Пустиняк....

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Пустиняк....

Мнениеот taurus13 » Нед Яну 17, 2010 3:54 am

Закиснал съм пак пред компютъра, ровичкам си из любимия форум, ама голяма скука дами и господа. Теми от сорта на ..Тоя педал става ли на оня курбел..., отде да си купя велоергометър..., ще вървят ли едни автобуси....Админ-а гледам е написал за общия форум - "Например разкази и преживявания....и пр. Да ама не, никой не ще да разказва и преживява, та ще взема да ви разкажа как минават срядите на трудовите хора. И така, вторник е.. а утре сряда ...и както се пееше в популярната песничка "сряда се не сяда". Аз обаче, тъй като винаги съм наопаки на другите и си казвам - я, да взема да седна ! ...и къде.. къде, та на велосипедната седалка. Времето гледам хубаво го дават, дори слънчево. Решавам да ида на Лакатник, защото е ниско и няма вероятност да има останал сняг. То Лакатник добре, ама нещо пък къси ми се виждат познатите пътечки, та решавам да се кача от гарата към Миланово, оттам към х. Пършевица и след това през вр.Бегличка Могила по една пътека към спирка Оплетня с последващо прибиране по шосето до Лакатник. Пътечката не я знам, но съм чувал, че не била лесна и това ми стига. Хвърлям един поглед на района в гугъл и разбирам, че трасето е по едно било, започващо от върха. Казвам си - на място ще се ориентирам. Най-трудното от цялата работа е, че се налага да стана в 4:30 сутринта, за да се дотътря към 7:30 на гарата, защото денят е къс, пък на мен нещо не ми се спи пак в гората...не че беше лошо последния път. Домъквам се някак до Лакатник на фарове по кривите завои, но още е тъмно и затова без много да му мисля, пускам седалката назад, набримчвам парното и се отдавам на другото ми любимо занимание. Познайте кое е то? По едно време ми просветна през единия клепач, че деня е дошъл, ама нали знаете - аз само малко още... и така до 9. Брех пак се успах. Нищо, ще му наваксам по баира към Миланово. Свирвам на коня, мятам се отгоре му, ритвам курбелите и отпрашвам по дългия виещ се път нагоре.
Изображение
Долу в реката са спретнали един малък ВЕЦ и спортна база за гребци...струва ми се
Изображение
Катеря нагоре, завой след завой...интересно, че когато карам сам, съм много мотивиран в катеренето. Е, не се сдържах да си врътна и едно автофото...нали разбирате..за внуците... :D
Изображение
На 3 дъха и съм почти горе. А пък уличните графити не са от вчера...те имат своите дълбоки корени в българското село. Местен зограф е увековечил своят идеал за жена. :bigeyes:
Изображение
Има и чешмичка със студена вода (то пък, каква ли да е през януари), обаче да ви предупредя, че е обладана от зъл воден дух, тъй че не използвайте като мен фронтален подход.
Изображение
Местния ресторант помни и по-добри времена - времена на дълги маси и бели покривки.
Изображение
Сега обаче обществения живот протича в местния "хоремаг". Отварям вратата, очаквайки да намеря вътре по-мъжката половина от селото, ама не - около четирите маси, на по кафе и плетка, са се разположили удобно дузина баби и лелки, които ме оглеждат като голям, бял и объл крайпътен камък, вероятно чудейки се, аз сега чий съм...Иванкин ли съм, Петранкин ли съм.... Ей,с тази еманципация на матриархат го обърнахме.....мъжете сигурно цепят дърва и чистят печки в този момент. Взимам си кафето и излизам. Пътя не го зная, но видях в GE (google earth), че съм нагоре през махалите, та натам и тръгвам. Докато бъхтам и се проклинам, дето избрах най-стръмната улица в селото го забелязвам да слиза надолу срещу мен - местен образ с брадва в ръка и широка шахматна усмивка - демек, тука има, тука няма...(зъби). На около 10м от мен се отпочва:
- А така...а така..у балкана че одиш...нема минаваш отгоре, а че завиеш улево, че много ще се умориш инак...
На около 5 метра от мен:
- Е..ма зависи де искаш да идеш де...
На около 1м от мен:
- А, здравей!
На човека му се говори, та побъбрихме няколко минути. Обясни ми как да хвана пътя за Пършевица, разбрах, че овчар бил едно време. Таман вече тръгвам и той вметва на изпроводяк:
- И да внимаваш , че има вълци пустиняци у балкана....!!!
Кво-о...вълци, че и не какви да е, ами пустиняци. Чудех се аз, какъв колорит липсва на иначе обикновената ми делнична разходчица. Аз вълци и друг път съм виждал. Една вълча история си имам от района над Зверино, но тя е от спелеоложкия ми период и тъй като не е свързана с велосипеди, няма да ви я разкажа. Ама тези пък Пустиняци...що за дума е това...? - харесва ми някак. Тая дума е натоварена с толкова съдържание и емоция. Някой ще каже, че пустиняк е просто окаян човек, скитник..изтръпляк. Не-е-е ...Пустиняк звучи гордо...това е състояние на духа, начин на живот. Това е да си извисен над ежедневните материални несгоди и дребнави човешки отношения, това е свобода и независимост...пустиняк можеш да бъдеш навсякъде във вселената, но не всеки може. Докато си разсъждавам аз над тая работа и ето че съм излязъл от селото.
Изображение
Пътя се устремява към планината и виж ти... съзирам край него доказателства за това, че тук наистина върлува вълк-пустиняк.
Изображение
Абе знам ги аз тия пустиняци ама хайде...Хъм,...този пак се самоснима..
Изображение
Междувременно денят започва прекрасно, а аз излизам на поляните под един връх, който както разбирам после се казва Соколец.
Изображение
Ето го и него
Изображение
Много се чудя, дали да не легна да му дремна на тази полянка, но времето ме подпира, та само спирам да поснимам. На поляната се намира и един оброчен камък. Тази работа с оброчните камъни си е чисто езичество, ще знаете. Само дето с времето са заменили камъните с кръстове и на жертвоприношението му казват "курбан"
Изображение
Тук има един излишен храст, а пък липсва един черен гарван, ама хайде...
Изображение
Продължавам нагоре. Мисля си за вълците. Онзи каза, че веднъж, един вълк се приближил досами него и захапал една овца за гръкляна...хр-р-р...оттогава ходел с една тенекия - да дрънка, че да ги плаши. Като казах дрънка, се сещам, че на раницата ми още виси онова малко родопско чанче, което си купих от Пампорово, за да ми създава пасторална обстановка докато си карам. Прибирам го в раницата...не, че вълкът би объркал 90 килограмово, вироглаво теле като мен с кротко ягне, но не ми се иска да му напомням за "плодът който му е забранено да къса"...все пак гладна зима е.
Междувременно пътя си върти из разни живописни местности и аз по него...
Изображение
Изображение
Навлизам навътре в планината, та решавам да преметна наум изчетената като дете приключенска литература, за да видя, дали не съм се сблъсквал с нещо като " Техника и тактика на отбрана, при нападение от гладни вълци". За съжаление установявам, че май съм наблегнал на тъй излишната морска пиратска тематика. Нищо, ей сега ще му спретна аз една тактика. Не си падам много по филмите, ама филма "Гладиатор" с Ръсел Кроу съм го гледал - малък щит в лявата ръка, тризъбец или меч в другата....Мислено адаптирам идеята към наличната екипировка - в лявата шлема, в дясната здравия нож "изкормвач" , а резервната велосипедна верига....около гръкляна. Да го отработим сега - вълкът се зъби противно и напада със скок ...я задръж тази каска...приклякам и с дясната ръка забивам ножа между 6то и 7мо ребро(примерно)....той ме поваля и се пробва да ме захапе по врата, обаче "гризва" веригата. Докато се чуди какво става, аз го боцвам още няколко пъти между "котлетите" и битката приключва в моя полза. Ей, друго си е да имаш план за действие. Докато се забавлявам като малко дете с тия простотии и се смея на глас, се оказвам пред някакви къщури.
Изображение
Местността се казвала "Коритата", а колибите очевидно са овчарски...
Изображение
и се охраняват от него...
Изображение
Ей, ще взема да си купя "мекица" и ще я сплескам от дропове...при тая мисъл обаче пукнатото ми ребро ме жегва...добре добре - първо ще се науча...
Изображение
отминавам поредната чешма, вече малко със зимен стайлинг...
Изображение
и продължавам към тревистото било на планината....Я сливите цъфнали...
Изображение
Ще ви занеса в София и ще ви сложа във фризера( и без това е празен)...
Изображение
Ако ще има вълци-пустиняци, тук трябва да са някъде. Пътя подсича билото от север...
Изображение
Изображение
след което излиза на открито, някъде под вр. Пършевица.
Изображение
Тук вече има и нанадолно, а пък аз се забавлявам да скачам в заледените локви за да слушам как се чупи леда. Някои изпращяват, като сцепване на зряла диня, други пък звучат, като че хиляди малки стъкълца се пръсват по цимента...
Изображение
Пътя обаче започва да ми бяга от билото и много тенденциозно да слиза надолу. То надолу-то си е хубаво, ама аз знам, че често носи тлъсти наказателни точки. Стигам до това дърво.
Изображение
Както и през целия път дотук, всички табели сочат само в посоката от която идвам , като че натам където съм тръгнал е само великото нищо. Тук обаче нещата малко се промениха - вече знам, че там има и Враца. Според мен пътя следва да мине през поляната пред хижата, но нещо не ми се рискува да се изсипя в Сгориград по таен черен път и се връщам 300 метра нагоре, където съм забелязал едно отклонение водещо към билото. Тръгвам по него и излизам на една хубава поляна...защо отсякохте това голямо дърво бре пустиняци с пустиняци? ( надобрявам с употребата на тая дума)
Изображение
Скоро хващам коловата маркировка-все пак съм на "прав път", пък дори и да съм на крива пътека..
Изображение
По едно време се спускам надолу и хоп....Пършевишка поляна....с все мандрата на Зоро-в.
Изображение
И ако искате да знаете ...едни мармоти завиват кашкавала в найлончета.....а тук живеят те:
Изображение
Ето я накрая и хижата...
Изображение
Ако не беше приветливо отворената врата на комбито, бих помислил че е запустяла. В момента в хижата се вихрят колеги майстори - слагат допълнителни радиатори. Хижарка е една леля от Видин. Питам за ядене....ура-а-а има боб ! ... и камината работи, а на масата предвидливо е поставен и аксесоар за "след боб".... :lol:
Изображение
настанявам се на масата, под зоркия взор на вождовете
Изображение
Така прекарвам над половин час в компанията на хижарката. Тя също кара колело ако искате да знаете - била е пощальон. Освен това прави хубав боб и чай с мед, така че преглъщам факта, че ме гледа някак особено, та чак се притеснявам...може пък така да си гледа. Време е обаче да тръгвам, защото ми предстои най-неясната част от пътя, а часът пак стана 3 следобед. Нарамвам "коня" и тръгвам нагоре по пистата...по бърз съм и от влека...особено ако той не работи...
Изображение
Горе има малка изненада...нищо се не вижда от мъгла. Я някой си е забравил каската май...
Изображение
Баш майсторът долу в хижата ми обясни, че горе си има маркировка за пътеката, ама не ми обясни за кои други пътеки има маркировка. Тая с коловете обаче май е за Ком-Емине, пък аз не съм нито нанам, нито натам. Обаче пък вижте какво укритие си намерих за "всеки случай" - скачаш вътре, дърпаш капака, пък нека трупа снега.
Изображение
От южната страна мъглата е толкова гъста, че и на 3м не се вижда. А сега де....де пътека? Тръгвам по коловете. Ей, вие, дето знаете де е вр. Бегличка могила, да не се обаждате...! - това си е моето каране и моето губене. Карам си аз нагоре и надолу по билото и хоп....май не е зле да си взема и парашут другия път..
Изображение
Дай сега да се върнем и да видим къде сбъркахме....ами върнах се и после пак и пак. Таман около час и половина прекарах в лутане и все някак неподходящо ми завършваше пътя - ту скали, то стръмни улеи, ту безкрайни тревисти гърбове в неясна за мен посока. Голяма работа е това мъглата. Вече твърдо решавам, че ми трябва GPS. От друга страна ползването на такива устройства е крайно анти-еволюционно. Ако нашите прадеди бяха ползвали такива джаджи, сега щяхме да се губим на път за тоалетната. Е, все пак няма да отричам техническия прогрес - той ми даде велосипеда. Решавам да си поиграя на една игра - чувал съм че птиците усещали магнитното поле на земята. Я да видим дали и аз го мога. Затварям очи и бавно се въртя, докато реша, че съм хванал посока, след което си мятам ръкавицата на земята. Пробвам отново, за да видя дали ще уцеля пак посоката в която е ръкавицата. Реших , че 10 опита стигат за статистика, обаче статистиката показа, че съм пълен ламер в ориентирането. То междувременно е станало около 5 часът, обаче аз не се притеснявам, щото имам нов фар и освен това вече разпознавам терена, както слепеца банкнотите. Правя последен опит да открия пътя надолу, като решавам, че този път ще мина повече разстояние. Упорит съм а! - не може да ми се отрече. Последния опит хем пак много ме умори и хем пак стигнах до пропаст. Балкана е опасна планина да знаете...уж е лесно, уж го знаете, обаче мъглата и снегът могат много да ви изненадат. Понеже имам някои допирни точки с планинската спасителна служба, та си знам, че всяка година тази планина си взима около 10-12 твърди жертви и накрая решавам, че няма да ставам част от статистиката или казано на професионален жаргон - "Die Another Day". Това последното, на чист български звучи нещо като - "Шъ съ мре, ма ..друг път". И така решението е взето - предавам се и слизам във Враца, след което хващам влака за Лакатник. По тоя случай, да взема да му хапна пак, че да не заслабна...вижте, побеляла ми косата от напрежение..
Изображение
Много ми се искаше слизането да не е по шосе, ама не знам преки пътеки, нито имам време да ги търся. Учудващо е, че този път нямам и желание. Температурата е под нулата и със скорост от 40км/ч надолу, се чувства като минус 15. От очите ми текат сълзи, които замръзват на висулки по миглите. На няколко пъти се наложи да спра, за да развъртя ръце, че замръзнаха и не бях сигурен ако се наложи да натисна лостчето на спирачката, дали пръста ще се сгъне. Е, поне си пробвах новото фарче в естествена среда. Надолу вече няма толкова мъгла, но пък се стъмва бързо. Мъча апарата на макс. ISO...това е лифта който май стана донор на части за сопотския...
Изображение
Ето ги накрая и скалите на "Вратцата"...
Изображение
високи и страховити...едно време когато бях млад спелеолог, ходехме да ги пускаме за тренировка...400м - на средата има тераса с дървета, където се събирахме цялата група, за да се напсуваме взаимно, за това кой на кого бутнал камък и да обсъдим кой кога сменял десандъора и с каква охладителна течност го заливал...абе весели времена бяха. Обаче нямам много време за спомени, че знам ли ги влаковете сега. Газ надолу през Враца...вратата на гарата зее широко отворена в "зимен" режим и аз се възползвам за да нахълтам "на кон" вътре. Скачам...връзвам коня за един Булфон и право на гишето:
- А..извинете, кога има влак за Лакатник?
- Ми той е на перона, но билет не мога да ви продам вече. (интересно защо)
- А кога е следващия?
- Няма!
Тъй ли....да видиш ти как мога да гоня влакове. Скачам на колелото и газ на перона, отварям първата врата .. хвърлям байка вътре...затварям вратата..(издърпвам шплента) ...броя до 3 и ...влака тръгва . Добре, че не спрях за още някоя снимка по целия маршрут. Тия 3 спестени секунди ми спестиха едно сложно прибиране. Във Враца ми върви на такива работи, но това пак е друга история...
Добре съм се устроил в едно кьоше...
Изображение
По едно време минава кондукторка. Обяснявам и, че ми трябва билет, защото се е наложило по спешност да скачам на влака.
- Еми то много скъпо ще ти излезе бре момче....що не слезеш на Мездра да си купиш?!
А-а..не, качил съм се с 300 зора, никъде не слизам, ако не е Лакатник. Въртя жената едни таблици, смята едни сметки...игра си на 3,5,8 и накрая като видя, че държа 10 лева, каза - дай 10!..Дадох! Загуби 10 мин. да драска нещо подобно на билет през 3 индига, и след като ми го връчи, каза да си го пазя, че имало и други кондуктори. Надявах се, като тази не може да пише, поне другите да не могат да четат. Така и се оказа - по едно време мина един дебел, намирисващ на алкохол чичка:
- Туй колело таксувано ли е!
- Тъй вярно - имам и билет.
- А, добре - дай да видя!
Давам аз билета.....той взе да го върти и мачка....ама какво е това сега?...що тук така?..ма то така не може!
- А-а-а вижте сега - казвам аз - какво може и какво не, аз не знам, вие обаче ги пишете и трябва да знаете.
- Ще ти върна билета след малко - каза той и свърна в другия вагон. След 5 мин идва нахилен до уши:
- Билета остава у мен, пътувай спокойно момче!
"А честити по 5 лева !", викам си аз наум....Другия път като се кача на влак направо ще питам колко са кондукторите и " на ви по 5 лева...събудете ме като стигна!"
След 30 мин. престой на Мездра, най сетне тръгваме към София. Е,после ясно - Лакатник, колата и тия два сандвича, които така и не изядох..обаче пак съм доволен. Като се оправи малко времето ще я намеря аз тази пътека....!!!
И моля коментаторите които знаят нещо за пътеката да не се обаждат, че да не ми развалят кефа от първооткривателството...или храсталясването.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Пустиняк....

Мнениеот 25thframe » Нед Яну 17, 2010 7:30 am

:P :beer:
Аватар
25thframe
 
Мнения: 2271
Рейтинг: 1860
Регистриран на: Чет Авг 28, 2008 4:15 am
Местоположение: 28401

Re: Пустиняк....

Мнениеот NovemberCharlie » Нед Яну 17, 2010 8:21 am

:clap: :clap: :clap:
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Пустиняк....

Мнениеот Quasar » Нед Яну 17, 2010 10:00 am

Taurus Най-големия...очаквам с нетърпение следващия пътепис :clap:
Аватар
Quasar
 
Мнения: 294
Рейтинг: 1305
Регистриран на: Сря Сеп 10, 2008 2:24 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Пустиняк....

Мнениеот axelmax » Нед Яну 17, 2010 10:38 am

Много ми харесват снимките :agree:
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Re: Пустиняк....

Мнениеот Fanatico » Нед Яну 17, 2010 10:44 am

Браво, добра разходка, прекрасен разказ и снимки. :agree: :)
Аватар
Fanatico
 
Мнения: 1428
Рейтинг: 1942
Регистриран на: Чет Юли 23, 2009 10:09 pm
Местоположение: Варна

Re: Пустиняк....

Мнениеот X_NRG » Нед Яну 17, 2010 10:44 am

Taurus, страхотен разказ. :)
Пътеката, която си търсил не я знам коя е, така че и да искам не мога дати разваля кефа, но ако си слизал по серпентинния път от Пършевица към Враца е можело да скосиш серпентините. Има оформен "път" от моторджиите, които катерят нагоре изкосо. Малко DH трасенце се получава, но може да се мине и с нормално колело. :) Не съм от Враца, но на 8ми декември бях в х.Леденика и като слизах пеша надолу се зарекох да отида с колелото някой ден. :)
Warning! I listen to metal!
This is my bike. There are many like it, but this one is mine. My bike is my best friend. It is my life. I must master it as I master my life...
Какво продавам.
Аватар
X_NRG
 
Мнения: 1171
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 6:43 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Пустиняк....

Мнениеот fenoryl » Нед Яну 17, 2010 11:24 am

Скуката наистина изчезна; 30 мин ... :spin: :spiny:

:wavey:
Powerplant: 1 × General Electric / Volvo Aero RM12 Afterburning turbofan
6× Rb.74 (AIM-9) or Rb 98 (IRIS-T) / 4× Rb.99 (AIM-120) or MICA
4× Rb.71 (Skyflash) or Meteor / 4× Rb.75 / 2× KEPD.350 / 2× Rbs.15F
Аватар
fenoryl
 
Мнения: 381
Рейтинг: 1455
Регистриран на: Нед Апр 20, 2008 2:30 pm
Местоположение: София

Re: Пустиняк....

Мнениеот Ozzie » Нед Яну 17, 2010 11:37 am

от цялото четене не разбрах, къде остана снимката на хижарката от Пършевица
или си я пазиш да си я гледаш "някак особено"? :thumb:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Пустиняк....

Мнениеот Bojo! » Нед Яну 17, 2010 1:37 pm

Велико! :bowdown: Благодаря ти за страхотната история :)
Аватар
Bojo!
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1235
Регистриран на: Вто Сеп 01, 2009 9:12 pm
Местоположение: София

Re: Пустиняк....

Мнениеот 4getcredo » Нед Яну 17, 2010 3:08 pm

:clap: :clap: Пътеката, която си търсил, тръгва от дясната страна на хижата като си застанал пред входа. Общо взето върви все по ниското между двата върха, Бегличка могила ти остава отдясно... това за следващия път. :) А пътеката надолу наистина е много яка. Два пъти сме я карали... и все в мъгла... 10x to EmZo :beer:

Ето тук може да видите още снимки (lechuga) от общо взето същия маршрут, но със спускането към с. Очин дол / с. Оплетня.
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Пустиняк....

Мнениеот Admin » Нед Яну 17, 2010 3:53 pm

Ех, че познати места. :liplick:
Браво за поредния чудесен разказ! :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Пустиняк....

Мнениеот psixopat » Нед Яну 17, 2010 4:57 pm

Леле супер разказ.Начина, по който е написан ми харесва страшно много. :bowdown:
taurus13 написа:в планината също има 4 посоки, но те са различни от световните. Тук те са: Нагоре, Надоле, Насам и Натам.
:)
Аватар
psixopat
 
Мнения: 1211
Рейтинг: 1867
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:11 pm
Местоположение: Габрово

Re: Пустиняк....

Мнениеот ico 1 » Нед Яну 17, 2010 5:20 pm

Ех че хубаво преживяване! Браво! Разказа и снимките са чудни! Жив и здрав да си и още да ни радваш! :beer:
Аватар
ico 1
 
Мнения: 1774
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 8:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Пустиняк....

Мнениеот 5roff » Нед Яну 17, 2010 5:59 pm

Хубав разказ :popcorn:

... по този район се срещат и не само вълци пустиняци :D
Antares написа: Форума не е явно отражение на това, какви са хората, не може и да бъде. Виртуалната комуникация винаги ще е осакатена като съдържание
Аватар
5roff
 
Мнения: 676
Рейтинг: 1944
Регистриран на: Пон Ное 09, 2009 10:22 pm
Местоположение: Белоградчик / Стара Загора

Re: Пустиняк....

Мнениеот kojota » Нед Яну 17, 2010 7:09 pm

Quasar написа:Taurus Най-големия...очаквам с нетърпение следващия пътепис :clap:


Отново завиждам за преживяванео - и за увлекателния начин по който пишеш - поздравления! :beer:
Аватар
kojota
 
Мнения: 476
Рейтинг: 1645
Регистриран на: Чет Яну 01, 2009 10:19 pm
Местоположение: Bulgaria - Sofia

Re: Пустиняк....

Мнениеот cvb » Нед Яну 17, 2010 8:53 pm

...абе..вие му се кефите и той си е трениран спортист НОО :nono: без да си казал на некой къде се вреш...айде телефон покритие там няма,но си е нужен-слиииииизаш и опитваш :agree: тия игри си носят риска :agree:
майка да не си..Изображениекой съм азИзображениевелосиРАПТОР цъкащите минуси имат малка пишкаИзображение
Аватар
cvb
 
Мнения: 1778
Рейтинг: 859
Регистриран на: Съб Дек 16, 2006 9:28 pm
Местоположение: Рейтинг: 5000

Re: Пустиняк....

Мнениеот jorji » Пон Яну 18, 2010 11:06 am

хаха евала, последните две твои теми, които прочетох са последните две интересни писания които съм чел в тоя форум :D жив и здрав и очакваме още
Аватар
jorji
 
Мнения: 87
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 4:26 pm
Местоположение: Plovdiv

Re: Пустиняк....

Мнениеот heep » Пон Яну 18, 2010 11:51 am

и пак браво :beer: :agree:
:beer:
Аватар
heep
 
Мнения: 523
Рейтинг: 1632
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 1:26 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Пустиняк....

Мнениеот тучо чучо » Пон Яну 18, 2010 1:31 pm

Щуров, тоа младеж сериозно се кандидатира за "Златото"... :D
Браво, taurus13, продължавай с рогата напред! :agree:
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Re: Пустиняк....

Мнениеот veskoz » Пон Яну 18, 2010 1:44 pm

Хубав разказ браво. :clap: :beer:
...иии хубав панталон :agree: :magnify:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Пустиняк....

Мнениеот RedHawk » Пон Яну 18, 2010 8:42 pm

Поредната добре разказана история, и добре изживяна.
Браво! :usclap:
Аватар
RedHawk
 
Мнения: 1082
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2005 8:06 am
Местоположение: София - Лозен

Re: Пустиняк....

Мнениеот ivcho01 » Пон Яну 18, 2010 9:56 pm

Хубава история и много добре разказана! :clap: и да си купиш GPS за следващия път :evil:
Аватар
ivcho01
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 7:26 pm
Местоположение: София

Re: Пустиняк....

Мнениеот did » Пон Яну 18, 2010 10:02 pm

ivcho01 написа: да си купиш GPS за следващия път :evil:


Няма да иска. Той е хард-кор храсталясник.

:beer:
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Пустиняк....

Мнениеот borislav » Пон Яну 18, 2010 10:36 pm

Браво браво, и тази история много ми хареса
Изображение
Аватар
borislav
 
Мнения: 1367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Мар 15, 2008 11:32 am
Местоположение: София

Re: Пустиняк....

Мнениеот codename47 » Вто Яну 19, 2010 12:41 am

:clap: :bowdown:
ПП. ако имаше една "мекица" щеше да си я хапнеш, а не да нагъваш боб :D :beer:
Ако приемете ограниченията си, ще успеете да ги прескочите и да минете отвъд тях!
Аватар
codename47
 
Мнения: 2295
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 9:19 pm
Местоположение: София

Re: Пустиняк....

Мнениеот jorji » Вто Яну 19, 2010 10:11 am

малко офф:
с риск автора да ме набеди, че му спамвам темата искам да изкажа мнението си за тия "помощни" средства като gps, телефон и интернет... чрез тях тотално се съсипва емоциата от откриването на нещо ново! проучваме предварително маршрутите от интернет, гледаме снимки, питаме по форуми и планираме всяка стъпка, а на всичкото отгоре пазара усилено ни предлага закупуването на така необходимите гпс устройтва, които могат да ни спасят живота! Всичко хубаво, но къде остана тръпката от приключението, от неизвестното? В един период и аз бях почнал да се увличам от тези тенденции и гледах да съм максимално информиран за това което мога да очаквам когато правя преход, но изведнъж прозрях че тая информация пречи и затъпява чувството! когато всичко ми е предварително ясно ми става скучно и почвам да мисля само за кюфтета и бири :lol:

както цяло приключенската индустрия почва активно да ни завладява, и мислим главно как да направим пребиваването си в планината по-комфортно и каква по-нова, уникално здрава, красиво изглеждаща и качествена част да купим за колелото си, или пък защо направо да не сменим цялото с новата мега "мекица" на дадена марка :lol: пък те в по-голям процент от случаите се оказва, че не притежават и половината от качествата изписани на опаковката (:

както и да е, не съм много лиричен и сладкодумен,
призива ми е да оставим тия безкрайни теми за пари и да почнем да споделяме повечко репортажи като на колегата!
Аватар
jorji
 
Мнения: 87
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 4:26 pm
Местоположение: Plovdiv

Re: Пустиняк....

Мнениеот prokalnatiq » Вто Яну 19, 2010 10:30 am

:agree: +1 jorji мнго добре написано . :peace:
Аватар
prokalnatiq
 
Мнения: 1128
Рейтинг: 1353
Регистриран на: Вто Окт 27, 2009 10:40 am
Местоположение: гр. Сливен

Re: Пустиняк....

Мнениеот Admin » Вто Яну 19, 2010 11:26 am

jorji, моят опит сочи съвсем друго. :D

Вече от няколко години ползвам GPS, много от приятелите, с които карам редовно също, отделно топографските карти, отделно Google Earth и т.н., и т.н. Уверявам те, че човек когато си го търси, колкото и да проучва предварително и да свежда рисковете до минимум, си го намира. За приключението говоря. А всички тези уреди, технически средства, предварителна подготовка и т.н. просто помагат приключението да остане като хубав спомен, а не като нещо лошо (не дай Боже - фатално). :beer:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Пустиняк....

Мнениеот jorji » Вто Яну 19, 2010 12:03 pm

админе, сори ама твойто мнение не е обективно (: ти си обвързан с вело индустрията и купищата продукти (: няма да кайш, че не струват я ((:

За ползите е ясно, за това, че човек когато си го търси се ще го намери :lol: също е ясно - аз имах предвид нещо друго което можеш да усетиш само като се поставиш на мястото на пътешественик или приключенец, който предприема пътешествие или приключение с минимално оборудване и информативна подготовка. То тия работи нямат смисъл от много говорене де, или ги усещаш или не, аз споделям само и единствено с добри намерения, не искам да критикувам никой. Моето мнение е че истинския пустиняк се усеща само от човек с пустиняшка душа, а безопастността опира по скоро до опита, а не оборудването. Наистина ли мислиш, че с гпс и карта в джоба си по-подсигурен? Ще кажеш, че без опит не може и че той е най-важното. И ще си прав!
Аватар
jorji
 
Мнения: 87
Рейтинг: 1300
Регистриран на: Съб Яну 10, 2009 4:26 pm
Местоположение: Plovdiv

Следваща

Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта