Здравето преди всичко - Пот и чесън

Форум за обикновените карания в тесен приятелски кръг или пък такива, в които основната цел е човек да си намери компания за 1-2 дни. Хората, членуващи в клубове или неформални групи, също могат да публикуват индивидуални карания в случаите, когато не става дума за обичайните разходки с други членове на групата.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Здравето преди всичко - Пот и чесън

Мнениеот papi007 » Сря Апр 09, 2014 8:28 pm

Здравейте :)

Доста от хората тук обичат да карат из планината, ама по някога подминават някои благинки. Като например дивия чесън. Левурда по друг начин казано.

Малко се поразрових из нета , и намерих следното инфо за къде може да бъде намерен на Витоша поне:

"1. Над м. Черният кос, в района над изоставеното ски-скочище, място, което Витошарят описва като "Велики чеснови полета"
2. Вдясно от пътеката от Симеоново за х. Алеко през Езерата, малко преди да излезе на поляните в района на междинната станция на Симеоновския лифт
3. Над Боянския водопад"
4."От "Тихия кът" тръгвате по шосето към София и на първата пътека вляво /по нея, впрочем, се стига до Княжево, Владая или м.Черния кос/ тръгвате, докато стигнете т.нар. от мене Велики чеснови полета. Желая добра реколта!"

Не съм се задълбочавал много в друго, освен да го ям. За това мисля скоро да направя 2-3 проучвателни карания. Идеята на тази тема е повече хора да се запознаят с този "уникален продукт на природата" . Да се разходим и да поберем. И естествено ако някой има по-конкретна информация къде има, дали/кога ще е годен за бране.

За самия чесън - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0% ... 0%B4%D0%B0 + гуглето :)

Поздрави
Павел Матеев
Аватар
papi007
 
Мнения: 1084
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 9:16 am
Местоположение: Село София

Re: Здравето преди всичко - Пот и чесън

Мнениеот dob111 » Сря Апр 09, 2014 9:10 pm

+100 за ЧЕСЪНА като цяло- независимо див или питомен, но ще се възползвам от и дивия! Мерси за подсещането.
:beer:
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Здравето преди всичко - Пот и чесън

Мнениеот subritual » Сря Апр 09, 2014 9:34 pm

А ти на колко годинки си?
На доста повече места има от дивия чесън наоколо, само трябва да го познаваш.
Може и песни да пееш докато береш, аз като ги срещам бабите, които го берат си пеят и изглеждат доста свежи... :beer: :D

ПС:Шегата настрана, няма да е зле да си направим едно "Каране с практически съвети по бране на билки" щото си е грехота.....
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Здравето преди всичко - Пот и чесън

Мнениеот papi007 » Сря Апр 09, 2014 9:46 pm

На 60, но изглеждам доста запазен :D
subritual написа:ПС:Шегата настрана, няма да е зле да си направим едно "Каране с практически съвети по бране на билки" щото си е грехота.....


След като спрях бирата, трябва да се намират правилните заместители. :) Тъй че всякакви идеи , допълващи тази и даващи тон за други теми - давайте смело :)
Аватар
papi007
 
Мнения: 1084
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 9:16 am
Местоположение: Село София

Re: Здравето преди всичко - Пот и чесън

Мнениеот taurus13 » Сря Апр 09, 2014 10:22 pm

Един път си карам по врачанския балкан, лежа и си снимам пролетни цветя край пътя. А отнякъде ми мирише гадно. Викам си, баси верно, че не съм си прал скоро обувките, ама поне чорапите си сменям. А наоколо едно зелено...зелено...ей такова: :evil:
Изображение
Безкрайните чеснови полета.
На Пършевица правят супа от това, обаче не бих ял такова аз. Имам непоносимост физическа към чесъна.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Здравето преди всичко - Пот и чесън

Мнениеот RastaWarrioR » Чет Апр 10, 2014 12:04 am

Бахти що храна имя там,.мали пък ти колко си го закъсал с таз непоносимост, изпускаш най-якото.
Изображение
Аватар
RastaWarrioR
 
Мнения: 669
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 28, 2011 2:02 pm

Re: Здравето преди всичко - Пот и чесън

Мнениеот Yeti » Чет Апр 10, 2014 3:53 pm

Добавям още едно място към списъка на чесновите плантации: По пътя от Германския манастир нагоре към разрушените сгради на военните. На около 300-400м преди първата сграда от лявата страна на пътя надолу в гората. Почти е невъзможно да го пропусне човек, защото дори от пътя смърди ужасно силно. Аз лично никога не съм слизал надолу, но щом било толкова полезно следващия път няма да пропусна :D . Иначе съм виждал доста хора да берат и то с чували – явно не само за лична консумация.
Аватар
Yeti
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1397
Регистриран на: Пон Юли 11, 2005 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Здравето преди всичко - Пот и чесън

Мнениеот subritual » Чет Апр 10, 2014 3:59 pm

Хайде някой дето разбира от билки и гъби да направи едно показно, готов съм и билетче да платя или да почерпя с нещо вредно :beer:
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Здравето преди всичко - Пот и чесън

Мнениеот papi007 » Чет Апр 10, 2014 4:57 pm

Yeti написа: явно не само за лична консумация.


По пазара точно в началото на сезона, съм ги гледал по 1.50 за връзка от 15-ина листа. Пък лично на мен 15 листа дори за 1 таратор не ми стигат.

Интелигентно обяснено - Единствения лош страничен ефект който аз съм усетил е, че мога да убия човек когато се стигне до флатуленции след прекомерна употреба.

В детайли като за маса - Едни такива излизат понякога, че когато човек си лежи в студените дни завит и чуе мазното Пук изодзаде си, има 3 секунди в които усеща същия стрес като след ужасна пиянска нощ да се събуди до нещо с космат гръб (макар и той да е на кривозъбата 50 годишна чистачка от ДИТЦ. Все пак е жена). През тези 3 секунди - то се галванизира със всичко като бавно пълзи на горе ви. В момента в който мине ръба на завивката и ви удари в носа изведнъж си правите асоциации с Bon Jovi - Dead or alive , Metallica - Death magnetic, Rage against the machine - Killing in the name of , DIO - Heaven (Докато го ядете) And HELL (сега). Тук тактически леко се завъртате на една страна и почвате да проветрявате под завивката. Надявате се студа да смрази този ужас и вие с минимални загуби на топло да си останете под завивките. Само че тъй като понякога прекаляваме със всичко, то цялата стая вече става чеснова. То се развива като жив организъм и става все по-силно и по-силно. Тук идва момента в който вече не издърржате, ставате и излизате от комфорта стаята си. Отцепвате района и пред огледалото се гледате в насълзените очи. Те излъчват детската невинност и страдание, което вие сте изпитали когато в детската градина са ви откраднали Волтрон, в началното училище са ви писали първата слаб(2) и родителите ви гневно разписват, са ви забранили да си карате "Балканчето" защото сте паднали, сте били на гости на баба си която ви сипва допълнително 2 пъти повече количество от колкото може да изядете - за втори път. И с този си поглед си вземате поука. Една от онези незабравимите в живота.
...В добрия случай просто усещате лек бриз който да доохлади потното ви чело и да не се притеснявате.
А в следващата вечер добавяте нова песен в списъка - Britney Spears - Oops!...I Did It Again ....... :offtopic:

Поздрави :spiny:


p.s. Два ПОЛЕЗНИ линка :
http://bilki.bg/product/2478/levurda-me ... hesan.html
http://hranene.framar.bg/%D0%B3%D1%80%D ... 1%83%D0%BA
Аватар
papi007
 
Мнения: 1084
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 9:16 am
Местоположение: Село София

Re: Здравето преди всичко - Пот и чесън

Мнениеот subritual » Чет Апр 10, 2014 5:14 pm

Или пък е по-добре да оставиш настрана билките за известно време? :dontknow: :D
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Здравето преди всичко - Пот и чесън

Мнениеот debono » Нед Апр 13, 2014 5:10 pm

Да споделя една напитка с див чесън. Взимате 1-2 л. домашна ракия (задължително), може и с по-висок градус, и пускате в шишето 10 стръка див чесън. Така се оставя да отлежи 3-4 дена в алкажа, за да си пусне миризмите и т. н. :clap: След описаната манипулация, илачът може да се консумира като диджестив, респективно като силен имуностимулант, особено в зимните месеци, когато върлува грипът. :beer: :beer:
Аватар
debono
 
Мнения: 76
Рейтинг: 1252
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2011 9:57 am

Re: Здравето преди всичко - Пот и чесън

Мнениеот tratto » Нед Апр 03, 2016 6:35 pm

Днес карах по Витошко и минавайки покрай Тихия кът се присетих за Левурдата. Предполагам че се е показала вече и може да се напада от гладните мечки дето са спали зимен сън и желаят да си прочистят червата :rofl:
Дали може да се намери на описаните по горе в темата места, някой ако е минавал дали е срещал?
Търсенето и събирането на Леворда ми е с некомерсиална цел, приемам и отговори на лично :)
Нагоре без лифт, а надоле с дрифт!!
Аватар
tratto
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Вто Мар 29, 2011 3:45 pm


Назад към Индивидуални карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron