПС-а на телефона и изчаках утрото. Действието ще се развие в района над гр.Етрополе а тръгването е от гр. Ябланица. Е утрото не беше особено слънчево както го даваха, но се надявах после да се оправи.
Изображение

Изображение
Студът беше нормален -1 С, но в комбинация с мъглата и вятъра ръкавиците поддаваха на студа и сковаха кльощавите ми пръсти. Предницата на колелото по едно време беше с ледено покритие както и насъбралата се вода по мен.
Изображение

По нататък излязох от този студ и с едно стадо стояхме и се препичахме на не баш първите слънчеви лъчи, но все пак лъчи.
Изображение
И така лека полека стигнахме Етрополе. Малка почивка и следва уж затворения проход Етрополе-Златица, който в началото даже за нашите стандарти пътища си е съвсем приличен кратерен път :). Горе вече взе да става по мокро, кално и хладно.
Изображение
Надясно за рудник Елаците
Изображение
Попаднах и на находка-метеорит. Прибрах го в раницата за спомен и продължаваме нагоре да се гоним със слънцето :)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изглед на юг
Изображение

На най-горната точка на прохода се цепи на изток и по техниката за изкачване-буталевски, бавно и славно напредваме към там, дето даже още не знам къде трябва да стигна. Тамън си помислих че съм изкачил връхчето, от което започва нанадолното приключение, когато пред мен се извиси още една камара земна маса. Вр.Кордуна:
Изображение
Часът беше около 15:30, а още не съм започнал спускането (е нямаше как да подмина онази дебела шума и да не се опъна за известно време :).
Реших да подкося върха, защото се виждаха на хоризонта едни пътечки. По тях имаше и следи от човешки крак и от конско копито, че даже и маркировка. Викам това е моята пътека :) В началото даже се караше преди да се появят преспите и по-гъстите храсти, псуването определено не помагаше за преминаването им.
Изображение

Изображение
Докопах се до горе с хубава гледка към север и без губене на време, оправяйки екипировката и хапвайки съглеждах върховете.
Изображение

Изображение

Най-накрая започнах да се придвижвам и надолу, пак по същите клекове и преспи. В началото беше допустимо, но вече загубих пътеката и търкаляйки се по снега и припкайки надолу стигнах до тревата. Преди да продължа, обаче кратко изчистване на снега от обувките. Стигнах и до някаква сигурно изоставен къса ски писта с миниатюрно лифтче. Поех по склона с отказващият вече в брейк отзад, избрах си права линия и се захлъзгах надолу по изорания сняг. Накрая вече поуморен загубих концентрация, гумата пропадна в по-мек и дълбок сняг и докато прелитах през глава си казах, че нямам време за чупене на разни работи, а само за кратка почивка и ловко се приземих на крака. :bowdown:
Там около една хижа забелязах един път, който по спомени щеше да ме отведе някъде на асфалтовия път на прохода и да се прибера по-рано, но реших да карам напред. Следваше пак малко спускане, на което ударих един "ботъм аут", понеже не бях надул вилката, а беше оставена с идея по-мека.
Батерията на телефона беше намаляла и само бегло поглеждах за вярната посока. Времето също напредна-слънцето се скри, силите се поизчерпаха и осъзнах, че съм още далеч от града по средата на нищото. "Да се връщам може би?!" " деееба" .... " деееба"... "ще последвам маршрута лека полека и дано слеза навреме"
Изключих ГПС-а да не дърпа ток и забутах по маркировката, на която попаднах. Пътя беше широк, на места се спускаше, на места се буташе, докато изведнъж маркировката направи завой и се опитваше да ме прекара през някаква виеща се тясна пътека надолу от пътя и без възгледи да прехвърля баира, а главния път си продължаваше нагоре. Продължих си по него подпрян на колелото и бутайки. Изморен, изморен погледнах нагоре, че нещо зашумоли и видях елен- красавец, отпраши нагоре и аз след него. Кратко допитване за верния маршрут и видях, че се съм бил излязъл от верният път, но се връщам горе долу към него. Ето я пътеката, изморен от бутане няма време за почивка и се яхвам на байка. Горкса пътека с много листа, опасните камъни се виждаха, ниските клони от горе драскаха каската. Бързо ме отвеждаше към ниското тази пътека, пак попаднах на маркировка( ааа сетих се къде можеше да не правя завоя :) )
Следвайки маркировка и пътеки, виждайки вече селата в ниското продължих по завити пътеки с много камъни, много нещо, но вече се бях издразнил и исках бързо да видя дали ще ме отведе в добра посока тази гора. Вече схванат в ръце, крака и други наченки на мускули и прегрели спирачки отново камък и леко прескачане на кормилото- пак благополучно :banana:
Време беше вече за фенер, включих го на половин мощност, колкото да виждам по нещо и евентуално да ме види някой пийнал ловджия ако има такъв. Последно надникване за маршрута и видях че съм близо до някакъв пунктиран превръщаш се в плътен (асфалтов) път. Видях и на терена къде е евентуалния път и оставаше да заобиколя дерето от горе, защото много трънлив взе да ми става пътя надолу. И така, стигнах манастира, предполагам трябва да е бил св.Троица, че само магарето откликна на моите подвиквания пък и нямаше светлини. Отдъхнах си спускайки се надолу и от студа ли, от радост ли позабърсвах сълзите. Следвайки пътя стигнах и до Етрополе. Не помня дали правих почивка, мисля че само набързо вдигнах седалката, сложих жилетката и със силите, които ми дойдоха започнах да намалявам дистанцията от 30 км до нас. 20 от тях бяха по едно минимално наклонче надолу, а мъглата отново обхвана района. Преди последните 10км похапнах останалите неща и малко походих до към 9-тия км да се разтъпча. В 19.30 бях разложен на фотьойла и само вечерята можеше да ме вдигне от него. Добър завършек на годината, но знае ли се, все още не е свършила.... :beer: :peace: :peace: :peace:
Изображение
Мразя насрещен вятър.
Аватар
fiderota
 
Мнения: 142
Рейтинг: 1262
Регистриран на: Пон Апр 30, 2012 8:07 pm

Re: Предновогодишно замръкване

Мнениеот _DK_ » Пон Дек 30, 2013 7:59 pm

да беше дошъл за по едно греяно винце
Аватар
_DK_
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 10:23 pm

Re: Предновогодишно замръкване

Мнениеот valentin.georgiev » Пет Яну 03, 2014 10:30 am

@fiderota
Добре си си покарал.
Аз от време на време ходя до Етрополе, че от там ми е половинката.
С Краси бяхме заедно като го проверихме това трасе.
А тъй като не е много дълго за голям ден ми се върти в главата да го направя в комбинация с една друга негова следа, която е от другата страна на Балкана http://hiperturshia.com/pismena-%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0+%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B0-46.html#NewBunovoBilo.
Представям си го по следния начин:
тръгване по асфалта към Кашана, горе на билото се хваща билния път към вр. Баба, оттам спускането по следата, след това по асфалта до Златица и нагоре към прохода, а след това по трака, който и ти си карал, като от Манастира има няколко варианта за прибиране до Етрополе.
Навит ли се в по- подходящо време да го пробваме? Аз почти сигурно другата пролет-лято ще го направя това каране.
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София

Re: Предновогодишно замръкване

Мнениеот fiderota » Съб Яну 04, 2014 10:43 pm

:agree: Ще се направи :beer:
Мразя насрещен вятър.
Аватар
fiderota
 
Мнения: 142
Рейтинг: 1262
Регистриран на: Пон Апр 30, 2012 8:07 pm

Re: Предновогодишно замръкване

Мнениеот valentin.georgiev » Вто Яну 28, 2014 6:34 am

С Владо(fiderota) го направихме пак този маршрут отново на 18.01, само че решихме за разлика от предния му път да се изкачим на вр. Кордуна и да проверим как е спускането от там, а и с времето бяхме добре.
Ето каква гледка се откри към Елаците при изкачването:
Изображение
А докато катерихме Кордуна забелязахме и парапланеристи, които се пускаха от съседния вр. Свищиплаз, и малко починахме докато ги гледаме.
Явно приятното време е привлякло и други хора в тази част на Балкана, но с друго хоби.
Не беше много лесно бутането и носенето нагоре, но удовлетворението беше голямо.
Изображение
Изображение
Още повече, че имаше възможност и за каране надолу между хвойните.
Изображение
Е имаше и участъци, където "пътеката" се губеше или беше в сняг и камъни, но нищо особено.
Следващия интересен участък беше пистата на Кокалското. По нея имаше сняг, който не беше успял да се стопи и карането надолу на тези около 200 метра си бяха предизвикателство със сцепление между клонящо към нула и никакво. А на станцията се бяха събрали хора, подредили една софра, напалили огън - приказка. Тук за втори пореден път отклоних покана да споделя ракия на гостоприемни домакини.
Кога ли ще остана да се почерпя пък да не мисля за прибирането. А времето си беше напреднало може би към 16:00, а до Етрополе имахме поне час каране, като финала преди града е техничен участък в гора, където естествената светлина определено е за предпочитане.
И продължихме по пътя за манастира Варовитец. Е пътя ни не мина точно през него, тъй като и двамата сме ходили там решихме да не слизаме до него.
И успешно към 5 часа пристигнахме над града
Изображение
Изображение
А това е GPS следата от карането.
https://drive.google.com/file/d/0B82qHXkgMQ2ANDNYN0ExMDVQVGc/edit?usp=sharing
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София

Re: Предновогодишно замръкване

Мнениеот taurus13 » Вто Яну 28, 2014 7:49 am

Ето още едни хора, дето не знаят че сезона е закрит... :D Браво на вас, все така с дръзновение, напред и нагоре.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Предновогодишно замръкване

Мнениеот valentin.georgiev » Пон Юни 02, 2014 10:32 am

Здравейте пак.
В събота - 7 Юни смятам да направя комбинация на този маршрут с един от маршрутите на Краси Великов от другата страна на Балкана.
Става въпрос за http://hiperturshia.com/pismena-%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0+%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B0-46.html#NewBunovoBilo или следващия от х.Чавдар.
Идеята ми е следната:
Кръгов маршрут с начало и край Етрополе.
Качване по асфалта до билото, след това до вр.Баба по билото, спускане по един от двата варианта.
Каране до Златица, като може да се потърси черен път дотам, ако не по асфалта
и нагоре пак по асфалта до билото, след това малко катерене до вр. Кордуна и връщане по описания по- горе маршрут.

Тръгването ще е рано (може и около 7 часа) за да не трябва да бързаме много, а и карането няма да е малко. А и няма да е лошо да хапнем някъде (може би от линка на първия маршрут).
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София

Re: Предновогодишно замръкване

Мнениеот milestone » Сря Юни 04, 2014 5:20 pm

valentin.georgiev написа:... а и карането няма да е малко ...

... за сметка на това пък изглежда да е доста натоварващо дори и за средно добре физически подготвен байкър.
(Ти очевидно си наясно, но има хора дето тръгват без въобще да погледнат описания на маршрути, които ще карат пък камо ли да си правят сметка за денивелации и разстояния ;) )
Аватар
milestone
 
Мнения: 244
Рейтинг: 1771
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2005 4:37 pm

Re: Предновогодишно замръкване

Мнениеот valentin.georgiev » Чет Май 26, 2016 9:04 am

Здравейте,
имам план отново да направя карането от предния ми пост (преди две години).
Основните положения се запазват, като карането ще зависи от времето, тъй като отсега няма как да е ясна прогнозата за тогава.
Аз предния път направих спускането от вр.Баба, но на места няма пътека и преминаването по трака е интересно, затова смятам да направя спускането от х.Чавдар. Хапването за обяд ще е в Буново или Църквище.
Малко за ориентир - карането ще е около 90 км с близо 3000 м положителна денивелация, т.е. няма да е лека разходка, а спусканията са със средна трудност. Предния път на мен ми е отнело 13 часа, като имах малки проблеми с пътеката от вр.Баба, без никакви технически проблем и без качването на Кордуна.
Има опция при проблем да не се направи последното качване към вр. Кордуна и спускането от него през манастира към Етрополе, а да се спусне директно по асфалта, но ще се загуби част от идеята на карането.
Вода има поне на няколко места по маршрута (Кашана, х.Чавдар, селата, Кашана, Кокалското).

Ако някой иска да сподели с мен това предизвикателство може да заповяда.
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron