Забраняват карането в горите и планините !???

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Lonerider_Rozi » Чет Апр 07, 2011 7:00 pm

Малко :offtopic: или не съвсем... Токущо гледах репортаж в новините по НОВА за това как местната управа забранява колоезденето в Морската градина - мястото където е "проходил" всеки варненски колоездач.
Аватар
Lonerider_Rozi
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Чет Фев 17, 2011 4:22 pm
Местоположение: Варна

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот yahoo555 » Чет Апр 07, 2011 7:20 pm

Lonerider_Rozi написа:Малко :offtopic: или не съвсем... Токущо гледах репортаж в новините по НОВА за това как местната управа забранява колоезденето в Морската градина - мястото където е "проходил" всеки варненски колоездач.

:crazy:
yahoo555
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Вто Мар 29, 2011 8:53 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот errtime2010 » Пет Апр 08, 2011 12:27 am

Lonerider_Rozi написа:Малко :offtopic: или не съвсем... Токущо гледах репортаж в новините по НОВА за това как местната управа забранява колоезденето в Морската градина - мястото където е "проходил" всеки варненски колоездач.

И аз останах потресен,колега.След този репортаж вече знам ли къде ще карам...то не може нито в планините ни красиви,нито в хубавата ни Морска градина...аз ще взема да карам по улиците понеже е най-безопасно и да дишам чистия въздух излизащ от колите и автобусите.Аз викам варненците да се вдигаме на протест.
Аватар
errtime2010
 
Мнения: 445
Рейтинг: 1325
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:40 pm
Местоположение: Варна

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот konopr » Пет Апр 08, 2011 4:29 pm

аз бих се направил, че не съм чул (въпреки че е много възмутително, за да може лесно човек да го пропусне покрай ушите). Не им обръщай внимание и си карай, аз така бих направил, ако някой кретен като властите във Варна, който го мързи да си движи мързеливия гъз, измисли нещо подобно за някой тукашнитв паркове :beer:
Аватар
konopr
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1475
Регистриран на: Пон Апр 06, 2009 12:06 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот did » Пет Апр 08, 2011 4:38 pm

Като слушахте репортажа по Нова "телевизия", поне чухте ли го докрай? Никой нищо няма да ви забранява.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Апр 11, 2011 9:07 am

Изглежда, че ще бъде разрешено само по съществуващата "велоалея" - http://www.moreto.net/novini.php?n=127967
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3981
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот screamBoy » Вто Май 17, 2011 3:31 pm

Много 'браво' за меморандума !
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот aneliaivanova86 » Пет Юни 17, 2011 10:55 am

Някой бил ли е на дебатът? Какво е станало ?
http://www.moreto.net/novini.php?n=135816
aneliaivanova86
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 09, 2011 7:56 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот veskoz » Пет Юни 17, 2011 1:32 pm

aneliaivanova86 написа:Някой бил ли е на дебатът? Какво е станало ?
http://www.moreto.net/novini.php?n=135816

Надали. Не е по темата. Не че е маловажно де...
Сформирайте се и действайте. ;)
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Rix » Нед Юли 10, 2011 11:30 am

Това видяхте ли го.. http://www.facebook.com/group.php?gid=1 ... 783&v=info
Аватар
Rix
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1217
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 11:22 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот xcrider » Нед Юли 10, 2011 3:08 pm

Rix написа:Това видяхте ли го.. http://www.facebook.com/group.php?gid=1 ... 783&v=info

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
"Да бъде забранено официално спускането с колелета по туристическите пътеки в Природен парк Витоша. За есктремните велосипедисти да бъдат направени обособени трасета, които да бъдат изнесени далече от пътеките за катерене. Мисля че любителите на този екстремен спорт могат да си позволят да плащат такси за поддръжката и каране по такива трасета." хахахагхаххахсаххасхаса-а-асдахасхаххаха :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :nono: :nono: :nono: :nono:

По същество :
Алооо, как ще си позволим да плащаме такси, бе! Има хора, които пестят всяка своя стотинка, за да съберат пари за колело/поддръжка/части/ъпгрейди и т.н.
Не всички велосипедисти са спускачи, има такива, които катерят(като мен) и правят катеренето и спускането с цел хем да спортуват (вместо правят туризъм), хем заради удоволствието от спускането. В крайна сметка ние не сме с МПС-та и не пречим на природата с нищо, а за хората - ами нека просто да бъдем по внимателни, когато сме покрай тях, да намаляме, да ги заобикаляме внимателно, за всеки случай да ги предупреждаваме, че сме зад тях и т.н. Ако променим културата си, те няма за какво да протестират и да правят някакви смотани фейсШИТ групи. Те, в крайна сметка трябва да останат с по-голямото право да ползват пътеките и да бъдат с предимство винаги! Но това не означава, че ние не можем да караме по пътеките! Ако, покрай туристите се минава бавно, внимателно и спокойно,без скокове, търкане на гуми, и подобни глупости, то проблема е решен. :agree: :beer: В този случай, даунхилърите да му мислят, имат възможност да карат на трасета, като тези на сопот, боровец и т.н., или в горите, къде сметнат за добре. Важното е да не пречим на туристите. :idea:
Последна промяна xcrider на Нед Юли 10, 2011 3:21 pm, променена общо 1 път
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Alpina » Нед Юли 10, 2011 3:20 pm

Жалък смешник!
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот xcrider » Нед Юли 10, 2011 3:22 pm

Alpina написа:Жалък смешник!

Това нали не беше за мен?! :dontknow:
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Crimson » Нед Юли 10, 2011 3:31 pm

xcrider написа:
Rix написа:Това видяхте ли го.. http://www.facebook.com/group.php?gid=1 ... 783&v=info

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
"Да бъде забранено официално спускането с колелета по туристическите пътеки в Природен парк Витоша. За есктремните велосипедисти да бъдат направени обособени трасета, които да бъдат изнесени далече от пътеките за катерене. Мисля че любителите на този екстремен спорт могат да си позволят да плащат такси за поддръжката и каране по такива трасета." хахахагхаххахсаххасхаса-а-асдахасхаххаха :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :nono: :nono: :nono: :nono:

По същество :
Алооо, как ще си позволим да плащаме такси, бе! Има хора, които пестят всяка своя стотинка, за да съберат пари за колело/поддръжка/части/ъпгрейди и т.н.


Ми почни да се занимаваш с фигурно пързаляне кът не ти изнася. Сешш ли се?
Абсолютно съм за :)
If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world.
Аватар
Crimson
 
Мнения: 1407
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Май 14, 2004 10:33 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот outfaced » Нед Юли 10, 2011 3:58 pm

xcrider написа:Алооо, как ще си позволим да плащаме такси, бе!

Алоо, ало, ама няма връзка ...
По цял цвят е така и е въпрос на време и при нас да стане така. Ако си опипчате акъла, вместо да ревете може поне да сте част от създаването на нормативната разпоредба и трасетата ;)
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот naskoj » Нед Юли 10, 2011 4:21 pm

има и плюсове и минуси . така ще се изградят трасета, по които да се кара ,но ще трябва да се плаща . няма да има пешеходци по пътеките и други неща . гадното е че това ще стане първо в София ,която е едно голямо село ( моля всички Софиянци да не се обиждат)
naskoj
 
Мнения: 611
Рейтинг: 1083
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 7:01 pm
Местоположение: Варна

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот obelix » Нед Юли 10, 2011 5:06 pm

За разнообразие, по темата: Има ли нещо ново покрай сътрудничеството с агенцията по горите и конкретиката по прилагането на закона за горите (правилници, наредби и т.н.)? Закона е отдавна обнародван, а нов правилник за прилагането му, до колкото аз виждам, още няма... :dontknow:
Аватар
obelix
 
Мнения: 206
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Пон Май 24, 2010 4:49 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Alpina » Нед Юли 10, 2011 8:22 pm

xcrider, ти четеш ли какво е написано, или говориш на изуст?

Това, което си дописал след "edit"-а на поста си е същото, към което е насочена групата!
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот xcrider » Нед Юли 10, 2011 11:04 pm

Alpina написа:xcrider, ти четеш ли какво е написано, или говориш на изуст?

Това, което си дописал след "edit"-а на поста си е същото, към което е насочена групата!

Абе, не е баш същото ! :nono:
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот did » Нед Юли 10, 2011 11:31 pm

Добре, че не е същото.

Lonerider_Rozi написа:Малко :offtopic: или не съвсем... Токущо гледах репортаж в новините по НОВА за това как местната управа забранява колоезденето в Морската градина - мястото където е "проходил" всеки варненски колоездач.


Нищо не става. В министерството по-скоро мислят за промени по закона, летни отпуски, далаверки..., отколкото за правилници.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Alpina » Пон Юли 11, 2011 7:57 am

xcrider написа:
Alpina написа:xcrider, ти четеш ли какво е написано, или говориш на изуст?

Това, което си дописал след "edit"-а на поста си е същото, към което е насочена групата!

Абе, не е баш същото ! :nono:


Не ти е лесно.

Поста ти преди промяната не беше за същото - да, после изведнъж дописа и стана.

Прочети внимателно описанието на групата във FB, защото четенето на статии и подобни само по заглавието, или първо изречениеи последващо коментиране само на тази база - ще ти изиграе лош номер някой ден... не че вече не го прави вече.

@naskoj - :crazy: :crazy: :crazy:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот obelix » Пон Юли 11, 2011 8:57 am

Всъщност, ако не окончателно приет вариант, проект на "Наредба за контрола и опазването на горските територии" има. Съдейки по името на файла, тази версия е от 23.06.2011. Предполагам, хората от меморандума сте запознати с нея. Велосипедите се споменават само в чл. 26, който си личи, че е в суров вид към момента но духа на написаното е абсолютно противоположен на идеята за принципно свободен достъп с изрични изключения.
Аватар
obelix
 
Мнения: 206
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Пон Май 24, 2010 4:49 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Admin » Пон Юли 11, 2011 1:28 pm

Доколкото знам, подписалите референдума не са запознати с този документ. Аз лично сега го виждам за пръв път.
На пръв поглед текстът на чл. 26 не е перфектен за нас, но не е и съвсем лош, тъй като от него стават ясни няколко неща:
1. Не е забранено трасета за велосипеди да съвпадат с туристическите пътеки, стига да е съгласувано и с местните туристически дружества.
2. Изяснява се донякъде процедурата за обозначаване на велосипедни трасета - явно ще трябва всеки клуб да подаде заявление за близките до него горски територии, в което да посочи кои трасета да бъдат велосипедни.
За съжаление в този си вид липсва общ разрешителен режим, какъвто би бил подходящ в случая (според мен), а има и доста други детайли, които е хубаво да се изчистят.
Ще трябва да се задвижи отново работата с министерството...
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот obelix » Пон Юли 11, 2011 2:39 pm

Ако не сте запознати, следват някой изводи за това, как ИАГ си изпълнява ангажиментите за своевременно сътрудничество.

Иначе, според чл. 26, в този му вид, "обозначавето" е напълно тъждествено на физическо маркиране на ниво пътека и съгласуване с всички знайни и незнайни собственици, както уж нямаше да бъде, според устните уговорки на онази среща (до колкото разбрах от новината в сайта, не съм присъствал).

Все пак, въпреки, че се споменават и велосипедите, чл. 26 според мен е видимо насочен към превозните средства с цел транспорт, а не туризъм. Значи, принципно има възможност режима за велосипеди да се прецизира отделно. Ако ли не, велосипеда де факто се приравнява на превозно средство, както, пак, уж нямаше да бъде.
Аватар
obelix
 
Мнения: 206
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Пон Май 24, 2010 4:49 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Insight » Пон Юли 11, 2011 3:11 pm

obelix написа:Ако не сте запознати, следват някой изводи за това, как ИАГ си изпълнява ангажиментите за своевременно сътрудничество.

Иначе, според чл. 26, в този му вид, "обозначавето" е напълно тъждествено на физическо маркиране на ниво пътека и съгласуване със всички знайни и незнайни собственици, както уж нямаше да бъде, според устните уговорки на онази среща (до колкото разбрах от новината в сайта, не съм присъствал).

Все пак, въпреки, че се споменават и велосипедите, чл. 26 според мен е видимо насочен към превозните средства с цел транспорт, а не туризъм. Значи, принципно има възможност режима за велосипеди да се прецизира отделно. Ако ли не, велосипеда де факто се приравнява на превозно средство, както, пак, уж нямаше да бъде.



Чудя се какво е това "планирано трасе за движение на велосипеди" и доколко ограничава достъпа само до такъв вид трасета!
Освен това в три от алинеите на чл.26 се говори за "превозни средства и езда", а само в една за "велосипеди и езда"... чак се надявам да недоизкусорен пропуск, ама надали.
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Admin » Пон Юли 11, 2011 3:36 pm

Пак казвам, в този си вид текстът поражда много въпроси и дава широки възможности за тълкуване, което според мен не е добре, тъй като ние можем да си тълкуваме в наша полза, а други субекти в тяхна и ще възникнат противоречия.
Първо, велосипедът би могъл да се сметне за превозно средство, но може и да не е - това го говорихме още по повод определението в Закона за горите за пътно превозно средство.
Второ, аз лично не виждам определянето на трасетата да е тъждествено с физическото им маркиране, напротив - то става със заповед. Вярно, че се споменава и някакво обозначаване, наред с поддръжката, но пък дали такова е задължително...
А като се вържат нещата със Закона, става дори по-неясно.
Нека разберем в каква фаза е този проект, дали тепърва ще има обсъждания по него, и тогава ще мога да коментирам повече, защото сега просто няма смисъл. :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот 4getcredo » Пон Юли 11, 2011 4:06 pm

По-коректно е "новината" да се покаже така: http://www.iag.bg/news/lang/1/id/480/display
Явно започва обсъждането й.
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот zbb » Вто Юли 12, 2011 3:33 pm

Надявам се подписания меморандум да не се окаже само прах в очите. Проектонаредбата, така написана, наистина е доста неясна по отношение на велосипедистите.

Аз, обаче, много добре си спомням изказвания на достатъчно на брой политици и политички по новини, сутрешни блокове и т.н., които твърдяха, че забрана за велосипедисти няма и няма да има, какво хубаво хоби сме имали и т.н. При липса на друга алтернатива, може би ще се наложи пак да се опитаме да привлечем вниманието на медиите и да им припомним техните собствени изказвания. Дет се вика, и избори идат.

Ако не стане с "добро", мисля, че почти всички от форума, а и доста извън него, ще помогнем с каквото е необходимо, за да можем да караме спокойно в планината, където така или иначе ни е мястото.
Ако ви притесняват ваксините - тук!
zbb
 
Мнения: 123
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Юли 19, 2008 10:48 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот emata » Вто Юли 19, 2011 7:25 pm

На мен пък ми е мн. скучно на Витоша, ако ви няма там да се спускате ;)
Аватар
emata
 
Мнения: 103
Рейтинг: 1386
Регистриран на: Нед Май 29, 2011 3:04 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот xcrider » Вто Юли 19, 2011 8:49 pm

emata написа:На мен пък ми е мн. скучно на Витоша, ако ви няма там да се спускате ;)

:offtopic: :D :offtopic:
xcrider
 
Мнения: 1385
Рейтинг: 1256
Регистриран на: Пет Юни 10, 2011 11:43 am
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта