Снимка на месеца - ноември 2013 г.

В този форум публикувайте теми от следните видове:
1) Връзки и коментари за видеоматериали (клипове, пълнометражни филми и т.н.), свързани с колоезденето.
2) Теми, в които основната идея е да се пускат снимки с някаква определена тематика.
3) Теми, в които хората показват новите си велосипеди и компоненти, получават поздравления за тях и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 700 / 5

Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Анкетата свършва на Пон Ное 25, 2013 6:57 pm

01. Теодора Господинова - По билото
3
4%
02. gottharD - True love!
26
32%
03. Величко Голев - Берковица - Ком - Берковица
0
Няма гласували
04. Йордан Георгиев - Home Mountain Bike Cup 2013
2
2%
05. Павел Галчев - Mega Enduro Mountain Hill 2013 - Старт!
0
Няма гласували
06. Петър Савов - Home Mountain Bike Cup 2013
9
11%
07. Петър Савов - Home Mountain Bike Cup 2013 - Симеон Божилов
5
6%
08. Любомир Ботушаров - Шуменско плато ХСЕ
1
1%
09. Любомир Ботушаров - Шуменско плато ХСЕ
1
1%
10. Любомир Ботушаров - Шуменско плато ХСО - Васил Василев
4
5%
11. outfaced - Краищни разходки
4
5%
12. outfaced - Краищни разходки
6
7%
13. outfaced - Краищни разходки
7
9%
14. outfaced - Краищни разходки - около махалите на с. Кузьово
0
Няма гласували
15. Дориян Тодоров - Extreme Bike Season Closing 2013 - Бойко Танчев
2
2%
16. Дориян Тодоров - Extreme Bike Season Closing 2013
2
2%
17. outfaced - Краищни разходки - към вр. Бабяшка чука
0
Няма гласували
18. Любомир Ботушаров - Западни Родопи, към махала Ниневи колиби
3
4%
19. Любомир Ботушаров - Западни родопи - от с. Кузьово към гр. Елешница
6
7%
20. Любомир Ботушаров с. Бабяк
0
Няма гласували
 
Общо гласове : 81

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот xcII » Вто Ное 26, 2013 4:10 am

Хмм..,

Ако бех аз Админ, то:

- бих ритнал ФБ Журито, на 100%
- бих се отказал от Галерията. Така де, кой има време/нерви да гледа купища снимки
- бих ограничил т.нар. "фотографи"/ Жури макс до 1/3 от теглото за гласуване. Основно, техната фото-функция би била да излъчи номинации за плебейско гласуване във Форума. За да работи тая схема, не повече от 1/2 от Журито не трябва да бъдат pro/semi-pro фотографи

- бих дал на Форума 2/3 тегло, за да реши окончателно в/у селекцията, предложена му от фото-журито.

Ами тва е, общо взето :)
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот Admin » Вто Ное 26, 2013 10:02 am

Аз няма да се включвам в дискусията за качеството на една или друга снимка, тъй като не е редно (макар че от мен нищо не зависи, не съм в журито, но все пак съм организатор на конкурса). Все пак с оглед на дискусията дотук трябва да направя няколко уточнения:
1. Снимката, която стана победител, просто спечели най-висока оценка от журито и в галерията. Този път тя не е избрана с гласове от ФБ или форум, на които места пак е в топ 3, но само толкова. В журито са хора, които разбират от фотография, като има такива, които карат колело и такива, които не карат. Казвам го във връзка с това как влияе или не емоционално една снимка - в журито има както хора, които биха се повлияли от това, че са колоездачи, така и такива, които не биха, което, струва ми се, е един добър баланс.
2. Ако трябва да навлезем максимално в детайлите, всеки от членовете на журито е оценил различна снимка/снимки с най-висока оценка, т.е. и за тях снимка №6 не е единствената добра. Тя обаче е получила най-висока средна оценка. Поправете ме, ако греша, но нали точно така се постига обективност - чрез осредняване на субективни оценки за дадено нещо?
3. За оценката във ФБ е писано много и както вече казах, след още един месец вече няма да има повод да се пише, но все пак държа да отбележа, че не случайно тежестта на тази оценка е много по-малка, отколкото на журито. Всеки може да накара приятелите си да дадат по едно харесване, без дори да са видяли другите снимки, без да прилагат каквито и да е естетически критерии и т.н. При създаването на конкурса държах много на ФБ, тъй като нали той е модерната медиа, удобна за такива неща - очаквах, че активността там ще е много висока. Оказа се, че не е, поне по отношение на финалната част на конкурса, затова пък има някаква прилична активност при номинациите, така че от 2014 г. ФБ ще има роля само там.
4. Активността във форума също е слаба, но това поне е закономерно, тъй като той не е естествена среда за снимки и фотография.
5. Поради т.3 и т.4, както и за да бъдат опростени нещата, вече казах, че за 2014 г. ще има сериозни промени, при което оценката ще се формира само от жури и евентуално от галерията, която е единственото място, където публиката все пак може да оцени снимката. ФБ пък ще има важна роля в номинациите, тъй като към тях засега има интерес и работят сравнително добре. Обърнатият вариант (т.е. жури да номинира снимките, а после публиката да гласува за тях) също е обмислян и ще продължи да бъде обмислян още малко, но е малко вероятно да се случи, тъй като активността на публиката е слаба и това позволява лесно манипулиране на вота чрез приятелско гласуване.

С това индиректно отговарям и на xcII, но все пак ще му отговоря и по-подробно. :)
- бих ритнал ФБ Журито, на 100%

Ако имаш предвид да се махне гласуването във ФБ, да, така ще стане.
- бих се отказал от Галерията. Така де, кой има време/нерви да гледа купища снимки

Странно. След всяко каране/състезание първото, за което питат хората, са снимките. Повечето хора намират време и нерви да изгледат разни огромни галерии в Picasa, Facebook, Google+ и др., където повечето снимащи нито обработват, нито дори пресяват снимките си. В нашата галерия поне се стремя снимките да са подбрани, поради което никога не съм насърчавал качването им на кило, което може да ми носи негативи от гл.т. на посещаемост и удобство, но поне осигурява някакъв санитарен минимум откъм качество на снимките. Та ако при всичко това нямаш време да ги разгледаш, добре, но много други хора имат и време, и желание. Както споменах обаче, големият плюс на галерията е в друго - възможността снимката да бъде оценена, а не просто харесана. Всеки може да влезе в ролята на член на едно голямо жури чрез галерията, друг въпрос е на колко хора им се занимава.
- бих ограничил т.нар. "фотографи"/ Жури макс до 1/3 от теглото за гласуване. Основно, техната фото-функция би била да излъчи номинации за плебейско гласуване във Форума. За да работи тая схема, не повече от 1/2 от Журито не трябва да бъдат pro/semi-pro фотографи

За това вече казах по-горе. Въпросът опира до това за какво искам да ползвам знанията, опита и мнението на журито - дали за номиниране, или за оценяване. При по-активна публика би могло да е за номиниране, но за пореден път ще кажа, че при сегашното ниво на активност това би довело до лесно излъчване на победител чрез приятели, а не защото е най-харесваната снимка.
бих дал на Форума 2/3 тегло, за да реши окончателно в/у селекцията, предложена му от фото-журито.

Т.е. би дал най-голяма тежест на този компонент, където активността е най-слаба и който технически позволява най-голямо изкривяване, доколкото трябва да харесаш само една снимка. Може би звучи логично... за теб.

Като тръгнах да правя конкурса, много приятели ме убеждаваха да започна директно само с оценяване от жури или жури+галерия в най-добрия случай. Аз реших да усложня нещата, за да дам шанс на публиката за повече активност, да създам интерес към снимките в сайта, но по една или друга причина (може и в мен да е, де да знам) тази активност не се случва в степента, в която се надявах, така че краят на годината е удобен период за равносметка и промени. След тях нещата ще са по-прости във всяко отношение - и като оценяване, и като критерии, доколкото надмощие ще вземат фотографските такива.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Вто Ное 26, 2013 10:41 am

Хм... голям хейт се изля по решението на журито! :)
Ако трябва да съм честен - изобщо не очаквах мой кадър да спечели. Става въпрос за състезателни кадри, от които има известно пренасищане по нашите ширини.
Много повече ми харесаха кадрите на outfaced - 11, 13, 19, Както и 17 на Дориян Тодоров.

Колкото до прехвалената Двойка ( снимка номер 2) - Извинете, но това е сайт/форум за ПЛАНИНСКО КОЛОЕЗДЕНЕ.
В случая виждам една готина, целуваща се двойка - нищо повече.
Това, че са на колела не допринася по никакъв начин - това не е е фокус на снимката. Не възнамерявам да коментирам останалите качества на кадъра, защото ще ме изядете с парцалките.
Ето едно МНОГО по-добро изпълнение от преди 3 години:
Изображение
И още една двойка "на две колела"
Изображение


п,с,
Не забравяйте:
- ТОВА Е КОНКУРС НА МТБ-БГ!
- Мнението на журото не винаги съвпада с вашето (както и с моето)!
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот subritual » Вто Ное 26, 2013 11:32 am

Имаше ли щети по брачните костюми след това каране, на последната снимка?
Аналогия ми е с певиците във вечерни рокли, пеещи фолк на фона на автентични стари къщи.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот outfaced » Вто Ное 26, 2013 1:06 pm

HepBeH_XaMcTep написа:Хм... голям хейт се изля по решението на журито! :)

чак пък хейт ... аз само бих се радвал на малко по ясни цели и стабилна основа на конкурса, което май е на път да стане :)
Хубавите неща стават бавно :)
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот msniki » Вто Ное 26, 2013 5:53 pm

Поправете ме ако греша :
Но мнението на хората няма ли значение ?
Нима понеже е конкурс на мтб журито избира снимката която да спечели.
Тогава какъв е смисала от този конкурс ? След като мнението на хората не се зачита.
:dontknow:
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Вто Ное 26, 2013 7:48 pm

outfaced написа:
HepBeH_XaMcTep написа:Хм... голям хейт се изля по решението на журито! :)

чак пък хейт ... аз само бих се радвал на малко по ясни цели и стабилна основа на конкурса, което май е на път да стане :)
Хубавите неща стават бавно :)


Не визирам теб :)

Бая пуканки хрупах, докато чета ФБ кометнарите!

Но наистина трябва по-конкретно да се обясни от къде идва крайния резултат - най-вече на по-прост език, че Фейсбуук харесванията са една малка част от крайния резултат.
И да бъде ясно, че финалната дума има жури ( ще ми бъде интересно да разбера кои са членовете на това жури?)

subritual написа:Имаше ли щети по брачните костюми след това каране, на последната снимка?
Аналогия ми е с певиците във вечерни рокли, пеещи фолк на фона на автентични стари къщи.


От тази снимка не, роклята беше прилежно вързана, за да не стигне до задна гума или верига....
В последствие стана доста грозно (Trash the dress фотосесия)

msniki написа:Нима понеже е конкурс на мтб журито избира снимката която да спечели.
Тогава какъв е смисала от този конкурс ? След като мнението на хората не се зачита.
:dontknow:


Точно така! :)

Май забравяш, че кандидатите се определят от публиката, Гласовете в галерията, форума и фейсбуук също важат.
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот outfaced » Вто Ное 26, 2013 8:27 pm

Но наистина трябва по-конкретно да се обясни от къде идва крайния резултат - най-вече на по-прост език, че Фейсбуук харесванията са една малка част от крайния резултат.

Малка, но може да е решаваща и най вече е тенденциозна. Просто феновете на спускането (не на фотографията) са особено активни там, за разлика от всички останали.
Просто ми направи впечатление защото дискутирахме с Любо за това.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот msniki » Вто Ное 26, 2013 9:04 pm

HepBeH_XaMcTep написа:
Точно така! :)

Май забравяш, че кандидатите се определят от публиката, Гласовете в галерията, форума и фейсбуук също важат.

Е тогава не беше коректно избран победителя, снимка 2 имаше и харесвания и гласове във форума.
В случая гласа на хората не беше зачетен като фактор.
:peace:
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Вто Ное 26, 2013 9:44 pm

msniki написа:
HepBeH_XaMcTep написа:
Точно така! :)

Май забравяш, че кандидатите се определят от публиката, Гласовете в галерията, форума и фейсбуук също важат.

Е тогава не беше коректно избран победителя, снимка 2 имаше и харесвания и гласове във форума.
В случая гласа на хората не беше зачетен като фактор.
:peace:


Май забравяш, че членовете на журито могат да имат различен вкус/критерии за оценяване или предлагаш "Хей, вижте! Тази снимка е събрала много лайкове - защо да не я сложим на първо място,?!?!?"

Хайде по-сериозно!
:D :nuts:
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот PtD » Вто Ное 26, 2013 10:22 pm

msniki написа:Е тогава не беше коректно избран победителя, снимка 2 имаше и харесвания и гласове във форума.
В случая гласа на хората не беше зачетен като фактор.

Специално за такива като вас, Любчо е сложил една таблица, където се вижда коя оценка с каква тежест влиза. Погледни я и ще си говорим пак.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот msniki » Вто Ное 26, 2013 11:29 pm

HepBeH_XaMcTep написа:Май забравяш, че членовете на журито могат да имат различен вкус/критерии за оценяване или предлагаш "Хей, вижте! Тази снимка е събрала много лайкове - защо да не я сложим на първо място,?!?!?"

Хайде по-сериозно!
:D :nuts:

Е да де, Избора на хората. :D
Сега погледнах и журито играе 50% от една снимка... По важната роля.
Хм журито кои ли са ? :Д
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот subritual » Вто Ное 26, 2013 11:33 pm

Не искам да подклаждам спора, но има ли начин да се запознаем с журито?
Защото стана ясно, че то е повлияло снимка номер 2 да не спечели.
Прегледах условията, но не видях имена.
Нямам представа как се прави конкурс, но съм виждал, че журито е обявено и може да се аргументира в случай на нужда.
Ед: Бил съм изпреварен с въпроса.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот Admin » Сря Ное 27, 2013 5:10 pm

Честно да ви кажа, понякога дори и аз, макар да съм безкрайно търпелив и толерантен човек, започвам лекичко да се изнервям от подобни спорове, особено когато се пише, без да се чете.
Първоначалният състав на журито беше обявен още в самото начало, когато беше обявена идеята за конкурса:
Журито за конкурса ще е с постоянен състав и се състои от хора, които са приятели на МТБ-БГ достатъчно дълго, за да сме сигурни, че разбират от фотография, обективни са и ще се отнесат сериозно към оценяването на снимките. Засега съставът на журито е от трима души - Анелия Пейчева, Светослав Петков и Софияди Чакравардая. Някои от имената може би са познати на малка част от аудиторията, но за по-голямата част от читателите ни те са сравнително неизвестни. Това е така, защото основната ни цел бе да изберем хора, които не са обвързани нито с редакцията, нито с редовно снимащите за МТБ-БГ фотографи, нито дори с нередовно снимащите. Казано най-просто, журито ни се състои от хора, които разбират от фотография и визуални изкуства, но не снимат и не публикуват за МТБ-БГ. За сравнение, ако бяхме поканили за жури някои от авторитетните фотографи в МТБ средите, те би трябвало да се оценяват едни други, в същото време и да не оценяват собствените си снимки... би станала голяма бъркотия. Затова предпочитаме такива хора да ни изпращат снимки, а оценяването да става от по-външни за фотографската МТБ сцена хора.

Цитатът е от статия в сайта, достъпна за всеки. Впоследствие Лора Желязкова също се съгласи да стане член на журито, а за 2014 г. вече работя по привличането на още професионални фотографи. Всички тези хора вършат тази работа изцяло на приятелски начала и изцяло заради мен и МТБ-БГ, като едно от желанията им е да не прекалявам с публичността по техен адрес, така че не очаквайте да ги обявявам всеки месец отново и отново. Който се интересува, можеше и досега да е намерил тази информация. И ако някой смята сега да почне да плюе по тях, ще му кажа в аванс, че е по-добре да не го прави, защото това са хората, на които съм се доверил да оценяват снимките, обяснил съм достатъчно подробно защо и нямам никакъв повод да съм недоволен от помощта им. Който смята, че конкурсът е нечестен или неадекватно оценен, че публиката трябва да има основната дума или нещо друго такова, свободен е да организира собствен конкурс и да определя победителите в него както прецени, нали така? :idea:
По въпроса за аргументация на журито - това би отнело на тези хора много повече време, отколкото им отнема сега оценяването. Аз не мога да си позволя да заплатя това време, при това за висококвалифициран труд, а и да можех, бих предпочел тези пари да ги дам за по-голяма награда или за повече награди. Да, в много конкурси е включена и аргументация, но също так е включено и заплащане на журито.

Сега за публиката и нейното значение - и това е писано неведнъж в статиите за конкурса, та чак се чудя как някой открива едва сега, че публиката има по-малък дял в оценяването. Та това не е новост, така е от самото начало на конкурса! Като цяло сегашната система за гласуване има съвсем проста логика - на журито се пада задачата да определи кои са най-хубавите снимки сред номинираните. Публиката може да повлияе на резултата в рамките на тази селекция, накланяйки победата към една или друга от най-високо оценените снимки. Мога да го обясня и по друг начин - снимка, която е оценена високо от журито, може да спечели благодарение на публиката и това се е случвало. Снимка, която е оценена ниско от журито, е почти невъзможно да спечели само с гласовете на публиката. По този начин от самото начало исках да е гарантирано, че наградата няма да се дава за снимки, които нямат достатъчно фотографски качества, но имат много цъкания във ФБ. Но ако снимката има фотографски качества по преценка на журито, тя може реално да бъде придвижена по-напред или по-назад от публиката. Разбира се, подобна система би работела особено добре при публика, която преглежда всички снимки и подкрепя тези от тях, които наистина ѝ харесват, а не тези, за които е помолена, но това вече е извън мой контрол.
В този смисъл журито не е повлияло конкретно снимка №2 или някоя друга да не спечели - не е точен подобен израз. По-вярно е, че журито е определило кои снимки да имат най-голям шанс да спечелят, кои са най-добрите снимки за него. Това, че се е получило пълно разминаване между два от компонентите на публиката и журито, нито е за първи път, нито е учудващо. Обърнете внимание все пак, че снимка №6 има и най-висока оценка в галерията, при това с доста гласове, а пак повтарям, че галерията е мястото, където публиката може да бъде истинско жури, оценяващо, а не просто харесващо.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот subritual » Сря Ное 27, 2013 5:33 pm

Много добре уточняваш тези положения.Не съм искал да прозвучи като заяждане. Нито участвам в конкурса, нито ми и вълнува особено.Но обърнах внимание на спора и се заинтригувах.Това, което не видях в двата линка с правилата беше журито.Това, че си ги посочил в друга статия, аз не знам, но и не съм длъжен, дори и да съм участник. Хубаво е, че уточняваш детайлите, че нямаш намерение да ги слагаш на скамейка да натискат големи червени бутони публично (така да се каже). Но това са си камъни в твоята градинка, а аз само се опитвам да помогна. :beer:
Едит: Сега виждам, че са посочени иметата, във втория линк, взимам си думите назад.Не съм видял.Извинявам се...
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот Admin » Сря Ное 27, 2013 5:41 pm

subritual написа:Това, което не видях в двата линка с правилата беше журито.Това, че си ги посочил в друга статия, аз не знам, но и не съм длъжен, дори и да съм участник.


И аз се извинявам, ако съм прозвучал по-остро. Имената на журито не са тайна и никога не са били. В правилата не са посочени, защото в началото бяха трима сега са четирима, ще станат и повече, а има и месеци, в които някой от тях примерно е възпрепятстван.
Аз се подразних от две неща, които, разбира се, не са в твои мнения. Едното е прокрадващата се нотка тук-там "дайте да ги видим тия от журито, дето така са подценили нашата любима снимка", а другото е, че се налага да обяснявам защо и как публиката има по-малък дял в оценката, при положение че съм го обяснявал може би 3-4 пъти през годината. :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот msniki » Сря Ное 27, 2013 6:20 pm

Много добре уточнено !
Извинявам се ако съм подразнил с нещо.
Нямах това за цел, просто ми беше интересно защо така става.
:agree: :peace:
Аватар
msniki
 
Мнения: 2350
Рейтинг: 1392
Регистриран на: Вто Авг 19, 2008 6:50 pm
Местоположение: Шумен/Русе

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот outfaced » Сря Ное 27, 2013 9:50 pm

След цялата дискусия и след известен анализ на избора на журито честно казано само си спомних, защо само малко след като с едни добри хора създадохме http://photo-cult.com/ се отказах от конкурси и споделяне на снимки във форуми имащи дори и най малкия намек за оценъчна система и състезателен елемент. За хора за които фотографията е само хоби и снимат само с цел споделяне на емоцията и без амбиция за съревнование участието в такива конкурси не води до нищо добро ... нито в личен, нито във фотографски план.
Да оценяваш спомените, емоцията и духа по критерии за композиция, техника, работа със светлина, ретуш и прочие просто не е конструктивно.
Да съпоставяш мислени, подготвени и отработени сцени и ракурси, направени с про-техника, с такива снимани без подготовка и с аматьорски средства ... също.
:peace:
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот taurus13 » Сря Ное 27, 2013 11:15 pm

И аз не съм доволен от цялата работа дет става тук. Значи първо, що няма една моя снимка в тия конкурси - как па някои хора всеки месец имат, па аз нямам - Ос...опс после..
Второ откъде накъде някви си хора от фейсбук дето нямат нищо общо с тоя форум ще ми гласуват за снимки тук. И като казах Фейсбук, аз що нямам профил там бре...Ост....опс
Трето - какво е това ръководство на форума, какво е това жури и кой го е избирал бре. Аз тоя Админ добре го знам - нали карах с него тая неделя на Беласица - казвам ви, апсолютен измамник изглежда - един такъв все се усмихва ама само да се обърнеш и наглася вота от гласуването както си иска....Ост...са може ли? - може!
Оставкааааааааа!
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот xcII » Сря Ное 27, 2013 11:22 pm

хех, чета и се радвам.. почва дс ми мяза на дискисия, свързана с ПЛАНИНСКО КОЛОЕЗДЕНЕ!

ще кажете е " как така, чак сега?" епа, така!

Утре ще метна и аз един финиш по темата, че на 3.2 инчс ми е трудно, а пък искам :)
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот TheAnimal » Чет Ное 28, 2013 11:43 am

Скучни сте, искам кръв да се лее!
"Всеки знае, че една жена е твърде силна за един мъж."
TheAnimal
 
Мнения: 3204
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 9:38 am
Местоположение: Зверино

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот xcII » Чет Ное 28, 2013 1:23 pm

disclaimer:
аз съм убеден, че журито е непредубедено, компетентно и висококвалифицирано в областта на фотографското изкуство и неподлежащо на каквито и да е било манипулации, еле пък подкупи. :smash:

както обикновено @Admin е прав и с аргументи, които е трудно да бъдат оборени. Напр.:

- "Както споменах обаче, големият плюс на галерията е в друго - възможността снимката да бъде оценена, а не просто харесана." -> това наистина е на пръв поглед голямо предимство, макар че има известен bias или изкривяване по нашенски, който е сходен на принципа "за умрял добро или нищо", т.е. рядко съм виждал някой да даде оценка "среден" в Галерията, но то пък аз и рядко я гледам, та може и да съм пропуснал такива оценки :). В сравнение, в анкетата във Форума не е така, доста по-прецизно е замерването на всяка снимка.

- " Обърнатият вариант (т.е. жури да номинира снимките, а после публиката да гласува за тях) също е обмислян и ще продължи да бъде обмислян още малко, но е малко вероятно да се случи, тъй като активността на публиката е слаба и това позволява лесно манипулиране на вота чрез приятелско гласуване." -> абсолютно съм съгласен, дадеш ли на публика да гласува, винаги има риск да се окалпазят нещата, за справка всички избори от началото на Прехода в БГ. В тая връзка, не виждам защо нещата не могат да се окалпазанят в Галерия или ФБ, пак чрез приятелско гласуване. Така де, ако имаш достатъчно приятели или поне рода от една страна, а от друга ти е крайно необходимо да грабнеш първото място в този засега балкански, но в бъдеще защо не и европейски mtb фотоконкурс, то може да опиташ да изманипулираш нещата в твоя угода, а не в полза на народа.

- "Въпросът опира до това за какво искам да ползвам знанията, опита и мнението на журито - дали за номиниране, или за оценяване. При по-активна публика би могло да е за номиниране, но за пореден път ще кажа, че при сегашното ниво на активност това би довело до лесно излъчване на победител чрез приятели, а не защото е най-харесваната снимка. " -> това всъщност е най-сериозния за мен аргумент. Да, при ниско ниво на активност в гласуването, резултатът няма как да бъде представителен и убедителен. Но какво имаме на среща -> жури от 3-ма човека, не 303-ма, нали. А, забравих и още 10-12, които гласуват в Галерията :)

Та, то лесно да посочваш кусури, но за да бъдеш конструктивен критик, требва да посочиш и некви неконструктивни решения.

Ами, аз предлагам да има два конкурса за Снимка на Месеца:

-> снимка на Журито
-> снимка на Форума

При желание и ресурси, може да има и снимка на Оценяващите в Галерията, но това не е толкова важно. :)

Та така, другари, най-хубавите снимки предстоят да спечелят, надявам се :agree: :8D:

@победителя - много харесвам твойте снимки иначе, макар че съм един лаик във фотографията :) :agree:
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот taurus13 » Чет Ное 28, 2013 1:28 pm

Махнете кокала(наградата от 50 лв) и всичко ще си дойде на място. :)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот outfaced » Чет Ное 28, 2013 3:13 pm

taurus13 написа:Махнете кокала(наградата от 50 лв) и всичко ще си дойде на място. :)

Като става дума за мотивация за снимане имаме две крайности едната - снимаш само за да споделяш, а другата - снимаш за да си показваш нещата, съревноваваш и измерваш с други снимащи.
Всеки е някъде по линията между тия две крайности.
Наградата може да е някакъв сериозен мотив само за тия,които залитат към 2рата крайност.
Кат казвам крайност, не значи че е и нещо лошо. Всъщност само за такива хора и снимки според мен си струва да бъдат оценявани, да им се правят конкурси и да им се дават награди. Това са снимки, зад които стои труд и мисъл и то базирани не само на една снимка. Те са резултат от творчески процес, а не от ситуация.

При всички останали слагането им в конкурс е някак си неуместно.
При нас просто количеството на снимащите клонящи към 2рата крайност е много малко. Ако беше повече, останалите сами щяха да си "млъкнат" поради ред причини.

Не знам колко от вас са снимали целенасочено за конкурс и колко от вас са работили над снимки ... не във фотошоп, това е накрая. Работата започва много преди това в главата. Това е друг свят. Нищо че пак има фотограф и камера.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот taurus13 » Чет Ное 28, 2013 5:54 pm

Ти остави снимащите, тук целият шум е заради 50-те лв и как някой с връзки се бил облажвал. И тоя шум не се вдига от снимащите, а от публиката.
А пък според мен това изобщо не може да бъде конкурс за фотография - това си е конкурс за ситуационни снимки, на които се кефят само упражняващи и симпатизиращи на това хоби. Затуй според мен:
Първо не трябва да има материална награда.
Второ - оценката трябва да се формира от гласове само в МТБ-БГ + леко участие на жури, но с по-малка тежест от тази на публиката. Същото това няма как да стане при наличие на материална награда, която се явява силен стимул у много хора за подправяне на гласуваното със силен приятелски вот. То и затова сега има силно участие на журито - за да се елиминира тоя ефект.
Трето - на снимащите следва да им е достатъчно че са спечелили харесването на публиката, а публиката пък се радваме да видим едни подбрани снимки всеки месец. По възможност не само на състезатели. Или пък да си има отделен конкурс за състезателна снимка на месеца, щото тия снимки са някъв репортаж и са скучни за повечето хора.
Галерията на форума аз си признавам, че и един път не съм я гледал - пълна е с някви спускачи и репортажи от състезания, па и енжина за снимките нещо не ми харесва (казвам това, щото Админ направи някво сравнение с пикаса, G+. flikr и други).
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот xcII » Чет Ное 28, 2013 11:06 pm

подкрепя това, да НЯМА парична награда за снимката.. То па една награда.. не можеш да нахраниш 3-ма с качествена пица дори! То, аз затова и не участвам в конкурса, ами то на мен само обедната ми почивка струва повече, ае да не ви казвам колко ми е дългия обектив! NuАми Творческия Процес,а?

Но предвид нивото на майченските и цената на едро на домашнстс ракия, тази сума хич не е шега!

пак ще го кажа:

Ако това стане конкурс да професионални фотографии, а не смешни, недъгави и интересни за mtb Тълпата снимки, то тва ще ед :peace: ин голям шит! :)

ed. а за да няма "лексиконски" снимки, трябва некои да подбере -> Журито. Затова, смятам че това би бил най-големия принос на про Жури -> да не дописка "чалга" до шорт листата. Да сложи граници на добрия вкус, но не и да посочи победителя. Защото на никой нема да му дреме за "поднесен" победител, еле пък от хора, които НЕ се сменят на месец, половината от тях не карат автомобил, и т.н.
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот PtD » Пет Ное 29, 2013 3:00 am

Преливате от пусто в празно, в момента. :look:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот xcII » Пет Ное 29, 2013 3:29 am

PtD написа:Преливате от пусто в празно, в момента. :look:


Бъркаш. Моментъ бе в 7 поста назад.

Или 9. Не съм баш сигурен. Не бяха ли 6ест, йест а? Из ит бест?
А неее.. да дойде лекаря.. Е, немам толко пари, за Журито де!
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот 4getcredo » Пет Ное 29, 2013 11:26 am

xcII, мисълта ти е ритмична като ямболски рапър :lol:
Мнението ти стана ясно в още първите няколко поста. Мисля, че няма какво ново да кажеш повече.

Ще споделя собствената си гледна точка.
Откакто дойде идеята за конкурса, първият и основен мотив да участвам с мои снимки е уважение към инициатора на конкурса и общността. С участието си съм приел правилата (след като ги прочетох внимателно), различните критерии на избиращите - публика, жури, познати и непознати - със съзнанието, че няма как те да са особено стройни и съизмерими. Още в началото съм решил и какво ще правя с наградата, ако някога ми се случи да я получа. И вече нямам проблем с нищо от това. И без това ми харесва да снимам и ще продължа да го правя дори и без да ме оценят.

Като цяло подкрепям инициативата на конкурса. Подкрепям и опитите на Admin да усъвършенства правилата. Участниците и публиката вместо да мрънкат колко са неоценени и неразбрани, могат да се огледат и да обогатят малко визуалните си стандарти и вкус. Опитайте се да гледате на собствените си снимки като на чужди и непознати. Ако трябва, си седнете на ръцете... :evil:

Конкурсът продължава да ми е любопитен главно, за да размишлявам върху витаещия из атмосферата ни визуален вкус. И трябва да призная, че впечатленията ми са по-скоро горчиви. :lol:
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Снимка на месеца - ноември 2013 г.

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Пет Ное 29, 2013 1:30 pm

@оutfaced - Не знаех, че си имал нещо с Фото Култ!!!! :bowdown:

@outfaced, taurus13

За мен наградата ( макар и символичена ) е един добър стимул да правя по-добри и нестандартни кадри. Нещо, което изисква много повече предварителна планировка.
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

ПредишнаСледваща

Назад към Радост за окото (видео и снимки)

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта