Забраняват карането в горите и планините !???

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот mulltex » Пет Мар 04, 2011 4:30 pm

did, какво послание виждаш между редовете?
Аз това което виждам е PR, че се върши някаква работа. :)

или имаш нещо друго предвид?
Аватар
mulltex
 
Мнения: 405
Рейтинг: 1629
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:44 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Insight » Пет Мар 04, 2011 6:25 pm

did написа:http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/03/01/1052571_gorskiiat_zakon_pochti_uspokoi_ekozashtitnicite/



Абе много двулична статия - заглавието е едно пък накрая излиза друго, обаче аз не виждам връзката с достъпа до горите?!
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот ivan_radev1 » Пет Мар 04, 2011 7:50 pm

mulltex написа:did, какво послание виждаш между редовете?
Аз това което виждам е PR, че се върши някаква работа. :)

или имаш нещо друго предвид?


Не знам защо пиар стана мръсна дума. В пиара няма нищо лошо, стига да не е кух. Ако наистина се върши работа, нека хората да научат за това. На мен ми се струва, че е възможно да постигнем сътрудничество с институциите, което да е полезно и за двете страни - печелим ние, печелят и те (win-win).

За съжаление, повечето хора в България са убедени, че не може да има win-win игра с политиците и, че каквото и да правят, в края на краищата ще бъдат пре...ни. Не че няма основания за подобно мислене, но пък ако разсъждаваме така, не би трябвало да се захващаме с нищо, тъй като все ще се намери кой да ни прецака. Остава ни само да пием в механата и да ги псуваме, мамка им крадлива! И тъй като това можем да го правим винаги, по-добре в началото да опитаме да си сътрудничим, а ако не стане, пътищата са два - "там, на Балкана" или "там, в механата".
Аватар
ivan_radev1
 
Мнения: 346
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 17, 2009 10:10 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот STAFF » Пет Мар 04, 2011 8:44 pm

did написа:На мен започва да ми се привижда едно послание от тази и други (доста) подобни статии. Някой се опитва да ни приспи.


Сценарият не е невероятен, но за момента бих сложил съмненията в тази насока в графата "доброкачествена параноя". Дай да видим какво ще стане другата седмица...

ivan_radev1, :agree:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
STAFF
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1675
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 1:09 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот sensation_blue » Съб Мар 05, 2011 4:14 pm

did написа:На мен започва да ми се привижда едно послание от тази и други (доста) подобни статии.
Някой се опитва да ни приспи.

Много са си интересни коментарите даже. И показват много по-ясно от неясната статия какво се готви.
Напомня ми на ситуацията в САЩ когато всички бяха вдигнали ръце от Буш и затова им дадоха черен президент да им затапят устите - да покажат - видите ли - Ваш човек спечели - сега си трайте. Само дето и той е кукла на конци, ама хайде не е тук мястото да бистрим световната икономика.
Та в случая видяха, че ние прекалено много се обаждаме за проблеми като изсичане на гори и ето: "даваме ви да карате пък вие ни казвайте някой ако сече незаконно". Само че аз и досега постоянно "казвам" тук и там със снимки - и в регионалния вестник и по форуми... и даже бившия ни кмет, а сега министър отговаряше, че му било докладвано, че се изсичало санитарно ;) Излиза че това санитарно изсичане ще си продължи пък ние им трябваме да могат да кажат - ето ние се договорихме с будните планински велосипедисти и те ще ни казват къде има проблем - Спете спокойно и се топлете на дърва ;)

И никой няма да сече за хотели, защото и да изсекат - местата си остават гори.... на документ...
Иван Радев - съгласен съм с начина ти на мислене, трябва да има повече позитивизъм, но на този свят win-win e възможен, когато играе Богът на повечето хора - а именно парите ;)
Аватар
sensation_blue
 
Мнения: 529
Рейтинг: 1794
Регистриран на: Чет Мар 12, 2009 2:34 pm
Местоположение: Габрово

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот subritual » Съб Мар 05, 2011 4:47 pm

Повече сечища- по-малко караеми за нас места и пътища. :(
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот zbb » Вто Мар 08, 2011 7:54 am

Законът за горите вече е обнародван от днес - ДВ бр. 19 от 8 март 2011 и може да бъде видян тук: http://dv.parliament.bg/DVWeb/index.faces . Оттам отивате на "броеве" и "изтегли броя".
В чл. 148, ал. 7 си стои прекрасното изречение: "Управлението на велосипеди, както и ездата в гората са разрешени само по горските пътища и по обозначените за целта трасета". В Допълнителната разпоредба е дадено определение и за пътно превозно средство, което може да включва спокойно и велосипедите. Може и спокойно да не ги включва. Явно ще зависи кой дявол как чете евангелието.
Определението за "горски път" също не се е променило.
Ако ви притесняват ваксините - тук!
zbb
 
Мнения: 123
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Юли 19, 2008 10:48 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот outfaced » Вто Мар 08, 2011 9:20 am

zbb написа:Законът за горите вече е обнародван от днес - ДВ бр. 19 от 8 март 2011 и може да бъде видян тук: http://dv.parliament.bg/DVWeb/index.faces . Оттам отивате на "броеве" и "изтегли броя".
В чл. 148, ал. 7 си стои прекрасното изречение: "Управлението на велосипеди, както и ездата в гората са разрешени само по горските пътища и по обозначените за целта трасета". В Допълнителната разпоредба е дадено определение и за пътно превозно средство, което може да включва спокойно и велосипедите. Може и спокойно да не ги включва. Явно ще зависи кой дявол как чете евангелието.
Определението за "горски път" също не се е променило.


Ще зависи от това какво пише на някои други места.

Още веднъж за неразбралите "обозначените за целта трасета" в смисъла на закона не означава маркировка на място.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Insight » Вто Мар 08, 2011 9:59 am

outfaced написа:......
Още веднъж за неразбралите "обозначените за целта трасета" в смисъла на закона не означава маркировка на място.



Уж съм от разбралите, обаче още откакто разбрах ме гложди тази формулировка - "обозначените за целта трасета"... твърде еднозначна е, а всъшност от информацията от Админ оставам с впечатлението, че на срещата изобщо не е ставало въпрос за отпадането или преформулирането на чл. 148, ал. 7
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот did » Вто Мар 08, 2011 10:09 am

Срещата се проведе, след като всички текстове, с изключение на допълнителните разпоредби бяха ВЕЧЕ гласувани на 2 четене. Те нямаше как да се променят, преди обнародване на закона и последващи поправки в него.

От другата седмица започва работата по Правилника към този закон. Там ще имаме участие.

Междувременно ВЕЧЕ е възможно да се работи с депутатите за промяна и на основния закон, каквито възможности също има.

Тия дни ще се подпише меморандум за сътрудничество, който ще даде рамката на бъдещите действия.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Runaway » Вто Мар 08, 2011 3:41 pm

Поздравления за свършената работа! Дано доведе ро реален успех в неравната "битка".
Аватар
Runaway
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1870
Регистриран на: Нед Апр 05, 2009 11:56 am

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот windv » Сря Мар 09, 2011 3:21 pm

Благодаря, че полагате този труд.
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот bikerider » Сря Мар 09, 2011 3:52 pm

Основния труд го полагат няколко човека, чиито имена и никове ще премълча, но те, велоклубовете и всички активно ангажирани с проблема от нашата общност наистина заслужават огромни благодарности, защото това, което правят не е без лични жертви. Едно голямо "благодаря" и от мен!
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Admin » Сря Мар 09, 2011 5:58 pm

Днес бе подписан Меморандум за сътрудничество между 11 велоклуба от цялата страна и Изпълнителната агенция по горите. Повече подробности можете да прочетете тук:
http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... randum-iag
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Insight » Сря Мар 09, 2011 9:45 pm

Всичко звучи прекрасно - "меморандум"- де факто звучи прекрасно, де юре - си е едно добро пожелание.

"чл. 148, ал. 7" - "Управлението на велосипеди, както и ездата в гората са разрешени само по горските пътища и по обозначените за целта трасета" - това е "де юре" реалността.

... просто не се оставяйте да ви заглавичкат - политиците при личен контакт имат уникално обаяние.... това им е професия.
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот did » Сря Мар 09, 2011 9:48 pm

Insight написа:Всичко звучи прекрасно - "меморандум"- де факто звучи прекрасно, де юре - си е едно добро пожелание.

"чл. 148, ал. 7" - "Управлението на велосипеди, както и ездата в гората са разрешени само по горските пътища и по обозначените за целта трасета" - това е "де юре" реалността.

... просто не се оставяйте да ви заглавичкат - политиците при личен контакт имат уникално обаяние.... това им е професия.

Искаш ли да помагаш да се свърши нещо полезно и осъществимо или просто си пишеш разни очевидности, без да си прочел нищо от тактическите планове за действие?
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот ivcho01 » Чет Мар 10, 2011 8:27 am

bikerider написа:Основния труд го полагат няколко човека, чиито имена и никове ще премълча, но те, велоклубовете и всички активно ангажирани с проблема от нашата общност наистина заслужават огромни благодарности, защото това, което правят не е без лични жертви. Едно голямо "благодаря" и от мен!

:agree: Благодаря на всички за труда, който полагат!
Аватар
ivcho01
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот TENDER » Чет Мар 10, 2011 1:39 pm

Благодаря на всички положили труд и усилия. Благодаря и за постигнатия успех. Не искам да изглежда че умаловажавам вашият труд, но в новият закон, не се споменава никъде изрично - че велосипед не е „Пътно превозно средство“. Тълкуването на § 1. точка 44. от допълнителната разпоредба към закона за горите ме притеснява. Също така Чл. 149. (1) не е променен.

Следните текстове са копирани от "Закон за горите" обнародван в "Държавен вестник" Брой 19, 08.03.2011 г.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
§ 1. По смисъла на този закон:
44. „Пътно превозно средство“ е съоръ-
жение за предвижване на колела или друг
начин, използвано за превозване на хора и/
или товари, включително всички съоръжения
използващи за предвижването двигатели с
вътрешно горене, електрически двигатели
или животинска тяга.

Чл. 149. (1) Забранява се движението на
пътни превозни средства и ездата по обозна-
чените туристически пътеки, освен когато
туристическата пътека съвпада с горски път
или е част от обозначено трасе.
TENDER
 
Мнения: 793
Рейтинг: 1823
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 5:41 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот bikerider » Чет Мар 10, 2011 2:15 pm

TENDER, няколко пъти did вече обяснява точно за това: закона нямаше как да бъде променен, защото беше минал на първо четене, междувременно мина и на второ. Тепърва ще се пише правилник за прилагането му, където ще се уточнят тези моменти, например ще стане ясно, че велотуризма не е превозване, тоест в смисъла на този член планинския велосипед няма да се третира като ППС. Подписан е и меморандум с ИАГ относно интересуващите ни моменти. Направи си труда и прочети новините в сайта.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот ivan_radev1 » Чет Мар 10, 2011 2:34 pm

TENDER написа:.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
§ 1. По смисъла на този закон:
44. „Пътно превозно средство“ е съоръ-
жение за предвижване на колела или друг
начин, използвано за превозване на хора и/
или товари, включително всички съоръжения
използващи за предвижването двигатели с
вътрешно горене, електрически двигатели
или животинска тяга.


Именно тази разпоредба е първият малък успех. Все пак велосипедът не се задвижва нито с двигател, нито с животинска тяга (освен ако не го кара The Animal :rofl:).

Основата работа тепърва предстои и никой не се самозалъгва, че е постигнат огромен успех. Просто е направена първата крачка във вярната посока.
Аватар
ivan_radev1
 
Мнения: 346
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 17, 2009 10:10 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Vikingonbike » Чет Мар 10, 2011 2:48 pm

Съгласен съм Иване, но и тук зависи как се тълкува текста.
Пише че ППС-то е съоръжение на колела за превоз на хора, като групата включва и тези с ДВГ и животинска тяга. Но велосипеда си остава съоръжение предвижване на колела за превоз на хора т.е в групата на ППС.

Уважение и поклон пред всички сериозно работещи по проблема! :agree:
КМЯ!
Аватар
Vikingonbike
 
Мнения: 992
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Май 21, 2010 2:27 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот bikerider » Чет Мар 10, 2011 3:28 pm

Мисля, че тези коментари е редно да се оставят за след като се появи правилника. Сега коментирате само първата стъпка, което няма никакъв смисъл. Тепърва ще се работи в тази посока, но в смисъла на този член (за мен, може и да не съм прав) ППС означава товарно ППС. Ако се прецизира така в правилника ще е идеално. Работата точно в тази посока тепърва предстои, така че отново призовавам да не си съставяте мнение предварително, а да изчакате резултатите.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот ivan_radev1 » Чет Мар 10, 2011 3:31 pm

Vikingonbike написа: тук зависи как се тълкува текста.


Абсолютно. Само че преди да се тълкува, законовият текст ще се прецизира с наредба и точно чрез тази наредба се надяваме велосипедът да бъде изрично изваден от групата на ППС.

В момента това е възможно. Ако обаче велосипедът беше изрично споменат в закона като ППС, нямаше как в наредбата да бъде записано друго, тъй като тя не може да противоречи на закона. Затова и казваме, че е относителен успех, че в заключителната разпоредба не присъства велосипедът.
Аватар
ivan_radev1
 
Мнения: 346
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 17, 2009 10:10 pm

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот Insight » Чет Мар 10, 2011 3:45 pm

did написа:
Insight написа:Всичко звучи прекрасно - "меморандум"- де факто звучи прекрасно, де юре - си е едно добро пожелание.

"чл. 148, ал. 7" - "Управлението на велосипеди, както и ездата в гората са разрешени само по горските пътища и по обозначените за целта трасета" - това е "де юре" реалността.

... просто не се оставяйте да ви заглавичкат - политиците при личен контакт имат уникално обаяние.... това им е професия.

Искаш ли да помагаш да се свърши нещо полезно и осъществимо или просто си пишеш разни очевидности, без да си прочел нищо от тактическите планове за действие?



Готовност да съдействам с каквото мога изразих по-горе - валидно е.
Не съм сигурен, че това, което за теб и мен е очевидно, е такова за всеки... ти сигурен ли си? Щото моето впечатление е, че доста хора смятаха проблема за решен, което още не е факт, въпреки че нещата изглеждат оптимистични благодарение на вашите усилия. За което още веднъж - респект.

Тактическите планове за действие не съм прочел... къде мога да ги прочета (уж следя темата, пък съм ги пропуснал)?
To call each thing
by its right name..
Аватар
Insight
 
Мнения: 526
Рейтинг: 1737
Регистриран на: Нед Ное 01, 2009 7:19 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот CTaHu » Пет Мар 11, 2011 12:17 pm

Една блага новина !!! >>>> http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3670011 :bowdown:
Продавам:
1. Джърси IXS
Аватар
CTaHu
 
Мнения: 248
Рейтинг: 1316
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 1:50 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот bikerider » Пет Мар 11, 2011 3:20 pm

Това няма нищо общо с планинското колоездене и обсъждания проблем.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот CTaHu » Пет Мар 11, 2011 5:00 pm

bikerider написа:Това няма нищо общо с планинското колоездене и обсъждания проблем.

Така е ..., но е бъдещ сериозен маршрут (насока на развитие в БГ) и не исках да пускам отделна тема за едната новина :crap:
Продавам:
1. Джърси IXS
Аватар
CTaHu
 
Мнения: 248
Рейтинг: 1316
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 1:50 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот did » Пет Мар 11, 2011 5:02 pm

CTaHu написа:
bikerider написа:Това няма нищо общо с планинското колоездене и обсъждания проблем.

Така е ..., но е бъдещ сериозен маршрут (насока на развитие в БГ) и не исках да пускам отделна тема за едната новина :crap:


Всъщност, това не е новина, коментира се от 2 години и си има отделна тема.

Това е сериозна тема, а не бла-бла за интересни новинки.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот CTaHu » Пет Мар 11, 2011 5:27 pm

did написа:Всъщност, това не е новина, коментира се от 2 години и си има отделна тема.

Това е сериозна тема, а не бла-бла за интересни новинки.

Да извинявам се :agree: Сега открих и другата тема ТУК - вярно е от 2 години :crazy2:
Продавам:
1. Джърси IXS
Аватар
CTaHu
 
Мнения: 248
Рейтинг: 1316
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 1:50 pm
Местоположение: София

Re: Забраняват карането в горите и планините !???

Мнениеот did » Пет Мар 11, 2011 8:19 pm

Insight написа:Готовност да съдействам с каквото мога изразих по-горе - валидно е.
...
Тактическите планове за действие не съм прочел... къде мога да ги прочета (уж следя темата, пък съм ги пропуснал)?

Упс. Май те пратих да четеш затворена книга. Основните коментари ОСНОВАТЕЛНО не се правят пред всички, които обичат повече да пишат, отколкото да четат и да работят за каузата. Иначе става като в тази тема - много хора пишат, а важните мнения се губят между тия на дребните спамъри и критикари.

Ако наистина си готов не само да пишеш, а да вършиш нещо, може да пишеш едно съобщение до Admin с молба да ти "осветли" тъмните юридически форумни дебри. За съжаление, ако не си член на клуб, възможностите да помагаш са силно ограничени.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта